Könyvet hozott a posta! – Négy kötet cirkuszművészeti szakkönyvtárunk legújabb szerzeményeiből  

Az elmúlt időszakban több izgalmas küldeménnyel csöngetett be a postás a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívumba. A csomagok Európa különböző országaiból: Angliából, Finnországból és Hollandiából érkeztek és különleges könyveket rejtettek. Íme néhány érdekes olvasmány könyvtárunk legújabb szerzeményeiből!

Izis cirkusza (Le cirque d’Izis, André Sauret, Monte Carlo, 1965)

Igazi könyvritkasággal gyarapodott a könyvtári gyűjtemény Albert van Maasakkers, a holland De Piste cirkuszművészeti folyóirat főszerkesztőjének jóvoltából. A nagyméretű, vaskos album három barát, a költő Jacques Prévert, a festő Marc Chagall és a fotográfus Izis Bidermanas zseniális együttműködésével született 1965-ben, és ennek első kiadása került gyűjteményünkbe.

Az albumban Izis Bidermanas 76 gyönyörű fekete-fehér fotográfiája található a cirkuszi előadásokról és a kulisszák mögötti életről, melyekhez Jacques Prévert írt előszót és verseket. A borítót Marc Chagall tervezte, és négy színes litográfiája is szerepel a kötetben. A litván származású Bidermanas egész pályafutását Párizs és a párizsiak megörökítésével töltötte, és a cirkusz világát is érzékenyen, empátiával közelítette meg. A könyv azonban több művészeti albumnál: a fotók mellé számos régi újságcikket és illusztrációt válogatott össze a szerkesztő, André Sauret, így nem csak az utazócirkuszok, varieték világában, hanem a cirkusz múltjában is kirándulást tehetünk.

 

Alessandra Modignani Litta, Sandra Mantovani: Az emlékezet cirkusza. 266 olasz cirkuszcsalád történetei, számai és dinasztiái (Il circo della memoria. Storie, numeri e dinastie di 266 famiglie circensi italiane, Publistampa, 2008)

Szintén Maasakkersnek köszönhetjük a képen látható kötetet: a szerzőpáros, Litta és Mantovani egy lexikonszerű könyvben tárja elénk az olasz cirkusztörténet másfél évszázadát. A rendkívüli kiadványban mintegy 400 oldalon ismerhetjük meg 266 olasz artistacsalád történetét anekdotákkal, fotókkal gazdagon illusztrálva. Egy-egy családhoz részletes családfarajz is készült, melyekben magyar neveket is felfedezhet a figyelmes olvasó, valamint bibliográfia és szójegyzék segíti a tájékozódást az olasz és nemzetközi cirkusztörténetben.

 

Dr. Steve Ward: Gazdagság és hivalkodás. A cirkusz felépítése (Opulence and Ostentation. Building the Circus, Modern Vaudeville Press, 2023)

Friss, ropogós kiadványt foghat kezébe az olvasó: 2023 májusában jelent meg Dr. Steve Ward társadalomtörténész sorban nyolcadik, európai cirkuszépületekkel foglalkozó könyve. A tudós 2022-ben hazánkban járt és részt vett a Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztiválhoz kapcsolódó „Cirkuszépületek Európában” című tudományos konferencián, ahol részben már megismerhettük kutatási eredményeit. Hogyan nézett ki az első, Philip Astley alapította cirkusz a Temze partján? Mikor nyílt meg az első skandináv cirkuszépület? Hány cirkuszépület működik a szovjet utódállamokban napjainkban? Számos érdekes kérdés és rengeteg izgalmas adat, dokumentum összegzése a könyv, melyet könyvtárunk számára a szerző ajánlott fel és dedikált.

 

Edit Sandor Kleinbarth: Balerina lóháton (Balleriina hevosen selässä, magánkiadás, 2007)

A könyv szerzője sokoldalúan tehetséges finn cirkuszművész, korának kevés női zsonglőrének egyike volt. A kötetet ő maga ajándékozta könyvtárunk számára, miután a finnországi Liszt Ferenc Akadémia igazgatója, Szabó Endre segített felvenni a kapcsolatot több Finnországban élő magyar származású artistával. Edit idős korában vetette papírra családjának történetét: 1931-ben Budapesten született, szülei artisták voltak, anyai részről a régi Althoff cirkuszdinasztia leszármazottja. A könyv lapjain egy artistacsalád, a Sándor Cirkusz mindennapjai, nehézségei és ünnepi pillanatai elevenednek meg, betekintést nyújtva az európai, és azon belül a magyar, valamint finn cirkusztörténetbe is.

További információkért lépjen kapcsolatba könyvtárunkkal! E-mail: library@circus.hu

 

Szonday Szandra muzeológus

Fotó: Szonday Szandra