Páratlan cirkuszművészeti hagyaték került a Fővárosi Nagycirkusz tulajdonába

Gervai Imréné (szül. Engl Éva) idős korát meghazudtoló lelkesedéssel vezette körbe stábunkat az átadás előtt a gyűjtemény tárolására fenntartott pincehelyiségekben. Korábban mesélt már nekem a férje, Gervai Imre által létrehozott gyűjteményről, de a saját szememmel látva a nagy gonddal összegyűjtött és rendezett anyagtól leesett az állam.

Gervai Imre 1921-ben született Budapesten. Feleségével 1949-ben ismerkedtek meg az Artista Szakszervezeti Iskolában, majd partnerükkel akrobata számmal léptek fel, később a Négy Nánási néven huszonöt éven át bicikli számmal, végül 1972 és 1984 között az 5 Gervai néven rúdszámmal. Első külföldi fellépésükre 1953-ban került sor Csehszlovákiában, majd bejárták a Szovjetunió tagállamait, Svájc kivételével Európa összes országát, Törökországot, Japánt, Kínát, Vietnámot, Kubát, Argentínát, Brazíliát és Chile-t. Lányuk, Gervai Zsuzsa is az artista pályát választotta.

47 évig éltek boldog házasságban, mialatt az Artista Szakszervezetet megalapító Gervai Imre szisztematikusan, 1949 és 1996 között mindenféle cirkuszművészethez köthető anyagot visszamenőlegesen is összegyűjtött itthonról és külföldről. A hagyaték több száz hazai és külföldi cirkuszi plakátot és műsorfüzetet, lokálok és varieték műsorfüzeteit, hazai artista újságokat, orosz, német és magyar nyelvű cirkuszművészettel foglalkozó könyveket, több ezer fotót és negatívot, rengeteg nyolc milliméteres filmtekercset, festményeket, valamint 1949-től 1990-ig bezárólag cirkuszvállalati levelezéseket tartalmaz, amelyek mind dátum, helyszín és egyéb témák – például utazócirkuszok, gyermekműsorok, bohócok, külföldi turnék, zsonglőrök, ugródeszka számok – szerint vannak rendszerezve.

Miközben elvesztünk a cirkusztörténeti emlékek között, Gervai Imréné felidézte, hogy amerre jártak, férje fényképeket, plakátokat és minden egyéb cirkuszművészeti anyagot vett, kapott, kért, és idősebb artistáktól háború előtti anyagokat is vásárolt. Szinte minden szabadidejét a gyűjtemény létrehozásának és katalogizálásnak szentelte, több album művészi kivitelezésű, a fotók néhol kollázsokba rendezve kerültek beléjük. Nagy álma volt, hogy a gyűjtemény múzeumba kerüljön, hogy sokaknak örömet okozzon vele. Rendezett egyszer egy kiállítást Budapesten az 1960-as években az akkori anyagokból, de most, az 1996-ban bekövetkezett halála után az álma valóra válik.

A nagy jelentőségű, precízen összegyűjtött, mindenre kiterjedő Gervai hagyatékot és gyűjteményt Hegyesi Judit vezetésével a Fővárosi Nagycirkusz múzeuma 2 és 3D-ben digitalizálja és katalogizálja, hogy később elérhetővé váljon a cirkuszi szakma és a nagyközönség számára.

Szekáry Zsuzsanna