Interjú Fekete Péterrel, a Lúdas Matyi a cirkuszban rendezőjével

1. Mi az, ami Lúdas Matyi történetét időtállóvá teszi?

A Lúdas Matyi alapmű. Az igazság beteljesülése, a furfang ereje, a kisember felemelkedése és az ártatlanul büntetést szenvedő igazságának megtalálása mindenkor, minden korosztálynak kedvencévé teszi a Fazekas művet.

A mi újra értelmezésünk, kérdésfelvetéseink nyomán kiemelt aktualitást nyer a bosszú elengedésének lehetősége, az újratervezés szükségessége, és az irgalmasság, a megbocsátás lehetőségének kérdése.

2. Honnan jött az ötlet, hogy ez a történet kerüljön feldolgozásra a cirkusz eszközeinek segítségével?

Új cirkuszművészeti központ építését tervezzük, s közben az egész művészeti ág újraértelmezését végezzük. Ennek kapcsán új utakat keresünk, teszteljük a történetmesélős cirkusz lehetőségeit, a színház és a cirkuszművészet együttes megjelenésének lehetőségeit.

3. Honnan jött az ötlet, hogy a Lúdas Matyi története a megbocsátásra legyen kihegyezve?

2016 évre Ferenc pápa meghirdette az irgalom évét. Ekkor született a gondolat.

4. Melyik a kedvenc jelenete?

A harmadik verés, a félbeszakított.

5. Melyik a kedvenc szereplője?

Egy anya hogyan tudná kiválasztani a gyerekei közül a kedvencet? Egyikben a csibészséget, másikban az esendőséget szereti.

6. Rendezőként mi volt a legnagyobb kihívás a darabban?

A verbalitás minimumra szorítása, az őrültjó zenei betétek legszebb felhasználása, az állatszámok beillesztése, a darab dinamikájának fenntartása, a közönség aktív bevonása mind-mind szerves rész volt a rendezési folyamatnak.

7. Melyik a kedvenc Lúdas Matyihoz hasonló irodalmi adaptációja és miért?

A Vidnyánszky féle János Vitézt nagyon szerettem. A tiszta szerelem értéke, mint fehér gyolcsszőnyeg takarta be az egész történetet. Egyszer majd a cirkuszban is kellene egy jó kis János Vitézt csinálnunk, de egy cirkuszi Háry János is van még a bakancslistámon!