Hatalmas sikere volt a „Cirkuszi elefánt a porcelánmúzeumban” című cirkusztörténeti kiállítás megnyitójának Herenden

Ismét feltárult a cirkuszmúzeumi csodaláda!

„Cirkuszi elefánt a porcelánmúzeumban” címmel nyílt cirkusztörténeti kiállítás a Herendi Porcelánművészeti Múzeumban. Az egyedülálló, minden szempontból különleges tárlaton a herendi porcelánművészet remekeiből és a magyar cirkuszművészet lélegzetelállító teljesítményeiből láthatnak válogatást az érdeklődők.

A kiállítást Fekete Péter, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főigazgatója és Dr. Simon Attila, a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatója nyitotta meg.Fekete Péter köszöntő beszédében kiemelte: a komolyság, az időtállóság olyan értékek, amelyek a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt.-re és a Fővárosi Nagycirkuszra egyaránt érvényesek. Mint mondta: a kiállítás megnyitóján a magyar művészeti élet, a hazai artistaművészet és a magyar közélet legkiválóbb szakemberei jelentek meg. „A Fővárosi Nagycirkusz és a magyar vándorcirkuszok manézsának 13 méteres köre olyan, mint egy földre fektetett glória vagy mint egy óriási jegygyűrű, amely kiszakít a világból. Ebben a körben fekete és fehér bőrű emberek egymás vállára állnak, az orosz és ukrán művészek egymást elkapják a levegőben, vallástól, világnézettől függetlenül. Ebben a körben elfelejtjük a külvilágot, hiszen az egymás iránti töretlen hitért dolgozunk. A mi üzenetünk az, hogy így kellene élni. Ezt az üzenetet szeretnénk átadni itt, Herenden” – fogalmazott a főigazgató, majd köszönetet mondott dr. Simon Attilának, a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatójának, hogy különleges teret és hangulatot biztosítottak a múzeum dolgozóinak a kiállítás létrehozásához.

Fekete Péter, a Fővárosi Nagycirkusz főigazgatója úgy fogalmazott: a magyar művészeti élet, a hazai artistaművészet és a magyar közélet legkiválóbb szakemberei jelentek meg a tárlat megnyitóján (Urbán Ádám)

Dr. Simon Attila, a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatója beszédében hangsúlyozta: a kiállításon a cirkuszi világ és Herend ad egymásnak randevút. A két intézményt számos gondolatiság köti össze – fogalmazott. Példaként említette a társadalmi felelősségvállalást, az értékteremtést, a tradíciók megőrzését és tovább adását, a minőség iránti töretlen elkötelezettséget, valamint az innovációt. „Összeköt bennünket egy csipetnyi titok, hiszen minden artistaművész hordoz valami titkot a produkciójában, ahogyan a herendi alkotásokban is megjelenik az alkotók titkos receptúrája” – tette hozzá, köszönetet mondva a kiállítás munkatársainak és Fekete Péter főigazgatóak, aki a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. valamennyi dolgozóját vendégül látja a Fővárosi Nagycirkusz „Stars-Like Pins on the Sky” című előadásra.

Dr. Simon Attila, a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatója beszédében hangsúlyozta: a kiállításon a cirkuszi világ és Herend ad egymásnak randevút (fotó: Urbán Ádám)

Joó Emese, a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívum múzeumvezetője, a Cirkuszi elefánt a porcelánmúzeumban” című cirkusztörténeti kiállítás kurátora és főmunkatársa elmondta: amikor felkérték, hogy munkatársaival közösen, a magyar artistaművészek által felajánlott kosztümökből és relikviákból álló, a herendi porcelánokhoz kapcsolódó cirkuszművészeti, cirkusztörténeti kiállítást rendezzenek, kollégáival együtt a munkafolyamat során ők maguk is artistaművészekké váltak.

Joó Emese, a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívum múzeumvezetője, a „Cirkuszi elefánt a porcelánmúzeumban” című cirkusztörténeti kiállítás kurátora és főmunkatársa (fotó: Urbán Ádám)

A porcelánok inspiráltak bennünket – tette hozzá. 100 négyzetméteren, egy rendkívül tartalmas, a padótól a mennyezetig csodákat rejtő kiállítás született – mondta a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívum múzeumvezetője, aki Simet László, Hortobágyi Károly- díjas artistaművészt, Magyarország Érdemes Művészét kérte fel a Cirkuszi elefánt a porcelánmúzeumban” című kiállítás megnyitójának tárlatvezetésére.

