Interjú Murainé Szakáts Ildikóval, a Baross Imre Artistaképző Intézet Előadó-művészeti Szakgimnázium igazgatónőjével
Mivel telnek mostanában az artistaképzős diákok napjai?
A tanév végéhez közeledve rengeteg dolgunk és fellépésünk van, minden hétvégénk be van táblázva június 26-ig, a Fővárosi Nagycirkuszban tartandó a vizsgaleadásokig. A jelenleg futó vízi cirkuszi műsor, az Atlantic Flight – Nagy Cirkuszi Utazás nyári szünetet tart június 11-től 26-ig, amit kihasználunk, hogy felkészülhessünk a vizsgaprodukcióinkra, amit azok a végzős diákok mutatnak be, akik idén fejezik be a tanulmányaikat, illetve a nemrég végzett pályakezdés előtt álló fiatalok. Idén vendégiskolákat is meghívtunk, az ukrajnai cirkusziskolát és a tatai Talentum Iskolát, akiknek közös lesz a szakmai vizsgájuk a diákjainkkal. Ez egyben egy kisebb iskolatalálkozó is lesz, ami előkészíti a két év múlva lesz 70 éves iskolánk nagy jubileumi programját, amire szeretnénk partner iskolákat is meghívni.
Közben készülünk az érettségire, a szakmai vizsgákra, és a nagyszabású projektünkre a Sziget Fesztiválon. Samuel Tétreault, a nagyon híres kanadai kortárs cirkuszművész és rendező prezentálásában az Artistaképző Intézet volt, és jelenlegi diákjai egy műsor-sorozatot adnak majd a Cirkusz Sziget program keretén belül. A próbák két hete tartanak napi nyolc-tíz órában, díszleteket készítünk, jelmezeket varrunk, miközben az artisták nagyon keményen dolgoznak a koreográfus- rendezővel. Sűrű az iskola élete mostanában, de ez így szép.
Hány artista vesz részt ebben az egyedülálló, újcirkuszi produkcióban?
Tizenkilenc fiatalt válogatott be a rendező, akik előtte többlépcsős castingon mentek keresztül. Először márciusban tartott az intézet középiskolás tanulóinak és néhány volt növendéknek egy workshopot, ami lényegében egy hetes tréning volt, ami a tanulás mellett arra is alkalmas volt, hogy Sámuel Tétreault ki tudja választani az elképzeléseinek megfelelő fiatalokat, akik a Sziget Fesztiválon bemutatásra kerülő darabban részt tudnak venni. Aztán leszűkítette a kört huszonöt főre, majd két héttel ezelőtt tizenkilencen maradtak, akikkel elkezdte a produkció létrehozását.
Jól tudom, hogy az iskola ősztől esti tagozatos gimnáziumi képzést indít idősebb artisták számára?
Igen, mert annak idején nagyon sok artistaképzős diák korábban, tizenhat-tizenhét évesen elkezdte a pályáját, ami miatt többeknél elmaradt az érettségi, mert a munka elsodorta őket, külföldön dolgoztak a vizsgák ideje alatt. Ezek a kollégák már befejezték az artista pályát és jelentős részüket szeretnénk tanárként foglalkoztatni az artistaképzésben, de annak ellenére, hogy a szakmai tudásuk és tapasztalatuk megvan, a tanításhoz nélkülözhetetlen az érettségi bizonyítvány. Ezért szeptembertől a részükre egy esti gimnázium keretében lehetőséget adunk, hogy megszerezzék az érettségit és hivatalosan el tudjanak kezdeni az artistaképzésben dolgozni, hiszen nagyon fontos tapasztalatokat tudnának átadni a fiataloknak. Az esti gimnáziumi oktatásra kortól függetlenül lehet jelentkezni, felnőtt oktatás keretében zajlik majd, amihez minden feltétel adott az iskolánk részéről.
Szekáry Zsuzsanna