Legendás 100 év

Miután a még mindig friss Elza nénit álló vastapssal köszöntötték, a kivetítőn megjelentek családjának és életének főbb állomásai. Eötvös Sándorné Elza néni, Picard Erzsébet néven látta meg a napvilágot 1917. október 16-án Barcson, Picard Sándor József és Bichler Rozina hetedik gyermekeként. A Picard család története egészen a 18. századig nyúlik vissza, ma Magyarország egyik legnagyobb cirkuszi dinasztiájának számít, melynek tagjai nagymértékben hozzájárultak a magyar cirkuszművészet világhírnevének gyarapításához.

Elza néni lakókocsiban látta meg a napvilágot. Kezdetben akrobataként, később nővérével, Olival duo trapéz számot mutattak be a család cirkuszában. 1938-ban ismerkedett meg férjével, Eötvös Nándor Aladárra, az Eötvös Cirkusz alapítójával, aki öt gyermeket hozott a családba, köztük az akkor 17 éves Eötvös Gábort, a később világhírűvé vált zenebohócot. Kettejük szerelméből még további hét tehetséges gyermek született, miközben meg kellett birkózniuk a háború viszontagságaival és az abból adódó nélkülözéssel. Mire helyre rázódtak, újabb nehézséggel, az államosítással kellett szembe nézniük, amikor mindenüket elvették. De kitartásuknak köszönhetően ismét talpra álltak, a spórolt pénzükből, saját kézzel varrták meg az új cirkuszi sátrat! Az 1960-as években a házaspár gyermekei külföldre mentek artistaként dolgozni, Elza néni és férje, pedig Pesterzsébeten telepedtek le, ahol miután megözvegyült, unokáit, Eötvös Lorándot és Susyt nevelte és gondozta, amíg szüleik külföldön dolgoztak, manapság pedig dédunokái aranyozzák be a mindennapjait.

Fekete Péter, a Fővárosi Nagycirkusz igazgatója, és az est házigazdája köszöntő beszédében elmondta, hogy Elza néni élete tükröt tart mindannyiunk elé, hiszen szakmailag és emberileg is önvizsgálatra sarkall. Művészként, cirkuszigazgatóként, családanyaként, nagymamaként, dédnagymamaként mindig maximálisan helyt állt. Vajon bennünk akad annyi kitartás, mint benne? Képesek lennénk annyiszor, olyan derűvel, és optimizmussal újrakezdeni az éltünket, és tudnánk úgy nevelni a gyermekeinket, ahogy ő? Kétségtelen, hogy mindannyiunk számára Elza néni egy élő példakép, a cirkuszi nemzetség összetartó kovásza, akinek köszönettel tartozunk.

Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár üzenetét Maka Gyula olvasta fel. Az államtitkár szerint is Elza néni szakmai munkája példakép minden generáció számára. Szabados Ákos, Pesterzsébet polgármestere, Magyarország miniszterelnökének felhatalmazásával egész országunk nevében köszöntötte az ünnepeltet. A színházi szakma nevében kedvenc színésznője, Fodor Zsóka köszöntötte a szeretet hangján, kiemelve áldozatos gyermeknevelő munkáját.

A cirkuszi szakma és a család nevében Eötvös Tibor, az Artistaművészek Szakszervezetének elnöke, és Eötvös Loránd, az ünnepelt unokája, és az új Eötvös Cirkusz igazgatója mondott köszöntőt. Eötvös Tibor felelevenítette, hogy nagynénje mennyi mindent élt át élete során, ha csak a történelmi eseményeket nézzük. Két világháborút, trianont, egy forradalmat, rendszerváltásokat, de az embersége és a vidámsága mindig vele maradt. Reményét fejezte ki, hogy még sokáig a körünkben marad, és sok titkot oszt meg a régi időkről. Eötvös Loránd köszönetét fejezte ki Fekete Péternek, hogy a Fővárosi Nagycirkuszban ünnepelhették ezt a jeles eseményt, amely méltó helyszín egy cirkuszi legendához. Köszönetet mondott nagymamájának, hogy őt, és testvérét szeretetben nevelte, tanította, és annyi mindent tett értük, amiért nem lehetnek elég hálásak.

A nagy számban összegyűlt, ünneplő tömeget a Baross Imre Artistaképző diákjai szórakoztatták két blokkra osztott színvonalas műsorukkal, melyben az artista szakma produkcióinak legjavát felvonultatták: röhnrád, trapéz, kínai rúd, zsonglőr, létra, hullahopp, görkorcsolya, perzs, akrobata, ikária számokat mutattak be, majd Tatár Bianka színművésznő Elza néni kedvenc dalát, a Minden csak komédiát adta elő.

Szekáry Zsuzsanna