Simet László, Hortobágyi Károly- díjas artistaművész, Magyarország Érdemes Művésze volt a„Cirkuszi elefánt a porcelánmúzeumban” című kiállítás megnyitójának tárlatvezetője (fotó: Urbán Ádám)

Az eseményen hatalmas sikerrel lépett fel Richter Dániel artista, bohóc és Ádám Rudolf Junior, artista, zsonglőr. A „Cirkuszmúzeumi csodaláda” a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ utazó cirkuszművészeti kiállítás-sorozata, amely 2023-ban indult útjára a Fővárosi Nagycirkuszban. A kiállítás-sorozat minden új helyszínen más és más érdekességet és értéket emel ki a magyar cirkuszművészet múltjából és jelenéből. A kiállításban egymáshoz kapcsolódva láthatóak csodálatos Herendi porcelánok és eredeti cirkuszi kosztümök, rekvizitek, fényképek, plakátok és filmfelvételek, sőt a cirkusz világából származó egyedi porcelántárgyak is. A kiállítás a dekoratív és elegáns, gondosan és türelmesen kimunkált Herendi porcelánok irányából fordul a magyar cirkuszművészethez. Kiemeli a porcelánok és a cirkusz világának közös sajátosságait és értékeit, miközben okos cirkuszi elefánt módjára közelíti meg és óvja, védi a magyar cirkuszkultúra örökségét. A tárlaton a Herendi Porcelánmanufaktúra 40 válogatott Herendi porcelán remekét: háziállat, – és vadállat figurákat, bohócokat, egy különleges zsonglőrszobrot és egy bűvészcilinderből kikandikáló nyulat lehet megcsodálni. Az állatfigurák felidézik a hajdani menazsériák világát, a vadállat figurák a cirkuszokban egyre kevésbé látható állatfajoknak állítanak emléket, a háziállat figurák pedig a cirkuszokban ma is fellépő állatokat szemléltetik. A cilinderes nyuszi figura inspirálta a cirkuszi bűvészek és illuzionisták bemutatását, a bohém bohócalakok a magyar bohócok megjelenítését. Az egyedi porcelán zsonglőr szoborról könnyen asszociálhatunk a kínai akrobataművészek világára. A Herendi porcelánok változatos formákat, festési technikákat és motívumokat hordoznak, mindegyik bravúros emberi teljesítményről árulkodik – hasonló kiemelkedő teljesítményeket a cirkuszi produkciókban is fel lehet fedezni.

Ezen a kiállításon a magyar cirkuszművészet történetének kiemelkedő eseményei, artistaművészei és produkciói a teljesség igénye nélkül, kifejezetten a porcelánok világához válogatva mutatkoznak be. Középpontban a magyar cirkuszművészet és a Fővárosi Nagycirkusz tevékenysége áll, amit eredeti kosztümök, rekvizitek, plakátok, képzőművészeti alkotások, fényképek, dokumentumok, filmfelvételek, valamint interaktív cirkuszpedagógiai játékok és virtuális valóságban átélhető kötéltáncolás során ismerhetnek meg az érdeklődők. A kiállítás fő témái: cirkusztörténet, cirkuszépület-történet, magasdrót és „Átmentem” projekt, oroszhinta és „Dodi-hinta történet”, bűvészek és illuzionisták, zsonglőrök, kötéltáncosok, ugródeszkások, kínai akrobaták, bohócok, idomárok, lovasakrobaták, szabad idomítás, felelős állattartás, állat-asszisztált cirkuszpedagógia, cirkuszi porcelánok.

A kiállítást a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ és a Herendi Porcelánművészeti Múzeum munkatársai közösen rendezték. Főmunkatársak: Cserhalmi Rita, Joó Emese, Kerülő Tünde, Krámlik Attila, Szlávik Ágnes, Szonday Szandra, Petró Eszter, Pilgermayer Henrietta.

A kiállításon bemutatott cirkusztörténeti anyag nagyobb részben a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívum gyűjteményeiből, kisebb részben magyar artistaművészek személyes kölcsönzéseiből származik – támogatásukat ezúton is köszönjük!

A kiállítás megtekinthető 2024.10.31-ig, keddtől vasárnapig 10:00 – 17:00 között a Herendi Porcelánművészeti Múzeumban. (Herend, Kossuth Lajos utca 140.)