Emberfeletti teljesítmény, akaraterő és szorgalom: a sportolókat ünneplik a cirkuszművészek a Fővárosi Nagycirkuszban

Május 6-án a Magyar Sport Napját ünnepeljük a Fővárosi Nagycirkuszban! Az emberfeletti teljesítményt és szorgalmat, amely segítségével mind az élsportolók, mind a cirkuszművészek világraszóló eredményeket és sikereket érnek el. Ők is az álmaik megvalósításáért küzdenek nap mint nap, ezzel is bizonyítva, hogy a kitartó munka, a lehetetlent nem ismerő eltökéltség, a csapat feltétlen egysége teremti meg a csodát – melyet aztán a közönség ovációval és örömünneppel jutalmaz.
A SPLASH – Vízicirkusz – Swing a víz fölött című nyári műsorunk előadásain a következő időszakban rendszeresen vendégül látjuk a hazai vizes sportok kiválóságait! Nyári műsorunkban Hajós Alfrédtól, az első magyar olimpiai bajnoktól kezdve egészen a 2024. évi párizsi nyári olimpiai játékok olimpiai és paralimpiai bajnokainkig felidézzük a magyar sportolók sikereit. Nálunk most a taps nemcsak a világhírű artistaművészeinknek, hanem a magyar sportolóknak is szól!1875. május 6-án rendezte meg a Magyar Athletikai Club Európa első szabadtéri sportversenyét Budapesten. Ennek emlékére, hivatalos formában 2000. óta ünnepeljük a magyar sport napját. A jeles napot minden évben megünnepeljük mi is a Fővárosi Nagycirkuszban!
A testmozgás és a sportok végigkísérik az emberiség több évezredes történelmét. Az ókori olimpiai szupersztár-bajnokai, a római kocsihajtók versenyei, a középkori lovagi játékok teremtették meg a modernkori olimpiai játékok alapjait. A 19. század második felétől egyre több új sportág és sportegyesület indult útjára, majd Pierre de Coubertin kezdeményezésére 1896-ban Görögországban megrendezték az első újkori olimpiát, melyen már magyar versenyzők, többek között a legsikeresebb Hajós Alfréd is részt vettek.
A sport és a cirkuszművészet közti kapcsolat nem újkeletű. A modernkori cirkusz talán legnépszerűbb előadóművészei a lovasakrobaták voltak. Az újabb és újabb zsánerek kialakulásával egyre több olyan mozgásforma jelent meg, ahol a sport és az előadóművészet összefonódik. Gyakran fordult elő, hogy olimpikon tornászok választották az artista szakmát hivatásul. Pelle István, aki 1932-ben Los Angelesben lett olimpiai bajnok, hadifogsága idején mutatta be artistatehetségét, fejen állva hegedült, és magyar nótákat énekelt. A háború után Argentínában lépett fel számával.
Pataki Ferenc, az 1948-as londoni olimpia bajnoka 12 évesen egy cirkuszi előadás hatásásra kezdett el szertornázni. A „szaltókirály” – a versenysportból történő visszavonulását követően – feleségével járta a világot, később pedig az Állami Artistaképző Intézet tanára lett.
A világhírű és leendő artistaművészek ugyanolyan szorgalommal és kitartással készülnek produkcióik bemutatását megelőzően, mint az élsportolók versenyszámaik előtt. A Baross Imre Artista- és Előadóművészeti Akadémia tanulói olyan sportszerekkel is megismerkednek, mint például a gyűrű, a kötél, az ugródeszka, trambulin, egykerekű és a kerékpár, valamint a talajtorna. A mai modern cirkuszművészetben olyan önálló számok is megjelennek, mint például a gumiasztal, az akrobatikus torna több válfaja, a hulahopp karikák, valamint az úgynevezett „iskola ló”.
A magyar artistaképzés és a cirkuszművészet megteremtéséhez azok a sportolók is hozzájárultak, akik korábban valamely művészi vagy pontozásos sportágat űztek. A Cirque du Soleil tagja lett az élsportolók közül a háromszoros olimpikon Supola Zoltán, majd Bánhegyi Kata, aki háromszoros világ- és ötszörös Európa-bajnok ugrókötelező. Kelemen Tamás korábbi tornász és műugró Európa bajnoki résztvevő is a híres kanadai társulat tagja lett. Kéry Anikó szertornászból lett akrobataművész, deszka számával bejárta a világot. 2019-ben pedig a Ferencváros korábbi junior Európa-bajnok bronzérmes tornászát, Boncsér Krisztiánt szerződtette a Cirque du Soleil.
Hasonló történetet dolgozott fel Hajdu Szabolcs életrajzi elemeket felhasználó filmje is, a 2006-ban bemutatott Fehér tenyér, amelyben a korábbi tornász, Dongó Miklós a tornát befejezve Las Vegasba szerződik a Cirque du Soleil társulatához.
A Főváros Nagycirkusz elődadásaiban évek óta folyamatosan bemutatja és ünnepli a magyar sportolók teljesítményeit. 1952-ben a XV. nyári olimpiai játékokat Helsinkiben tartották. Ez volt a magyar sport egyik legsikeresebb olimpiája, ahol a küldöttség 16 aranyérmet szerzett és az éremtáblázat 3. helyét foglalta el. A Fővárosi Nagycirkusz az „Artista olimpia” című műsorszámmal tisztelgett az olimpia eszménye és a magyar sportolók előtt. 1980-ban a XXII. Nyári Olimpiai Játékokat Moszkva rendezte. A Magyar Televízió és a Fővárosi Nagycirkusz közös produkcióval készült az olimpiára készülő magyar sportolók tiszteletére, melyben korábbi olimpiai, világ- és Európa-bajnoki helyezett sportolókat láthatott a közönség a porondon egészen különleges produkciókban. A műsorvezető Hegedűs Csaba olimpia- és világbajnok birkózó, valamint Peterdi Pál voltak. 2012-ben a londoni paralimpia záróünnepségén Simet László artistaművész is fellépett, a Wembley Stadium fölött. 2016-ban pedig a Fővárosi Nagycirkusz az önálló sportágként létrejött légtorna világbajnokságnak is otthont adott. Egy évvel később a magyar jégkorong válogatott egy rövid hokimeccs formájában tesztelte a cirkusz premierje előtt a frissen elkészült jégpályát, amelyen a Jégbe zárt cirkuszvilág című jégrevü került bemutatásra.
Emberfeletti művészeti és sportteljesítménnyel üzent a Fővárosi Nagycirkusz Budapest újraegyesítésének 150 évfordulóján is: „A városok régen fallal vették körül magukat, hogy megvédjék értékeiket, ma éppen ellenkezőleg: a hidakat kell építeni, hogy minél több kapcsolat jöhessen létre.” Simet László Hortobágyi Károly-díjjal, a Magyar Érdemrend lovagkeresztjével és tisztikeresztjével kitüntetett Érdemes Művész 2023-ban, a Cirkuszi Világnapon cirkuszművészeti és sport történelmet írt azzal, amikor a Duna felett kifeszített 22 milliméter vastagságú drótkötélen, 30 méter méteres magasságban egyensúlyozva sétált át a Duna egyik partjáról a másikra.
Ünnepeljük együtt a sportolókat! Az emberfeletti teljesítményt, az akaraterőt és szorgalmat, az álmok megvalósulásához vezető kitartó munkát!