A kulisszák mögött – Istállómester  

A Fővárosi Nagycirkusz kulisszái mögött olyan emberek dolgoznak, akik elhivatottsága, szakértelme és szakmai alázata nélkül nem jöhetne létre a cirkuszi csoda. Közéjük tartozik az istállómester szép hivatása is, amiről Szabó Lajos mesélt nekünk.

Tovább »

Megjelent Kiszl Péter, Szüts Etele: „Cirkuszművészeti központok tartalomszolgáltatási modelljei” című tanulmánya

Első szerzője Kiszl Péter habilitált egyetemi docens, az ELTE BTK Könyvtár- és Információtudományi Intézeténekigazgatója, Információtudományi Tanszékének és Könyvtártudományi doktori programjának vezetője. A társszerző Szüts Etele a Forum Hungaricum Nonprofit Kft.  Digitálisarchívum-fejlesztési Osztályának vezetője, az ELTE BTK Irodalomtudományi Doktori Iskola Könyvtártudományi doktori programjának hallgatója.

Tovább »

Senkit sem hagyunk cirkusz nélkül!

Csütörtök délután harmadik alkalommal jelentkezett a Fővárosi Nagycirkusz élő online adása az intézmény Facebook oldalán, Cirkusz+ címmel, amelyben izgalmas interjúk, kulisszatitkok, cirkuszpedagógiai feladványok, nyereményjáték és zsonglőroktatás várta a nézőket.

Tovább »
dodi 3

A kulisszák mögött – Szakmai vezető  

A Fővárosi Nagycirkusz kulisszái mögött olyan emberek dolgoznak, akik elhivatottsága, szakértelme és szakmai alázata nélkül nem jöhetne létre a cirkuszi csoda. Közéjük tartozik az átfogó munkát végző cirkuszszakmai vezető is, amiről Graeser József „Dodi” mesélt nekünk. Graeser József „Dodi” a Fővárosi Nagycirkusz szakmai vezetője 1966-ban kezdte pályafutását, édesapjával együtt léptek fel a Szovjetunióban egy gumiasztalszámmal. Ekkor alkottak meg egy új produkciót, a „hintát”. Feleségével, Graeser Józsefné Bettivel 1973 óta partnerei egymásnak a porondon és azon kívül is. Hintaszámukkal bejárták az egész világot, 1973-tól 2000-ig léptek fel közösen. Graeser József ezután továbbra is a cirkusz világában maradt, Angliában három éven át dolgozott műszaki vezetőként, 2012 óta a Fővárosi Nagycirkusz szakmai vezetője. A Fővárosi Nagycirkuszban végzett munkáját az Európai Cirkuszszövetség a 11. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztiválon díjjal ismerte el, tavaly tavasszal pedig feleségével együtt Művészi életpálya elismeréssel tüntették ki több évtizedes és magas színvonalú artistaművészeti életútja, valamint példamutató munkája megbecsüléséül. Idén pedig március 15. alkalmából Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést kapott. Kérdésünkre, hogy szakmai vezetőként mi a feladata, röviden annyit válaszolt, hogy tulajdonképpen minden. Nem tud róla, hogy más cirkuszban lenne ilyen pozíció, ugyanis a szakmai vezető egyesíti a művészeti vezetőt és a kapcsolattartót is. Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy segít a vezetőségnek az új műsoroknál a számok kiválasztásában, a műsorok összeállításában, a próbafolyamatokban, emellett több műsor rendezése fűződik a nevéhez. A műsor alatt előfordulhatnak olyan problémák, amiket azonnal meg kell oldani, ezért minden előadást személyesen felügyel. Ha történik valami nem várt esemény, utasítást ad a hangtárnak, a fénytárnak, a zenekarnak és a műszaknak, megváltoztathatja a műsor sorrendjét. Graeser Józsefnek tehát mindenre oda kell figyelnie, ami az előadás alatt történik, valamint a két műsor közötti átállás ideje alatt arra, hogy folyamatos legyen az előző előadás leszerelése, a rekvizitek elszállítása. Ügyel rá, hogy a következő műsor művészeinek rekvizitjei időben megérkezzenek, koordinálja azok felszerelését, az

Tovább »

A kulisszák mögött – Konferanszié  

 A Fővárosi Nagycirkusz kulisszái mögött olyan emberek dolgoznak, akik elhivatottsága, szakértelme és szakmai alázata nélkül nem jöhetne létre a cirkuszi csoda. Közéjük tartozik a konferanszié feladata is, amiről Maka Gyula mesélt nekünk.

Tovább »

A cirkuszművészet hatásai a többi művészeti ágra – Költészet  

 

Ma ünnepeljük a költészet világnapját, melynek alkalmából a teljesség igénye nélkül adunk ízelítőt a cirkuszművészet költészetre gyakorolt hatásáról. 250 év alatt a cirkuszművészet minden társadalmi réteghez eljutott, inspirációt és fejlődést hozva a többi művészeti ágba. Ezáltal is bizonyítva létjogosultságát, mert nem csak szórakoztat, hanem a kultúra szerves részét képezi, ezért a cirkuszművészet fennmaradása és ápolása közös társadalmi érdekünk.

