Búcsú a Csodálatos cirkuszvilág – nemzetközi cirkusztörténeti kiállítástól. Bensőséges együttlét, hangulatos záróra és díjátadó ünnepség a tárlat finisszázsán
A Csodálatos cirkuszvilág – nemzetközi cirkusztörténeti kiállítás különleges programmal zárt 2024. február 29-én 17:00 – 20:00 között, a Vajdahunyad várában, a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban. Az artistabemutató és a fotópályázat díjátadója után, a kiállítás utolsó órájában, a tárlaton mindvégig házigazdákként dolgozó artistaművészek új szerepben léptek fel: gyertyák fényében olvastak fel magyar költők cirkuszi verseiből, miközben a képernyők és a kiállítási lámpák sorban egymás után kialudtak, és a tárlat ténylegesen bezárult.
A finisszázst Fekete Péter, a Fővárosi Nagycirkusz és a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főigazgatója nyitotta meg, aki elmondta: a kiállítás különlegessége, hogy együtt mutatta be a közönségnek a magyar cirkuszmúzeum több ezer darabos gyűjteményének válogatott műtárgyait és jeles külföldi cirkuszi gyűjtemények anyagát.
A 15. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál kiemelt eseményeként megrendezésre került kiállítás 2024. január 11-e óta volt látogatható. A rendkívüli tárlat statisztikái önmagukért beszélnek:
- 10 ország 15 intézményének 1000 műtárgyát csodálhatta meg a közönség
- 50 nap alatt 9500 látogató látta a kiállítást
- közel 500 artistaművész személyesen is megnézte a kiállítást
- 30 artistaművész kiállítási asszisztensként segített a látogatók mindennapi fogadásában
- 30 diákcsoport vett részt cirkuszpedagógiai foglalkozásokon
- 10 egyetemi óra és 20 tárlatvezetés került megtartásra
Az esemény finisszázsán a Fővárosi Nagycirkusz tánckara, Bruno Macaggi pohárzsonglőr, valamint Alessio Fochesato papagájtréner lépett fel, Tortuga nevű beszélő papagájával.
Bruno Macaggi pohárzsonglőr számot mutatott be (fotó: Urbán Ádám)
Alessio Fochesato papagájtréner Tortuga nevű papagájával, Eötvös Susy külügyi tanácsadóval (fotó: Urbán Ádám)
Az esemény finisszázsán a Fővárosi Nagycirkusz tánckara is fellépett (fotó: Urbán Ádám)
Dr. Estók János, a Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár főigazgatója köszönetet mondott Fekete Péternek, a Fővárosi Nagycirkusz főigazgatójának, és valamennyi munkatársának azért, hogy hittek a sikerben és „felpezsdítették a Mezőgazdasági Múzeum életét.”
Az est folyamán átadták az „Átmentem” címmel meghirdetett fotópályázat díjazottjainak járó elismeréseket. A zsűri tagjai: Gyorgyevics Benedek, a Városliget Zrt vezérigazgatója, Kőrösi Orsolya, a Capa Központ igazgatója, Ledényi Attila, az ARTMARKET Budapest és a EDGE Communications igazgatója, valamint Urbán Ádám, Balogh Rudolf díjas fotóművész, a Fővárosi Nagycirkusz fotográfusa és Fekete Péter, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főigazgatója által legsikeresebbnek ítélt pályaművek alkotóinak Fekete Péter főigazgató, Gyorgyevics Benedek vezérigazgató és Urbán Ádám fotóművész adták át a díjakat.
A zsűri díjazottjai:
- Előkészület kategóriában:
Szilczer András – „Repülő táncos” című fotója - Cirkusztörténelmi pillanat kategóriában:
Birkás Marcell – „Történelmi pillanatok a Duna felett” című fotója - Isza Ferenc – „Az Összekötő Ember” című fotója
- Világszenzáció kategória:
Somogyi Gyula – „Fehér kontraszt” című fotója - Nézők és látogatók (Szelfi) kategória:
Szilczer András – „Önarcképek” című fotója - Portré kategória:
Janzsó Tamás – „Felszabadult mosoly” című fotója
Pálffy L. Péter – “Áthoztam!” című fotója
Közönségdíjasok:
- 1. díjat nyert: 671 / 149 szavazattal Somogyi Gyula – az elismeréssel járó 100.000 Ft-ot felesége, dr. Somogyi Gréta vette át.
- 2. díjat nyert: 671 / 102 szavazattal Pádár István Richárd
- 3. díjat nyertek szavazategyenlőséggel: 671 / 49-49 szavazattal Palkó Dániel és Gesztelyi-Nagy Margit
Az ünnepélyes díjátadót követően Fekete Péter főigazgató megköszönte a kiállítás főmunkatársainak: Eötvös Susynak, Szonday Szandrának, Kerülő Tündének, Richter Dánielnek és Joó Emesének munkáját.
Ez után következett az összművészeti záróra. A rendhagyó cirkuszirodalmi produkció a nagy fények lekapcsolása után táncos bevezetővel vette kezdetét. A kiállítás artistaművész asszisztensei mécsesek fényénél olvastak fel cirkuszi versrészleteket magyar költők, köztük Szonday Szandra és Pál Dániel Levente verseiből. A felolvasás a kiállítás bejáratától indult el és haladt, miközben folyamatosan lekapcsolták a képernyőket és az egyre sötétebb térben a tömeg lassan sétált tovább a termeken át a kijáratig, az utolsó felolvasó után pedig az utolsó fény is kialudt.
A Fővárosi Nagycirkusz és a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár, Archívum munkatársai hálás szívvel köszönik a tárgyakat, fényképeket, filmeket és személyes történeteket a cirkuszi gyűjteményt az elmúlt 5 évben gyarapító artistaművészeknek, és továbbra is várják az emléktárgyak felajánlását a közös cirkuszi örökség megőrzése és bemutatása érdekében.