Rendhagyó testnevelés óra a Városligetben!
A Fővárosi Nagycirkusz másfél éve indította el cirkuszpedagógiai programját az akkori Lúdas Matyi a cirkuszban című előadással. A rendhagyó órákat a hétköznapi előadások után tartják a porondon az előadás megtekintése után, olyan órákkal, amik kapcsolódnak a közoktatási intézményekben megtanult tananyagokhoz, amiket visszaidéznek és megerősítenek az artistaművészekkel és a cirkuszművészetben használt eszközökkel. Az órák negyvenöt percesek, interaktívak, a gyerekeket bevonva együtt játszva tanulnak és értelmezik újra a már megtanultakat a porondon, hogy a hétköznapokban is hasznosítható tudást kapjanak. Volt már matematika, biológia, fizika, kémia, irodalom és az alsó tagozatosoknak komplex összefoglaló óra. A tapasztalatok alapján muszáj valami emlékhez, vizuális képhez kapcsolni a tanultakat, amik ezáltal könnyebben visszaidézhetők. Manapság kiemelten fontos, hogy a gyerekek hasznos, gyakorlati, és ne csak lexikális tudást kapjanak, amire nagyon sok lehetőség nyílik a cirkuszművészetben, mert nagyon sok értéket és információt hordoz, amit jobban ki lehetne aknázniuk a pedagógusoknak. A cirkuszpedagógiai program célja, hogy a gyerekek ne csak a négy fal között, didaktikus módszerrel kapják meg az információt, hanem sikerélményként visszaidézhető élménytanulás legyen számukra.
A rendhagyó óra témája ezúttal a testnevelés volt, ahol teljesen új, élményalapú mozgásformákkal ismerkedtek meg a tanulók. Kilenc órától a Liszt Ferenc Általános Iskola diákjai tekintettek meg egy bemutatót a városligeti trambulinokon az Atlantic Flight – Nagy Cirkuszi Utazás című nagysikerű vízi cirkuszi műsor gumiasztalos sztárjaitól, Aleksandr Polunchukovtól, Vitalii Lazarevtől és Mikhail Sheintől, majd a bemutató után az artistaművészek nagy körültekintéssel tanították a vidám gyerekseregnek a gumiasztalon végzett trükkök alapjait.
Tíz órától a Városligeti Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola osztálya tanult a nemzetközi hírnévvel és több szakmai díjjal-2016. wiesbadeni XXV. Európai Ifjúsági Cirkuszfesztivál első helyezettjétől, a XII. Budapesti Nemzetközi Cirkuszfesztivál – Newcomer Showján Arany díjat nyert High5 gumiasztal csoport tagjaitól és tanáruktól, Ott Olivértől.
Akik épp nem a gumiasztalon próbálgatták tehetségüket, azokat bemelegítés után, a Baross Imre Artistaképző diákjai és tanárai okították az egyensúlyozás, a zsonglőrözés, a kézenállás és a gólyalábon állás művészetére, miközben folyamatosan bemutatókkal is szórakoztatták a gyermekeket, akik láthatóan nagy kedvel és lelkesedéssel vettek részt a programon, miközben a friss levegőn, játszva fejlesztették a mozgáskoordinációjukat és a kondíciójukat.
Ennyi tehetséget, ügyességet és érdeklődést látva, nem lepne meg, ha a magyar artisztika következő világsztárjainak első szárnypróbálgatásainak lettem volna tanúja.
Szekáry Zsuzsanna