A Fővárosi Nagycirkusz zenekara

A zenekar tagjai:

Szakál László zenekarvezető

Bemutatkozó

Szakál László zenekarvezető, zeneszerző, zongorista

A Magyar Köztársaság Ezüst Érdemkeresztjével kitüntetett Szakál László, a pesterzsébeti Lajtha László Zeneiskolában kezdte meg zenei tanulmányait, a Cziffra György Zeneművészeti Gimnáziumban Keveházi Gyöngyi növendékeként érettségizett, majd 2005-ben a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Budapesti tanárképző karán szerzett zongoratanár és kamaraművész diplomát. Tanárai Both Lehel és Kecskés Balázs voltak. 

Zenei karrierjét a főiskolás évek alatt a Canarro zenekar alapító tagjaként kezdte, majd fél évet zongorázott óceánjárón klasszikus trióban Suha Pállal és Mócsány Évával. Ezt követően a Doors Emlékzenekarban és a Duende zenekarban is billentyűzött Menszátor Héresz Attila mögött. Zongoratanárként a Lajtha László Állami Zeneiskolában adta át a tudását, majd két éven át a Honvéd Színház zenei vezetője, korrepetítora, zongoristája volt. Zeneszerzőként, zongoristaként és zenei vezetőként 2007 és 2010 között több ízben is részt vett a Színház és Filmművészeti Egyetem rendezői vizsgaelőadásaiban. 2009-ben a Studió “K” Színház Harc a Szalamandrákért című darabjában volt zenei vezető, zeneszerző, zongorista és korrepetítor. 2010 és 2015 között Music Manager pozíciót töltött be az AIDA Cruises óceánjáró hajóin. 2013 és 2015 között Music Supervisorként dolgozott az AIDA Cruises-nél, az énekesek és zenei vezetők betanítását és a korrepetíciót Hamburgban a Hamburg School of Entertainment intézményes keretein belül, mint tanár és korrepetítor végezte. 

Szakál László 2016 óta a Fővárosi Nagycirkusz állandó házi zeneszerzője és zenekarvezetője. Legjelentősebb darabjai cirkuszi zeneszerzőként a több évben is nagy sikerrel műsorra tűzött Lúdas Matyi a cirkuszban című egész estés zenés cirkuszi mesejáték és a Melyiket a 9 közül? című összművészeti előadás.

Oláh Antal – tenorszaxofon

Bemutatkozó

Oláh Antal – tenorszaxofon

Oláh Antal Budapesten született, negyedik generációs zenész család gyermekeként. Zenei tanulmányait 6 évesen kezdte a Dózsa György úti Ének-zenei és Testnevelés Tagozatos Általános Iskolában. Először hegedülni, majd zongorázni tanult, majd 14 évesen kezdett el szaxofonon tanulni. Az Országos Szórakoztatózenei Központban, Csepregi Gyula és Felföldi Csaba tanítványaként ismerkedett meg komolyabban a szaxofonnal és szeretett bele a Jazz műfajba. Mestereiként tekint még többek között Csóka Bélára, Ablakos Lakatos Dezsőre, Tűzkő Csabára és Borbély Mihályra.

Oláh Antal tanulmányait a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem jazz tanszék tanárképző szakán folytatta, de kapott egy visszautasíthatatlan ajánlatot Németországból, a Deutches Theaterből, ahol 3 éven át dolgozott szólamvezető szaxofonosként. Ezt követően 10 éven át egy óceánjáró luxushajón, Magyarországon vendégfellépőként és saját formációkban játszott Jazz klubokban, revü helyszíneken, több rádiófelvételen és lemezen működött közre.

2007 szeptembere óta varázsolja el a Fővárosi Nagycirkusz közönségét szaxofon játékával.

Pipís Zoltán – trombita

Bemutatkozó

Pipís Zoltán – trombita

Pipís Zoltán Egerben született, testvéreivel az Eszterházy Károly Egyetemen szolfézs-, és karvezetés tanárként dolgozó édesanyjuknak köszönhetően hamar megismerkedtek a minőségi zenével. 7 évesen beiratkozott a Farkas Ferenc Zeneiskola trombita szakára. Később felvételt nyert a budapesti Weiner Leó Zeneművészeti Szakközépiskolába, majd a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karára, ahol okleveles trombitatanár MA-minősítést szerezett.

