Élő cirkusztörténelem - legkiválóbb artistaművészeinkkel közösen ünnepeltük cirkuszművészeti gyűjteményeinket a Magyar Kultúra Napján.

A Magyar Kultúra Napja alkalmából a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívum rákosligeti telephelyén nyitott ünnepnapot rendeztünk. Jeles artistaművész vendégekkel, új műtárgy szerzeményekkel és interaktív cirkusztörténeti játékokkal fogadtuk a közönséget mindhárom gyűjteményi raktárunkban, könyvtárunkban és kutatószolgálatunkon.

Interaktív programunk első helyszíne a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ díszlettári csarnoka volt, ahol Joó Emese főmuzeológus bemutatta a múzeumi műtárgygyűjtemény legnagyobb méretű cirkuszi apparátjait. Artistaművész vendégeink: Zsilák György Fudi, Zsilák Györgyné Susanne, Graeser József Dodi és Graeser Józsefné Betty érdekességeket és személyes történeteket osztott meg az érdeklődőkkel, többek között a Dodi csoport hintájáról, a Mazán duó forgó karusszeljéről, a Sallai csoport míves fagolyójáról, Richter Sándor handstand felszereléséről, valamint Török Ferenc és Babar Margit egyedülálló kerékpáros apparátjáról is.

Az apparátokat követően a Tudományos tár épületében, a tudományos irattári gyűjteményben folytattuk a programot, ahol Bereczky Dávid levéltáros szemléltette a cirkuszi levéltár sokszínűségét. Integráltan működő tudományos intézményünkben lehetővé válik, hogy a levéltári dokumentumokat, a múzeumi műtárgyakat és a könyvtári kiadványokat azonnal összekapcsoljuk egymással, és ezáltal gazdagabb és érdekesebb tartalmat tárjunk fel. A levéltári bemutató különlegessége volt, hogy a példaként kiválasztott dokumentumok – Kutyaetetési útmutató 2002-ből, Biztonsági előírási lista az Ifjúsági cirkusz műsorában fellépő artista produkciók számára 1981-ből, Gervai Imre artista, szakszervezeti vezető levele a státuszba vételről 1954 -ből – mellé hozzátehettük illusztrációként a kapcsolódó kosztümöt, cirkuszi plakátot, fotót, műsorfüzetet is. Aki ezek után kíváncsi lett a levéltári kutatás mikéntjére, maga is kipróbálhatta játékos formában a dokumentumok elemzését.

Kutatószolgálatunk munkájának bemutatásaként néhány régebbi produkció iratanyagait is elővettük, amelyekbe a levéltári szabályozásnak megfelelően természetesen csak az érintetteknek engedtünk betekintést. Nagy örömünkre Komlós Sándor artistaművész is részt vett programunkon, így megmutathattuk neki hajdani oroszlánidomár világszáma tudományos irattárunkban őrzött, cirkusztörténeti jelentőségű dokumentumait.

A gyűjteményekkel való ismerkedést múzeumi műtárgygyűjteményeink raktáraiban folytattuk. A zsilip teret szinte teljesen megtöltik a duplumok és a feldolgozásra váró példányok, de azért sikerült helyet szorítani a keresztrejtvény mérkőzésnek is: Szonday Szandra kérdéseit a Baross Imre Artista- és Előadó-művészeti Akadémia 11. osztályos növendékei fejtegették. A múzeumi terek egyben feltárták az érdeklődőknek a múzeumi feladatköröket is a műtárgy fotózástól a restaurátor tevékenységen át a terepkutatásig. Szabó Tamás artista dinasztiákkal kapcsolatos családfakutatásainkat játékos formában mutatta be az érdeklődőknek, akik a Richter családfában mai fiatal harmadunokatestvérek közös őseit tárhatták fel. A családfaállításba közvetlen érintettként Richter Dániel is besegített, aki a Tudományos tár adattárosaként videóarchívumunk feldolgozását segíti. Emellett aktív bohócként is működik, így saját családjáról és pályájáról is volt mit mesélnie a közönségnek, majd bevonta őket közös zsonglőrözésbe is.