Tovább »

Sokszínű Varázslat: a komolyzene randevúja a cirkuszművészettel  

  1. március 8-án, vasárnap este tartották meg a kaposvári Csiky Gergely Színházban a V. ZeneVarázslat Nemzetközi Négykezes Zongoraverseny ünnepélyes záró gálaestjét, melyet cirkuszunk dramaturgja, Pál Dániel Levente rendezett és Vellai Krisztina artistaművész-táncos koreografált. Az esten a komolyzene egyenrangú társművészeteként lépett színpadra a cirkuszművészet is.
Tovább »

Ezüst Érdemkereszt kitüntetést kapott Szakál László, a Fővárosi Nagycirkusz zenekarvezetője  

 Március 15-e alkalmából a miniszterelnök előterjesztésére a köztársasági elnök a Magyar Ezüst Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetést adományozta a magyar cirkuszművészet népszerűsítését és a cirkuszi zene megújítását szolgáló alkotómunkája elismeréseként Szakál László zongorista, zeneszerző, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ Nonprofit Kft. zenekarvezetője részére.

Tovább »

A kulisszák mögött Urbán Ádám fotográfus szemével  

Tegnap délután, a Facebook oldalunkon élőben közvetített műsorral búcsúzott nézőinktől tavaszi műsorunk, a Fesztivál+ – Varázslatos Győztesek. Visszatekintésként Urbán Ádám Balogh Rudolf-díjas fotográfus a műsorról készített izgalmas kulisszafotóit mutatja meg nektek és bevezet az elkészítésük módjába is.

Tovább »

Sikeresnek mondható a Lázár Ervin Program

 Ősszel újra elindul a magyar kormány által életre hívott Lázár Ervin Program, melynek keretében az ország összes általános iskolás, hatodik osztályos tanulója egy alkalommal díjmentesen ellátogathatott a Fővárosi Nagycirkusz előadásaira, ahol az élmények mellett cirkuszpedagógiai programmal is várták a diákokat. A program elindulásáról, fontosságáról, a cirkuszművészet és a pedagógia kapcsolatáról, valamint az eddigi tapasztalatokról kérdeztük a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ cirkuszpedagógiai programkoordinátorait, Kardos Katát és Sándor Andrást.

Tovább »

Tájékoztató

 Tájékoztatjuk, hogy a hatályos jogszabályok értelmében a 100 főt meghaladó rendezvények tiltása miatt Fővárosi Nagycirkusz előadásai határozatlan ideig szünetelnek {41/2020. (III. 11.) kormányrendelet}. Az előadásokra megvásárolt jegyek visszaválthatóak.

Tovább »

Tudtad-e? – Vietnám főbb vallási felekezetei  

 Különleges vietnámi cirkusz-mozgásszínházi darabot tekinthetnek meg az érdeklődők a Madách Nemzetközi Színházi Találkozó (MITEM) keretében május 14. és 17. között a budapesti Podmaniczky utcában felállításra kerülő cirkuszi sátorban. Az AO Show a bambusz cirkusz, az akrobatika, a kortársművészet és a színházi látványművészet egyedi ötvözete. Hol élnek a vietnámiak, és milyen kulturális örökséggel bírnak? Tartsanak velünk egy izgalmas kalandban, melynek során megismerjük Vietnámot! Cikksorozatunk harmadik részében az ország főbb vallási felekezeteit mutatjuk be.

Tovább »

Beszámoló a Tanulj cirkuszt! programról  

 A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ Tanulj cirkuszt! elnevezésű készségfejlesztő cirkuszpedagógiai programjának munkatársai – Hornyák István és Csürke Tibor  –  folyamatosan járják az ország iskoláit. Cirkuszi készségfejlesztő óráink célja a komplex képességek erősítése, a koncentráció, a térérzékelés és a mozgáskoordináció fejlesztése.  A cirkuszi készségfejlesztő foglalkozás egész évre vagy félévre szóló, órarendbe is beépíthető pedagógiai program, hiszen hosszú távú együttműködés esetén a gyermekek fejlődésében nagyobb sikereket tudunk elérni. A Szennai Fekete László Általános Iskola féléves tanárok és diákok által készített beszámolójában részletesen értékelte a náluk végzett munkájukat.

Tovább »

Bambusz és rattan a színpadon – Jön az AO Show!

Az AO Show-ban a jelenetekhez használt legtöbb kellék bambuszból és rattanból készült. A fellépő művészek olyan valósághű szerszámokat és tárgyakat használnak, mint amiket a Vietnam közép- és déli partján élő halászok és mezőgazdasági termelők szoktak mindennapi életük során halászásra, gazdálkodásra és házimunka végzésére.

Tovább »

Nincs lehetetlen – Interjú Antal Loretta artistaművésszel  

 

Antal Loretta kedvesével, Daniel Tognival a Fővárosi Nagycirkusz Fesztivál+ – Varázslatos Győztesek című műsorának egyik sztárja. Loretta eddigi izgalmas életútjából kirajzolódik, hogy megéri bíznunk önmagunkban és küzdeni az álmainkért, mert egy vidéki lány is csinálhat kontinenseken átívelő, nemzetközi karriert, ha tudja, hogy nincs lehetetlen. Ismerjétek meg az öntudatos és tehetséges Loretta életét.

Tovább »

Tudtad-e? – Vietnám zeneművészete

 

Különleges vietnámi cirkusz-mozgásszínházi darabot tekinthetnek meg az érdeklődők a Madách Nemzetközi Színházi Találkozó (MITEM) keretében május 14. és 17. között a budapesti Podmaniczky utcában felállításra kerülő cirkuszi sátorban. Az AO Show a bambusz cirkusz, az akrobatika, a kortársművészet és a színházi látványművészet egyedi ötvözete. Hol élnek a vietnámiak, és milyen kulturális örökséggel bírnak? Tartsanak velünk egy izgalmas kalandban, melynek során megismerjük Vietnámot! Cikksorozatunk második részében a tradicionális vietnámi hangszereket mutatjuk be.

