Magyarországon eddig sosem látott emberfeletti teljesítmény – Drótkötélen sétál át a Duna fölött az artistaművész - Drótkötélen sétál át a Duna fölött az artistaművész

Cirkusztörténelmi jelentőségű artistaprodukcióval csatlakozik a Fővárosi Nagycirkusz a 10. Nemzetközi Színházi Olimpiához és Budapest egyesítésének 150. évfordulójához a cirkusz világnapja alkalmából. Április 15-én a Duna felett kifeszített 300 méter hosszúságú, 22 milliméter vastagságú drótkötélen egyensúlyozva sétál át a folyó egyik partjáról a másikra Ifj. Simet László artistaművész. Az egyedülálló „Átmentem” nevű produkciót a Belgrád rakpart 18. és a vele ellentétes budai alsó rakpart közötti dunai szakaszon, az Erzsébet- és a Szabadság híd között a rakpartról és e két hídról lehet majd megtekinteni.

A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ nem csak Budapesten tart kötéltáncos bemutatókat. Az április 15-től június 24-ig tartó 10. Nemzetközi Színházi Olimpia keretében artistaművészek országszerte több mint húsz helyszínen, párperces kötéltánc villám-performanszokkal emelik a 10. Nemzetközi Színházi Olimpia eseményeit. A rövid cirkuszművészeti produkciókkal az értékek átmentésére és megőrzésére hívják fel a figyelmet. 

A komoly tradíciókkal bíró magyar cirkuszművészet hidat képez az emberek, a művészeti ágak, a múlt és a jövő között. Az „ÁTMENTEM” projekt arra hívja fel a figyelmet, hogy melyek azok az alapértékek, amelyeket bármi áron át kell menteni és átadni a következő generációknak. Ahogy minden előadó-művészeti ágazatnak, így a cirkuszművészetnek is kiemelt felelőssége van abban, hogy reagáljon a világ történéseire.  A 10. Nemzetközi Színházi Olimpia keretében megvalósuló cirkuszművészeti villám-performanszok a fenti üzeneteket képviselik. A színházi előadásokra érkező közönséget egy drót rekvizit várja a színház épülete előtt, amin egy rövid, pár perces performansz keretében végigmegy egy artistaművész.

A komoly tradíciókkal bíró magyar cirkuszművészet hidat képez az emberek, a művészeti ágak, a múlt és a jövő között. A biztosítókötél nélkül történő dunai átkelés egy vékony drótkötélen arra hívja fel a figyelmet, hogy melyek azok az alapértékek, amelyeket bármi áron át akarunk menteni, és amiket át kell adnunk a következő generációnak. Az ÁTMENTEM-projekt erre hívja fel a figyelmet, mert ahogy minden előadó-művészeti ágazatnak, így a cirkuszművészetnek is kiemelt felelőssége van abban, hogy reagáljon a minket körülvevő világ változásaira.

A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ fenntartásában működő Fővárosi Nagycirkusz az egyedülálló Duna átkelésen kívül a május 15-től június 24-ig tartó 10. Nemzetközi Színházi olimpián több mint húsz helyszínen, párperces kötéltánc villám-performanszokkal emeli a Színházi Olimpia eseményeit. A rövid cirkuszművészeti produkciókkal szintén az értékek átmentésére és megőrzésére hívják fel a figyelmet.

„Hálás vagyok Vidnyánszky Attilának, hogy a színház szót tágan értelmezi, ezáltal a programsorozatban a bábművészet, a klasszikus táncművészet megjelenésével egy összeművészeti fesztivál jön létre, amiből nem maradhat ki a cirkuszművészet. A cirkuszművészet villám-performanszaival és a megnyitón történő átkeléssel a kulturális értékeink átmentésére hívja fel a figyelmet. Hónapok óta készülünk a megnyitóra, gigantikus vállalkozásról van szó. Nemcsak Magyarország, hanem a világ is oda fog figyelni, remélem ezrével állnak majd az emberek a Duna parton, valamint az Erzsébet- és a Szabadság hídon” – mondta el Fekete Péter, a Fővárosi Nagycirkusz főigazgatója a Nemzeti Színházban tartott sajtótájékoztatón.

