Vadság, szenvedély, erő – Interjú a Rocksisters tagjaival  

Tündértánc – Nővarázs című előadásunk középpontjában a nők és a női lét különböző aspektusai állnak. A vadságot, erőt és szenvedélyt az olasz Rocksisters trió prezentálja extrém illúzió számukkal. Interjúnkban a számuk megszületéséről, különlegességéről, további terveikről és a Fővárosi Nagycirkusz műsoráról kérdeztük őket.

Tovább »

Magyar artistaprodukció a Puskás-musicalben

Augusztus 20-án, az Erkel Színházban mutatták be a Puskás című musicalt Szente Vajk rendezésében. A Puskás Ferenc és az Aranycsapat történetét feldolgozó előadásba a cirkuszművészet is bekapcsolódott a Porond Ifjú Csillaga-díjas Földváry Balázs artistaművész által, aki röhnrád (dupla karika) produkciójával lépett a színpadra. Interjúnkban személyes élményeiről és kulisszatitkokról mesélt nekünk.

Tovább »

Személyesen is átvette az Ezüst Érdemkereszt kitüntetést Szakál László, a Fővárosi Nagycirkusz zenekarvezetője  

Március 15-e alkalmából a miniszterelnök előterjesztésére a köztársasági elnök a Magyar Ezüst Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetést adományozta a magyar cirkuszművészet népszerűsítését és a cirkuszi zene megújítását szolgáló alkotómunkája elismeréseként Szakál László zongorista, zeneszerző, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ Nonprofit Kft. zenekarvezetője részére, amit szerdán délelőtt, a Pesti Vígadóban vett át.

Tovább »

Személyesen is átvette a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést Graeser József „Dodi” artistaművész, a Fővárosi Nagycirkusz szakmai vezetője  

  Március 15-e alkalmából Graeser József, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ Nonprofit Kft. cirkuszszakmai vezetője, a magyar cirkuszművészet területén végzett több évtizedes, kiemelkedő artistaművészi és szakmai vezetői munkája elismeréseként Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést kapott, amit szerdán délelőtt, a Pesti Vigadóban vett át.

Tovább »

Személyesen is átvette Hortobágyi Károly-díját Vincze Tünde artistaművész  

A Jászai Mari-díjjal egyenrangú, kifejezetten az artistaművészek számára adható Hortobágyi Károly-díjjal tüntették ki Vincze Tünde artistaművészt a cirkuszművészet terén kiemelkedő artistatevékenysége elismeréséért. A rangos díjat március 15-e alkalmából szokták átadni, de idén a koronavírus-járvány okán bevezetett óvintézkedések miatt, augusztus 18-ra tolódott az ünnepélyes díjátadó ünnepség, amit a Pesti Vigadóban tartottak.

Tovább »

Jelentkezz te is a bohóc-és pantomim képzésre  

Már nincs sok időd, hogy jelentkezz a Baross Imre Artistaképző Intézet és Szakgimnázium szeptembertől induló bohóc-és pantomim képzésére, amelyet augusztus 24-én, 10 és 16 óra között tartanak a Művésztelepen. A bohóc, pantomim, színészmesterség, zene és tánc mellett a cirkuszművészeti zsánerek alapjait is elsajátíthatod, melyeknek köszönhetően a nemzetközi porondokon is sikereket érhetsz el.

Tovább »

„Egyetlen cél volt: ők legyenek a legjobbak a világon” – Interjú a Troupe Skokov vezetőivel  

Tündértánc – Nővarázs című műsorunkban egy igazi kuriózum, a többszörös cirkuszfesztivál-díjas orosz Troupe Skokov is fellép egy női hintaszámmal. A légies és bámulatos produkció létrejöttéről, célokról, sikerekről és könnyekről, valamint budapesti élményeikről kérdeztük a csoport vezetőjét Skokov Aleksandrt és jobbkezét, Koroleva Ekaterinát.

Tovább »

Cirkuszművészet a Cinemaqua Film és Natúrparkban  

Kisvárdán augusztus 14-én nyitja meg kapuit a varázslatos Cinemaqua Film és Natúrpark. A 30 hektáros területen fantasztikus filmes világ várja a látogatókat eredeti díszletekkel, hihetetlen látványelemekkel Európa legújabb és tematikájában teljesen eredeti moziparkjában. A Fővárosi Nagycirkusz is jelen lesz elsősorban gyermekeknek szóló, izgalmas készségfejlesztő programjával, valamint fellép a többszörös cirkuszfesztivál-díjas Bekhzod Tashkenbaev is halálkerék-és magasdrót számaival.

Tovább »

Videóriport Molnár Grétával

A Fővárosi Nagycirkusz Tündértánc – Nővarázs műsorának egyik fellépője a The Flying Wulber fliegende (lengőtrapéz) csoport Miltcho Kolev és Henriquez Rojas Patricio Alexis vezetésével június eleje óta mesterkurzust tart a Baross Imre Artistaképző Intézet tehetséges diákjai részére. Az iskola egyik tizedikes diákja, Molnár Gréta mindössze két hónap gyakorlás után csatlakozott a világhírű csoporthoz. Izgalmas próba-és fellépés videókkal fűszerezett riport Molnár Grétával a kezdetektől, a beteljesülő álmokig.

