ISMÉT FELTÁRULT A CIRKUSZMÚZEUMI CSODALÁDA!

2024. augusztus 9-én megnyílt és október 31-ig látogatható a

„Cirkuszi elefánt a porcelánmúzeumban”  című cirkusztörténeti és porcelánművészeti kiállítás Herenden.  

A tárlat összeállításához a Herendi porcelánok nyújtották az inspirációt. A kiállításban egymáshoz kapcsolódva láthatóak csodálatos Herendi porcelánok és eredeti cirkuszi kosztümök, rekvizitek, fényképek, plakátok és filmfelvételek, sőt a cirkusz világából származó egyedi porcelántárgyak is.

A kiállítás a dekoratív és elegáns, gondosan és türelmesen kimunkált Herendi porcelánok irányából fordul a magyar cirkuszművészethez. Kiemeli a porcelánok és a cirkusz világának közös sajátosságait és értékeit, miközben okos cirkuszi elefánt módjára közelíti meg és óvja, védi a magyar cirkuszkultúra örökségét.

A kiállítást a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ és a Herendi Porcelánművészeti Múzeum munkatársai közösen rendezték.

Főmunkatársak: Cserhalmi Rita, Joó Emese, Kerülő Tünde, Krámlik Attila, Szlávik Ágnes, Szonday Szandra, Petró Eszter, Pilgermayer Henrietta

A kiállításon bemutatott cirkusztörténeti anyag nagyobb részben a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívum gyűjteményeiből, kisebb részben magyar artistaművészek személyes kölcsönzéseiből származik – támogatásukat ezúton is köszönjük!

A kiállítás megtekinthető keddtől vasárnapig 10:00 – 17:00 között a Herendi Porcelánművészeti Múzeumban. (Herend, Kossuth Lajos utca 140.)

Művészbejáró Bóta Gáborral: Rádióbeszélgetés a kiállításról Joó Emese kurátorral, a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívum vezetőjével és Dr. Simon Attilával, a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatójával, 2024. szeptember 8-án.

Képgalériák

Kiállítás megnyitó, 2024. augusztus 9. Herend. Urbán Ádám fotói


Herendi porcelánok a kiállításban

A kiállítás képei

A kiállításrendezés képei

A „Cirkuszi elefánt a porcelánmúzeumban” kiállítás, a Herendi Porcelánművészeti Múzeum időszaki kiállítása, már az épület előtti téren elkezdődik.

A lóvontatta kicsi cirkuszkocsi valójában cirkuszi díszlet, amely régi cirkuszi lakókocsit idézett fel 2020-ban az Eötvös Susy Cirkuszban, az Eötvös Cirkusz megalapításának 100 éves évfordulóján rendezett műsorban. A kocsi oldalaira cirkuszi plakátokat helyeztünk, amelyekkel a Fővárosi Nagycirkusz hajdani és mai műsorait hirdetjük.

A cirkuszkiállítás aulából nyíló előterében – és a kiállítás több pontján – válogatott Herendi porcelánokhoz kapcsoljuk a magyar cirkuszművészet történetét. Élő és mai cirkusztörténetet kínálunk látogatóinknak. Teljességre törekvés nélkül mutatunk érdekes múltbéli és kortárs mozaikokat a Fővárosi Nagycirkusz és a magyar artistaművészek életéből. A kiállítás védjegye a golyón egyensúlyozó Herendi porcelán elefántvajon ez a rendkívüli mutatvány csupán a fantáziában, vagy a cirkuszban is lehetséges?

Az 1. terem a cirkuszkiállítás játékterme. Mindenki kipróbálhatja virtuálisan a kötéltáncolást, illetve több cirkuszi képességét is a „Fejetlenség a porondon” című interaktív múzeumpedagógiai játék tablóinak segítségével. A cirkusz játékosságát az illúzió, a bűvészet és a zsonglőrködés témáival és egy kisnyulas Herendi porcelán cilinderrel szemléltetjük. Archív filmjeinken mai fiatalok mellett Gács Rezső (Rodolfó) és Potassy Pál trükkjei is láthatóak, valamint többek között Steve Bor, Duó Kowy és Zsilák György „Fudi” is zsonglőrködik.

A 2. terem a cirkuszi nevettetés terme: bohócokat mutatunk be Herendi porcelánokba rejtve, kosztümök mögött, filmeken, fotókon és plakátokon. Papp Szilvia HEPP! videója mellett archív felvételeken idézzük fel Eötvös Gábor zenebohóc híres műsorszámát.

A 3. terem a cirkuszi magasságok terme: kötéltáncosokat, magasdrótosokat, ugródeszkás és oroszhintás repülő akrobatákat ismertetünk meg az érdeklődőkkel. Akár közelebbről, személyes interjúkon keresztül is: Simet László artistaművész Dunán átkelő bravúrjának testközeli felvételei mellett Graeser József „Dodi” és Graeser Józsefné Betty mesél artistaművészi pályájáról.

Itt látható a cirkuszkiállítás főtárgya, Schrammel Imre „Zsonglőr” című porcelánszobra, amely a Herendi Porcelánmanufaktúra ügyes egyensúlyozását jelképezi a folyamatos innovatív kihívások és a hagyományok ápolásának törékeny közös mezsgyéjén – a cirkusz világában pedig megidézi a kínai artistaművészet csodálatos világát.

A 4. terem a cirkuszi állatok terme és folyosója: Herendi porcelánokkal szemléltetjük a régi és mai cirkuszokban szereplő állatokat, kiegészítve a régi és mai cirkuszi állattartás és vadállattartás jellemzőivel, jeles idomár példákkal. Kiemeljük a cirkuszban hagyományos lovas tevékenységeket: a lovasakrobatikát, a szabadidomítást, a magasiskolát, a magyar lovaspostát és a lovaszsonglőrözést – kiváló magyar lovas artistaművészeink hazai és nemzetközi sikereit. A Fővárosi Nagycirkusz életébe az állattréning, az állatasszisztált cirkuszpedagógia és a cirkuszi mentorprogram ismertetésével nyújtunk betekintést.

A cirkuszkiállítás az aula nyitott terében zárul, itt – a múzeumi akváriumhoz kapcsolódóan – felvillantjuk a vízi cirkuszok világát és Harry Houdini (Weisz Erik) lélegzetelállító mutatványait, valamint választ adunk a cirkuszi felelős állattartással kapcsolatos gyakran ismételt kérdésekre.

Jó szórakozást és kellemes időtöltést kívánunk!

Kiállításvezető