Az esélyegyenlőség nevében ismét audionarrált előadást tartottak a Fővárosi Nagycirkuszban
A Vakok és Gyengénlátók Közép-magyarországi Regionális Egyesületétől százötvenen érkeztek, akik családtagjaikkal közösen Graeser József, a Fővárosi Nagycirkusz szakmai vezetőjének segítségével, két csoportra oszolva, taktilis ingerek által megismerkedtek az előadásban szereplő egyik Szikramanóval, a Főmanóval és különleges jelmezeikkel, Danil Lysenko ukrán zsonglőr karikáival, a bohócok tollaslabdaszámhoz használt ütőivel és labdáival és az egykerekű biciklijükkel.
Graeser József bemutatta a tizenhárom méter átmérőjű manézst, amely, hogy ellássa az ízületkímélő funkcióját is, futópályához hasonló anyagból készült. A legbátrabbak felügyelet mellett kipróbálhatták a magasba emelkedés élményét a levegő-karikákon és a Troupe Aliev tagjainak segítségével a deszka számukban használt ugródeszkát. Az előadásban használt rekvizitek működésének és használatának részletes szemléltetése után Tatjana Pelekh állatszelidítő egyik kedves masztiff kutyusát vezette körbe a manézs szélén helyet foglaló vendégeink előtt, aki a simogatásokat puszikkal hálálta meg.
A Fővárosi Nagycirkusz a világon egyedülállóként vezette be a cirkuszi narrálást, mellyel a vak és látássérült emberek hátrányainak enyhítését, esélyegyenlőségük megalapozását, és a társadalom szemléletmódjának átalakítása céljából az előadások akadálymentesítésével speciális szolgáltatást nyújtson, hiszen a látássérült emberek társadalmunk egyenlő tagjai, akiket ugyan úgy megilletnek az alapvető emberi jogok, és a magas szintű szórakozás.
Nagy kihívás volt kialakítani a megfelelő programot, mert a narrálás a verbális művészetek terén megszokott, de a nonverbális területen egyáltalán nem. A megfelelő technikát Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár több színésszel kísérletezte ki a színházból merítkezve, de a cirkuszi előadásoknak megfelelően. Az előadások alatt mobil audio-rendszerrel zajlik a kommunikáció, ami azt jelenti, hogy az egyik fülön keresztül a narrátor – akár egy sportközvetítésen – percről percre közvetíti az előadás mozzanatait, a szabadon hagyott fül pedig a zenét és a közönség hangulatát juttatja el a látássérült vendégekhez. Az előadás után átbeszélik az ismeretlen elemeket és fogalmakat a még teljesebb élmény érdekében.
Szekáry Zsuzsanna