Tovább »

Mit rejt A cilinder titka kiállítás?

A Fővárosi Nagycirkusz alkotópályázatán 428 gyermek és fiatal festett, rajzolt, tárgyakat alkotott, videókat forgatott, verseket és meséket írt, hogy megfejtse a varázslatos cilinder titkát. Kreatív elképzeléseiket a honlapunkon ITT látható képgalériákban mutatjuk be, a legjobb alkotásokból kiállítást nyitottunk a Fővárosi Nagycirkusz épületében.

Tovább »

„Kételyek nélkül bízzuk egymásra az életünket”  

Tündértánc – Nővarázs című műsorunk első fellépői a Duo Fossett, akik egy káprázatos hangaperzs számmal varázsolják el a közönséget. A duó női tagjával, a 23 éves magyar Krich Noémivel beszélgettünk az álmok valóra válásáról, szerelmük és produkciójuk megszületéséről, valamint új műsorunkról.

Tovább »

Biztonságos a Fővárosi Nagycirkusz!

Megelőző rendelkezésekkel, felelős magatartással szavatolja a Fővárosi Nagycirkusz a nézők biztonságát. A fesztiválok elmaradása okán nagyobb felelősség hárul a kulturális intézményekre, ezért a cirkuszi előadások látogatóinak védelmében önkorlátozó intézkedéseket vezettek be.

Tovább »

A Baross Imre Artistaképző Intézet tehetséges diákja, Molnár Gréta csatlakozott a világhírű The Flying Wulber fliegende csoporthoz

A Fővárosi Nagycirkusz Tündértánc – Nővarázs műsorának egyik fellépője a The Flying Wulber fliegende (lengőtrapéz) csoport Miltcho Kolev és Henriquez Rojas Patricio Alexis vezetésével június eleje óta mesterkurzust tart a Baross Imre Artistaképző Intézet tehetséges diákjai részére. Az iskola egyik tizedikes diákja, Molnár Gréta mindössze két hónap gyakorlás után csatlakozott a világhírű csoporthoz.

Tovább »

A kezdetektől a világsikerekig – Interjú a Kolev Sisters emelő duóval  

A bulgár-olasz artistaművész felmenőkkel rendelkező, mindössze 19 éves Nicole Kolev és a 22 éves Michelle Kolev nevét fiatal koruk ellenére máris megjegyezte nemcsak a közönség, hanem a nemzetközi cirkuszi szakma is. A Tündértánc – Nővarázs című műsorunkban fellépő, többszörös cirkuszfesztivál-díjas Kolev Sisters tagjaival beszélgettünk hétköznapokról, kemény próbákról, egymáshoz fűződő viszonyukról és a Fővárosi Nagycirkusz legújabb műsoráról.

Tovább »

Különleges zenei motívumok a Fővárosi Nagycirkusz legújabb műsorában

Július 18-tól látható a Fővárosi Nagycirkusz legújabb műsora, amely nem mindennapi utazásra hívja a kikapcsolódni vágyókat a cirkusz-és a képzőművészetek, valamint a zene varázslatos világába. A rendhagyó műsor zenei aláfestéséről beszélgettünk a Magyar Ezüst Érdemkereszttel kitüntetett Szakál László, zenekarvezetővel.

Tovább »

Ováció a Tündértánc – Nővarázs premierjén  

Eljött végre a pillanat, megnyílt a csodák kapuja. Az előző hónapok sajnálatos kényszerszünetére csak a jegypénztárak előtt lévő, távolságtartásra felhívó matricák és a több helyen kint lévő kézfertőtlenítők emlékeztetnek. Az előadás kezdete előtt felzúgó vastapshoz csatlakozva döbbentem rá, hogy mennyire hiányoztak az élmények, a minőségi szórakozás, a művészetek varázsa, a könnyed, gondokat elfeledtető kikapcsolódás.

Tovább »

Díjazzuk a szülő tanulásban nyújtott segítségét

Nagyszabású családi programsorozattal ünnepli meg az újranyitást a Fővárosi Nagycirkusz. Utcai artistashow-val és színes gyerekprogramokkal indul a cirkuszi évad július 18-án és 19-én. A Tündértánc – Nővarázs című új műsorra különleges ajánlatokkal is készültek a szervezők: A kitűnő tanulók ingyen, míg egyik szülőjük féláron kap belépőjegyet az előadásra szombaton és vasárnap.

Tovább »

Online közvetítették az OKTV megnyitóját

Online közvetítették Deák 17 Gyermek és Ifjúsági Művészeti Galériából a Micsoda cirkusz! című kiállítás megnyitóját, amely a Vizuális Kultúra Középiskolai Tanulmányi Versenyre beérkezett legjobb cirkuszművészeti témában készült pályaműveket vonultatja fel. A művekben középiskolás alkotók vizuális reflexiói, a hagyományos cirkuszi gesztusok kortárs újraértelmezései jelennek meg.

