Varázslatos összhang a művészeti ágak között – Interjú Szomor Györggyel

A Melyiket a 9 közül? előadás létrejöttéről, a művészek és a művészeti ágak közötti összhangról, az együttműködés fontosságáról és a darab mondanivalójáról beszélgetünk az egyik főszereplővel, a Nádasdy Kálmán-díjas Szomor György színművésszel.

Nem először lépsz fel a Fővárosi Nagycirkusz porondján. Egy évvel ezelőtt a Monte Cristo grófja című musicalben láthattunk a Szinergiák előadás-sorozatban. Most viszont a Jókai Mór novellája alapján készült, Melyiket a 9 közül?  előadásban János mestert alakítod. Milyen érzés visszatérni a Fővárosi Nagycirkuszba?

Számomra ez nem csak egy hatalmas élmény és kaland, hanem szinte szerelem. Annak idején Békéscsabán felállítottak egy cirkuszi sátrat, ahol színházi előadásokat mutattak be, én az Aidában játszottam. Már akkor megízleltem ennek a különleges térnek a varázsát. Viszont egy évvel ezelőtt, amikor elhoztuk a Monte Cristo grófját a Fővárosi Nagycirkuszba és feldúsítottuk cirkuszi produkciókkal, akkor volt alkalmam igazán belekóstolni ebbe a csodálatos művészeti ágba. Az artistaművészek egészen fantasztikus emberek, akik elképesztő alázattal végzik a munkájukat. Csodálattal figyeltem őket, nem tudtam elvonatkoztatni előadás közben sem, rengeteg energiát kaptam tőlük. Hihetetlen atmoszféra alakul ki az artistaművészekkel történő együttműködés során. A Melyiket a 9 közül? darabot több héten át próbáltuk, így kicsit jobban és több szemszögből láttam ezt a világot, és fantasztikus, ami itt történik! Nem csak a közönségnek, de nekünk színészeknek is nagy élmény, hogy sok gyermek szerepel a produkcióban, akik az életkorukat meghazudtoló, igazán komoly, koncentrációt igénylő munkát végeznek. Rengeteget tanulunk egymástól, az előadás minőségén is érezhető a szereplők közötti összhang.

Hogyan készültél fel János mester szerepére?

Gyorsan és hatékonyan, mert a színházi produkciókhoz képes rövidebb volt a próbaidőszak. Folyton változott a szövegkönyv és a dalszövegek, amik az előadással együtt alakultak. Ez egy közösalkotói munka volt a zenei vezetővel és zeneszerzővel, Szakál Lászlóval, Pál Dániel Levente dramaturggal és Fekete Péter rendezővel, aki kiválóan tud improvizálni is, hogy minden jelenet és artistaszám tökéletesen illeszkedjen egymáshoz.

Szomor György János mester szerepében
Fotó: Urbán Ádám

Mit gondolsz, miért tud a cirkuszművészet láthatóan sikeresen együttműködni más művészeti ágakkal, például a színházzal, a tánccal vagy a zenével?

A cirkuszművészet eleve egy nagy együttműködés. Az előadásban például 11 kutya dolgozik össze egymással és a trénerükkel, Wolfgang Lauenburgerrel, vagy a Kirichenko Acrobats tagjai, akik feldobják és elkapják egymást a levegőben. Az artistaművészek rábízzák egymásra az életüket, ezért aki a cirkusz világából jön, kiválóan tud együttműködni másokkal; a manézsban szavak nélkül is megértik egymást. Ez nálunk színészeknél is nagyon fontos, hogy egymásból építkezve haladjunk, és a belőlünk fakadó érzelmek, gondolatok szülessenek meg a színpadon, jelen esetben pedig a porondon.

A cirkuszművészek igazán sokoldalúak, értenek a tánchoz és a színészet főként nonverbális formájához. Tökéletesen uralják a testüket és a produkcióikban gondolatokat és érzéseket jelenítenek meg. Ezért kiváló az összhang a többi művészeti ággal, mert egymásból építkeznek és egymást építik. A Melyiket a 9 közül? produkció esetében, a különböző művészeti ágak képviselői mindannyian a tudásuk legjavát adják hozzá és gyúrják egy varázslatos egységgé úgy, hogy minden előadáson ugyan olyan magas színvonalat tudjanak nyújtani.

Szomor György színművész számára a cirkusz egy varázslatos tér, ahol tökéletes összhangban vannak a művészeti ágak
Fotó: Urbán Ádám

Melyik a kedvenc jeleneted a darabban?

Nehezet kérdeztél, mert a teljes darabot nagyon szeretem. De ha már válaszolnom kell, akkor a finálé jelenet a kedvencem. Aki megnézi az előadást, annak nem is kell megmagyaráznom, hogy miért. Ez egy szép történet, gyönyörű megoldásokkal színpadra állítva, ezért jószívvel ajánlom minden korosztálynak.

A Melyiket a 9 közül? című előadás az esztétikumon túl számos mély üzenettel bír
Fotó: Urbán Ádám

Mit gondolsz, mi a darab legfőbb üzenete?

Sok üzenete van, de számomra talán a legfontosabb mondanivalója, hogy találjuk meg az igazi értékeket az életünkben, amiket nem mindig látunk meg.  Sokkal fontosabb dolgok vannak a vagyonnál és a hatalomnál: a család, a barátok, egymás szeretete, a közösen eltöltött idő. Ez mindennél nagyobb ajándék. Amikor valami ragyogó és csillogó dologra vágyunk, észbe kell kapnunk, hogy ezek nem homályosíthatják el az igazán fontos dolgokat.

Szekáry Zsuzsanna

További híreink