A Tudományos tár harmadik közgyűjteményi egysége a könyvtár, amelynek csupán nemzetközi szakkönyvtára ötezer kötetet számlál. A könyvtári gyűjteményt több ezer cirkuszi folyóirat, emellett vizsgamunkák, sajtóanyagok, hangzóanyagok és kották is gazdagítják, amelyek a kiskönyvtárban kaptak helyet, és amelyeket a programban Hidvégi Petra adattáros mutatott be. A kiskönyvtárban a cirkuszi kottákat Lakner Gábor kottatáros, a Fővárosi Nagycirkusz zenekarának nyugalmazott zenésze dolgozza fel, aki újdonságnak számító Hangzó kottatárunkból három zeneművet is bemutatott az érdeklődőknek. Audiovizuális gyűjteményeink szakszerű feldolgozását Pilgermayer Henrietta végzi, neki köszönhetjük többek között múzeumi interjú- és dokumentumfilmjeinket: „A hinta nem áll meg!” Circus Museum Flash N. 003-at és a most készülő „Zsonglőr királyság” Circus Museum Flash N. 004-et – utóbbiba a program során most először engedtünk betekintést a közönségnek.

A közös beszélgetéshez a nagykönyvtárban alakítottunk ki kényelmes helyet. Bevezetésként Kerner Tünde könyvtáros mutatta be legérdekesebb szakkönyveinket, cirkuszi gyerekkönyveinket, egy régi cirkuszi bakelitlemez digitalizált hangjait és mindazokat a hazai és nemzetközi köteteket, amelyek az artista dinasztiák rendhagyó családtörténeteiről mesélnek.

A kerekasztalnál főszereplő vendégeink: Fudi, Betty és Dodi foglaltak helyet. Mivel Susanne kisunokájával, Maxival fedezte fel raktáraink kincseit, a kerekasztal beszélgetésbe negyedik – szintén többgenerációs múltú – artistaművészként Deltai István kapcsolódott be. Levetítettük rövid dokumentumfilmünket a Dodi csoport oroszhintájának történetéről, majd most készülő filmanyagunkat Fudi és Susanne zsonglőr életéről, ezt követte a nyitott beszélgetés artistaművész vendégeink pályájáról. A résztvevők érdeklődő kérdései mentén kiszélesedett a párbeszéd a cirkusz világának más izgalmas témái felé is. A sok érdekességet feltáró és az újabb érdeklődőkkel megismételt tartalmas beszélgetést Szonday Szandra cirkuszkutató muzeológus és Kerülő Tünde muzeológus közösen vezette.

Szívesen bemutattuk volna még digitalizálási módszereinket és eredményeinket is, azonban Bécsi Gábor adatrögzítő munkatársunkat lekötötte vendégeink és közönségünk koordinálása. Számtalan kérdést is kaptunk, ezért szeretnénk felhívni mindenki figyelmét: aki erről a programról lemaradt, bármikor bepótolhatja, hiszen a Tudományos tár kutatószolgálata egész évben szeretettel várja az artistákat, a kutatókat és a nagyközönséget!

Cím: 1172 Budapest, Rákosliget, Vidor utca 10.

Bejelentkezés: museum@circus.hu vagy library@circus.hu, 0036 1 322 5643

A széles közönség- és sajtóérdeklődés mellett megrendezett tudományos ünnepnapunk sikerét köszönjük valamennyi cirkuszi vezetőnknek és szakmai munkatársunknak, meghívott vendégeinknek és érdeklődő résztvevőnknek!

Joó Emese

főmuzeológus, Tudományos tár vezető

A képgalériában látható fényképeket Ördögh-Vámos Bence, Hidvégi Petra és Joó Emese készítette.