Tovább »

Micsoda cirkusz! Vizuális Kultúra Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma által meghirdetett, az Oktatási Hivatal szervezésében megvalósult 2019-2020. évi Vizuális Kultúra Középiskolai Tanulmányi Versenyre 361 kreatív alkotás készült. A legjobb pályaművekből a Deák 17 Gyermek és Ifjúsági Művészeti Galériában rendezett kiállítás 2020. július 16. és augusztus 28. között látogatható.

Tovább »

Első lépések az álmok útján  

Kedden a Fővárosi Nagycirkuszban egy bemutatkozó műsor keretében hirdették ki a magyar kínai osztály névsorát. Ennek kapcsán beszélgettünk a Baross Imre Artistaképző Intézet oktatójával Végh Erikával, valamint két tanítványával Szegő Saroltával és Pünkösti Mimivel.

Tovább »

A kínai osztály ünnepélyes felvételi eredményhirdetéséről kérdeztük Kovács Gábor Dénest

Kedden délután, a Fővárosi Nagycirkuszban zajlott a kínai osztály ünnepélyes felvételi eredményhirdetése, bemutatkozása, azaz indító eseménye. Ennek kapcsán Kovács Gábor Dénes képzési igazgatóval beszélgettünk a magyar kínai osztály szükségességéről, a kínai képzésről, valamint az itthoni előkészítési és felkészülési folyamatokról.

Tovább »

Premierhétvége a Fővárosi Nagycirkuszban!

Nagyszabású családi programsorozattal ünnepli meg az újranyitást a Fővárosi Nagycirkusz. Tartsatok velünk! Július 18-án szombaton 19 órától tartjuk Tündértánc – Nővarázs – Cirkuszi tárlatvezetés című műsorunk premierjét, melyet 14 órától változatos programok előznek meg. Premier előadásunkra „2020 az év amit nem feledünk” szlogennel kivételesen, 2020 forintért válthatnak jegyeket az érdeklődők. Július 19-én vasárnap 11 órakor és 15 órakor tartjuk műsorunk előadásait. Ezen a napon már délelőtt 10 órától gazdag ünnepi programkínálattal várjuk a közönséget.

Tovább »

Kedden délután, a Fővárosi Nagycirkuszban volt a kínai osztály ünnepélyes felvételi eredményhirdetése, bemutatkozása, azaz indító eseménye.

A XIII. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztiválon Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár, a cirkuszművészet megújításáért felelős miniszteri biztos kínai partnereivel folytatott eredményes megbeszélései alapján, a magyar és a kínai kulturális kapcsolatrendszer további közös építésének jelentős mozzanataként került megfogalmazásra ez év februárjában egy magyar artista osztály – hároméves – pekingi képzését megalapozó megállapodás. A projekt szeptemberi kezdését megakadályozta a koronavírus-járvány, de a Magyarországon kihirdetett veszélyhelyzet lezárulásával a Pekingi Nemzetközi Művészeti Iskola (Beijing International Art School), valamint a Magyarország stratégiai jelentőségű nemzeti intézménye, a Nemzeti Artista- Előadó- és Cirkuszművészeti Központ Nonprofit Kft. úgy döntöttek, hogy lehetőséget biztosítanak a magyar artista diákok, valamint az őket kísérő közismereti tanárok számára a pekingi Iskola akrobatikai képzésén történő részvételre.

Tovább »

Megelevenedő szobrok és különleges történeteik a Fővárosi Nagycirkusz új műsorában  

A július 18-tól látható Tündértánc – Nővarázs – Cirkuszi tárlatvezetés című műsorunkban a cirkusz-és a képzőművészetek kapcsolatait kutatjuk a női lét különböző aspektusain és világhírű alkotásokon keresztül. A Fővárosi Nagycirkusz tánckara köztéri szobrokat és egy kisplasztikát fog megjeleníteni a múzeumi térré avanzsált manézsban. A szobrokról mintázott jelmezterveket Polyák Eszter készítette.

Tovább »

Fénytechnikai megújulás és kulisszatitkok – Interjú Szimeiszter Balázs fénytervezővel

A 2020. július 18-tól látható új műsorunkban egy varázslatos utazáson vehetnek részt a cirkusz- és a képzőművészetek szerelmesei. A múzeummá alakuló manézsban látható élő és élettelen műalkotásokhoz és a káprázatos artistaszámokhoz nagyban hozzájárul a teljesen megújult művészi világítás. Az innovatív technikai újdonságokról és a világítástechnika rejtelmeiről kérdeztük Szimeiszter Balázs fénytervezőt.

Tovább »

Ízelítő a Fővárosi Nagycirkusz új műsorából  

2020. július 18-án, szombaton lesz a Fővárosi Nagycirkusz új műsorának bemutatója. A hosszúra nyúlt felkészülési idő lehetőséget ad egy egészen különleges előadás létrehozására, melyben összefonódik a cirkusz a képzőművészettel és a mozgásszínházzal. Ajánlónkban ízelítőt adunk az előadás témájából és az artisták produkcióiból.

Tovább »

2020. július 18-án lesz a Tündértánc – Nővarázs premierje!