A klasszikus zene mellett más stílusok is érdekelték, ezért folyamatosan részt vett különböző zenekarok, formációk munkájában. Volt SKA-trombitás, BigBand- és kórustag, még egy Funky együttesben is szép emlékeket szerezett. Emellett alkalma nyílt Vásáry Tamás és Kobayashi Ken-Ichiro vezénylete alatt szimfonikus zenekarokban szerepelni.

A diploma megszerzése után a Ferencvárosi Ádám Jenő Zeneiskolában helyezkedett el trombitatanárként, de ezáltal abbamaradtak a rendszeres fellépései. A tanítás mellett beiratkozott a Kőbányai Zenei Stúdió könnyűzenei képzésére, ahol 2014-ben az egyik diáktársa megkérdezte, el tud-e jönni két hétre játszani a Fővárosi Nagycirkusz zenekarába. „Azelőtt soha nem jártam (nézőként sem) cirkuszban, így nem tudtam, mire számítsak, de kellemes csalódás volt! Modern, menő zenék, vakmerő mutatványok, tomboló közönség, mosolygós arcok. Első pillantásra beleszerettem.”

Duka Tibor – basszusgitár

Bemutatkozó

Duka Tibor – nagybőgő, basszusgitár

Duka Tibor Budapesten született, egy kétgyermekes, több száz évre visszavezethető, neves muzsikus dinasztia elsőszülött gyermekeként. Édesapja Duka Atilla, a neves Jazz és bárzongorista, akinek apja a kiváló cimbalmos, id. Duka László, valamint nagybátyja a neves bőgő művész-professzor, Duka Norbert. Édesanyja Bíró Katalin. Öccse, Duka László szintén követte a muzsikus dinasztiák tradícióit, hegedűn játszik.

Duka Tibor 16 évesen Roby Lakatos zenekarában tanult Belgiumban, a Royal Academy Brusseles-ben. Később Barabás Mihály zongorista-zeneszerző felkérésére egy Cruise hajón kezdett el játszani, majd amerikai tengerjárókon volt session zenész. Eddigi pályafutása során bejárta szinte az egész világot. Egy ideig Las Vegasban élt, ahol közreműködött a Rat Pack is Back show-ban. A World Music, azaz a világi zene műfajában együtt játszott olyan neves muzsikusokkal, mint például a világhírű hegedűművész Roby Lakatos, Marc Matthys zongorista, Rick Margitza és Charles Mcneal jazz szaxofonosok vagy David Yengibarjan harmonika művész.

Tibor nyitott a zenei műfajok iránt, sokféle stílust képvisel a kávéházi magyar cigányzenén keresztül, a pop és a jazz világán át, a világi zene stílussal bezárólag. Ennek köszönhetően számtalan különböző zenei stílusú formációban játszott, mint például a Váradi Roma Café, Lukács Miklós cimbalom művész-zeneszerző, Radics Gigi, Éliás Jr., Laura Ríz, Botos fivérek. Jelenleg főállásban a Fővárosi Nagycirkusz zenekarában zenél, emellett a Pannon Art zenekar tagja.

Vajda Gergely – hegedű

Bemutatkozó

Vajda Gergely – hegedű

Vajda Gergely zenész családból származik, édesapja Vajda Barnabás a 100 Tagú Cigányzenekar egyik alapítója, aki évtizedeken át a Magyar Állami Népi Együttes csellistája volt. Gergely mindössze tizenkét éves volt, amikor 1995-ben megnyerte a Budapesti Hegedűversenyt, III. helyezett lett a Koncz János Országos Hegedűversenyen és megkapta az Év Bartókja Díjat a Magyar Rádiótól. Közben már játszott a 100 Tagú Cigányzenekarban reklámprímásként, vagyis szólistaként. Ezután felvételt nyert a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemre, a különleges tehetségek osztályába, ahol prof. Kovács Dénes utolsó tanítványa volt.

Mestere halála után, 19 évesen kezdte meg tanulmányait a Miskolci Egyetem Bartók Béla Zenei Intézetben, ahol kamaraművész és hegedűtanári diplomát szerzett. 2010-ben ő lett a Tehetségpont arca, amit a 35 év alatti, kiemelkedő pályával rendelkező zenészeknek ítélnek. Közben többek között a Danubia Szimfonikus Zenekarban, a Pannon Filharmonikusoknál és a Viking Ocean Cruise óceánjáró hajón lépett fel. Alapító tagja a Stúdió szimfonikus zenekarnak, valamint 2009 óta a Vajda Gipsy Koncertzenekar hangversenymestere. A Fővárosi Nagycirkusz zenekarában először 2019-ben, a Főnix – Tűzcirkusz című műsorban hallhatta a játékát a közönség.

