A cirkuszművészet a magyar kulturális élet fontos pillére
Közép-Európában egyedül mi rendelkezünk kőcirkusszal. A Fővárosi Nagycirkusz közel százharminc éve nyitotta meg kapuit a látogatók előtt, és azóta is a város meghatározó részének számít. A cirkusz manézsában artisták generációi léptek fel a közönség előtt, így többek között Eötvös Gábor Jászai Mari-díjas zenebohóc, akiről még Charlie Chaplin is elismerően nyilatkozott, vagy Rodolfo, a világhírű bűvész. De magyar volt a világ leghíresebb szabadulóművésze, Harry Houdini is, aki Weisz Erikként látta meg a napvilágot Budapesten 1874-ben. Ahogy magyar volt Czeisler „Tihany” Ferenc is, akinek a nevéhez nem csak Dél-Amerika legmeghatározóbb cirkuszának alapítása tartozott, de később olyan bűvészek fordultak hozzá tanácsért, mint David Copperfield.
Az, hogy Európában vezető és a világon meghatározó szerepünk van a cirkuszművészet terén, mi sem bizonyítja jobban, minthogy a XII. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztiválon vette kezdetét a modern cirkusz születésének 250. évfordulóját megünneplő eseménysorozat, amely rendezvényről a cirkuszművészet kiválóságai elismerően nyilatkoztak. Az első Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivált 1996-ban rendezték meg, Kristóf István, a Fővárosi Nagycirkusz akkori igazgatójának kezdeményezésére. A XII. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál az évforduló alkalmából egy kiállítással emlékezett a modern cirkuszművészet 250 esztendőjére, míg a versenyprogram nyitószámában Richter Flórián és fia, Richter Kevin lovasakrobata produkciójukkal a modern cirkuszművészet atyja, Philip Astley előtt tisztelegtek.
Január 22-én nem csak a magyar kultúrára, de az oktatásra is megemlékezünk. 2016 ősze óta a cirkuszművészet eszközeire épülő tanórákkal várjuk azokat a diákokat és tanárokat, akik a tananyagot nem az iskola falai között akarják elsajátítani és elsajátíttatni, hanem a manézsban, előadás előtt vagy után, az artisták és a cirkuszi eszközök segítségével. Ez a kezdeményezés olyan sikeresnek bizonyult, hogy a nemzetközi érdeklődés központjába került, és számos ország cirkusza tervezi átvenni tőlünk.
A magyar cirkuszművészet nem csak nekünk, magyaroknak jelent sokat, de értéket jelent az egész világon. Éppen ezért mindenképpen meg kell emlékeznünk róla a mai napon is, hiszen a magyar kultúrára nem csak egymás között lehetünk büszkék, hanem amivel mi is hozzáadhatunk az egész emberiség kultúrájához, lelki értékeihez.