A mai naptól megszűnt a veszélyhelyzet, ennek értelmében hamarosan a Fővárosi Nagycirkusz is megnyitja közönségforgalmi tereit.  Örömmel jelentjük be, hogy a Tündértánc – Nővarázs – Cirkuszi tárlatvezetés premierje július 18-án lesz. Honlapunkon hamarosan további részletekkel szolgálunk.

Tovább »

Újabb cirkuszművészeti kisfilm készült a Digitális Erzsébet-táborok programjához  

A Fővárosi Nagycirkusz egy több részből álló, komplex cirkuszanimációs videósorozattal kapcsolódik be a Digitális Erzsébet-táborok programjába. A készségfejlesztő és cirkuszpedagógiai ismeretekkel fűszerezett videók által a gyerekek elsajátíthatják a cirkuszművészet zsánereinek alapjait. Kedden, a manézsban a harmadik kisfilmet forgatták le a Fővárosi Nagycirkusz szakemberei, melynek fő témája a talajakrobatika volt.

Tovább »

Cirkuszi különdíjak a múzeumi karantén-pályázaton

A Magyar Cirkuszművészeti Múzeum különdíjjal jutalmazta azokat a gyerekeket és fiatalokat, akik a múzeumi karantén-pályázatra beküldött kreatív alkotásaikkal leginkább kifejezik a cirkusz társadalmi üzeneteit. A cirkuszmúzeum egy 1896-ban megtörtént cirkuszi esettel: két fakír önkéntes karanténjának leleplező történetével nyújtott inspirációt a kreatív alkotáshoz.

Tovább »

Meglepetéselőadásokkal búcsúzott a Cirkusz+!

Megkezdődtek a Fővárosi Nagycirkusz következő műsorának, a Tündértánc – Nővarázs című előadásnak a próbái, ezért a június 11-i adással búcsúzott a Cirkusz+ csütörtökönként élőben közvetített műsora a Facebookon.

Tovább »

Senkit sem hagyunk cirkusz nélkül!

Ha csütörtök, akkor Cirkusz+! A Facebook oldalunkon jelentkező, élő online adásunkban izgalmas interjúk, cirkuszpedagógiai feladványok, kulisszatitkok, nyereményjáték, cirkusztörténeti érdekességek és zsonglőroktatás várta a nézőket. Maka Gyula vendégei Vincze Tünde artistaművész és Vida Péter színművész volt, valamint levegőszámával fellépett Szlavkovszki Zsolt és Antal Loretta.

Tovább »

Fliegende mesterkurzus a Fővárosi Nagycirkuszban  

A Fővárosi Nagycirkusz Tündértánc – Nővarázs műsorának egyik fellépője a Flying Wulber fliegende (lengőtrapéz) csoport Miltcho Kolev és Henriquez Rojas Patricio Alexis vezetésével mesterkurzust tart a Baross Imre Artistaképző Intézet tehetséges diákjai részére. A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ nem első alkalommal kéri fel a műsorába érkező artistaművészeket, hogy akár egy-egy óra, akár egy mesterkurzus keretében segítsék a diákok fejlődését.

Tovább »

Megújult a Fővárosi Nagycirkusz harangkupolája  

A leállás ideje alatt sem tétlenkednek a Fővárosi Nagycirkusz szakemberei, ugyanis nagyszabású felújításokat végeztek, hogy a következő Tündértánc – Nővarázs című, a képzőművészetek és a cirkuszművészet kapcsolatát boncolgató előadásunkon még modernebb technikai felszereltség várja a látogatókat. A kupola is megújult, erről és nem mindennapi munkájáról André Rolland kupolamester mesélt nekünk.

Tovább »

Mongol-magyar cirkuszi barátság  

Mongólia nagykövete a Fővárosi Nagycirkuszba látogatott honfitársaihoz, az előkészület alatt álló Tündértánc – Nővarázs című műsorunk egyik sztárjaihoz, a Zola Troupe ugródeszka csoporthoz.

Tovább »

Senkit sem hagyunk cirkusz nélkül!  

A májusi utolsó Cirkusz+ adásának témája a bohócok és komikusok jelensége volt a cirkuszban. Maka Gyula vendégei a Grand Prix-díjas Méhes Csaba pantomimes, komikus, előadóművész, Kőhalmi Natasa, a Tadamm bohóc csoport tagja, Greifenstein János előadóművész, a Baross Imre Artistaképző Intézet Szakgimnázium tanára és Zöld Csaba színművész voltak.

Tovább »

Nemzetközi online jótékonysági show-hoz kapcsolódunk!  

A Fővárosi Nagycirkusz is bekapcsolódik a floridai The Circus Arts Conservatory (CAC) által szervezett nemzetközi, online élő virtuális jótékonysági show-ba. A különleges előadást magyar idő szerint vasárnap 20 órától tartják a cirkuszművészek javára, amelybe előkészület alatt álló Tündértánc – Nővarázs című előadásunk sztárjait, a Kolev Sisters erőemelő duót is beválogatták.

Tovább »

Senkit sem hagyunk cirkusz nélkül!  