Tovább »

Egzotikus világba repít az AO Show

Az AO Show egy igazán látványos és innovatív előadás, amely egy egészen különleges és egzotikus világba repíti a nézőit, miközben minden érzékszervére és gondolataira is hatást gyakorol. Az összművészeti produkció a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ és a Nemzeti Színház szervezésében valósul meg.

Tovább »

Látványos elemek ötvözetében az AO Show

Az AO Show hitelesen mutatja be Vietnám szépségét, amelyet a legteljesebb módon ábrázolnak a bambusz cirkusz, az akrobatika, a kortárstánc, a zene, a kortársművészet és a színházi látványművészet egyedi ötvözetével. Az AO Show-ban a bambusz és a rattan anyagok kreatív felhasználásával és a különböző művészeti ágak kombinálásával dinamikusan jelennek meg az életképek, a hagyományok, a félelmek, a vidámság és a népi hiedelmek.

Tovább »

A sport- és a cirkuszművészet utánpótlás fejlesztése – Interjú Madaras Ádámmal  

 Stratégiai jelentőségű, a sport- és a cirkuszművészet utánpótlás fejlesztését összekapcsoló együttműködési megállapodást kötött a Nemzeti Artista- Előadó- és Cirkuszművészeti Központ Nonprofit Kft. a Központi Sport- és Ifjúsági Egyesülettel. Ennek kapcsán Madaras Ádám többszörös világ-, Európa- és magyar bajnok öttusázóval, párbajtőrözővel, a Központi Sport- és Ifjúsági Egyesület öttusa sportágfejlesztési programvezetőjével, a cirkusz és előadó-művészet sportdiplomatájával beszélgettünk.

Tovább »

Tudtad-e? – Vietnám természeti adottságai  

 

Különleges vietnámi cirkusz-mozgásszínházi darabot tekinthetnek meg az érdeklődők a Madách Nemzetközi Színházi Találkozó (MITEM) keretében május 14. és 17. között a budapesti Podmaniczky utcában felállításra kerülő cirkuszi sátorban. Az AO Show a bambusz cirkusz, az akrobatika, a kortársművészet és a színházi látványművészet egyedi ötvözete. Hol élnek a vietnámiak, és milyen kulturális örökséggel bírnak? Tartsanak velünk egy izgalmas kalandban, melynek során megismerjük Vietnámot! Cikksorozatunk első részében még csak ízelítőt adunk eme vadregényes tájról és lakóiról, hogy aztán a későbbi cikkekben jobban elmélyedjünk egy-egy érdekes témában.

Tovább »

Falu és a város az AO Show fókuszában

A Lune Production műsorának címét adó „AO” a „Lang Pho” szavakból ered, mely „falu és város”-t jelent. A május 14. és 17. között bemutatásra kerülő, különleges atmoszférát teremtő produkció szembe állítja egymással a vietnámi vidéki élet elragadó szépségeit, kulturális gazdagságát a gyorsan növekvő urbanizációval. Az élőzenés előadás a vidék és a város közötti kontrasztot mutatja be, a régi hagyományokat, kulturális esszenciákat és az új kor különbségeit, ezek izgalmas átalakulását és összeolvadását.

Tovább »

A művészeti oktatás módszertana: blended learning cirkuszművészeti képzésben – Interjú dr. Kovács Lászlóval

A közismereti tárgyak ismereteinek elsajátítását új alapokra helyező, e-learning oktatás módszertani, valamint technológiai feltételrendszerének kialakítása céljából együttműködési megállapodást kötött a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ Nonprofit Kft. képzési igazgatása a Kodolányi János Egyetem vezetésével, az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával. Az oktatási rendszer előnyeiről és gyakorlati megvalósításáról kérdeztük dr. Kovács Lászlót, a Kodolányi János Egyetem oktatási rektorhelyettesét.

Tovább »

Megújul a cirkuszművészeti képzés

Artistaosztályt indít Kínában a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ. A kiválasztott diákok és magyar tanáraik fél év múlva utaznak Kínába, de csak akkor, ha megszűnt a koronavírus jelentette veszély. Ellenkező esetben Magyarországon kezdik meg a speciális felkészülést. A diákok a Kodolányi János Egyetemmel kötött megállapodás értelmében e-learning rendszerben tanulhatják a közismereti tárgyakat. A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ együttműködési megállapodást köt a Központi Sport- és Ifjúsági Egyesülettel, hogy összekapcsolják a sport- és cirkuszművészeti utánpótlást. 

Tovább »

AO Show – Vietnámi produkció a Podmaniczky utcában

Különleges cirkusz-mozgásszínházi darabot tekinthetnek meg az érdeklődők a Madách Nemzetközi Színházi Találkozó (MITEM) keretében május 14. és 17. között. Az AO Show a bambusz cirkusz, az akrobatika, a kortársművészet és a színházi látványművészet egyedi ötvözete.

Tovább »

Hosszú út a siker felé – Interjú Roberto Vargas Juniorral  

 

Egyszer volt, hol nem volt, a sokszínű magyar tájat járva keresztezte egymás útját egy nagyon régen fennálló utazócirkusz és egy utazó vidámpark. Róbert Vargas, a magyar Ádám és a szerb Vargas cirkuszi dinasztiák leszármazottja szerelemre lobbant a szintén artista felmenőkkel rendelkező Varga Zsanett iránt. A férfi sokoldalú artistaként gurtni-, gumiasztal-, zsonglőr-és állatszelidítő számokkal nyűgözte le a nagyérdeműt. Megismerkedésük után Zsanett csatlakozott a Vargas család cirkuszához, ahol férjével késdobáló, illúzió és állatszelidítő számmal varázsolták el a közönséget. Szerelmük gyümölcseként 17 évvel ezelőtt megszületett legidősebb gyermekük, Roberto Vargas Junior. Az ő történetét meséljük most el.

