Sikerrel zárult a dunai átkelés próbája

Április 15-én, a 10. Nemzetközi Színházi Olimpia nyitóünnepségén és a cirkuszi világnapon, Budapest egyesítésének 150. évfordulójához kapcsolódva, a Fővárosi Nagycirkusz történelmi jelentőségű artistaprodukcióval ünnepel: ifj. Simet László érdemes művész artista drótkötélen kel át a Duna fölött. Az egyedülálló produkció technikai szárazpróbáját jelentős sajtóérdeklődés mellett, a tököli repülőtéren tartották március 29-én.

A Fővárosi Nagycirkusz stábja hónapok óta készül a cirkusztörténeti eseményre, ám az ÁTMENTEM projekt álma már 8 évvel megfogalmazódott az esemény rendezőjének, Fekete Péternek a gondolataiban. Április 15-én, először történik meg, hogy egy ember drótkötélen sétálva átkel a Duna fölött. A többszörös cirkuszfesztivál-díjas, érdemes művész ifj. Simet László 300 métert tesz meg 30 méteres magasságban egy 22 milliméter vastagságú drótkötélen. A Duna két partján álló daruk közé feszítik ki a drótkötelet, a folyón lévő 3 uszályon pedig 20 ember összehangolt munkájával, kézi erővel feszítik meg a drótot, megakadályozva a túlzott kilengést. A Fekete Péter rendezte ÁTMENTEM nevű produkció a Duna fölött élesben fog zajlani, nem előzi meg vízi próba, ezért volt szükség egy előzetes száraz próbára. Ifj. Simet László 22 méteres magasságban, közel 20 perc alatt tette meg a 300 méteres távot. A XXI. Kerületi Hivatásos Tűzoltóparancsnokság munkatársai létra szerrel emelték az artistaművészt a szédítő magasságba.

Ifj. Simet László artistaművész 30 méter gamasan a drótkötélen

Ifj. Simet László karrierje csúcspontjának tekinti az április 15-i dunai átkelést Fotó: Urbán Ádám

A komoly tradíciókkal bíró magyar cirkuszművészet hidat képez az emberek, a művészeti ágak, a múlt és a jövő között. A biztosítókötél nélkül történő dunai átkelés egy vékony drótkötélen arra hívja fel a figyelmet, hogy melyek azok az alapértékek, amelyeket bármi áron át akarunk menteni, és amiket át kell adnunk a következő generációnak. Az ÁTMENTEM produkció erre hívja fel a figyelmet, mert ahogy minden előadó-művészeti ágazatnak, így a cirkuszművészetnek is kiemelt felelőssége van abban, hogy reagáljon a minket körülvevő világ változásaira.

Csoportkép, melyen a Fekete Péter, Ifj Simet László és a Baross Imre Artistaképző Intézet tanárai és diákjai vannak

A cirkusztöténeti jelentőségű produkció egy összehangolt csapatmunka eredményeképpen valósul meg Fotó: Urbán Ádám

Az európai viszonylatban is egyedülálló produkciót online is meg lehet majd csodálni olyan kamerák segítségével, melyek látványvilágát más közvetítések nem adják vissza. Az otthon kényelméből is átélhető lesz, milyen a Duna felett sétálni dacolva a gravitációval, a széllel, a folyó elemi erejének hömpölygő vonzásával az artistaművészre és a ballance-rúdra rögzített GoPro kamera segítségével. Az élő közvetítést a levegőből drónok, valamint az uszályokon felállított kamerák segítik ezzel egyedülálló élményt nyújtva a képernyők előtt lévőknek.

A páratlan produkció online közvetítésére jegyek válthatók:

https://online-fnc.jegy.hu/event/3b58660a-142e-4c0e-b94c-cca696cede94

Szekáry Zsuzsanna

Fotó: Urbán Ádám

További híreink