Száz ember – egy piramis

„Összefogás és együttműködés a jövő cirkuszáért!” – ez volt az idei Cirkuszi világnap üzenete, a világ minden táján ehhez kapcsolódva ünnepelték a cirkuszművészetet április 16-án. A Fővárosi Nagycirkusz előtt közel háromszázan vettek részt az ünnepen, amelyen cirkuszrajongók, artista- és társművészek egy emberpiramist építettek fel közös erőfeszítésük és munkájuk, egymásba vetett hitük és bizalmuk, kitartásuk és összetartozásuk szimbólumaként.

A kezdeményezéshez három utazó cirkusz is csatlakozott: Szegeden az Eötvös Cirkusz, Jászberényben a Magyar Klasszikus Nagycirkusz várta a cirkuszrajongókat, s a Hungária Nagycirkusz szervezésében is megépült az emberpiramis.

Csak ebből az összefogásból születhet meg a cirkuszművészet közép-európai otthona is, amely három esztendő múlva egy olyan cirkuszkomplexumként jön létre Európa szívében, mely megfelelő infrastrukturális háttere lehet a most megújuló cirkuszművészetnek, és méltóan őrzi majd a cirkuszművészeti hagyományainkat. Egy hely, ahol a klasszikus és modern cirkusz megfér egymás mellett; egy olyan közösségi tér, ahol az oktatási- és próbatermektől – a tudományos műhelyeken át – a számos előadóhelyig együtt létezhet a cirkuszi szakma valamennyi képviselője: alkotók, nézők, felhasználók, kutatók és művészek. Egy olyan látogatóhelyet szeretnének kialakítani, ahol a közönség a cirkuszművészet minden apró rezdülésével találkozhat, a múzeumtól kezdve, a tudományos- és alkotó-műhelyeken, valamint az alternatív és hagyományos, klasszikus előadásokon át a nagyszabású fesztiválprodukciókig. Egy olyan nevelési-oktatási centrum létrejöttéről álmodnak, ahová az általános- és középiskolai tanárok azért hozzák diákjaikat, hogy az iskolában tanítandó (ember)ismereteiket bővíteni tudják. Egy olyan színteret szeretnének létrehozni, ahol a kísérletező és professzionális munka együtt teremthet újat, és őrizheti a hagyományokat. Egy olyan összművészeti központot építenek, ahol a cirkuszművészet számtalan társművészettel találkozhat, úgymint irodalom, színház, komolyzene és képzőművészet.