Tizedik alkalommal jelentkezett a Fővárosi Nagycirkusz élő, online műsora, a Cirkusz+ amelyben ezúttal is izgalmas interjúk, cirkuszpedagógiai feladványok, kulisszatitkok, nyereményjáték, cirkusztörténeti érdekességek és zsonglőroktatás várta a nézőket. Maka Gyula vendége Kasza Róbert, a Központi Sport- és Ifjúsági Egyesület (KSI) világ- és Európa-bajnok öttusázója és Richter Kevin artistaművész volt. Láthattuk Balzsay Hanna, a KSI utánpótlás válogatott szertornásza és Balzsay Jázmin öttusázó, valamint a Baross Imre Artistaképző Intézet Szakgimnázium (BIAK) két növendéke, Györe Nóra és Szegő Sarolta gyakorlatait.

Tovább »

Döntés született a Köszönjük, Magyarország! pályázat cirkuszművészeti kategóriáiban

Összeült a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ által felkért kuratórium, értékelték a Köszönjük, Magyarország! program cirkuszművészeti pályázatait. Az 5 fős kuratórium tagjai, Graeser József, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ szakmai vezetője, Török Ferenc, a Baross Imre Artistaképző Intézet oktatási szakembere, Donnert Károlyné, Picard Attiláné és ifj. Nereus Lajos artisaművészek közel összesen 145 cirkuszművészeti pályázatot értékeltek.

Tovább »

KSI a porondon

2020 februárjában kötött megállapodást a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ és a Központi Sport- és Ifjúsági Egyesület. Az együttműködés keretében május 21-én a Cirkusz+ műsor meghívott vendége Kasza Róbert világ és Európa bajnok öttusázó lesz.

Tovább »

Kasza Róbert porondra lép  

A kialakult egészségügyi helyzet miatt és a hatályos jogszabályok értelmében a Fővárosi Nagycirkusz március 13. óta nem tart hagyományos értelemben vett előadást. A Fővárosi Nagycirkusz heti rendszerességgel online programot sugároz nézőinknek a közösségi csatornák felhasználásával.

Tovább »

Kasza Róbert világ- és Európa-bajnok öttusázó a Cirkusz+-ban

A csütörtöki Cirkusz+ című élő adásunkban Kasza Róbert világ- és Európa-bajnok öttusázó lesz a vendégünk. Interjúnkban sportolói pályafutásáról, az élsport és a cirkuszművészet párhuzamairól, valamint a sportolók számára, a cirkuszművészetben megnyíló lehetőségekről kérdeztük.

Tovább »

Senkit sem hagyunk cirkusz nélkül!  

Kilencedik alkalommal jelentkezett a Fővárosi Nagycirkusz élő, online műsora, a Cirkusz + amelyben ezúttal is izgalmas interjúk, cirkuszpedagógiai feladványok, kulisszatitkok, nyereményjáték, cirkusztörténeti érdekességek és zsonglőroktatás várta a nézőket. Maka Gyula vendége Szomor György színművész, rendező, zeneszerző és az Anima Prizma tűzzsonglőr csoport egyik tagja, Téglás Krisztina volt, valamint láthattuk Antal Loretta gurtni számát és az Anima Prizma tüzes produkcióját is.

Tovább »

Újabb adományt vett át egy utazó cirkusz

Megérkezett a Richter Ricardo Cirkusz is a műszaki telephelyünkre, Richter Richárd igazgató 10 zsák kutyatápot, 9 zsák sárgarépát és 1 bála szénát vett át díjtalanul a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ utazó cirkuszokat segítő állateledel és takarmány készletéből. A magáncirkuszok bíznak benne, hogy a közeljövőben el tudják kezdeni az országot bejáró turnéjukat.

Tovább »

Újabb adományt vett át egy utazó cirkusz

A telephelyükön kényszerpihenőjüket töltő, a turnékezdésre váró utazó cirkuszokat a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ állateledellel, takarmánnyal is segíti. A vásárolt készletből az intézmény műszaki telephelyéről a cirkuszok a tartott állataik számának arányában díjmentesen vihetnek el. A Richter Flórián Cirkusz igazgatója, Richter Flórián 30 körbála szénát, 10 zsák lótápot, 20 zsák sárgarépát vett át a napokban.

Tovább »

Senkit sem hagyunk cirkusz nélkül!  

Ha csütörtök, akkor Cirkusz+! A Facebook oldalunkon jelentkező, nyolcadik online adásunkban izgalmas interjúk, cirkuszpedagógiai feladványok, kulisszatitkok, nyereményjáték, cirkusztörténeti érdekességek és zsonglőroktatás várta a nézőket. Maka Gyula vendége ezúttal Gubik Petra színművész, dr. Miklósi Ádám, az ELTE Etológiai Tanszékének tanszékvezető professzora és Urbán Ádám fotográfus volt, valamint láthattuk Eötvös Susy kutyaszámát és Krich Noémi levegőszámát is.

Tovább »

Segítünk a utazó cirkuszoknak

Díjtalanul elvihető állateledellel (is) segíti a turnéjukban kényszerpihenőt tartó utazó cirkuszokat a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ. Picard Sándor Krisztián, a Circus Alexander Picard igazgatója hat zsák, összesen 40 kilogramm kutyatápot vett át a napokban a műszaki telepünkön.

