Irina Ivanovna Zaitseva, moszkvai kiállító partnerünk látogatása Budapesten

A moszkvai cirkuszmúzeum igazgatója, Irina Zaitseva a Csodálatos cirkuszvilág kiállítás ünnepélyes záróeseményére érkezett kollégájával, Natalia Ermishinával együtt Budapestre. Megtapasztalták kiállításunk sikerét, amihez az általuk kölcsönzött, Yurij Vladimirovich Nikulin bohócművészt bemutató műtárgyakkal járultak hozzá. A kölcsönzött műtárgyak átvételét követően, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ vendégeiként, több cirkuszszakmai programon is részt vettek.

Irina Zaitseva a Y. V. Nikulinról elnevezett „Cirkusz és jótékonyság” közhasznú alapítvány alapítója és vezetője, valamint kolléganője Natalia Ermishina 2024. február 29-én a Csodálatos cirkuszvilág kiállítás zárónapjára érkezett Budapestre. Kiállító partnerként részt vettek a nemzetközi cirkusztörténeti kiállítás ünnepélyes Finisszázsán, átvették a múzeumaink közötti együttműködés keretében a kiállításra kölcsönzött kiállítási anyagaikat, majd többféle szakmai programon is részt vettek. A Fővárosi Nagycirkuszban megtekintették a Fesztivál Plusz – Világsztárok Budapesten előadást, amelyből Russnák Regina artistaművész gurtniprodukcióját emelték ki.

A műsor kezdetén a vendégeket a Fővárosi Nagycirkusz szakmai vezetője, Graeser József „Dodi” egy csokor virággal és legújabb cirkuszi szakkönyveinkkel köszöntötte.

Szakmai programjuk keretében ellátogattak a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ Művésztelepére, ahol a BIAK Artista- és Előadó-művészeti Akadémia főigazgatója, Kovács Gábor Dénes kalauzolta őket. Betekintettek az artista növendékek gyakorló óráiba, beszélgettek diákokkal és tanárokkal is. Sallai Tibor artistaművész, a BIAK tanára felidézte számukra az 1979-es Monte-carlói Nemzetközi Cirkuszfesztivál emlékét, ahol ő együtt dolgozott a perzs számmal Arany Bohóc díjat nyert orosz artistaművésszel, Leonid Kostiukkal, ugyanis a slussztrükknél az orosz artistaművész tusírozott a Sallai csoportnak.

Sallai Tibor, a BIAK tanára, Irina Zaitseva (háttal) és Natalia Ermishina (jobbra) a Művésztelepen.

Vendégeink megtiszteltek minket a Csodálatos Cirkuszvilág nemzetközi cirkusztörténeti kiállítás záróeseményén, a Finisszázson is. A közel 10 000 fő látogatószámot elért és 8 hétig nyitva tartó kiállítás utolsó napján így szakmai és laikus közönség együtt ünnepelhette a magyar és nemzetközi cirkuszművészet egyik első nagy megmutatkozását a Vajdahunyad várában. A másnap megkezdett kiállításbontás után vendégeink átvették becsomagolt, szállításra kész kiállítási anyagukat.

Irina Zaitseva (balra), Joó Emese Nikulin-babával (középen) és Natalia Ermishina (jobbra) a műtárgyak átadása-átvételekor.

Irina Zaitseva és kolléganője, Natalia Ermishina a Fővárosi Nagycirkuszban találkozott Fekete Péterrel, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főigazgatójával, és szót váltottak a moszkvai Nikulin Cirkusz és a Fővárosi Nagycirkusz közötti cirkuszművészeti-szakmai kapcsolatok erősítéséről, további cirkusztörténeti kiállítások lehetőségéről. Megerősítették azt a cirkuszi muzeológiai és örökségvédelmi együttműködési szándékot, amelyet a Csodálatos cirkuszvilág megnyitóján, mint nemzetközi kiállító partnerek, Memorandum formájában írásban is rögzítettek.

Natalia Ermishina (balra), Irina Zaitseva (középen), Fekete Péter (jobbra)

 

 

Kerülő Tünde, kiállítási menedzser