Fehér Géza –
gitár

Bemutatkozó

Fehér Géza – gitár

Fehér Géza 1971-ben született Szolnokon. Szülei gépészeti pályára szánták, mivel ez volt a családi tradíció. Az ezirányú oktatás befejezése után költözött Budapestre, hogy zenei tanulmányait elkezdje. Az OSZK-ban id. Tornóczky Ferenc volt a mentora, aki felkészítette a Jazz tanszakra való bekerülésre. 1995-ben nyert felvételt, ahol Babos Gyula és László Attila voltak a tanárai. A diploma megszerzése után Váczi Eszterrel zenélt az akkori klubélet legendás zenekarában a Szörp-ben. 2002-ben kapott felkérést Földes Lászlótól (HOBO), hogy erősítse a zenekarát. Az együttes számos lemezt adott ki, és sikeres turnékkal járták az országot. Fehér Géza a 2010-es évektől, mint session zenész tevékenykedik, többek között olyan előadók oldalán, mint Kovács Kati, Caramel, Király Viktor, Keresztes Ildikó, Kozma Orsi. Fehér Géza 2021 júniusától az Fővárosi Nagycirkusz zenekarának tagja. Elhivatott gyakorlója a gasztronómiának, szereti a magyaros ízeket, ételeket.

Bálint Károly – zongora

Bemutatkozó

Bálint Károly – zongora

Bálint Károly hétéves kora óta zongorázik, keresztapja a híres énekes, zeneszerző Máté Péter. Beleszületett a zene és a cirkusz világába, ugyanis apai ágon zenész, anyai ágon artista felmenőkkel rendelkezik. Édesapja, Bálint István a Metro zenekar egyik alapító tagja, 1974 óta pedig a Bergendy zenekar dobosa. Édesanyja, Deák Ilona artistaként, majd artistaügynökként szerzett hírnevet a cirkusz világában.

Bálint Károly a Weiner Leó Zeneművészeti Szakközépiskolában érettségizett, majd felvételt nyert a Conservatoire de Paris-ba, zongora szakra. 2000-ben a párizsi konzervatóriumot otthagyva, a budapesti Zeneakadémián Szokolay Balázsnál folytatta a tanulmányait, majd magánúton kezdett jazz zenét tanulni. Több éven át dolgozott Németországban a horumersieli Kurverwaltungnak zongoristaként.

Jelentős cirkuszi tapasztalatra tett szert Svájcban, a zürichi Circus Conellinél, ahol 9 éven át zongorázott a téli szezonokban. A Fővárosi Nagycirkusz zenekarának 2010 óta állandó tagja. Első alkalommal 2000-ben játszott a Nagycirkusz zenekarában. Attól kezdve valamennyi Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztiválon közreműködött zongoristaként.

„Úgy érzem, hogy cirkuszi zongoristaként találtam meg a hivatásom. A Fővárosi Nagycirkuszba minden földrészről érkeznek artisták, akik sok esetben a saját kultúrájukra jellemző zenét hoznak magukkal, melyet a Fővárosi Nagycirkusz zenekarának élőben kell eljátszania. Élvezem, hogy az elektromos zongora segítségével rengeteg hangszínt el tudok játszani, visszaadva ezzel az eredeti hangzásvilágot, legyen az akár kínai, mongol vagy jakutföldi. Jelenleg egy olyan csúcskategóriás elektromos zongorán játszom, amelyet a zongora mellett 1604 másik hangszínen is meg lehet szólaltatni.”

Lakner Gábor – altszaxofon

Bemutatkozó

Lakner Gábor – altszaxofon

Lakner Gábor 1955-ben született Ózdon. A zenével már ötévesen szorosabb kapcsolatba került, mert a bátyját számtalan alkalommal elkísérte a zeneiskolába. Már az általános iskolai tanulmányai előtt furulyázott és ”Esz” klarinéton játszott. Tízévesen felvételt nyert a miskolci Bartók Béla Zeneművészeti Szakiskola klarinét szakára, amit párhuzamosan végzett az általános iskolai tanulmányaival. Oktatása az MN Zenenövendékiskolában folytatódott, majd a Magyar Honvédség Központi zenekarának lett a tagja, később szólistája. Számtalan európai országban megfordult zenészként, ám a szívéhez a Fővárosi Nagycirkusz zenekara áll a legközelebb. Zenészként először 1977. március 8-án lépte át intézmény kapuját. Legnagyobb örömére azóta a Fővárosi Nagycirkusz minden igazgatójával és karmesterével dolgozott.