Tovább »

Segítünk az utazó cirkuszoknak

Folyamatosan érkeznek az utazó cirkuszi társulatok autói a cinkotai műszaki telepünkre. Kis Rabota József, a Calypso Cirkusz igazgatója 50 bála szénát, 15 zsák répát, 1 zsák lótápot és 5 zsák kutyatápot vett át a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ utazó cirkuszokat segítő készletéből.

Tovább »

A Magyar Sport Napja – sportolók a cirkuszban

A testmozgás és testkultúra az emberiség több évezredes történelmét kíséri végig az ókori olimpiászoktól, s a gladiátor küzdelmektől kezdődően a középkori lovagi játékokon keresztül a modernkori olimpiai játékokig.  A polgári átalakulás során a sport művelésére szánt idő fokozatosan megnőtt. Egyre több új sportág és sportegyesület indult útjára a 19. század második felétől. Hazánkban az első ilyen jellegű szervezet az 1875-ben alapított Magyar Atlétikai Club volt, amelynek az alapítás évében, május 6-án rendezték meg az első szabadtéri torna versenyét, megalapozva a magyar sport sikerit. A történelmi eseményről megemlékezve, hivatalos formában, 2000 óta ünnepeljük a magyar sport napját. A sport és a cirkuszművészet között több és szorosabb kapcsolat alakult ki, mint azt elsőre gondolnánk. Tudományos, átfogó kutatásuk még kezdetleges, ám az idők során már láttunk példákat a testmozgás és a manézs párhuzamára vonatkozóan. A modernkori cirkusz leglátványosabb mutatványosai a lovasakrobaták voltak, a korábbi katonák, szemkápráztató akrobatikus mutatványokkal nyűgözték le a közönséget. Az újabb és újabb zsánerszámok kialakulásával egyre több olyan mozgásforma jelent meg, ahol a sport és az előadóművészet összefonódik. A korai időkben nem volt ritka, hogy olimpikon tornászok választották az artista szakmát hivatásul. Pelle István, aki 1932-ben Los Angelesben lett olimpiai bajnok, a háború idején Amerikába került. A hadifogság alatt mutatta be artistaképességeit, fejen állva hegedült, és magyar nótákat énekelt. A háború után Argentínában lépett fel számával. Pataki Ferenc az 1948-as olimpia bajnoka 12 évesen egy cirkuszi előadás hatásásra kezdett el szertornázni. A „szaltókirály” – a versenysportból történt visszavonulását követően – feleségével járta a világot. Később az Állami Artistaképző Intézet tanára lett. Ma a Baross Imre Artistaképző Intézetben olyan oktatás folyik, amely az élsportolókra jellemző. Napi 4 óra edzés erőstő, nyújtó feladatok, valamint szerspecikus edzések a délelőtti program alapjai. A növendékek, olyan szerekkel ismerkednek meg, mint a gyűrű, a kötél, az ugródeszka, trambulin, egykerekű és a kerékpár, valamint a talajtorna. A

Tovább »

Segítünk az utazó cirkuszonak

Három zsák kutyatápnak örülhetnek a Duna Cirkusz kutyasztárjai. Ádám Rudolf igazgató a napokban járt a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ műszaki telephelyén, ahol az utazó cirkuszokat segítő állateledel és takarmány készletünket tároljuk.

Tovább »

Segítünk az utazó cirkuszoknak

Újabb utazó cirkusz részesült a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ állateledel támogatásából, az Exit Cirkusz igazgatója, Picard Andrea 10 bála szénát és 5 bála répát vett át és vitt el az állataik számára a műszaki telephelyünkről.

Tovább »

Újabb adományt vett át egy utazó cirkusz

Két zsák eledelnek örülhetnek a Magyar Klasszikus Nagycirkusz kutyái. Kraj Edward igazgató ugyancsak ma járt a műszaki telepünkön és vitt a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ utazó cirkuszokat segítő állateledel, takarmány készletéből.

Tovább »

Új artistaszámok készülnek a Fővárosi Nagycirkuszban

Nem újdonság, hogy a Fővárosi Nagycirkuszban fellépő artistaművészek továbbfejlesztik a produkcióikat, kitágítják saját határaikat, csodák és emberfeletti teljesítmények születnek. A járványhelyzet ellenére nem állt meg az élet a manézsban. A Duo Fossett új, szakmailag még erősebb szám felépítésén dolgozik, míg a Duo Togni egy eddig sosem látott, izgalmas produkciót hoz létre.

Tovább »

Újabb adományt vett át egy utazó cirkusz

Újabb utazó cirkusz érkezett ma a műszaki telepünkre, a Circus Massimo igazgatója, Donnert Antal 15 zsák kutyatápot vett át a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ utazó cirkuszokat segítő állateledel, takarmány készletünkből.

Tovább »

Nagy nevettetők különleges életútjai  

Május első vasárnapjára esik nemcsak az édesnyák, de a Nevetés világnapja is. Ennek kapcsán, születésük sorrendjében négy nagy nevettető – Charlie Chaplin, Zoli bohóc, Eötvös Gábor, Fumagalli – izgalmas életútjába nyerhettek betekintést, akik maradandó nyomot hagytak nemcsak a történelemben, de a szívekben is.

