Kuriózummá válni a cirkuszi világban – Interjú Valc Szabolcs tánckarvezető koreográfussal
A Fővárosi Nagycirkusz létrehozta a balettkarát, melynek soraiban számos világ-, Európa-és magyar bajnok táncművész kapott helyet. A balettkar létrehozásának okairól, a cirkusz-és a táncművészet kapcsolatáról, valamint a további tervekről beszélgettünk Valc Szabolcs tánckarvezető koreográfussal.
Milyen célból jött létre a Fővárosi Nagycirkusz balettkara?
Az intézmény már az 1970-es években híres balettkarral büszkélkedett, melynek tagjai képzettségüknek hála nagy mértékben emelték az artista produkciók fényét és nemzetközi hírnévre tettek szert. A cirkusz-és a táncművészet a modern cirkusz kezdete óta összhangban van egymással. Mindkét művészeti ág látványos és kifejező, némaságban megszólaló elemekkel ér el katarzist, közvetít gondolatokat, mesél el történeteket és vált ki érzelmeket. Összefonódva egymással pedig még gazdagabb hatást érnek el. Ezt ismerte fel a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ, ezért egy komoly casting után létrehozta az állandó, több táncstílusban – balett, versenytánc, show tánc, kortárs tánc – is remekelő balettkarát, melynek soraiban számos világ-, Európa-és magyar bajnok táncművész kapott helyet.
Manapság ismét egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek cirkuszművészetben a tánckarokra. Mit gondol, mi ennek az oka?
A cirkuszművészet kiválóan összefésülhető a többi művészeti ággal, egymást építik és egymás által fejlődnek. A cirkuszokban a tánckarok nagyon színesen és izgalmasan vezetik fel az artista produkciókat az adott számra hajazó koreográfiával, látványos kosztümökben. Emellett szórakoztató és látványfokozó funkciót töltenek be. A táncosok is bemutatnak akrobatikus elemeket, amik szintén ráhangolják a nézőket a produkciókra.
Mik a balettkar hosszútávú tervei?
A célok között szerepel, hogy a sportorvossal, sportmasszőrrel és életmódtanácsadóval segített tízfős balettkar Magyarországon és a nemzetközi színtéren is kuriózummá váljon. Ennek érdekében a balettkar felveszi a kapcsolatot a hazai és a nemzetközi tánckarokkal annak érdekében, hogy a jó viszony kiépítése mellett kölcsönösen tanulhassanak egymástól. Mivel a cirkuszművészetben fontos helyet foglalnak el a tánckarok, ezért mi is nagyon tehetséges, sokoldalú és elhivatott táncművészeket szerződtettünk, akiknek a táncon kívül olyan extra dolgokra is képesnek kell lenniük, mint például arra, hogy levegőbe emelkedjenek egy karikán. Összefoglalva az a célunk, hogy egy hosszú távon működő, rendkívül látványos és nagyon érdekes balettkart hozzunk létre, ami kuriózumnak fog számítani a cirkusz világában.
Szekáry Zsuzsanna
Fotó: Urbán Ádám
Recommended Posts
ELINDULT A CIRKUSZFESZTIVÁL MONTE-CARLÓBAN
2025.01.18.