ReDance Ukraine – A közönség álló tapsviharral ünnepelte az ukrán-magyar cirkuszi táncestet a Fővárosi Nagycirkuszban

A táncest igazi közös élmény volt, a porondon és az aulában is megelevenedtek az ukrán és a magyar néptánchagyományok. Tánccal, sok ritmussal, a tradicionális mozgáselemek újragondolásával és rengeteg mosollyal telt az este, a cirkusz elementáris varázslatával megfűszerezve!

A Fővárosi Nagycirkusz megtelt élettel, lelkesedéssel, őszinte kíváncsisággal. Így jöhetett létre igazi kapcsolódás a kultúrák között, amelyet a közönség álló tapssal ünnepelt!2025. május 17-én 18:30-21:00 között rendezte meg a Fővárosi Nagycirkusz a ReDance Ukraine táncestet, amelyet a porondon Fekete Péter, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főigazgatója nyitott meg. Mint mondta: a Fővárosi Nagycirkusz három évvel ezelőtt fogadta be a háború elől menekülő ukrán artistanövendékeket, ez az este róluk: a múlt tiszteletéről, a tradíciókról és az innovációról szól. Hozzátette: A cirkusz tudományos tára által vezetett, több hónapos örökségvédelmi mintaprojekt az ukrajnai menekültekkel való méltó bánásmódra és a velük való izgalmas kulturális együttműködésre kívánta irányítani a figyelmet. Fekete Péter elmondta: céljuk egy olyan adaptálható, befogadó közösségi táncmódszertan fejlesztése, amellyel az ukrajnai háborúból menekültek képesekké válnak saját sokszínű, néptánccal és különböző táncos mozgásformákkal összefüggő szellemi kulturális örökségük közösségi megélésére és megőrzésére, egyéni és közösségi identitásuk megerősítésére és természetes, kreatív kifejezésére, és a befogadók kultúrájával való párbeszédre. A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főigazgatója kiemelte: a ReDance Ukraine mintaprojektet a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívum szakemberei vezetik, a Fővárosi Nagycirkusz és a Budapest Cirkuszművészeti és Kortárstánc Főiskola közreműködésével.

A táncest első felében ukrán és magyar cirkuszi táncosok és artista növendékek mutatták be az ukrajnai néptánc örökség hagyományos és újragondolt cirkuszi és közösségi formáit. A több hónapos feldolgozás és gyakorlás eredményeként a közönség láthatott hagyományos táncos üdvözletet és hopák néptáncot, tűztáncot és golyó egyensúlyozást, hiphopot és gurtniszámot, Szent Iván éjszakájához és a természet elemeihez kapcsolódó kortárstáncot, hagyományos szlobozsenszka táncot, ukrán polkát és krími tatár női táncot – mindezt fiatal artisták és táncosok egyéni, kreatív megközelítésében.

A rendhagyó cirkuszi táncest második felében az ukrán Spiv.Ochi kórus tagjai autentikus ukrán és magyar népdalokat adtak elő.

Az esemény közös ukrán-magyar táncházzal zárult, miközben ukrán kulináris különlegességeket kóstolhattak a résztvevők.

A ReDance Ukraine táncest a cirkuszi tudományos tár mintaprojektjének egyik állomása volt, amelyet a továbbiakban táncos filmetűdök, módszertani filmek és kiadványok, valamint nemzetközi konferencia követ.

A mintaprojekt a Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ által koordinált “A lakóhelyüket kényszerűen elhagyó ukrajnai menekültek szellemi kulturális örökségének védelme Magyarországon: befogadó közösségi gyakorlatok” című projekt keretében valósul meg. A mintaprojektben elsősorban a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ oltalmában álló, Ukrajnából menekült artista- és táncos-növendék gyermekek, fiatalok, táncosok és táncművészek vesznek részt.