Közel 400 tanár vett részt a Pedagógus Díszbemutatón

A Fővárosi Nagycirkusz 2022. október 21-én tartotta meg tradicionális rendezvényét, a Pedagógus Díszbemutató előadást. Az ország minden szegletéből érkezett tanárok a Melyiket a 9 közül? előadás szünetében átfogó tájékoztatást kaptak az intézmény pedagógiai programjairól.

A díszelőadás célja, hogy az érdeklődő pedagógusok a műsor megtekintése után el tudják dönteni, hogy melyik tantárgy, melyik tananyagához illeszkedik leginkább az előadás témája, mondanivalója, üzenete. Ennek fényében ki tudják választani, hogy melyik cirkuszpedagógiai foglalkozás, rendhagyó óra illik leginkább a csoportjukhoz, figyelembe véve az iskolai tanyagot, az életkori sajátosságokat, valamint az osztály, a közösség szociális hátterét, kulturális befogadóképességét.

Az ország minden tájáról érkezett, közel 400 pedagógust Sándor András oktatási programvezető köszöntötte, majd átadta a szót Fekete Péternek, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főigazgatójának. Az intézmény vezetője köszöntőbeszédében kihangsúlyozta, hogy Közép-Európa egyetlen kőcirkuszaként felelősség és egyben kötelesség a cirkuszművészet tudományos, pedagógiai megközelítésének, hasznosításának kutatása, vizsgálata. Ezért dolgozta ki évekkel ezelőtt a Fővárosi Nagycirkusz a világon egyedülálló cirkuszpedagógiai programját, amelyhez az intézmény olyan vállalkozó szellemű pedagógusokat és partneriskolákat keres, akik szívesen csatlakoznak ezekhez a rendhagyó órákhoz. A főigazgató kitért arra is, hogy már közel 100 tananyaghoz illeszkedő kapcsolódási pont, témakör került felderítésre a legkülönbözőbb tantárgyak, a matematika, a fizika, a biológia, a felelős állattartás, és az etika-erkölcstan vonatkozásában. A Fővárosi Nagycirkusz Melyiket a 9 közül? című előadásához kötődő cirkuszpedagógiai foglalkozásaira óriási az érdeklődés, egy-egy alkalomkor több osztály és iskola vesz részt a programokon.

Pedagógusok hallgatják az átfogó tájékoztatást a cirkuszpedagógiai programokról a Melyiket a 9 közül? előadás szünetében
Fotó: Vámos Bence

Az intézmény három pilléren álló cirkuszpedagógiai programját Sándor András foglalta össze. A rendhagyó tanórák keretében a diákok az aktuális előadás megtekintése után, a manézsban élményszerű környezetben tesznek kísérletet a cirkuszművészet és az iskolai tananyag összekapcsolására.

A Tanulj cirkuszt! program készségfejlesztés formájában, a cirkuszművészet eszköztárának segítségével tanítja meg a diákoknak a cirkuszi mozgásformákat és alaptechnikákat.

A tanároknak lehetőségük van részt venni egy 30 órás akkreditált pedagógus továbbképzésen, a Budapest Kortárstánc Főiskola szervezésében, ahol az intézmény szakértőinek bevonásával a résztvevő tanárok elmélyíthetik a cirkuszról szerzett ismereteiket, tudásukat, amiket továbbadhatnak és kamatoztathatják diákjaik felé.