„Elképesztő fejlődésen megy keresztül a magyar cirkuszművészet” – Interjú Dmitry Chernovval

A többszörös cirkuszfesztivál-díjas Dmitry Chernov is fellép zsonglőrszámával a Jókai Mór novellája által ihletett Melyiket a 9 közül? című előadásunkban. A világhírű zsonglőrrel gyermekkoráról, életének meghatározó pillanatairól, a Fővárosi Nagycirkusz cirkuszi világban betöltött szerepéről és téli műsorunkról beszélgettünk.

Artista családból származol. Hogy nő fel egy cirkuszos gyermek?

1989-ben születtem, hivatalosan két év múlva omlott össze a Szovjetunió, de a jelei már korábban érzékelhetők voltak, például akkoriban szinte senki nem tudott kiutazni Oroszországból. Egyéves voltam, amikor kalandos úton, de egyesült a családunk egy öt éven át tartó európai turné során; az Orosz Állami Cirkusszal bejártuk az öreg kontinenst.

Csodálatos élmény volt artista szülők gyermekeként felnőni, mert bejártam szinte az egész világot, új emberekkel és kultúrákkal ismerkedtem meg. Úgy gondolom, nagyon sokat fejlesztett a személyiségemen az, hogy folyton úton voltunk.

A zsonglőrözés nálatok családi tradíció, soha nem gondoltál rá, hogy más zsánert válassz magadnak?

Választhattam volna, mert az édesanyám igazán sokoldalú artistaművész volt, jeleskedett az akrobatikában, a levegőszámokban és állat tréner is volt, majd később édesapám hatására kezdett el zsonglőrözni. Kisgyermekként a szüleim többféle zsánerrel megismertettek, de egyértelműen a zsonglőrözésben voltam a legtehetségesebb. Édesapám szintén nagyméretű labdákkal lépett a porondra, én pedig büszkén követem őt ezen a pályán.

Milyen érzés 14 év után visszatérni a Fővárosi Nagycirkuszba?

Nagyon különleges érzés, mert a Fővárosi Nagycirkusz gazdag történelemmel bír. Az elmúlt évtizedek során számtalan világhírű külföldi és magyar artistaművész lépett fel ezen a nagynevű porondon, ezért hatalmas megtiszteltetés számomra, hogy újra itt lehetek. Reméltem, hogy hamarabb is visszatérhetek, de nagyon örülök, hogy újra ebben a patinás cirkuszban léphetek fel.

Dmitry Chernov a Melyiket a 9 közül? műsorunkban a Szomszéd lelkét testesíti meg
Fotó: Urbán Ádám

Hogy látod, milyen szerepe van Közép-Európa egyetlen kőcirkuszának a cirkusz világában?

A Fővárosi Nagycirkusz egyértelműen fontos szerepet tölt be Európában az egyre fogyatkozó cirkuszok között. Külső szemlélőként úgy látom, hogy Fekete Péter irányítása alatt nagyon jó irányba halad a cirkusz, többek között azért, mert komoly tudományos háttérrel rendelkezik. A kétévente megrendezésre kerülő, folyamatosan bővülő Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál pedig az egyik legnívósabb ilyen esemény, amelyen minden artista számára hatalmas megtiszteltetés részt venni. Az utánpótlásra is kiemelten figyelnek, nemrég tekintettem meg a Baross Imre Artistaképző Akadémia műsorát, amiből világosan látszott, hogy az artistaképzésen kívül színészképzéssel, mozgásművészettel és a háttérszakmák képzésével is foglalkoznak. Ez nem csak egy egyszerű cirkusziskola, hanem sokrétű, összetett, a mai kor elvárásainak megfelelő oktatást nyújt. Az utóbbi években egyre több új, magyar artista név robban be a köztudatba, akik szép eredményeket érnek el a nemzetközi cirkuszfesztiválokon. Elképesztő fejlődésen megy keresztül a magyar cirkuszművészet. Kiemelkedő, amit Fekete Péter a cirkuszművészetért tesz, az ő szeretete és elhivatottsága teszi naggyá a Nemzeti Cirkuszművészeti Központot és az égisze alatt működő intézményket.

Melyik a legemlékezetesebb cirkuszhoz köthető élményed?

Nem tudok kizárólag egy pillanatot kiemelni, mert az életem minden időszakának megvoltak a maguk szép pillanatai. Például, amikor 12 évesen először léptem fel szóló számmal a közönség előtt, vagy amikor 13 évesen megnyertem a legjobb tinédzser zsonglőrnek járó díjat, amelyért számtalan, posztszovjet ország tehetsége versengett. Nagyszerű pillanat volt, amikor először nyertem díjat egy nemzetközi cirkuszfesztiválon, vagy amikor producerként új előadásokat alkotok meg. Budapesthez köthető az egyik legmeghatározóbb élményem: 18 évesen felléptem a Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztiválon, ahol nem lettem dobogós, ellenben Kristóf István artistaművész, a fesztivál életre hívója egy különdíjjal ismert el. Ez sokkal fontosabb volt számomra, mintha bármiféle díjat nyertem volna. Ezt követően több nemzetközi cirkuszfesztiválon értem el sikereket, de a Kristóf István által adott különdíj az egyik legbecsesebb mind közül. Remélem emlékezetes pillanat lesz számomra a januári Monte-carlói Nemzetközi Cirkuszfesztivál is, ahol először mutatkozhatok be rendezőként, egy mongol társulattal.

Dmitry Chernov többszörös cirkuszfesztivál-díjas zsonglőrszámával lép fel a Fővárosi Nagycirkuszban
Fotó: Urbán Ádám

Mi a véleményed, a Melyiket a 9 közül? című összművészeti darabról?

Nagyon érdekes előadásnak tartom, mert a Fekete Péter által rendezett darab nem egy tradicionális cirkuszi előadás, hanem egy történetmesélő, művészeti ágakat kombináló produkció. Minden megtalálható benne, ami a minőségi kikapcsolódáshoz kell: cirkuszművészet, érdekes történetvezetés, ének, zene, színház, tánc, izgalmas díszletek. Megtisztelő, hogy én jelenítem meg a főgonosz Szomszéd sötét lelkét és mindent megteszek, hogy a manézsban én legyek a legjobb rosszfiú.

 

Szekáry Zsuzsanna

További híreink