„Megtiszteltetés fellépni a magyar publikum előtt” – interjú Hus Istvánnal és Fehérgyarmati Adriennel

Hus István artista család gyermekeként beleszületett a cirkusz varázslatos világába, majd szülei nyomdokaiba lépve perzs számával kápráztatja el a közönséget. Tizennyolc éves kora óta varázsolja el Európa-szerte a cirkuszművészet kedvelőit. Fehérgyarmati Adrienn a Baross Imre Artistaképző Intézetben végezte a tanulmányait, ahol fő zsánerének a trapézt választotta, amellyel fellépett Mexikóban, Thaiföldön, Izlandon és Európában. Istvánnal február óta dolgoznak együtt, nagy kihívás volt számára megtanulni a perzs számot, de kitartó munkával hamar legyőzött minden útjába álló akadályt, hogy egy varázslatos produkciót adjanak elő.

Hogy érzitek magatokat a Fővárosi Nagycirkuszban? Milyen érzés fellépni ebben a nagy múlttal rendelkező intézményben?

Hus István: Mindketten dolgoztunk itt korábban, úgyhogy ismerős környezetben vagyunk, hozzáértő szakemberek kezében. Egy artista számára rendkívül fontos, hogy biztonságban érezze magát a manézsban és nyugodt körülmények között tudjon dolgozni. A Fővárosi Nagycirkusz biztosítja mindezt, ami nagyban hozzájárul ahhoz, hogy az artisták örömmel térnek ide vissza.

A magyar publikum mindig nagyon hálás közönség, akik előtt megtiszteltetés fellépni. Be kell valljam, hogy nagyon izgultunk a szakmai premier előtt, amikor a szakma java előtt kellett bizonyítanunk a tudásunkat, de végül jó visszajelzéseket kaptunk tőlük.

Mi a véleményetek a műsor mondanivalójáról és a műsorszámokról?

Fehérgyarmati Adrienn: Szerintem csodálatos kerettörténetet álmodott Pál Dániel Levente dramaturg egy hamisítatlan, klasszikus cirkuszi előadás köré. Szomorú, de ebben a rohanó, stresszel teli világban valóban sok ember számára elveszett a karácsony szelleme és egy nyűggel teli, kötelességek teljesítéséből álló feladattá vált.

Ezt elégelik meg a Szikramanók, akik elcsenik a drága, kapkodva megvett ajándékokat a karácsonyfa alól, hogy a dobozokba különböző fontos, emberi értékeket tegyenek, amivel emlékeztetnek például a szeretet, a barátság, a türelem, az összetartozás és az egyensúly fontosságára. A cirkuszművészet régen túlnőtt a puszta szórakoztatási formán, manapság fontos társadalmi üzeneteket és erényeket közvetít, amire tökéletes példa ez az előadás.

A Szikramanók – Karácsonyi kaland a cirkuszban című műsorban változatos, világszínvonalú produkciókat láthat a közönség. Nekünk nagyon tetszik és örömmel tölt el minket, hogy a részesei lehetünk, ráadásul a visszajelzésekből is azt szűröm le, hogy mindenkinek tetszik a műsor.

Szekáry Zsuzsanna