A cirkuszművészet helye az előadó-művészetben, helyünk Európában és a világban

Fekete Péter miniszteri biztos, a Fővárosi Nagycirkusz főigazgatója előadásában “A cirkuszművészet helye az előadó-művészetben, helyünk Európában és a világban” címmel tartotta meg. A miniszteri biztos hangsúlyozta, hogy a magyar cirkuszművészet a művészeti ágak közül a világ nagyhatalmai között van. Ennek az előkelő pozíciónak az ok az a tradíció, amely több száz éven keresztül hagyományozódik generációról generációra. Mint mondta kivételes helyünk van Európában, mivel Budapesten van Közép-Európa egyetlen kőcirkusza, amely a cirkuszműfaj megújító folyamataiban az élen jár.

Kiemelte, hogy a cirkuszművészetnek a szórakoztatáson túl fontos társadalmi üzenete van, olyan fogalmak, mint az egyensúly, a bizalom, az esélyegyenlőség mindennapi életünkben jelen vannak. A cirkuszművészet segíti az oktatási-nevelési intézmények munkáját, rendhagyó órákon, cirkuszpedagógiai foglalkozásokon a hagyományos oktatás mellett megtapasztalhatják az élményszerű tanulást is a diákok.

Végezetül elmondta, hogy a magyar cirkuszművészet az új Nemzeti Cirkuszművészeti Központtal nemcsak az épületében, de tartalmában és szellemiségében is megújulhat. A klasszikus és a kortárs cirkusz otthona lesz, és a tervek szerint helyet kapnak majd benne az oktatási-nevelési feladatokat betöltő egységek: a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, a Közép-Európai Cirkuszművészeti Kutatóközpont és Adattár, a Baross Imre Artistaképző Intézet képzőhelye.