Az artistaszakma döntött: ifj. Nereus Lajos a 2023. év kiemelkedő magyar artistája, a Karádi-díj harmadik díjazottja
Harmadik alkalommal, telt ház előtt adták át a Fővárosi Nagycirkusz augusztus 10-ei A Sztyeppe illata című díszelőadásán a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ által alapított Karádi-díjat, amelyet az év kiemelkedő magyar artistaművésze vett át.
A cirkuszszakmai díjra érkezett szavazatok Dr. Kukucska Szilvia közjegyző előtt történtek összeszámlálásra és hitelesítésre.
A Tihany Életmű- és a Porond Ifjú Csillaga-díjakkal egyenrangú Karádi-díjat az év kiemelkedő magyar artistaművészeként ifj. Nereus Lajos vehette át.
„Izgulok. Előadások előtt nem szoktam ennyire izgulni! Szívből köszönöm a nomináló zsűrinek ezt a megtiszteltetést! Hatalmas köszönetet szeretnék mondani a szakmának, a kollégáimnak, pályatársaimnak, a barátaimnak. Szeretlek benneteket!” – mondta ifj. Nereus Lajos meghatódva a díjátadó ünnepségen.
A díjat dr. Borsós Beáta, a Fővárosi Nagycirkusz stratégiai igazgatója és Eötvös Susy a Magyar Cirkuszigazgatók Egyesületének elnökségi tagja adta át. A nomináló zsűri tagjai: Kristóf Krisztián Hortobágyi-díjas és Guinness Rekorder zsonglőr, artistaművész, Kőműves Tibor artistaművész, a Baross Imre Artista-és Előadóművészeti Akadémia szakoktató tanára, Ifj. Simet László Érdemes Művész, Hortobágyi Károly-díjjal, valamint a Magyar Érdemrend lovagkeresztjével kitüntetett artistaművész és Fekete Péter, Jászai-díjas rendező, a Fővárosi Nagycirkusz főigazgatója öt artistaművészt javasoltak az idei Karádi-díjra.
A 2023-as év Karádi-díjra jelölt cirkuszművészek: Axt Ibolya légtornász és kézegyensúlyozó, Földváry Balázs, cyr wheel and rhönrád artista, Fülemen Tamás russian cradle fogó, Illés Renátó artistaművész, koreográfus és ifj. Nereus Lajos artistaművész.
A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ Karádi Béla végakaratának megfelelően, elismerve és tiszteletben tartva munkásságát, 2021. augusztus 10-én alapította meg a Karádi-díjat, amelyet minden évben, augusztusban egy díszelőadás keretében az év kiemelkedő magyar artistájának ad át.
A jelölés során a nomináló zsűrinek az alábbi szempontokat kell figyelembe vennie: az adott évben elért művészi teljesítményt, valamint a megkérdőjelezhetetlen, példaértékű közösségi és magánéletet.
Karádi Béla a Magyar Cirkusz és Varieté Vállalat művészeti vezetője volt 1965-től 1982-ig, kiemelkedő érdemei voltak az 1971-ben újjáépített Fővárosi Nagycirkusz újraindulásában. Karádi Béla 2016. május 25-én hunyt el, örökös nélkül. Végrendeletében arról rendelkezett, hogy a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ a rá eső örökségből díjat alapítson.
Recommended Posts
ELINDULT A CIRKUSZFESZTIVÁL MONTE-CARLÓBAN
2025.01.18.