Aki átkel a Duna felett kifeszített drótkötélen: ifj. Simet László artistaművész

Ifj. Simet László édesapjától, id. Simet Lászlótól tanulta a magasdrót-egyensúlyozást, akit Balogh Mihály „Baldio” artistaművész, a magyar cirkuszvilág meghatározó alakja fedezett fel, majd 1955-ben felkérte, hogy csatlakozzon a korszakalkotó Baldio Csoporthoz.

Ifj. Simet László húszévesen, 1978-ban csatlakozott szülei magasdrót-egyensúlyozó számához, 1978-tól velük lépett fel a világ legnevesebb cirkuszaiban 3 Simet művésznéven. 1989-től drótkötélen motorozik, majd 1995-től a halálkerék is színesíti a művészi repertoárját. Legújabb produkciója az Astronauts címet viseli, ami a halálkerék és a magasdrót kombinációja. Tizenhárom éven át visszatérő szereplő volt a Cirque du Soleil műsoraiban (Chemins Invisibles, Le hangar des Oubliés). A Le hangar des Oubliés előadásban főszerepet is játszott, a québeci vámház vámtisztjét alakította halálkerék produkcióval. Dél-Amerika kivételével az összes kontinensen fellépett a legnevesebb cirkuszokban, szabadtéri szórakoztató parkokban, színházakban és stadionokban. Az úgynevezett Skywalk cirkuszi számmal 1997 szeptemberében Budapesten a Szent István körút és a Visegrádi utca sarkánál kifeszített drótkötélen sétált át az ünneplő tömeg alatt, a 2012-es londoni olimpia és paralimpia záróünnepségén pedig 50 méteres magasságban. A mai napig aktív, 63 éves artistaművész 2019-ben megdöntötte saját magassági rekordját: Kínában, az első Wencheng Dawazi International Competition Fesztiválon 87 méter magasban, egy 157 méter hosszú drótkötélen többször is átszaladt.

Tehetségét számos szakmai díjjal jutalmazták: Érdemes Művész kitüntetéssel, Hortobágyi Károly-díjjal, a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjével, valamint számos nemzetközi cirkuszfesztiválon aratott kimagasló sikereket.

Ifj. Simet Lászlót Magyarország egyik vezető szimfonikus zenekara, a Danubia élőben kíséri az átkelés során. A zene- és a cirkuszművészet évszázadok óta, harmonikus szinergiában emelik egymás művészi értékeit, kifinomult eszköztárukat felhasználva együtt váltják ki a katarzis élményét a közönség lelkében. A zenészeket és az artistákat ugyanaz a szenvedély, alázat, szorgalom hajtja és köti össze. Mindkét művészeti ág hidat képez a múlt és jelen között, értékmentő és közvetítő szerepük egybeolvad a dunai átkelés során.

Ifj. Simet László Kínában is végrehajtott már egy elképesztő átkelést.[/caption]

Élő közvetítés testközelből

A Fekete Péter rendezésében létrejött történelmi cirkuszi produkció Magyarországon először lesz látható. A cirkusz világnapján, a világ cirkuszművészei és szakemberei ismét Budapestre figyelhetnek. Az európai viszonylatban is egyedülálló produkciót online is meg lehet majd csodálni olyan kamerák segítségével, melyek látványvilágát más közvetítések nem adják vissza.

Az otthon kényelméből is átélhető lesz, milyen a Duna felett sétálni dacolva a gravitációval, a széllel, a folyó elemi erejének hömpölygő vonzásával az artistaművészre és a ballance-rúdra rögzített GoPro kamera segítségével. Az élő közvetítést a levegőből drónok, valamint az uszályokon felállított kamerák segítik ezzel egyedülálló élményt nyújtva a képernyők előtt lévőknek.

A páratlan produkció online közvetítésére jegyek válthatók:

https://online-fnc.jegy.hu/event/3b58660a-142e-4c0e-b94c-cca696cede94