Tovább »

Varázslatos Győztesek – Interjú ifj. Richter Józseffel  

 

Tavaszi műsorunk világhírű magyar sztárjával, a Hortobágyi Károly- és többszörös cirkuszfesztivál díjas artistaművésszel, ifj. Richter Józseffel beszélgettünk a Fővárosi Nagycirkuszban látható, feleségével közösen előadott páratlan produkciójukról, a Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztiválhoz kötődő élményeiről és az általa igazgatott Magyar Nemzeti Cirkusz következő szezonjáról.

Tovább »

Zajos siker a Tanulj cirkuszt! programmal  

Péntek este az Óbudai Waldorf Iskolában a hatodik osztályos tanulók a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ Tanulj cirkuszt! programjának segítségével mutatták be Ellentétek című egész estés cirkuszművészeti darabjukat. Helyszíni riportunkban Hornyák István készségfejlesztőt és a darab szellemi atyját, Papp András pedagógust kérdeztük az előadás létrejöttéről.

Tovább »

A Cirque du Soleil workshopot tartott a Művésztelepen  

 

A Baross Imre Artistaképző Intézet Szakgimnázium fix sitz workshopot hirdetett a Cirque du Soleil NeXgen programjának partnereként, melynek célja légtornász tehetségek felkutatása és artista pályára segítése, valamint edzők és trénerek továbbképzése volt. A workshop létrejöttéről, lényegéről és a tapasztalatokról kérdeztük a magyar és külföldi szakembereket, valamint néhány résztvevőt.

Tovább »

Újabb különleges relikviával gyarapodott a Fővárosi Nagycirkusz műtárgygyűjteménye  

 

Tegnap Richter Sándor artistaművész a Fővárosi Nagycirkusz műtárgygyűjteményének gyarapítása céljából felajánlotta kézegyensúlyozó számához évtizedeken át használt trombitáját. Az idén Művészeti életpálya elismerésben részesített artistaművész patinás hangszere mellett fellépő kosztümökkel, rekvizitekkel, valamint digitalizálás céljából fotó- és videóanyagokkal gyarapította a cirkusz muzeális anyagát. Az átadás a Fővárosi Nagycirkusz Nincs mááásik! 130 éves a Fővárosi Nagycirkusz című kiállításán zajlott.

Tovább »

A HÓNAP MŰTÁRGYA

Lassan végéhez közeledik a tél, az utazócirkuszok már készülnek az indulásra, hogy megkezdjék a újabb szezont. A hideg évszakot téli szállásukon töltötték, ahol állataikkal együtt pihenhettek, gyakorolhattak újabb számaikra,megjavították a rekviziteket.

Tovább »

Cirkuszi Csodaemberek – Varázslatos házasságok  

 

Hazánkban 2008 óta ünneplik februárban egy héten át a Házasság hete elnevezésű rendezvénysorozatot, melynek célja, hogy megismertesse és népszerűsítse a házasság intézményét és rámutasson azokra az értékekre, amelyek által boldog és sikeres éveket tölthetnek együtt a házaspárok. Ennek apropóján a Fővárosi Nagycirkusz gondozásában megjelent Cirkuszi csodaemberek – Életútinterjúk cirkuszművészekkel című kötetekből válogattunk izgalmas és szép történeteket az artistaművészek egymásra találásáról.

Tovább »

Hírek a Monte-carlói Ifjúsági Cirkuszfesztiválról  

 

Fesztivál + — Varázslatos Győztesek című tavaszi műsorunk egyik sztár fellépői, az etiópiai Trio Black Diamond tagjai visszatértek életük egyik nagy megmérettetéséről, a rangos Monte-carlói Ifjúsági Cirkuszfesztiválról, ahol a New Generation Show-ban mérték össze tudásukat a világ legjobb fiatal artistaművészeivel. Az egyhetes verseny-ünnepről Bronz-díjjal és három Különdíjjal térnek vissza a héten a Fővárosi Nagycirkusz közönségéhez díjnyertes gúlaszámukkal.

Tovább »

Búcsúzunk Felföldi Anikótól

Maradj velünk, drága Művésznő! Szükségünk van Rád! Hogy érezhessük egy-egy felcsillanó mosolyodból, biztató szavadból; mily boldogító felelősség játszani, alkotni, együvé tartozni, élni és megélni. Sokat tanulhattunk Tőled minderről, s mindezt úgy, hogy sohasem oktattál közben, s különösen nem kioktattál minket, a rajongóidat, a kollégáidat, a Köréd gyülekező, tanácsot, jó szót váró pályakezdőket. Tanulhattunk, mert Te a legtöbbet adtad nekünk, az idődet, s a figyelmedet, és kinyitottál minket Magadra, s a Te világodra. Ahol komoly tétje van minden egyes színpadi és nem színpadi szónak, utánozhatatlanul elegáns, s mégis szenvedélyesen élet közeli stílusa minden gesztusnak a deszkákon innen és túl. Ahol tisztelet jár alkotásnak, alkotótársnak, publikumnak. Ahol lelke, teremtő, létrehozó, és alkotó szándéka van minden percnek, bárhol pereg is le. A rivaldafényben, a színészbüfé zsongásában, a Színészegyesület megbeszélésein, izgatott növendékek színészvizsgáin, ünnepségeken, miket pályatársaidnak szerveztél, vagy csillogó vitorlásodon, a mi tengerünk hullámain táncolva. Mert Neked a Balaton volt, és maradt a Riviéra S Mert – miként múlhatatlan slágered hirdeti – a Lollobrigida és a Sophia Loren, , Sőt, a Marina Vlady nekünk te vagy!   Mert itt tartottál Magadban egy emberöltőnyi ragyogást a Nagymező utcai Broadway fényéből.   S nem túlzás állítani, hogy emberi és művészi fényed beragyogta a porondot is, a Fővárosi Nagycirkusz manézsát, a próbafolyamat s a 100 előadás során, mikor Te, Lúdas Matyi édesanyját alakítottad nagyszabású, összművészeti utakat kereső, új cirkuszművészeti gondolkodást megjelenítő produkciónkban. Elkalandoztál hozzánk, a Városligetbe, hogy jelenléteddel, ölelő kedvességeddel, páratlan szakmai tudásoddal, tapasztalatoddal, kitűnő humoroddal és könnyed eleganciáddal példát mutass nekünk. Most itt a cirkuszban. És magaddal ragadtad mindazokat, akik körülvettek, vehettek: artistától a növendékekig, Drága Anikó, Te megmutattad, milyen a szeretett publikumhoz méltó művészi színvonal, milyen a kitartó, és eredményes munka. Mércét állítva elénk, az előadó-művészet innenén és túlján.   A magyar teátrumok világot jelentő deszkái, majd a világszerte bejátszott deszkák, s az imádott Operettszínház

Tovább »

Reménységeink a cirkuszvarázslat földjén – Artistaosztályt indítunk Kínában  

 

Egy éve kezdődtek a tárgyalások, amelyek alapján, a megújuló kínai-magyar kultúregyezmény keretében, a Baross Imre Artistaképző Intézet szeptembertől induló artistaosztálya bekapcsolódhat a Pekingi Nemzetközi Művészeti Iskola világhírű képzésébe. Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár, a cirkuszművészet megújításáért felelős miniszteri biztos tavaly novemberben személyesen és alaposan megismerte a Művészeti Iskola infrastruktúráját, feltételrendszerét, módszertanát. Úgy látja, minden adott a korszakalkotó álom megvalósításához: egy szeptembertől Kínában tanuló magyar artista osztály elindításához!

Tovább »

Páratlan cirkusz-színházi darab a MITEM Fesztiválon!  

 A Madách Nemzetközi Színházi Találkozó (MITEM) keretében egy különleges cirkusz-mozgásszínházi darabot tekinthetnek meg az érdeklődők a Fővárosi Nagycirkusz szervezésében május 14. és 17. között. Az A O Show a bambusz cirkusz, az akrobatika, a kortársművészet és a színházi látványművészet egyedi ötvözete.

Tovább »

Gyászmisét tartottak Felföldi Anikó színművész tiszteletére  

 

A január elején tragikus hirtelenséggel, 81 éves korában elhunyt Felföldi Anikó Jászai Mari-díjas, Érdemes Művész, a Budapesti Operettszínház Örökös Tagja. Tiszteletére ma 16 órától gyászmisét tartottak a Budapesti Avilai Nagy Szent Teréz Plébániatemplomban.  Felföldi Anikót a Budapesti Operettszínház mellett a Fővárosi Nagycirkusz (Nemzeti Cirkuszművészeti Központ) is saját halottjának tekinti, ugyanis az intézmény Lúdas Matyi a cirkuszban című összművészeti darabjában közel száz előadásban alakította Matyi édesanyját.

Tovább »

Cirque du Soleil workshop indul februárban

 

A Baross Imre Artistaképző Intézet Szakgimnázium fix sitz workshopot hirdet a Cirque du Soleil Nexgen programjának partnereként, melynek célja légtornász tehetségek felkutatása és artista pályára segítése, valamint edzők és trénerek továbbképzése.

Tovább »

Egy kis ember nagy élete  

 

Ma van a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapja. E szomorú nap kapcsán a cirkuszművészet egy jeles alakjáról, a világhírű Zoli bohóc kalandos és tragikus életéről emlékezünk meg.

Tovább »

Gyászmise Felföldi Anikó színésznő emlékére

A 81 éves korában, január 7-én elhunyt Felföldi Anikó Jászai Mari-díjas, érdemes művész, a Budapesti Operettszínház örökös tagjára gyászmisén emlékezhet minden tisztelője.

Az emlékmise helyszíne: a Budapesti Avilai Nagy Szent Teréz Plébániatemplom (1065 Budapest, Pethő Sándor u. 2.)

A mise időpontja: 2020. január 30 csütörtök 16.00 óra

Tovább »

Monte Carlo- Szakmai konferencián a magyar cirkuszi módszer

Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár és a cirkuszművészet megújításáért felelős miniszteri biztos a hazai cirkuszi módszerről tartott előadást január 17-én a Monte carlo-i Nemzetközi Cirkuszfesztiválon, az Európai Cirkusz Szövetség tudományos, szakmai konferenciáján.

Tovább »

A világ cirkuszművészetének nagykövete lett Fekete Péter

Fekete Péter, kultúráért felelős államtitkár, a cirkuszművészet megújításáért felelős miniszteri biztos 2020. január 19-én Monte Carloban a nemzetközi cirkuszfesztivál keretében megrendezett díszebéden Őfelsége Stephanie monacói hercegnőtől vette át a cirkuszművészet legnagyobb kitüntetését a „ Cirkuszművészet Nagykövete” díjat.

Tovább »

Monte Carlo- Szakmai konferencián a magyar cirkuszi módszer

Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár és a cirkuszművészet megújításáért felelős miniszteri biztos a hazai cirkuszi módszerről tartott előadást január 17-én a Monte carlo-i Nemzetközi Cirkuszfesztiválon, az Európai Cirkusz Szövetség tudományos, szakmai konferenciáján.

