Ki lesz a Cirkuszherceg? Sokszoros fesztiválgyőztes produkciókkal várja a nézőket a Fővárosi Nagycirkusz a „Cirkuszherceg – Egy bohóc kalandjai a jövővel” című előadásában!
![Ki lesz a Cirkuszherceg? Sokszoros fesztiválgyőztes produkciókkal várja a nézőket a Fővárosi Nagycirkusz a „Cirkuszherceg – Egy bohóc kalandjai a jövővel” című előadásában!](https://fnc.hu/wp-content/uploads/2025/02/URB_0550-Enhanced-NR.jpg)
A Fővárosi Nagycirkusz február 8-tól egy sokoldalú bohóc elképesztő utazására invitálja a közönséget, amely során összefonódnak egymással a technika csodái és a cirkusz ezeréves varázsa! Az előadást a Hortobágyi Károly-díjas Kristóf Krisztián rendezte. A világhírű artistaművész szerint ahogyan a világ változik körülöttünk, úgy a cirkusz is alkalmazkodik és minden eszközzel arra törekszik, hogy megőrizze és újrateremtse azt a semmihez nem hasonlítható, különleges varázst, ami évezredek óta jellemzi.
„A technológia és a digitális világ fejlődése új kihívások elé állítja a cirkusz világában dolgozó művészeket. Számtalan kérdés foglalkoztat minket: Hogyan őrizhetjük meg a cirkusz igazi esszenciáját a jövő számára? Hogyan tudjuk megőrizni azt a varázst, ami mindig is különlegessé tette?
A fiatal generációk, akik nap mint nap a digitális világban élnek, gyakran más szemszögből látják a világot. Hogyan biztosíthatjuk, hogy ne feledkezzenek el a régi értékekről, a valódi élményekről és az emberi kapcsolatok fontosságáról? Hogyan vihetjük tovább a cirkusz csodáját?
Az előadásunk egy különleges, képzeletbeli világot teremt meg, ahol a nézők aktív részesei lesznek a történetnek” – mondta Kristóf Krisztián az előadás kosztümös főpróbáján, pénteken.
A középpontban a Monte-carlói Nemzetközi Cirkuszfesztiválon Ezüst Bohóc-díjat elnyert bohóc, Henry Ayala áll. Ő a szórakoztatás mellett arra is rámutat, hogy amikor a cirkusz titkát keressük, a válaszok ott vannak előttünk: csak meg kell tanulnunk észrevenni őket! A bohóc most nem csak egy komikus nevettető, hanem szinte már egy filozófus, aki segít meglátni a világ mindannyiunk körül ott rejlő apró csodáit.
Kristóf Krisztin rendező szándéka az is, hogy a műsor végén ne csak „szimpla” szórakoztató élménnyel, hanem egy új felismeréssel gazdagodva térjenek haza a nézők: „A cirkusz örök.” Csak ki kell tárnunk a szívünket és hagyni, hogy hatása átjárjon minket!
A Cirkuszherceg című műsorban sokszoros fesztiválgyőztes artisták lépnek fel! Látható lesz a Henry Ayala bohóc és magasdrót csoportja, amelynek tagjai 2020-ban a Monte-carlói Nemzetközi Cirkuszfesztiválon Arany Bohóc-díjat nyertek, valamint Vladyslava Naraieva, aki handstand számával a Monte-carlói Nemzetközi Cirkuszfesztiválon a „New Generation” kategóriában Arany Bohóc-díjat vehetett át. A 2024-es Monte-carlói Nemzetközi Cirkuszfesztivál Bronz Bohóc-díjas Extreme Light tánccsoport és a latinai Italian Talent Cirkuszfesztiválon aranyérmes és 2025-ös monte-Carlói New Generation fesztiválon ezüstérmes 9 éves Dmytro Onyshchenko!
Mellettük olyan világhíres magyar artistaművészek lépnek porondra, mint a számos nemzetközi fesztiválon győztes és Hortobágyi Károly-díjas, Érdemes Művész Simet László, aki 2023-ban egy 280 méter hosszú drótkötélen, 40 méteres magasságban kelt át a Duna felett. Az artistaművész tavaly egy próbán elszenvedett súlyos bokasérülése után több hónapon át tartó rehabilitációját követően sikeresen felépült és most újra látható a világon egyedülálló Asztronauták című produkciója a Fővárosi Nagycirkusz porondján: egy, a halálkereket és a magasdrótszámot ötvöző, 8 méter magas forgó rekviziten érzékelteti velünk az űrbéli súlytalanság állapotát.
