Rövid interjú Vincze Tündével, a Csodagömb – Cirkuszi Nagykarácsony rendezőjével

Vincze Tünde öt éves korától tornázott, majd a Baross Imre Artistaképzőben folytatta tanulmányait, ahol egykerekű bicikli számmal vizsgázott. Mexikóban volt az első szezonja, majd bejárva a világot, huszonhét éven át szórakoztatta a közönséget egykerekű bicikli, luft balett és hand stand számokkal. Később megtanulta az újdonságnak számító tissue-t, amit a kétezres évektől itthon is népszerűsít. Saját sportegyesületet alapított, összevonva a cirkuszművészetet a sporttal, aminek köszönhetően 2011-ben megrendezték meg az első hivatalos tissue-sport bajnokságot. 2010 óta tanítja a Baross Imre Artistaképző Iskolában a levegő, és egykerekű bicikli számok rejtelmeit, emellett saját stúdiót működtet azoknak, akik ki akarják próbálni a tissue-t. Csapatával számos színházi darabban, televíziós műsorban, különböző események megnyitóján vesz részt.

Mi volt a koncepció a Csodagömb című darab létrehozásakor, mi a műsor mondanivalója?

Szerettük volna, hogy a karácsony közeledtével a családok ünnepi hangulatba kerüljenek, és kiszakadjanak a hétköznapokból, ezért fontosnak tartottuk, hogy minden korosztály számára élvezhető legyen. Igyekeztem visszahozni a klasszikus cirkuszt, hiszen az emberek ebben az időszakban a klasszikus csodákat várják, ugyanakkor fontos volt, hogy a műsornak legyen egy kerettörténete is, melyben karácsonykor egy kisgyermek álma valóra válik, ami példa értékű lehet egy olyan világban, ahol az emberek egyre kevésbé mernek hinni az álmaikban, és valóra váltani őket. A Csodagömb átvitt értelemben a cirkusz, ahol a csodák valóra válnak, ha hisznek bennük.

Milyen produkciókat láthatnak a nézők ebben a különleges műsorban?

Minél változatosabb produkciókkal szeretnénk gyönyörködtetni a nézőket, többek között levegő, orosz és kínai rúd, zsonglőr produkciókkal, nagyon régen láthattak dzsigit-et, amiben az emberek és a lovak közötti csodálatos harmóniát mutatjuk be. Kiemelném még a vállba szaltózás közben diabolózó testvérpárt, és az elefántunkat, aki a főszereplő álmát váltja valóra azzal, hogy felülhet a hátára. Ezzel is a közönség kedvében akartunk járni, hiszen a cirkuszba belépve az első kérdésük, hogy milyen állat szerepel a porondon. A közönségtől eddig nagyon pozitív visszajelzések érkeztek a műsorral kapcsolatban, ahogy az artista szakmától is, mert elmondásuk szerint visszahoztam a klasszikus cirkusz hangulatát. Ez volt a célunk Fekete Péter igazgató úrral, hogy a társművészeteket is felvonultató Rómeó és Júlia, valamint a Lúdas Matyi a cirkuszban című darabjaink után legyen egy klasszikus cirkuszi karácsonyi műsorunk, a januárban megrendezésre kerülő a XII. Budapesti Nemzetközi Cirkuszfesztivál előtt.

Szekáry Zsuzsanna