Tovább »

ECA szakmai konferencia    

 Tegnap a XIII. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál keretében került megrendezésre az ECA szakmai konferencia a Mezőgazdasági Múzeumban. A szimpózium két nagy témája az artistaképzés és a cirkuszi utazó gyerekek oktatása-nevelése volt.

Tovább »

Higgyünk a csodákban!  

 

Tegnap éjjel tíz órakor mutatták be a Fővárosi Nagycirkuszban a XIII. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál Lyrical Circus Late Night Show – Egyéjszakás kaland című összművészeti műsort. A világ számos pontjáról érkezett artisták művészi produkcióikkal különböző történeteket meséltek el, amikkel fontos értékekre hívták fel a figyelmet.

Tovább »

Cirkuszi kulturális örökség – UNESCO szakmai konferencia

 

Tegnap a XIII. Budapesti Nemzetközi Cirkuszfesztivál keretében került megrendezésre a Szépművészeti Múzeum Shikedanz-termében a „Cirkuszi kulturális örökség” című UNESCO szakmai konferencia.  Az eseményen hazai-és nemzetközi szakemberek tartottak plenáris előadásokat és kerekasztal beszélgetést, és kezdeményeztek párbeszédet a közönséggel.

Tovább »

Artistaosztályt küldünk Kínába tanulni  

 Egy éve kezdődtek a tárgyalások arra vonatkozóan, hogy a megújuló kínai-magyar kultúregyezmény keretében a Baross Imre Artistaképző Intézet egyik artista osztálya bekapcsolódhasson a Pekingi Nemzeti Akrobata Iskola világhírű képzésébe. Fekete Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára és a cirkuszművészet megújításáért felelős miniszteri biztos tavaly novemberben, Pekingben személyesen és alaposan megismerte a Nemzeti Akrobata Iskola infrastruktúráját, feltételrendszerét, módszertanát, és úgy látja, hogy minden adott a korszakalkotó álom megvalósításához: egy szeptembertől Kínában tanuló magyar artista osztály elindításához!

Tovább »

Elkezdődött a XIII. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál – Beszámoló az „A” versenyprogramról

Tegnap este kezdetét vette a XIII. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál, amelyet a legnagyobb ilyen események – Moszkva, Párizs, Monte-Carlo, Wiesbaden – között tartanak számon, így nem csoda, ha a világ egy héten át Budapestre figyel. Az 1996-ban Kristóf István és fia, Kristóf Krisztián, valamint a Magyar Cirkusz és Varieté Vállalat szakemberei által elindított fesztivál egyik különlegessége az artistaművészek ünnepélyes bevonulása, a Red Carpet Show után, 19 órakor kezdődött az első, „A” versenyprogram.

Tovább »

Világsztárok a vörös szőnyegen – Kezdetét vette a XIII. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál

A világ legnagyobb cirkuszfesztiváljai között helyet foglaló Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál 13. alkalommal kerül megrendezésre január 8. és 13. között Európa egyetlen, egész éven üzemelő kőcirkuszában, a Fővárosi Nagycirkuszban. Az 1996-ban Kristóf István és fia, Kristóf Krisztián, valamint a Magyar Cirkusz és Varieté Vállalat szakemberei által elindított fesztivál abban is különbözik a többi ilyen eseménytől, hogy az első versenyprogram előtt megrendezik a Red Carpet Showt.

Tovább »

Elhunyt Felföldi Anikó színművész

Tragikus hirtelenséggel, 81 éves korában elhunyt Felföldi Anikó Jászai Mari-díjas, Érdemes Művész, a Budapesti Operettszínház Örökös Tagja, aki a Fővárosi Nagycirkusz Lúdas Matyi a cirkuszban című első összművészeti darabjában Matyi édesanyját közel száz előadásban alakította.

Tovább »

Szent Boszorkány – Egy varázslatos, szimbolikus összművészeti mesemű

Miközben a Forgácsmoira, avagy az Idő (Makra Viktória) áldatlan tevékenységének köszönhetően szedegetem a forgácsokat a hajamból, megpróbálom visszaadni a Kalmár Ákos és Pál Dániel Levente alkotópáros által életre hívott Szent Boszorkány című összművészeti darab által okozott élményeket. Nincs könnyű dolgom, mert még mindig a hatása alatt állok. Ugyanis tegnap este a Művésztelepen, a XIII. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál nulladik napján, az idei Staféta pályázat kiírására, a Fővárosi Nagycirkusz produkciójában megvalósult előadás nemcsak az érzékszervekre, hanem az érzelmekre is jócskán hatással van.

Tovább »

Megérkeztek a kínai artistaművészek a cirkuszfesztiválra  

 

A Kínai Nemzeti Cirkuszművészeti Csoport repülőgépe csütörtök este landolt Budapesten. Harmincegy artistaművészt köszönthetett Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár és a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ vezetősége a Budapest Airport sajtóirodájában. A vendégek fogadása kapcsán a fesztiválprogramokról tájékoztatták a megjelenteket.

Tovább »

Szerdán kezdődik a nemzetközi cirkuszfesztivál

A cirkuszfesztivál január 8-án az artisták ünnepélyes bevonulásával kezdődik és idén is három-három alkalommal lesz lehetősége a közönségnek megnézni az „A” és a „B” versenyprogramokat, amelyekben neves artistaművészek mérik össze tudásukat. Tovább…

Tovább »

Januárban Budapestre figyel a világ!  