A Monte-carlói Nemzetközi Cirkuszfesztiválon Arany és Ezüst Bohóc-díjas és Hortobágyi Károly-díjas Richter Flórián és lánya, Richter Angelina két lovas számmal kápráztatja el a közönséget. Richter Flórián rendkívül büszke lányára, aki 2023 őszén Guinness-rekordot döntve, egyedüli nőként a világon 20 lóval bemutatta a magyar lovas posta produkciót, amelyet nemcsak megcsodálhat most a Fővárosi Nagycirkusz közönsége, hanem ez a produkció fogja képviselni hazánkat 2026-ban a világ legrangosabb cirkuszversenyén, a Monte-carlói Nemzetközi Cirkuszfesztiválon.
A műsort színesíti még Szabó Réka egy humoros gyorsöltözőszámmal, és Csepregi Lilla, a Baross Imre Artistaképző növendéke slackline produkciójával. És lesz egy igazi különlegesség is! A világon először a Fővárosi Nagycirkusz porondján: Kriz Orsolya nyolcszoros országos Dog Dancing bajnok és elképesztő tánctechnikájú Border Collie kutyusa, Kashmira!
A Cirkuszherceg szinopszisa
A körülöttünk lévő világ forradalmi változásokon megy keresztül. Klasszikus értékeink, hagyományaink, szokásaink és minden örökségünk megkérdőjeleződni látszik. Félelemmel vagy örömmel, érdeklődve vagy távolságtartással nézzük a technológia és a digitalizáció mindenhová beszivárgó megoldásait: a mesterséges intelligencia mindenre azonnali választ kínáló csetablakait, az egyre okosabb számítógépeket és robotokat. Milyen lesz a jövőnk? Komfortos vagy ijesztő? Milyen lesz a jövő embere? A gépek kreatív társaivá vagy passzív kiszolgálóivá válunk?
Ezek a látványos és gyors változások a cirkusz világát sem hagyják érintetlenül, a cirkuszi szakma és az artistaművészek is folyamatosan vitatkoznak egymással a múlt szerepéről, a jelen kihívásairól és a jövő lehetőségeiről. Izgalmas párbeszédek résztvevői lehetünk és még izgalmasabb műsorokat láthatunk világszerte. Ezt az átmenetet: régi és új, klasszikus és digitális találkozását mutatja be a Cirkuszherceg – Egy bohóc kalandjai a jövővel című 2025-ös tavaszi műsorunk.
A Cirkuszhercegben egy különös cirkusziskolába csöppenünk, amelyben a tanárnő, Demjén Natália arra keresi a választ, hogy ebben a – lassan – számítógépek által vezérelt világunkban mit jelent az a szó: cirkusz? Vajon érezzük-e, értjük-e még igazi varázsát, vagy azonnal a számítógép (AI) segítségével keressük a választ? Ekkor jelenik meg a porondon a bohóc, aki tudná az őszinte, szívből jövő választ… ha a tanárnő figyelne rá.
Mit tartogat számunkra a jövő? Hogyan egészíti ki egymást a klasszikus cirkuszi hagyomány és a modern technológia számos újdonsága? Mindez megtudhatjuk a Fővárosi Nagycirkusz Cirkuszherceg című, 2025-ös tavaszi műsorából.
Stáblista
Konferanszié, légtornász: Demjén Natália
Zenei vezető: Szakál László, Magyar Ezüst Érdemkereszttel kitüntetett
Zenekar: Babindák István (klarinét és alt szaxofon), Bálint Károly (zongora), Duka Tibor (basszusgitár), Fehér Géza (gitár), Földesi Attila / Adamecz József (dob és ütőhangszerek), Oláh Antal (szoprán és tenorszaxofon), Pípis Zoltán (trombita), Román Iván (hegedű)
Koreográfus: Savenko Gulnara
Táncosok: Dolha Yelyzaveta, Krukovska Veronika, Kuriacha Mariia, Sharovenko Anna
Porondmester: Varga László
Porondosok: Babicz Mihály, Dóczy Dániel, Haradzha Semen, Kovács Attila, Markovics Alex, Nagy Máté, Tóth László, Zahalka László
Jelmeztárvezető: Martonosi Attila
Hangtárvezető: Princz Gergő
Hangtechnika: Kövér Lilla, ifj. Oláh Antal
Világítástervező: Pánczél Gergő
Világosítók: Balla Dávid, Kis Róbert, Szűcs Gabriella, Tóth István
Vizuál: Bontó Richárd, Kardos Zsolt, Nagy Attila, Szilczer András, Zángó Tamás
Műszaki vezető: Pánczél Lajos, Magyar Teátrum-díjas
Cirkuszszakmai vezető: Graeser József, Magyar Arany Érdemkereszttel kitüntetett
Dramaturg: Pál Dániel Levente
Rendezőasszisztens: Csicsely Zoltán, Magyar Bronz Érdemkereszttel kitüntetett
Rendező: Kristóf Krisztián, Hortobágyi Károly-díjas