A nyerő páros újabb nemzetközi sikert aratott – interjú Fehér Ádámmal és Kassai Benjáminnal

A 21 éves tehetségeket a januári XII. Budapesti Nemzetközi Cirkuszfesztiválon ismerhette meg először a világ, amikor kínai rúd produkciójukért a szakmai zsűri bronz-díjjal jutalmazta őket. Októberben, Olaszországban a Latinai Nemzetközi Cirkuszfesztiválon Moscow International Young Special Prize díjat nyertek, majd a november elején Japánban, a Sizuoka városában megrendezett Daidogei Világbajnokságról ezüst-díjjal tértek haza. Interjúnkban a legutóbbi fesztiválélményeikről és a jövőbeli terveikről kérdeztük őket.

Hogy kerültetek ki a Daidogei Világbajnokságra? Meséljetek a fesztivál lényegéről és a hangulatáról.

Kassai Benjámin: A XII. Budapesti Nemzetközi Cirkuszfesztiválon látták a fesztivál szervezői a produkciónkat, majd a fellépés után azonnal kopogtattak az öltözőnk ajtaján és meghívtak minket a fesztiválra.

Nagyon jól éreztük magunkat, eddig még egyikünk sem járt Japánban, ahol teljesen más a kultúra és a légkör, mint bárhol a világon. Nagyon szívélyes fogadtatásban volt részünk. Olaszországból, Amerikából és Oroszországból is érkeztek artista kollégák, akik szintén nagyon kedvesek voltak. Ez egy nagy hagyományokkal bíró kalapozó fesztivál, amit a kultúra népszerűsítésének jegyében 1992 óta minden évben megrendeznek. Nagyrészt mindenki az utcán lép fel, valamint egy színházban. Ami még érdekes, az a zsűri: a város polgárai közül kiválasztanak harminc embert, akik között volt nyugdíjas rendőr és fogorvos is, így nem szakmabeli emberek pontoztak, ezért teljesen a közönségre volt bízva a döntés.

Fehér Ádám: A kalapozó utcafesztiválon több előadó-művészeti ág képviselője is jelen volt, többek között artisták, bábosok és táncosok. Naponta három-négy fellépésünk volt. Nagyon izgalmas és egyben megindító volt, amikor reggel másfél órával az előadásunk kezdete előtt megérkeztünk a helyszínre, épp állítottuk fel a rekvizitünket és már ott volt a közönség. Aki elsőként érkezett, leült törökülésbe, mögöttük álltak, sokan pedig egy kis emelővel sétáltak, amit széknek és létrának is használhattak, így mindenki láthatta a produkciókat. Óriási élmény volt, hogy türelmesen vártak másfél órát a tíz perces számunkra.

Nagyon profi artisták érkeztek a világ minden tájáról, de még is azt éreztem, hogy mindenki egyenlő. Maximum két-három emberből álló artistacsoportok jöttek, akik között abszolút nem volt versengés, egyszerűen csak minden fellépő a lehető legjobb tudása szerint akarta szórakoztatni a közönséget. A mi versenyünkben nem voltak japán fellépők, mert a fesztivál szervezői ezáltal is figyeltek az egyenlőségre és a szabályszerűségre, hogy a civilekből álló zsűri nehogy a hazai fellépők felé húzzon. A fesztivál lényege az volt, hogy mit szeret az utca embere, így nagyon fontos volt, hogy az előadók számai izgalmasak legyenek.

Mik a jövőbeli terveitek?

Fehér Ádám: Decembertől januárig Németországban lépünk fel egy téli varietéműsorban. Reméljük, hogy jövőre is meghívást kapunk a Daidogei Világbajnokságra, valamint nagyon szeretnénk még különböző fesztiválokon indulni, hogy minél több helyen képviselhessük a magyar kultúrát és a cirkuszművészetet.

Szekáry Zsuzsanna