A jó bohóc eredeti, meglepő, csupa szeretet és mestere a csattanónak – Interjú Egyed Brigitta bohóccal
EGYED BRIGITTA bohóc / Magyarország
Az ELTE művelődésszervező diplomájának megszerzése mellett végzett színészként és bohócként is. Számos színdarabban és filmben játszott, 2014-2019 között a Recirquel cirque danse társulat tagja volt. Kis Hajni „Szép alak” című filmjének főszerepéért Olaszországban (Figari, 2017) és Indiában (Pune, 2018) a legjobb színésznő díját hozta el.
Mikor lépsz a porondra a Fővárosi Nagycirkuszban?
Augusztus 1-én láthat a közönség a Fővárosi Nagycirkuszban a „Stars – Like Pins on the Sky” című előadásban. Ez egy csoda hely! Itt tényleg minden nap megtörténik a csoda! Nagyon örülök, hogy ennek részese lehetek.
Mitől jó egy bohóc szerinted?
A jó bohóc eredeti, csupa szeretet, meglepő és mestere a csattanónak. Elég néhány kellék, egy teleszkópos fejvakaró, egy kis törölköző, egy vödröcske például. Több eszközre nincs is szükségem. A „Stars – Like Pins on the Sky” című előadásban a tánckarral is együtt működök. Ez számomra újdonság, remek feladat. Úgy gondolom, rendkívül fontos, hogy amint a bohóc a porondra lép, olyan energiával, olyan kisugárzással rendelkezzen, amivel azonnal magára tudja vonni a közönség figyelmét. Szeretettel, empátiával ez szinte biztosan elérhető.
Számos színdarabban láthatott téged a közönség, Kis Hajni „Szép alak” című filmjének főszerepéért Olaszországban és Indiában a legjobb színésznő díját hoztad el. 2022-ben egy televíziós karácsonyi reklámfilmben szerepeltél. Jól viseled, ha bedobnak a „mélyvízbe”?
Igen! Előfordult többször, hogy a reklám miatt ismernek meg. Volt, hogy egy néző bekiabált az előadás közben: „- Szia Gitta! Hogy vagy?” A televízióban látott reklámbeli nevemen szólított. Ez jó! Megtalálnak a feladatok általában. Volt olyan is, hogy két és fél hét alatt tanultam meg “A meztelen bohóc” című előadás szövegét, méghozzá héber nyelven, mert Tel- Avivban is felléptünk az előadással. A nézők között járva „beszélgetettem” a közönséggel, és a nézők azt hitték, hogy tényleg tudok héberül, ezért válaszoltak nekem, beszéltek hozzám, amiből persze egy szót sem értettem. A közönség soraiban ülő magyarok jót nevettek azon, amikor magyarul mormogtam maga elé, hogy hiába beszélnek hozzám, fogalmam nincs, mit mondhatnak. Ezen jót mosolyogtam.
A Budapest Cirkuszművészeti és Kortárstánc Főiskolán hároméves alapképzés, majd kétéves mesterképzést követően bárki felsőfokú diplomát szerezhet bohóc szakon. Mit gondolsz erről?
Ez egy fantasztikus lehetőség szerintem, de sokféle képesség és kellő kitartás szükséges hozzá. A jó bohóc ritka, mint a fehér „Zorro”! Viccet félretéve: a bohócnak piros az orra. Ez is azt jelzi, ő más, mint a többi. Például másképpen, nem rendeltetés-szerűen használja az eszközöket. Mindeközben esendő, mint minden ember. Tulajdonképpen a bohóc az emberi tulajdonságainkat jeleníti meg, felnagyítva, néha eltúlozva, mégis tartalommal megtöltve. Amikor megjelennek a Fővárosi Nagycirkusz porondja felett a fénygömbök, számomra az olyan, mintha „lélek fényecskék” lennének. Utánuk nyúlok, képzeletben át akarom ölelni ezeket a melengető, lelket éltető fényeket. Csodálatos ez a harmónia! Az artistaművészek a testükkel dolgoznak, én a lelkemmel is és a humorommal is azt igyekszem elérni, hogy alaposan megdolgoztassam a nézők rekeszizmait