Tovább »

Senkit sem hagyunk cirkusz nélkül!  

Ha csütörtök, akkor Cirkusz+! A Facebook oldalunkon jelentkező, hetedik online adásunkban izgalmas interjúk, cirkuszpedagógiai feladványok, kulisszatitkok, nyereményjáték, cirkusztörténeti érdekességek és zsonglőroktatás várta a nézőket. Maka Gyula vendége ezúttal Csonka András színművész volt, és láthattuk Semyon Krachinov zsonglőr előadását is. Csonka András a különböző közösségi felületeken aratott népszerűségéről mesélt, ahol a főzés mellett különböző karakterek bőrébe bújik. Bár fő foglalkozása szabadúszó színművész, ezt egészíti ki a popzene és a közösségi oldalak. Utóbbiak azért fontosak számára, mert szeret szoros kapcsolatot kialakítani a közönségével. Csonka Andrásnak áprilisban két bemutatója is lett volna, a Black Comedy és a Nagyvárosi fények, amiket reményei szerint minél hamarabb előadhat imádott közönségének a színpadon. Ezután a Bronz Pierrot-díjas Semyon Krachinov robbant be a manézsba zsonglőrszámával, amelyhez Hornyák István zsonglőr, a Fővárosi Nagycirkusz Tanulj cirkuszt! programjának készségfejlesztő munkatársa fűzött szakkommentárt. A Fővárosi Nagycirkusz Alkoss cirkuszt! pályázatának ismertetése után Maka Gyula kihirdette a múlt heti nyerteseket és a következő feladványt. Pályázatunkról a https://fnc.hu/alkoss-cirkuszt/ oldalon tájékozódhatnak. A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ egyik kiemelt feladatának tekinti az oktatást, ezért most sem maradhatott el Sándor András cirkuszpedagógus három kérdésből álló rendhagyó órája, mely ezúttal a szokásos három kérdéssel a zsonglőrködés mentén rövid bepillantást nyújtott a mozgás fizikájába. Az adás a zsonglőrködés köré épült, ezért a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum muzeológusainak, Joó Emesének és Szonday Szandrának köszönhetően a témában több cirkusztörténeti érdekességet is megtudhattak a nézők. A következő vendég Marosi Antal, a Magyar Légi Tűzoltó és Életmentő Egyesület elnöke és a Fővárosi Nagycirkusz sajtófőnöke volt, aki az egyesület által szerdán, a titkárság épületében történt nagyteljesítményű ózongenerátoros fertőtlenítésről , és az egyesület munkájáról beszélt. Ezután beleshettünk a Fővárosi Nagycirkusz professzionális zenészekből álló, állandó zenekarának próbatermébe, ahol épp a fúvós szekció próbált. A zenészek megmutatták az 1970-es évek óta gyűjtött kottákat, és beszéltek a fülmonitorok munkájukban betöltött szerepéről. A manézsban a Fővárosi Nagycirkusz Tanulj cirkuszt! programjának készségfejlesztő munkatársa,

Tovább »

A tánc-és a cirkuszművészet összefonódása  

Ma ünnepeljük a Tánc világnapját. Ennek apropóján visszaemlékezünk a Fővárosi Nagycirkusz néhány előadására, amelyekben az utóbbi években összefonódott a cirkusz-és a táncművészet, valamint kulisszatitkokba is bepillantást adunk.

Tovább »

Az összetartás ereje  

A cirkuszművészet fontos társadalmi üzenetekkel bír, amelyek túlmutatnak a látványi esztétikumokon: ilyen a kitartás, az összetartás, a bizalom, az egyenlőség, a bátorság, a barátság vagy a csapatmunka. Ezeknek az üzeneteknek és a magasfokú művészi közlésmódnak hála, a cirkuszművészet mára már túllépett a puszta szórakoztatási formán: a modern cirkuszművészet több mint 250 éves fennállása során a társművészetekkel egyenrangú, az érzelmeinkre és a gondolatainkra hatást gyakorló előadó-művészeti ággá vált.

Tovább »

A kulisszák mögött – Videótár  

A Fővárosi Nagycirkusz kulisszái mögött olyan emberek dolgoznak, akik elhivatottsága, szakértelme és szakmai alázata nélkül nem jöhetne létre a cirkuszi csoda. Közéjük tartozik az átfogó munkát végző videótár is, amiről Kardos Zsolt és Nagy Attila mesélt nekünk.

Tovább »

Senkit sem hagyunk cirkusz nélkül!  

Csütörtökön újabb élő, online adással várta a cirkuszrajongókat a Fővárosi Nagycirkusz a Facebook oldalán Cirkusz+ címmel, amelyben izgalmas interjúk, cirkuszpedagógiai feladványok, kulisszatitkok, nyereményjáték, cirkusztörténeti érdekességek és egyensúlyozás oktatás várta a nézőket. Maka Gyula vendége ezúttal Vastag Tamás énekes volt, és láthattuk a Duo Togni előadását is.

