Múzeumi felajánlás: nemzetközi sikertörténet! - Gigantikus mennyiségű, felbecsülhetetlen eszmei értéket képviselő muzeális gyűjteményt adományoztak a Nemzeti Cirkuszművészeti Központnak

A „Rob Mulder gyűjtemény” a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívum első nemzetközi gyűjteményi egysége, amelynek átadására 2023. augusztus 19-én került sor, a néhai cirkuszbarát otthonában, a hollandiai Hoekben.

A “Rob Mulder gyűjtemény” ajándékozói, Rob Mulder cirkuszbarát, gyűjtő gyermekei 2023. augusztus 19-én: Carola Cristel Mulder, Vera Evelien Mulder és Alphons David Mulder édesapjuk házában – a negyedik testvér Maurice Robert Mulder szintén ajándékozó, a távolból gratulált

Az ajándékozás eredményeként a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívum gyűjteménye az alábbi adományokkal gyarapodik:

  • 700 kötet cirkuszi szakkönyv
  • 300 darab cirkuszi folyóirat
  • 240 dosszié nemzetközi cirkusztörténeti dokumentáció (szórólapok, fényképek stb.)
  • 12 iratfolyóméter archív dokumentum
  • 60 darab keretezett cirkusztörténeti nyomtatvány és műalkotás

A cirkuszi gyűjteményt Eötvös Susy nemzetközi cirkuszi szakértő, Joó Emese múzeumvezető, Hidvégi Petra múzeumi asszisztens vehette át a holland családtól

Rob Mulder (1948. 03. 04 – 2023. 04. 23) szándéka az volt, hogy az élete során összegyűjtött cirkuszi gyűjtemény maradjon egyben, egy arra méltó helyszínen. Négy gyermeke közösen döntött úgy, hogy a cirkuszi hagyaték cirkuszi intézményhez, ne pedig magángyűjtőhöz kerüljön.

Hatalmas megtiszteltetés, hogy a család a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ múzeuma számára ajánlotta fel a teljes gyűjtői hagyatékot, méghozzá oly módon, hogy hozzáférhetővé és kutathatóvá váljon a nyilvánosság számára.

A családtagok beszámolója szerint azért esett a választásuk a magyar intézményre, mert a Fővárosi Nagycirkusz munkatársa, Eötvös Susy nemzetközi cirkuszi szakértő több évtizedes kiváló szakmai kapcsolatot ápol a cirkuszbarátokkal és gyűjtőkkel, így hozzáértése, szakmai felkészültsége és hitelessége megkérdőjelezhetetlen volt számukra. Eötvös Susy – aki hetedik generációs cirkuszi dinasztiából származik, egész eddigi életét a cirkusz világában töltötte – és Cor Martens holland cirkuszrajongó szakmai együttműködése szintén nem újkeletű, ráadásul a flamand gyűjtőt a néhai Rob Mulderhez szoros baráti kapcsolat fűzte. Így alakulhatott ki a tisztelet és a szakmai kapcsolaton alapuló bizalom a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ felé, amelynek köszönhetően a gyűjtemény a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívum 7. önálló, egyben első nemzetközi gyűjteményi egysége lesz, „Rob Mulder gyűjtemény” elnevezéssel.

Rob Mulder élete során összegyűjtött kincsei tehát a nagyközönség számára is elérhetővé válnak, a múzeum látogatói rajtuk keresztül megismerhetik a cirkusztörténelem különleges pillanatait, s ezáltal közelebb kerülhetnek a cirkusz varázslatos világához.

Ez a felajánlás is bizonyítja, hogy Európa-szerte egyre többen vélik úgy, hogy a Fővárosi Nagycirkusz tudományos tára, múzeuma az a biztos hely, ahol megőrzik az értékeket, melynek érdemes cirkusztörténeti relikviákat adományozni, amelyek így a jelen- és utókor számára is hozzáférhetővé válnak.