Az esélyegyenlőség nevében ismét audionarrált előadást tartottak a Fővárosi Nagycirkuszban

Marosi Antal, a Fővárosi Nagycirkusz sajtófőnöke és Graeser József cirkuszszakmai vezető segítségével Karvai Sándor és barátai taktilis ingerek által megismerkedtek két Szikramanóval és azok hegyes füleivel, Kostiantyn Korostylenko ukrán zsonglőrrel és a műsorban használt labdáival, a bohócok tollaslabdaszámhoz használt ütőivel és az apró egykerekű biciklijükkel, a műsor kerettörténetében nagy szerepet játszó varázsdobozokkal és az ízületkímélő futópályához hasonló anyagból készült manézzsal. A legbátrabbak pedig felügyelet mellett kipróbálhatták a magasba emelkedés élményét a levegő-karikákon.

Mielőtt az izgatott vendégeink helyet foglaltak volna a Marosi Antal által részletekbe menően narrált előadáson, a vakon született Karvai Sándort kérdeztük a kulisszajárás során tapasztalt élményeiről: „Csodálatos élmény volt, olyan dolgokat láthattunk és foghattunk meg, amikről fogalmunk sem volt. Például nem gondoltam volna, hogy létezik ennyire pici bicikli, aminek nincs kormánya. Nagyszerű érzés itt lenni a Fővárosi Nagycirkuszban, nagyon köszönjük, hogy itt lehetünk és betekintést nyerhettünk a kulisszák mögé, ami által még közelebb kerültünk a cirkusz varázslatos világához. Annak, aki vak, sok dolog elérhetetlen, vagy nem lehetséges megfogni, de egy ilyen előadás előtti kulisszajárással még inkább kinyílik a világ.” Kérdésünkre, hogy mi a véleménye az audionarrált előadásokról, így válaszolt: „Ez egy nagyon jó dolog, Nyíregyházán már részt vettem egy cirkuszi audionarrált előadáson, amely által számunkra is teljes egészében élvezhetővé és átélhetővé válik a műsor, mert rengeteg információval leszünk gazdagabbak.”

A Fővárosi Nagycirkusz a világon egyedülállóként vezette be a cirkuszi narrálást, mellyel a vak és látássérült emberek hátrányainak enyhítését, esélyegyenlőségük megalapozását, és a társadalom szemléletmódjának átalakítása céljából az előadások akadálymentesítésével speciális szolgáltatást nyújtson, hiszen a látássérült emberek társadalmunk egyenlő tagjai, akiket ugyan úgy megilletnek az alapvető emberi jogok, és a magas szintű szórakozás.

Nagy kihívás volt kialakítani a megfelelő programot, mert a narrálás a verbális művészetek terén megszokott, de a nonverbális területen egyáltalán nem. A megfelelő technikát Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár több színésszel kísérletezte ki a színházból merítkezve, de a cirkuszi előadásoknak megfelelően. Az előadások alatt mobil audio-rendszerrel zajlik a kommunikáció, ami azt jelenti, hogy az egyik fülön keresztül a narrátor – akár egy sportközvetítésen – percről percre közvetíti az előadás mozzanatait, a szabadon hagyott fül pedig a zenét és a közönség hangulatát juttatja el a látássérült vendégekhez. Az előadás után átbeszélik az ismeretlen elemeket és fogalmakat a még teljesebb élmény érdekében.

Szekáry Zsuzsanna