Egy felejthetetlen este a Fővárosi Nagycirkuszban: a cirkuszművészet látványvilágának és az orgonajáték szakrális szépségének találkozása a manézsban
Különleges, a világon egyedülálló összművészeti élményben lehetett része a Fővárosi Nagycirkusz közönségének az „Orgonák éjszakája” országos rendezvénysorozat keretében.
A hangszerek királynője a Fővárosi Nagycirkusz manézsába költözött! Ezen a kivételes estén nem a zene szolgálta ki az artistaművészetet, hanem az artistaművészek „kísérték” a klasszikus zenét!
Az est fantasztikus sztárvendége a Junior Prima-díjas Balatoni Sándor orgonaművész, a PTE- MK Zeneművészeti Intézet, Zenei Elméleti és Kórus tanszékvezetője volt, aki sugárzó egyéniségével, példaértékű alázattal működött együtt a Fővárosi Nagycirkusz zenekarával, táncosaival és az artistaművészekkel.A Filharmónia Magyarország szervezésében május 18-án, pünkösd szombatján 4 kontinens mintegy 30 országában volt hallható a hangszerek királynője, ám olyan orgonakoncertre, mint amilyen a Fővárosi Nagycirkuszban volt, talán sehol máshol a világon nem volt példa eddig. Fekete Péter, a Fővárosi Nagycirkusz főigazgatója az előadást megelőző sajtótájékoztatón elmondta: Az a tény, hogy több mint 200 helyszínen – templomokban, koncerttermekben, színházakban, előadótermekben, köztereken-, orgonazene szól ezen a napon, jól bizonyítja ennek a csodálatos hangszernek a sokszínűségét. A klasszikus zene, a tánc- és a cirkuszművészet kiegészítik egymást, harmonikus egységet képeznek – dallamban, látványban, szépségben, tehetségben és szenvedélyben! – tette hozzá. A koncert Johann Sebastian Bach: D-moll Toccata és fúga című művével vette kezdetét, Balatoni Sándor orgonaművész előadásában. Ezt követte Josef Rheinberger Abendlied című kompozíciója, amelyet az est sztárvendég-művésze és Román István, a Fővárosi Nagycirkusz zenekarának hegedűművésze adtak elő. Rheinberger zenéjére a koreográfiát Fejes Kitty, a Fővárosi Nagycirkusz Balettkarának vezetője komponálta, előadták: Bodó Zsombor, Dévai Fanni és Horváth Bence.Majd egy kis cirkuszi zenei kalandozás vette kezdetét, Julius Fucík Gladiátorok bevonulása, Wolfgang Amadeus Mozart Egy Kis Éji Zene részletét és Zequinha de Abreu: Tico-Tico no Fubá című darabjait játszotta el közösen Balatoni Sándor orgonaművész, Arina Ermakova és Mihail Ermakov bájos kutyái, valamint a Fővárosi Nagycirkusz zenekara „kíséretében”.Az összművészeti koncert következő tétele Johann Sebastian Bach: AIR című D-dúr szvitje volt, előadták: Balatoni Sándor – orgona, Babindák István Babi – klarinét és Román Iván – hegedű, valamint Csanády Bernát gurtnin és a Fővárosi Nagycirkusz balettkara.
Ezután egy igazán különleges zenei duett következett: Bartók Béla: Román Népi Táncok című műve, melyet Balatoni Sándor orgonaművész és Babindák István Babi, a Fővárosi Nagycirkusz klarinétművésze adtak elő. A különleges este egy modern zenei egyveleggel folytatódott, Bond Allgerettójától Edvin Martonig. A porondon Vladimir Erofeev rolla bolla produkciója volt látható: ahogyan ő egyensúlyozik, csodás szimbóluma a különböző művészeti ágak közti balansznak, harmóniának. A csúcspont pedig Niccolo Paganini Caprice No.5 című művének feldolgozása volt Balatoni Sándor orgonaművész, valamint a Fővárosi Nagycirkusz zenekarának csodálatos hegedűvirtuóza: Román Iván előadásában. A francia zeneszerő, Charles-Marie Widor: Toccatájának virtuóz szólóelőadása után az orgonaművész Ludwig van Beethoven: Örömódájával koronázta meg a felejthetetlen estét, miközben a közönség Andrejs Fjodorovs galamb számát is megcsodálhatta.
Az est zenei szerkesztője Szakál László, a Fővárosi Nagycirkusz zenekarvezetője, rendezője Fekete Péter, a Fővárosi Nagycirkusz főigazgatója volt.