Beszámoló a VI. Szentpétervári Nemzetközi Kulturális Fórum első napjáról
Magyar Cirkuszpedagógia Szentpéterváron
A nemzetközi kulturális fórum sajtótájékoztatóján Vjacseszlav Polunin, világhírű bohóc, Dimitrij Ivanov, a Rosgostsirk vezérigazgatója és Edgar Zapasnyij a Moszkvai Nagycirkusz igazgatója köszöntötték a vendégeket és az előadókat.
Ezt követően a Szentpétervári Cirkusz épületében tanácskozott a Cirkuszművészeti Szekció, erre kapott meghívást és itt tartott előadást Fekete Péter miniszteri biztos, a Fővárosi Nagycirkusz főigazgatója tizenhét ország cirkuszigazgatói előtt. Az eseményen szakmai csúcstalálkozók, vitaindító és kerekasztal beszélgetések, plenáris ülések, valamint koncertek és színházi bemutatók várták a látogatókat több mint húsz helyszínen. Az eseményt európai és ázsiai művészek, kulturális szakértők százai követték nyomon. Cirkuszvezetők, igazgatók és menedzserek, cirkuszkutatók és szakértők előtt folytak a viták a fesztiválszervezésről, a cirkuszi zenékről, zeneszerzésről és a cirkusz megújulásának útjairól a nemzetközi kulturális fórumon.
Fekete Péter beszámolója elsősorban a tervezett új budapesti cirkuszművészeti központról és annak tartalmi elemeiről szólt. A Magyarországon nagy nemzetközi érdeklődésnek örvendő szakmai munka egyik jelentős elemét képezi az oktatási intézmények – általános és középiskolák – tanítási és nevelési céljait segítő cirkuszpedagógiai program.
A cirkuszpedagógiai program a világon számos helyen ismert és jól működő színházpedagógiai és múzeumpedagógiai programok mintájára jött létre, amit a cirkusz széles körben kíván bevezetni Magyarországon. A kezdeményezés által a cirkusz aktív segítséget tud nyújtani nemcsak a reál, mint a matematika, biológia, fizika, de az egyéb társadalomismereti tárgyak elsajátításához is.
A program során a résztvevők előbb megtekintik a cirkuszműsort, majd az előadók abból emelnek ki elemeket, amely által szórakoztatva taníthatnak, és a diákok is élményhez köthetik, és ezáltal könnyen megtanulhatják a kötelező tananyagot. Így, ha előtte megnéztek egy egyensúlyozó számot, vagy egy légtornászt, játszi könnyedséggel tanulják meg az olyan, sokszor unalmasnak tűnő témákat, mint az egyensúly, az egymásra figyelés, a súrlódás, a centrifugális erő, vagy a kombinatorika.
Fekete Péter programot bemutató előadását jelentős nemzetközi érdeklődés kísérte. Prezentációjából az is kiderült, hogy jó eséllyel pár éven belül a cirkuszművészet zsánereinek képei a tankönyvekbe is bekerülnek illusztrációként és kacsolódó magyarázó anyagként.
Az előadás tartalmi elmei ezen az oldalon olvashatóak.
További részletek a rendezvény oldalán olvashatóak a konferenciáról.