Tovább »

A kulisszák mögött – A dramaturg  

A Fővárosi Nagycirkusz kulisszái mögött dolgozó szakemberek és művészek minden előadás előtt azon dolgoznak, hogy minél teljesebb legyen egy műsor által kiváltott katarzis, megszülessen a cirkuszi csoda. Elhivatottságuk, alázatuk, cirkuszszeretetük és szakmai tudásuk példaértékű, kezeik között kitágulnak a határok. Ezúttal Pál Dániel Leventének, a Fővárosi Nagycirkusz dramaturgjának izgalmas munkájába tekinthetünk be.

Tovább »

Világirodalmi alkotások a Fővárosi Nagycirkuszban – Második rész – Egyenes labirintus, Bűnök és bűnhődések  

A Fővárosi Nagycirkusz az utóbbi négy évben előszeretettel kísérletezik összművészeti darabok létrehozásával, amelyek alapját a legtöbb esetben világhírű irodalmi alkotások inspirálják. Cikkünk második részében az Egyenes labirintus, valamint a Bűnök és bűnhődések című cirkusz-színházi előadásokra tekintünk vissza.

Tovább »

Fakírok önkéntes karanténban – múzeumi pályázat fiataloknak  

Összefogott a Magyar Nemzeti Múzeum, a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, a Ludwig Múzeum, a Petőfi Irodalmi Múzeum és a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria, és karantén-pályázatot indítottak középiskolások és felsőoktatásban tanuló fiatalok számára. A cél kreatív alkotások inspirálása, amihez mi egy 1896-os valós cirkuszi történetet választottunk: két fakír önkéntes karanténjának leleplező történetét.

Tovább »

Senkit sem hagyunk cirkusz nélkül!  

Ha csütörtök, akkor Cirkusz+! A Facebook oldalunkon jelentkező, ötödik online adásunkban izgalmas interjúk, cirkuszpedagógiai feladványok, kulisszatitkok, nyereményjáték, cirkusztörténeti érdekességek és zsonglőroktatás várta a nézőket.

Tovább »

Amikor ismét megnyílik a csodák kapuja  

Nézőink családi belépőjegyet nyerhetnek a csütörtökönként, délután három órától, a Facebook oldalunkon jelentkező Cirkusz + című élő online műsorunkban, valamint hetente cirkuszjegyekkel jutalmazzuk azokat, akik a legkreatívabb alkotásokat küldik be Alkoss cirkuszt! pályázatunkra. De miért éri meg velünk játszani? Miről fog szólni a Fővárosi Nagycirkusz következő előadása?

Tovább »

Senkit sem hagyunk cirkusz nélkül!  

Tegnap délután három órától, immár rendhagyó módon, negyedik alkalommal jelentkezett a Fővárosi Nagycirkusz élő online adása az intézmény Facebook oldalán Cirkusz+ címmel, amelyben izgalmas interjúk, cirkuszpedagógiai feladványok, kulisszatitkok, nyereményjáték, cirkusztörténeti érdekességek és zsonglőroktatás várta a nézőket.

Tovább »

Digitális oktatás a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ intézményeiben  

Áttértek a digitális, tantermen kívüli oktatásra a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ intézményei is. Szervezeti és infrastrukturális átalakításra volt szükség a Baross Imre Artistaképző Intézet Előadó-művészeti Szakgimnáziumban (BIAK), és tagintézményében, a Békéscsabai Színitanházban, valamint az Oktopus Multimédia Intézetben is. Új protokollt kellett teremteni. Erről kérdeztük Kovács Gábor Dénes képzési igazgatót.

Tovább »

Cirkuszi háttéremberek – a főmuzeológus  

A Fővárosi Nagycirkusz előadásainak hátterében olyan emberek dolgoznak, akik elhivatottsága, szakértelme és szakmai alázata nélkül nem jöhetne létre a cirkuszi csoda. Közéjük tartoznak a muzeológusok, akik a tudományos háttérből segítik az előadások létrehozását és dokumentálását. A TÜNDÉRTÁNC – NŐVARÁZS című új előadás művészettörténeti hátteréről és az alkalmazott cirkuszi tudományos kutatásokról Joó Emese főmuzeológus, etnográfus, a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum vezetője mesélt nekünk.

Tovább »

Páratlan összefogás – Elindult az I. Online Cirkuszfesztivál  

Ebben a nehéz időszakban világszerte kénytelenek voltak bezárni a cirkuszok, ezért az artistaművészek munka nélkül maradtak. Viszont az internetes platformoknak és a cirkuszvilág összefogásának köszönhetően új lehetőségek nyílnak meg, hogy a cirkuszbarátok a világ minden tájáról ne maradjanak cirkuszművészet nélkül. Ezért az orosz cirkuszi dinasztiából származó zsonglőr, Dmitry Chernov megálmodta az április 6-tól május 2-ig tartó I. Online Cirkuszfesztivált, amelynek hivatalos partnere a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ.

Tovább »

ALKOSS CIRKUSZT!

A Fővárosi Nagycirkusz pályázata főleg ovisoknak és iskolásoknak, és minden vállalkozó kedvű cirkuszrajongónak

Tovább »