 

Január 8. és 13. között Budapestre figyel a világ! Nívójának köszönhetően a világ legrangosabb cirkuszfesztiváljai között számon tartott Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál 13. alkalommal kerül megrendezésre Közép-Európa egyetlen kőcirkuszában, az egész évben üzemelő Fővárosi Nagycirkuszban. A fesztiválon a világ legjobb artistaművészei, kulturális csemegék és szakmai konferenciák várják az érdeklődőket.

Tovább »

„Szeretek visszanyúlni az ilyen ősi, még letisztult dolgokhoz…” – Interjú Csasznyi Imrével  

 

A XIII. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál nulladik napján, 2020. január 7-én, 19 órától mutatják be a Művésztelepen a Szent Boszorkány című összművészeti darabot, amelyben összefonódik a cirkuszművészet, a kortárstánc, a néptánc és a népzene. A darab egyik zeneszerzőjét, a Góbé zenekar frontemberét kérdeztük a dalok megszületéséről, az artistaművészekkel közös munkáról és a népzene cirkuszi létjogosultságáról.

Tovább »

GRAVITÁCIÓ? LEGYŐZVE!

Év végéig minden nap várja nézőit a Fővárosi Nagycirkusz egy igazi téli mesével az örök fagy és porhó birodalmából. A jakutföldi Gyémánt Cirkusz, valamint orosz és ukrán artistaművészek vendégszereplésével létrehozott előadásában nem nehéz a klasszikus mese izgalmait átélni: meglátni a hősöket, akik dacolnak a természet legyőzhetetlennek vélt erőivel, fittyet hánynak a gravitációra és megcáfolják az emberi test anatómiájáról alkotott elképzeléseinket, érezni a bátorságot a lenyűgöző artistaszámok közben, belefeledkezni az igaz szerelem égig emelő érzésébe, amikor a mesebeli szerelmespár hihetetlen könnyedséggel emelkedik a magasba, feloldódni a pillanat megismételhetetlen szépségében minden dobpergés alatt. Tovább…

Tovább »

Ellopott öröm – Marosi Antal drog-prevenciós előadása  

 

Tegnap délelőtt a Művésztelepen Marosi Antal, a Fővárosi Nagycirkusz sajtófőnöke, A drogokról másképpen című program felelőse tartott rendhagyó drog-prevenciós előadást a Baross Imre Artistaképző Intézet tanulóinak. Az előadáson az életből vett hiteles, valamint tudományosan megalapozott példákkal mutatta be a kábítószer fogyasztás kialakulásának okait, elkerülésének lehetőségeit és a kábítószerek káros hatásait.

Tovább »

Szent Boszorkány – Mesemű a cirkuszművészet, a néptánc és a népzene összefonódásából  

 

A XIII. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál nulladik napján, 2020. január 7-én, 19 órakor, a Művésztelepen mutatják be a Fővárosi Nagycirkusz produkciójában megvalósuló Szent Boszorkány című összművészeti előadást. Interjúnkban Pál Dániel Leventét és Kalmár Ákost, a szimbolikus mesemű író-rendező párosát kérdeztük a darab létrejöttéről, mondanivalójáról, valamint a cirkuszművészet, a népzene és a néptánc összefonódásáról.

Tovább »

Kulturális felzárkóztatás a Fővárosi Nagycirkuszban  

 

A tegnap esti Magyar Teátrum Díjátadó Gálára a Fővárosi Nagycirkusz vendégül látta a Máltai Szeretetszolgálattal közös közfoglalkoztatási program résztvevőit, akiket Horváth Balázs, a Menedékház Alapítvány szociális munkása kísért el. A két szervezet kulturális rehabilitációs programjáról és a résztvevőkre gyakorolt hatásairól kérdeztük vendégeinket.

Tovább »

Több mint hétezren vettek részt a Fővárosi Nagycirkusz előadásain az Erzsébet-karácsony keretében

Több mint hétezren nézhették meg a Fővárosi Nagycirkusz Hófödte Álom – Ősi cirkuszi mese című előadását december 11. és 13. között az Erzsébet-karácsony keretében – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) család- és ifjúságügyért felelős államtitkára pénteken az Erzsébet-karácsony záróeseményén a Fővárosi Nagycirkuszban. Tovább…

Tovább »

Szakszervezeti karácsonyi ünnepség a Fővárosi Nagycirkuszban  

 

Tegnap délelőtt, a Fővárosi Nagycirkusz manézsában tartotta karácsonyi összejövetelét az idős artistaművészek számára a Magyar Artistaművészek és Cirkuszi Dolgozók Szakszervezete. Az ebéddel egybekötött karácsonyi ünnepségen kiosztásra kerültek a nyári jótékonysági előadásból, a magánszemélyektől és különböző szervezetektől befolyt összegek, valamint a Fővárosi Nagycirkusz által összeállított ajándékcsomagok.

Tovább »

Cirkuszi múzeumpedagógiai információs nap a Fővárosi Nagycirkusz kiállításaiban  

 

Múzeumpedagógusok és nem-formális pedagógiával foglalkozó kulturális szakemberek vettek részt a Fővárosi Nagycirkuszban rendezett információs napon. A cirkuszi múzeumpedagógia bevezetése a Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ szolgáltató múzeumi módszertanának hasznosításával és az esélyteremtési módszertan alkalmazásával folyik a Fővárosi Nagycirkuszban, Joó Emese muzeológus, múzeumpedagógus, MOKK múzeumi koordinátor irányításával.

Tovább »

Jakutkutatók tárlatvezetése a Fővárosi Nagycirkusz múzeumi szakmai napján  

 

Tegnap délután múzeumi szakmai napot tartottak a Fővárosi Nagycirkuszban, melynek második programjaként a Hófödte Álom – Néprajzkutatók Jakutiából című kiállításon tárlatvezetést tartott a kiállítás kurátora Mészáros Csaba és Jurij Slepcov. Az etnográfusok a kiállításon látható, általuk készített fotók segítségével, részletekbe menően avatták be az érdeklődőket a jakut kultúrába.