„Az elmúlt 45 év mélyen rányomta a bélyegét zenei pályafutásomra. Nagyon sokat tanultam az akkori idősebb kollégáktól, de bizony a mostani fiatal zenésztársaimtól is. Ebben a szakmában mindig vannak kihívások, főleg ebben a műfajban. Sikerem titka talán az, hogy mindig nagyszerű zenészekkel dolgoztam. Itt egy hajóban evezünk, vannak békésebb és háborgóbb vizek, ám mindannyiunk búzája ebben hajóban van, amit nem engedünk veszni! Zenei alázat, a közönség maximális kiszolgálása! Ez a célunk. Koromnál fogva kötelességem ezt a nagyszerű csapatot összefogni nem csak a zene kapcsán, hanem főzős csapatépítő tréningekkel is. A társulat talán többet is jelent számomra, mint egy család. Régi anekdota, hogy a Fővárosi Nagycirkusz után első a család! Sokféle érzelmet átélünk, örömöt, bánatot, mosolyt és könnyet is. A ma kudarcaiból születik a siker, amit nagyon sok gyakorlás és feszített munka árán érünk el. Az előadóművész étele és itala a taps! A zenekar tagjai és én is naponta megköszönjük a közönségnek e fenséges lakomát!”

Földesi Attila – konga

Bemutatkozó

Földesi Attila – konga és ütőhangszerek

Földesi Attila 1986 novemberében született Budapesten. Édesapja, Földesi Csongor hatására kezdett el érdeklődni a zene iránt, aki zongorán, nagybőgőn de főként jazzdobon játszott.

Attila zenei tanulmányait a Prím Zeneiskolában kezdte ötévesen zongorán, majd klasszikus ütőhangszeren. Tanárai Zempléni László, Berdisz Tamás, Pusztai Csaba, Kőszegi Imre voltak. A közgazdaság szakirányú érettségi után 2007-ben felvételt nyert a Kőbányai Zeneiskolába, ahol többek közt Jávori Vilmostól és Sramkó Jánostól tanult.

Játszott többek között a Sugarloaf zenekarban, az Új Generáció orchestra-ban, a Fugato orchestra-ban, a Pesti Színházban, a Centrál Színházban és az Átrium Színházban. Jelenleg Farkas Gabriel zenekarában, a Maszkura és a Tücsökrajban zenél, főállásban pedig a Fővárosi Nagycirkusz zenekarában, ahol a legkülönbözőbb ütőhangszereken játszik.

Mátyus József Attila – dob

Bemutatkozó

Mátyus József Attila – dob

Mátyus Attila 1972-ben született Budapesten. Szüleivel Isaszegen laktak, ahol gyakoriak voltak a lakodalmak, így már kisgyermekként beleszeretett a dob hangszerbe. Egy rokonának köszönhetően közelebbről is megismerkedhetett a hangszerrel. „Az általános iskola 3. vagy 4. osztályába jártam, amikor egy szép napon a családunk és a rokonság egy részével a Városligetbe utaztunk. Jól éreztem magam a Vidámparkban és a Fővárosi Állat- és Növénykertben is, a Fővárosi Nagycirkusz volt az, ami teljesen lenyűgözött, főleg a zenekar. A műsor nagy részében a dobost figyeltem, és arról ábrándoztam, hogy én ülök ott a dobok mögött.”

Attila és családja később Budapestre költözött, tanulmányait a Komjád Aladár zene tagozatos iskolában végezte, Nesztor Iván tanította dobra. Közben sok amatőr zenekarban játszott. A 90′ es évek vége felé vizsgázott, akkor már “vendéglátó” zenekarokban is dolgozott. „Cirkuszi zenekarban először 2001-ben, az id. Richter József vezette Magyar Nemzeti Cirkuszban dolgoztam. Ez az időszak 7 szezonon keresztül tartott, ami alatt sok tapasztalatot szereztem. Időközben megnősültem és született egy kislányunk. A Fővárosi Nagycirkuszba helyettesíteni jöttem 2 hétre, de az élet úgy alakította, hogy itt maradhattam. Tehát beteljesült a gyermekkori álmom! Szabadidőmben szívesen foglalkozom zeneszerkesztéssel, sportolással vagy táplálkozástudománnyal.”