Mit neked Street Art?

Mostanában azonban egy egészen újszerű programot láthatunk gyermekkorunk kedvenc mesepalotájában, a Fővárosi Nagycirkuszban – a Mit neked cirkusz? fantázianévre keresztelt nyitott házhoz hasonlatos esteket, melyek nézőből alkotóvá tesznek bennünket.

A kezdeményezés Fekete Péter miniszteri biztos nevéhez fűződik, aki a MACIVA és a Fővárosi Nagycirkusz vezetőjeként szívén viseli a Nagycirkusz és a szakma sorsát egyaránt. Célja pontosan az, hogy a cirkusz egyedi varázsa ne legyen többé ütött-kopott, hanem a kornak megfelelően újra oda juthasson a műfaj, ahová való – levethesse a megszokás béklyóit, és a szórakoztatás egyedi és semmivel nem pótolható formája lehessen, egy új, modern köntösben.

A decemberi alkalommal együtt ötödjére gyűlt össze a Mit neked Cirkusz gárdája, mely már olyan kényes témák sorát vette górcső alá, mint az állatok és a cirkusz viszonya, de szó esett a bohócról, mint fő karakterről, illetve bepillantást nyerhettünk az artisták napi veszélyekkel teletűzdelt rutinjába is.

A mai beszélgetés az eddigi talán legújszerűbb kezdeményezésre reflektált a közönség előtt: az utcai művészetek és a cirkusz összeegyeztethetőségére. A meghívott vendégek természetesen a téma képviselőinek kiemelkedő alakjai és szakértői voltak – koreográfusok, színészek, zenészek, de még egy Beatbox-fenegyerek, Jamal is velünk tartott, valamint egy igazi „Élő Szobor Úr” produkcióját is élvezhettük.

A Street art Európa-szerte egyre jobban elterjedt és kedvelt műfaj, különösen a fiatal és tehetséges előadók körében, akik szívesen mutatják meg magukat a nagyközönségnek – jobb híján, vagy csak a buli kedvéért az utcán is. A jutalom cserébe egy kis apró, esetleg vállon veregetés – ezúttal azonban feltették a nagy kérdést: Miért is ne kerülhetne tető helyett cirkuszsátor a fiatal előadók feje fölé?

Az est során világosan kiderült, hogy az utcán megtalálható produkciók sokszor kiemelkedően magas színvonalat képviselnek, és igenis megéri porondot biztosítani az azt igénylők számára – ahogy az est házigazdája, Szente Vajk fogalmazott: „Nem is cirkusz, nem is sport – egyszerűen látvány”.

A kezdeményezés érdekfeszítő kérdéseket vet fel alkalomról alkalomra, egyengetve a cirkusz jövőjét, keresve a válaszokat a miértekre és hogyanokra, és egyre inkább utat törve a cél felé: a cirkuszt a többi magas művészeti ág szintjére emelni. Teszi mindezt új koncepciók, új zsánerek teremtésével, valamint régi műfajok megújításával, viszont ami a legfontosabb: megőrizve a cirkusz varázsát.

A műsorok mindenki számára szabadon látogathatóak, ennek ellenére minden alkalommal páratlan, a témához kapcsolódó produkciókat láthatunk a porondon – a jelenleg futó műsor, a Balance kiváló artistái adtak ízelítőt tudásukból, illetve a meghívott vendégek is elkápráztatták a jelen lévőket talentumukkal. Ezzel együtt is azonban nem csak az ingyen műsorért érdemes beregisztrálni a programra – az itt elhangzó innovatív ötletek, viták és páratlan élettapasztalatokban gyökeredző történetek egy új világ alapjait fektetik le a szemünk láttára. A beszélgetés végeztével pedig a mennyei, közösen elfogyasztott kávé a manézsban már csak kellemes ráadás.

Péter Carmen