Simon Árpád artistaművész emlékére
Simon Árpádnak kalandos élete volt, a második világháború alatt a csepeli repülőgépgyárban Messerschmitt repülőgépeket és bombákat szerelt össze, majd miután 1947-ben hazajött a frontról, a Magyar Optikai Műveknél helyezkedett el szerszámkészítő inasként, itt egy kollégája hatására belépett az Elektromos Művek tornacsapatába. 1947-ben tette le az artistavizsgát, egy gúlacsoporttal járta az országot, többször léptek fel a legendás Aranycsapat előtt. Akrobatikus és perzs-számmal, Tibor öccsével trapézszámban, feleségével pedig handstand- és létraszámban lépett fel többek között Dél-Amerikában, Pápua Új-Guineában, Európa számos országában és a Szovjetunióban is. Az aktív munkát az 1990-es évek elején hagyta abba, majd a Baross Imre Artistaképző Intézet tanára lett. Munkásságát a cirkuszi szakma Tihany Cirkuszművészeti Életműdíjjal jutalmazta.
Eötvös Tibor, az Artistaművészek és Cirkuszi Dolgozók Szakszervezetének elnöke így emlékszik rá:
„Simon Árpád gyermekként sportolt és nagy érzéke volt a kézegyensúlyozáshoz, e területen fejlesztette magát. Cirkuszban való tevékenységét akrobataként kezdte Ócsai Gáborral, a régi Fővárosi Nagycirkuszban léptek fel először. Ezt követően a neves Binder Jánossal és feleségével perzs-számmal és kéz a kézben egyensúlyozó művészként léptek fel. Tudását kétszemélyes ugródeszka produkcióban is bemutatta, Binder Jánossal. Ezt követően feleségével és testvérével, Tiborral egy trióvá álltak össze.
Miután feleségétől elvált, Németh Lehellel, az akkor igen népszerű sztárénekessel közösen lépett fel. Németh Lehel 1965-ben emigrált. Ezt követően Simon Tibor légtornásszal, az első Jászai Mari-díjas artistaművésszel és feleségével, Csöpivel folytatták a kéz a kézben triót – hatalmas sikerrel. Miután Tibor is elvált feleségétől, egy új női partner került a műsorszámba, Horváth Mária személyében – ő az Artistaképző Intézetben végzett mint fliegendés légtornász, majd egy handstand-számot mutatott be szólóban. Ebben a trióban a világon először mutatták be a kézenállás és a lábon kézenállás produkciókat: Mari volt az untermann, ő tartotta Árpit, ahogy megtettek néhány kézlépést.
Miután Árpi nyugdíjba vonult, tapasztalatával és szakértelmével segítette a MACIVA stúdiójában a produkciók átdolgozását, illetve a fiatal művészeket szakmai tanácsokkal látta el.
Kiváló kolléga volt, munkáját, feladatait mindig példamutatóan látta el. Produkcióival szinte az egész világot beutazta. Testvérével, Tiborral együtt az első magyar cirkuszművészek voltak, akik Ausztráliában, Új-Zélandon felléptek – és ott is, ahogy máshol is, hatalmas sikert arattak. Árpit a szakmában mindenki szerette és tisztelte.
Simon Árpád artistaművész 2016-ban kapta meg a Tihany Cirkuszművészeti Életműdíjat. Életpályájával és teljesítményével megérdemelte, halála napjáig büszkén viselte ezt az elismerést.”
A Fővárosi Nagycirkusz, a Magyar Cirkusz és Varieté, az Artistaművészek és Cirkuszi Dolgozók Szakszervezete, valamint a Szakma nevében tiszteletteljes, őszinte részvétünket fejezzük ki a gyászoló család, rokonok és barátok felé. Simon Árpád, Árpi bácsi halála nagy veszteség a magyar és a világ cirkuszművészete számára. Emléke örökké velünk marad!
Temetéséről később történik intézkedés.
Eötvös Tibor, az Artistaművészek és Cirkuszi Dolgozók Szakszervezetének elnöke
Dr. Borsós Beáta, a Magyar Cirkusz és Varieté Nonprofit Kft ügyvezetője