ELINDULT A CIRKUSZFESZTIVÁL MONTE-CARLÓBAN
Elkezdődött a 47. Monte-carlói Nemzetközi Cirkuszfesztivál. A világ legfontosabb cirkuszművészeti találkozója jövő vasárnapig tart. Az eseményen cirkuszigazgatók, cirkuszművészek és lelkes rajongók gyűlnek össze, hogy megosszák tapasztalataikat és ünnepeljék ezt a tradicionális, mégis folyamatosan megújuló művészeti ágat.
A cirkuszművészet nemzetközi központjává vált ismét Monaco, hiszen 2025. január 17- 26. között rendezik meg 47. alkalommal a Monte-carlói Nemzetközi Cirkuszfesztivált. Az eseményen a világ legjobb cirkuszi előadói szállnak versenybe az elismerésekért.
Idén több olyan artistaprodukció is megméretteti magát,amelyeket a magyar közönség láthatott. Ilyen például a Triple Breath magasdrót száma, Wolfgang Lauenburger kutyaszáma, valamint a Chinese National Acrobatic Troupe lenyűgöző bicikliszáma, amely korábban a XV. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztiválon is nagy sikert aratott.
A 47. Monte-carlói Nemzetközi Cirkuszfesztivál Fesztivál „New Generation” programjában szerepel Dmytro Onyschenko, aki a 2025.február 8-án induló „Cirkuszherceg- Egy bohóc kalandjai a jövővel” című műsorunk egyik fellépő művésze lesz.
A rendezvény megnyitóján tartotta éves közgyűlését a Cirkusz Világszövetség (Fédération Mondiale Du Cirque – FMC) és az Európai Cirkuszszövetség (European Circus Association- ECA). A közgyűléseken, konferenciákon Magyarországot Fekete Péter, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főigazgatója képviselte. Büszkeség, hogy a Fédération Mondiale Du Cirque igazgatója, Mata Zsuzsa éves beszámolóját egyhangúlag és tapssal fogadta el a közgyűlés tagsága.
A CECA 2025. január 17-i éves közgyűlésén Monte-Carlóban Helmut Grosscurth, a szövetség ügyvezetője méltatta a Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál keretében megrendezett Cirkusz, oktatás, örökség nemzetközi tudományos konferenciát, valamint a Csodálatos cirkuszvilág nemzetközi cirkusztörténeti kiállítást. Hangsúlyozta, hogy ezek az események az elmúlt időszak kiemelkedő szakmai programjai közé tartoznak, erősítve a cirkuszművészet kulturális és történeti jelentőségét.
A cirkuszművészet egyre nagyobb elismerést kap világszerte, hiszen egyre több ország helyezi fel ezt az értékes kulturális hagyományt a „Szellemi Kulturális Örökség” listájára. Magyarország úttörő szerepet játszott ebben a folyamatban, hiszen a világon másodikként tette meg.
Magyarország kiemelt pozícióban van Európában a cirkuszművészet területén. Ez szinte minden nemzetközi fórumon megerősítésre kerül.