Tovább »

Tárlatvezetés a Fővárosi Nagycirkusz múzeumi szakmai napján  

 

Tegnap délután múzeumi szakmai napot tartottak a Fővárosi Nagycirkuszban a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ múzeumi részlegének szervezésében. Első programként Szonday Szandra cirkuszkutató, a Nincs mááásik! 130 éves a Fővárosi Nagycirkusz című kiállítás kurátora és Joó Emese muzeológus tartott közös tárlatvezetést. A program során a kiállítás bemutatása mellett szó esett a tárlat koncepciójáról és a cirkuszi örökség feltárásának közösségi folyamatáról.

Tovább »

Új tárgyakkal bővült a Hófödte Álom – Néprajzkutatók képei Jakutiából című kiállítás  

 

A Fővárosi Nagycirkusz téli műsora a Hófödte Álom – Ősi cirkuszi mese címet viseli, amelyben Északkelet-Szibériából érkezett jakut artistaművészek szerepelnek. Egy nemzeti előadó-művészeti-intézménynek, mint a Fővárosi Nagycirkusz, alapfeladata, hogy megismerje és megismertesse, Magyarországra hozza a világ távoli kultúráit, elismerje és felmutassa bennük az értékeket.

Tovább »

Megnyitották az artistaképző iskola 70. ünnepi évadját  

 

Hetvenéves a hazai professzionális artistaképzés. Ebből az alkalomból sajtótájékoztatóval egybekötött évadnyitó előadást tartottak a Pesti Magyar Színházban, ahol a Baross Imre Artistaképző Intézet bemutatta a Bűnök és bűnhődések című cirkuszszínházi darabját. Az eseményen felidézték az iskola történetét, és beszámoltak az iskola képzéseiről, céljairól is.

Tovább »

Dosztojekvszkij újraértelmezve – Bemutatták a Baross Imre Artistaképző Intézet jubileumi darabját  

 

Tegnap este a Pesti Magyar Színházban teltház előtt mutatta be a jövőre hetven éves fennállását ünneplő Baross Imre Artistaképző Intézet a legújabb cirkusz-színházi darabját, amely F. M. Dosztojevkszkij halhatatlan művének nyomán a Bűnök és Bűnhődések címet kapta. A tízedik és tizenegyedik évfolyamos diákok tanáraik segítségével, saját értelmezésük és meglátásaik alapján dolgozták át a világirodalom egyik legismertebb regényét.

Tovább »

Magyar világsiker Japánban  

 

Fehér Ádám és Kassai Benjámin artistaművészek egyre nagyobb hírnévre tesznek szert világszerte. A huszonkét éves tehetségeket a XII. Budapesti Nemzetközi Cirkuszfesztiválon ismerhette meg először a világ, amikor kínai rúd produkciójukért a szakmai zsűri Bronz-díjjal jutalmazta őket. Tavaly októberben, Olaszországban a Latinai Nemzetközi Cirkuszfesztiválon Moscow International Young Special Prize díjat nyertek, majd Japánból, a Sizuoka városában megrendezett Daidogei Világbajnokságról Ezüst-díjjal tértek haza, a február elején tartott 8. Monte-carlói Ifjúsági Cirkuszfesztiválon pedig elnyerték a 3. Prix Carrefour Monaco, a Prix du Colombus Monte-Carlo, valamint a Prix du Groupe Boss-Securite and Interim különdíjakat.  Az idei Daidogei Világbajnokságról ismét Ezüst-díjjal jutalmazták őket. Az ifjú reménységek a japán világbajnokságról és jövőbeli terveikről meséltek.

Tovább »

Megvan a Kötéltánc dalverseny győztese

Szűnni nem akaró tapssal ünnepelték a Fővárosi Nagycirkuszban szerdán este a dalpályázat győztesét, Nádasi Veronikát, aki Dinyés Dániel-Hegyi György: Ugye elkapsz majd? című nótájával nyerte meg a versenyt. Tovább…

Tovább »

Múzeumi módszertani nap a Fővárosi Nagycirkuszban

Kedden a Fővárosi Nagycirkusz Gyermek Cirkusz Világ foglalkoztató terében, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ által kiadott Múzeumi iránytű sorozat 20. kötetéről, a MIKSZ – Gyakorlati útmutató az iskolai közösségi szolgálat múzeumi szervezéshez címet viselő kiadványhoz kapcsolódó sajtótájékoztató után, módszertani napot tartottak. A téma a Joó Emese muzeológus és múzeumpedagógus, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ munkatársa által szerkesztett kötet és az iskolai közösségi szolgálat volt, amelyről múzeumi szakemberek és diákok osztották meg a véleményüket és a tapasztalataikat.

Tovább »

Hiánypótló múzeumpedagógiai kötetet mutattak be a Fővárosi Nagycirkuszban

 

Kedden délelőtt a Fővárosi Nagycirkusz Gyermek Cirkusz Világ foglalkoztató terében tartottak sajtótájékoztatót a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ által kiadott Múzeumi iránytű sorozat 20. kötetéről, amely a Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek című Európai Uniós projekt kiadványaként jelent meg.  A MIKSZ – Gyakorlati útmutató az iskolai közösségi szolgálat múzeumi szervezéshez címet viselő kiadványt Joó Emese muzeológus és múzeumpedagógus, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ muzeológusa és a MOKK koordinátora szerkesztette.

Tovább »