Telis-tele élményekkel: teltház és kirobbanó siker a “Micsoda cirkusz!” cirkuszi családi napon
„A Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívum és a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ bebizonyította, hogy a múzeum nem poros tárgyak polcokon való rakosgatásával egyenlő, hanem értékmentésről, és kézzel fogható, átélhető és kipróbálható élményekről szól” – mondta Fekete Péter a „Micsoda cirkusz!” elnevezésű cirkuszi családi nap megnyitóján, a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban. A Fővárosi Nagycirkusz főigazgatója hozzátette: „Bízunk abban, hogy hamarosan lesz Magyarországnak egy megújult, szép új cirkuszi épülete, amelynek az aulájában biztosan helyet kap majd egy cirkuszművészeti kiállítótér.”
A „Csodálatos cirkuszvilág – nemzetközi cirkusztörténeti kiállítás” vasárnap gyerekzsivajtól volt hangos. Sokan tették fel azt a kérdést, hogy a Tintaló Társulás előadását vajon a gyermekek vagy a szüleik élvezték-e jobban?
A Tintaló Cirkusz szokatlanul kicsi cirkuszi sátrában mindössze 20 gyermek számára volt férőhely. A szülők a sátor falán elhelyezett lyukakon keresztül kukucskálhattak, miközben csemetéik közvetlen közelről élvezhették a mechanikus bábok varázslatos műsorát. A mini cirkuszi világot Sipos Katalin és Sisak Péter bábművészek, mint a cirkusz porondmestere és igazgatója keltették életre. Az aprócska porondon míves fából faragott elefánt, bohócok, légtornász, egyensúlyozó-művész ejtette ámulatba a nagyérdeműt.
A “Micsoda cirkusz!” cirkuszi családi napon, a gyermekcirkuszi előadások mellett, világhírű artistaművészek tartottak tárlatvezetéseket. Zsilák György „Fudi”, Jászai Mari-díjas artistaművész, zsonglőr és Ifj. Simet László, Hortobágyi Károly-díjjal, a Magyar Érdemrend lovagkeresztjével, a Magyar Érdemrend tisztikeresztjével kitüntetett Érdemes Művész, kötéltáncos artistaművész avatta be szakmai kulisszatitkaiba és személyes történeteibe a közönséget.
A cirkusztörténeti kiállításon a látogatók közelebbről megismerhették a magyar artistaművészek relikviáit, sok szép saját készítésű gyermek és felnőtt artista-kosztümöt, a magyar cirkusztörténet emlékezetes előadóművészeit és pillanatait, személyes artista interjúkat Dobos Ottíliával, Zsilák Györggyel, Graeser Józseffel és Eötvös Józseffel. Népszerű látványosságok voltak a Szakál Tamás által készített valósághű makettek, Ádám Krisztina és Ádám Nándor lovaszsonglőrök és Ifj. Simet lászló kötéltáncos élethű installációi, Török Ferenc és Babar Margit kézenálló apparátja, a Sallai Tibor által használt fából készült 100 éves egyensúlyozó golyó. A cirkuszi képzőművészet többek között Rodolfó és Grock bohóc portréján, Benkő Sándor cirkuszi plakátjain, Bubutimár Éva élő szabadtéri kerámia cirkuszában volt megcsodálható. A nemzetközi filmművészetet a „Trapéz”, az „Országúton” és „A cirkusz világa” eredeti plakátjai és forgatási fotói mellett filmrészletek is szemléltették. A nemzetközi cirkuszi örökségre nyíló ajtókon keresztül a 12 külföldi cirkuszi gyűjteményből kölcsönzött csillogó fehérbohóc kosztümök, esetlen bohóccipők, egyedi artista kosztümök, a porondon használt rekvizitek és fúvós hangszerek mellett archív cirkuszi filmfelvételek és a kortárs cirkuszi plakátművészet látványos darabjai mutatták be a cirkusz sokszínűségét.
A cirkuszvilág látható csodáihoz ezúttal is számtalan átélhető élmény társult: bárki kipróbálhatta Ifj. Simet László balanszrúdjának megemelését, VR szemüvegben a virtuális kötéltáncolást 10 méter magasan a Fővárosi Nagycirkusz kupolájában, a deszkán való egyensúlyozást, a zsonglőrözést és tányérpörgetést, a pisznin való egyensúlyozást és a levéltári kutatójátékot. A családi napon a gyerekek kipróbálhatták a cirkuszi sminkelést, felülhettek a százéves, restaurált körhintára és három fordulóban is részt vehettek a rendhagyó, mini figurákkal játszható artistagúla-építésben és ügyességi versenyekben, a felnőttek pedig kipróbálhatták cirkusztörténeti ismereteiket egy 1968-ból származó keresztrejtvény megfejtésével, ami mindenkinek színessé, élménydússá tette a családi napot.
„Mindenki, aki a múzeumban dolgozik, partnernek tekinti az artistákat. Mi tanulunk tőlük és a muzeológia eszközeivel próbáljuk őket minél körültekintőbben bemutatni. Célunk, hogy a közönség testközelből, hiteles forrásból ismerhesse meg a magyar artistaművészek életét, történetét és a cirkuszi kultúra értékeit” – hangsúlyozta Joó Emese, a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívum vezetője. A 2024. január 11-én, a 15. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál részeként megnyílt „Csodálatos cirkuszvilág” – nemzetközi cirkusztörténeti kiállítás” az ő muzeológusi és Fekete Péter rendezői elképzelései nyomán, kettejük közös kurátori koncepciója alapján születhetett meg.
Ezen a rendkívüli cirkuszkiállítási családi napon nem maradhattak el az artistaprodukciók. A közönséget Bruno Macaggi pohárzsonglőr, Vladimir Erofeev görgő és rolla bolla artistaművész, Váradi Nándor és Váradi Luna közös zsonglőr száma, valamint Richter Dániel bohóc kápráztatta el.
Az egész napos program zárásaként került levetítésre a „Cirkusztestvérek” című 50 perces dokumentumfilm, majd Szonday Szandra muzeológus moderálásával beszélgetés következett Halász Glória rendezővel és vendégeivel: a főszereplő Bán Krisztoferrel és Szántó Boglárkával, valamint Kovács Gábor Dénes BIAK igazgatóval.
A cirkuszkiállítás ünnepnapján önkéntes artistaművészek, cirkuszi és tudományos munkatársak ismét közösen látták el a házigazda szerepét: Fekete Péter és Joó Emese kurátorok mellett Babar Margit, Török Ferenc, Armay Szilvia, Richter Dániel, valamint Szonday Szandra, Kerülő Tünde, Hidvégi Petra, Bereczky Dávid, illetve a cirkuszi videótár, hangtár és kommunikációs munkatársak dolgoztak együtt. Köszönjük a közreműködő művészeknek, szakembereknek és a közönségnek, hogy első nagyszabású cirkuszkiállításunkat még élőbbé, még csodálatosabbá tették!
A „Csodálatos cirkuszvilág” – nemzetközi cirkusztörténeti kiállítás” mindössze néhány napig, 2024. február 29-ig, keddtől vasárnapig 10-17 között tekinthető meg a Vajdahunyad várban, a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban.