Magyar üzenet szól a világ összes cirkuszában a Cirkuszi Világnap alkalmából!

Április 19-e, a Cirkuszi Világnap a cirkuszművészet legjelentősebb közös, nemzetközi ünnepe. Ez alkalomból Fekete Péter, Jászai Mari-díjas, Érdemes Művész, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főigazgatója a világ valamennyi magyar és nemzetközi artistaművésze számára, – tisztelete és elismerése jeléül – az alábbi üzenetet fogalmazta meg:
„A cirkuszi porond egy földre fektetett glória”
„Földre fektetett hatalmas glória, gigajegygyűrű. Egy 13 méter átmérőjű kör. Manézs. Porond. Cirkuszi színpad. Egy hely, amely kiszakít a zaklatott világból.
SZIGET — ahová csak sáros cipő nélkül és csak tiszta lélekkel léphetsz. Egy fűrészporillatú, hatalmas tányér az Isten tenyerén. Körülötte, körös-körül széksorok, felette csíkos kupola.
Egy szent hely! Az emberi akarattal, kitartással, egymásra figyeléssel, megvalósítható csodák szentélye. Egy olyan hely, ahol a munka, az eltökéltség, a csapat feltétlen egysége szüli meg a csodát. Ahol legyőzzük a gravitációt, ahol fennmarad a 7 labda a levegőben, ahol ember és állat harmóniában egymásra talál, ahol könnyed magassággá válik a szédítő mélység.
Egy 13 méteres különleges kör, ahol kívül maradnak az ellentétek, ahol barnabőrű a fehér vállára áll, a mohamedán a keresztényt tartja, ahol az ukrán az oroszt segíti és ahol nincs óriás vagy törpe, csak munka és eltökéltség. A másik tisztelete, egymás kiegészítése!
Ülnek körkörös sorokban százak, ezrek. Jönnek napról napra és rácsodálkoznak: így is lehet? Gyűlölet, viszály és háború nélkül. Egymást segítve, egymásban feltétlenül bízva. Összefogva, a másik rezzenésére mindig figyelve, a másik derekát a jó pillanatban elkapva, egy lélegzetvételére is koncentrálva.
Ha te erre billensz, akkor én arra mozdulok, kiegyensúlyozlak, kiegészítelek. És ha kell, akkor védőháló vagy biztosítókötél nélkül is. Összecsorgott izzadtsággal és közös felszabadult mosollyal. Összeszorított fogakkal és kirobbanó örömtapssal. Így is lehet? Igen, így is lehet.
És emberek jönnek nap nap után, próbálják eltanulni és ellesni a példát. És újra jönnek, és elhozzák hát fiaikat és leányaikat is. És jönnek újra és figyelnek. És elhozzák a nagyit és a szomszédot, mert ezt nekik is látniuk kell! Mert rájönnek, így érdemes, csak így érdemes!
Ahogy mi, cirkuszművészek tesszük. A templomunkban. A cirkuszban.”
Recommended Posts

Csodaemberek a magyar cirkuszművészetben
2025.04.07.