Magyarország legjobbjai a XV. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál RED-WHITE-GREEN Show-jában
Január 13-án este a hatnapos cirkuszművészeti seregszemle egyik csúcspontjának lehetett szemtanúja a közönség. A korábban Magyar Gála nevet viselő produkció idén kiemelt hangsúlyt kapott, ugyanis a többi versenyszám nevének ötvözésével a magyar trikolór színeit és a közösséget szimbolizáló RED-WHITE-GREEN Show-ban a legkiválóbb magyar artistaművészek léptek porondra.
A nyitányban a Budapest Cirkuszművészeti és Kortárstánc Főiskola új lovasakrobata képzésének hallgatóié volt a főszerep, amelyet Yaser Abdel Hamid kínai rúd száma követett. A Baross Imre Artistaképző növendéke öt éve foglalkozik ezzel a zsánerrel.
A második produkcióban Matos Lénárd és Treibler Daniella egykerekű száma volt látható, akik az utcai freestyle és a cirkuszművészetet ötvözve mutattak be nem mindennapi trükköket.
A Duo Fossett-tel már a Tündértánc – Nővarázs (2020) és a Dinasztiák (2021) során is találkozhatott a magyar közönség. Az idei show-ban hengeperzs számukkal ismét lenyűgözték a magyar és nemzetközi közönséget.
„A cirkusz mindenkié” – ezt az üzenetet közvetítette és erősítette a Tánceánia Együttes, vegyes képességű művészeti társulat különleges száma és Donnert Alfons diabolo produkciója, aki a híres cirkuszi dinasztia nyolcadik generációjának tagja. A megérintő produkciót percekig tartó álló tapssal értékelte a több mint ezer fős közönség.
Az első felvonás záróprodukcióját az Ádám-család három tagja (ifj. Ádám Rudolf, Ádám Angelina és Ádám Szkárlet) mutatta be, akik lovaszsonglőr számukkal a generációról generációra örökített tudást és tehetséget bizonyították.
A szünet után a Flying Weiss Junior fliegende csoport nagy sikerű produkciója következett. A csoport Európában egyedülálló, jelenleg hat főből áll, a legfiatalabb artista mindössze nyolcéves.
Nagyhegyi Sára, a Baross Imre Artistaképző növendéke hajlógó számával rangos európai cirkuszfesztiválok díjasaként lépett porondra. Öt éve dolgozik együtt a Hortobágyi-díjas artistaművésszel, Vincze Tündével.
Ádám Henrik szédületes magasdrót számmal gazdagította a műsor programját. Tehetségének bizonyítéka, hogy 2022-ben szerepelt a Fővárosi Nagycirkusz Melyiket a 9 közül? című karácsonyi műsorában, 2023-ban pedig arany díjat nyert az ukrán szervezésű „Fényes porond” (Yaskrava Arena Dnipra) nemzetközi gyermek-cirkuszfesztiválon.
Ezután Russnák Regina, a korábbi 11. Dniproi Nemzetközi Ifjúsági Cirkuszfesztivál arany díjasa következett, aki gurtnin dolgozva kápráztatta el a közönséget. A 13. Budapesti Nemzetközi Cirkuszfesztivál Newcomer Show-jában rövid gurtni produkcióját bronz díjjal ismerte el a zsűri. 2021-ben Legsikeresebb Vizsgaprodukció-díjat, 2022-ben pedig Porond Ifjú Csillaga-díjat nyert el.
Buti Olivér és Jagudits András deszkaszáma szintén nagy sikert aratott. A Baross Imre Artista- és Előadó-művészeti Akadémia Szakgimnázium, Gimnázium, Technikum és Alapfokú Művészeti Iskolát tavaly sikeresen elvégző duó egy feltétlen bizalomra épülő, humoros produkciót hozott létre. Első nagyobb megmérettetésük a Dniproi Ifjúsági Cirkuszfesztivál volt, ahol az aranyérem mellett különdíjasok is lettek.
A 12 artistaprodukció mellett a Fővárosi Nagycirkusz tánckarának és zenekarának előadása is hozzájárult a felejthetetlen élményhez.
Az előadás közben ifj. Simet László Érdemes Művész, a cirkuszfesztivál díszvendége köszöntötte a jelenlévőket. A 2023-ban egyedülálló produkciót bemutató artistaművész nem tudott jelen lenni a budapesti rendezvényen, Monte-Carlóból jelentkezett be. A műsor fináléjában végül a 100 Tagú Cigányzenekar zenészei kísérték az artisták vonulását. A RED-WHITE-GREEN Show estéjén újra bebizonyosodott, hogy a magyar cirkuszművészet méltó világhíréhez.