Interjú Graeser József “Dodi”-val, a Győztesek karneválja a cirkuszban rendezőjével
Graeser József édesapja révén csöppent bele az artista világba, első fellépése 1966-ban volt a Szovjetunióban. Először gumiasztal-számmal, majd 1973-tól 2000-ig hintaszámmal lépett fel a világ minden táján. Az aktív fellépések abbahagyása után sem távolodott el a cirkusz világától, három évig dolgozott Angliában műszaki vezetőként, majd a Fővárosi Nagycirkusz cirkuszszakmai vezetője lett, ahol 2012 óta segít a műsorok összeállításában, rendezésében, koordinálja a műszakiak munkáját és mindenben segít az artistaművészeknek. Munkájának elismeréseként a XI. Budapesti Nemzetközi Cirkuszfesztiválon az Európai Cirkuszszövetség díjjal tüntette ki.
Mi adta az ötletet, hogy ez egy karneváli műsor legyen?
Több mint tíz műsort csináltam eddig, mindig megpróbáltam újdonságot mutatni a közönségnek és valamilyen tematika köré felépíteni a műsorokat. Két év után először lépnek fel bohócok a műsorban, mert végre olyan művészeket tudtunk szerződtetni, akik elérték a Fővárosi Nagycirkuszhoz méltó nívót. A Without Socks bohóc trió négy alkalommal tűnik fel az előadásban, minden fellépésük rendkívül szórakoztató és emlékezetes. Február a karnevál hónapja, adta magát, hogy a XII. Budapesti Nemzetközi Cirkuszfesztivál győzteseiből állítsuk össze a műsort a jókedv, vidámság, profizmus és minőségi szórakoztatás jegyében. Adva volt két dal is, a Róma című a Monte Cristo grófja musicalből, ami kimondottan egy karneváli dal, de a szövegén néhol módosított Pál Dániel Levente, a cirkusz dramaturgja, hogy még inkább a cirkuszról szóljon. A másik dalválasztásom Karel Gott Lady Karneval című, mindenki által ismert világslágerére esett. Mindkét dalt Maka Gyula konferanszié adja elő. Természetesen rengeteg segítséget kaptunk a zenekartól, Maka Gyulától és a műsor koreográfusától Filep Viktor „Kakastól”, aki által megvalósultak az elképzeléseim a parádéra és a fináléra. Fontos szempont volt, hogy az artisták, akik nem táncosok, gond nélkül elő tudják adni a koreográfiát. A teltházas előadások és a közönség pozitív visszajelzései bizonyítják, hogy elértük a célunkat, és sikerült vidámságot teremtenünk a januári, februári és márciusi szomorkás, téli időszakba. Nagy büszkeséggel tölt el, hogy a cirkusz szakma tetszését is elnyerte a műsor.
Melyik produkció áll a legközelebb a szívedhez?
Nehéz kérdés, de talán a műsor első száma, a Duo Romance kínai rúd produkciója. Amikor elküldték az új számuk videóját, abban a pillanatban beleszerettem. Megmutattam Fekete Péter igazgató úrnak, akinek szintén annyira megtetszett, hogy megkérte őket, hogy ne a fesztiválon versenyprogramjában, hanem az általa rendezett Lyrical Circus Late-Night Show-ban lépjenek fel, amiért díjat is kaptak.
A Győztesek karneválja című műsor valóban győztesekből áll?
Igen, ha már Győztesek karneváljának hívjuk, akkor tényleg fesztiváldíjas művészek szórakoztassák a közönséget, hiszen nem csaphatjuk be őket! Akárkivel beszéltem, nem tudott senkit negatívan kiemelni a műsorból, mert nincsenek rossz számok. Ez egy szórakoztató, vidám műsor a cirkuszművészet legjobbjaival. Nemrég láttam A legnagyobb showman című filmet, ami Phineas Taylor Barnum életéről szól. Elhangzott egy idézet a film végén, hogy a „legnevesebb művészet boldoggá tenni az embereket”. Úgy érzem, hogy akik kijönnek az előadásról, boldogok, és ha csak arra a rövid időre is, de sikerült elfeledtetnünk velük a mindennapi gondjaikat.
Szekáry Zsuzsanna