Villáminterjú az idei Tihany Életmű-díjas Eötvös Józseffel
A Tihany (Czeisler Ferenc, 1916-2016) cirkuszigazgató tiszteletére alapított életműdíjat kimagasló artistaművész tevékenységéért 2022-ben Eötvös Józsefnek ítélte a cirkuszi szakma. Ezzel az elismeréssel olyan életpályákat ismernek el, amelyek minden szempontból példamutatóak – akár a világszínvonalú szakmai tudást és a sikereket, akár a szorgalmat, akár a cirkuszművészet iránti, egész életen át tartó alázatot emeljük ki. A díjat Eötvös József március 15-én, a Fővárosi Nagycirkuszban a 14. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál díjnyertes artistaművészeinek produkcióiból összeállított Tavaszváró – Fesztivál + című műsor utolsó, ünnepélyes díszelőadásán vette át.
Számított rá, hogy Önnek ítéli a cirkuszi szakma a Tihany Életmű-díjat?
Egyáltalán nem számítottam rá, nagyon kellemes meglepetésként ért. Repes a szívem, hogy ezzel a rangos díjjal ismerték el a több évtizedes szakmai munkámat. A díjátadó után egy étteremben ünnepeltünk a családommal. Rengeteg gratulációt kaptam a közösségi oldalamon magyar és külföldi kollégától, még olyanoktól is, akiket negyven éve nem láttam. Megható, hogy a cirkuszi szakmából ilyen sokan osztoznak az örömömben.
Közel harminc éven át többféle nagyívű produkcióval bejárta Európát, majd hazatérve saját cirkuszt alapított. Hogy telnek manapság a napjai?
Szép és nyugodt életet élünk a szeretett feleségemmel és a családommal. Igyekszem minél több időt tölteni az unokáimmal és vigyázok a lányom, Susy kutyáira. Mivel most indult az utazócirkuszi szezon, megnéztük a Magyar Nemzeti Cirkusz és a Richter Flórián Cirkusz műsorait, jövő héten pedig további előadásokra megyünk el, mert cirkusz nélkül lehet élni, de nem érdemes.
Melyik volt a legemlékezetesebb fellépése?
Nem könnyű erre válaszolni, mert minden fellépés különleges, egyedi és megismételhetetlen. Szép emlékként őrzöm, amikor a gumiasztal számunkkal 1979-ben, II. János Pál pápa előtt a Vatikánban léptünk fel. Nemcsak a közönségnek, de Őszentségének is nagyon tetszett az előadásunk, aki személyesen, magyarul gratulált nekünk. A másik különleges élményem, amikor a három manézzsal rendelkező olasz Circo Americano-val lassan egy hete rostokoltunk Párizsban, mert a helyiek konkurenciaként tekintettek a cirkuszra és nem akarták megadni az engedélyt a sátor felállítására. Amikor végre felléphettünk, hosszú perceken át felállva tapsolt a közönség és a kollégák. Ezért csináljuk, ez a cirkusz értelme, hogy kirántsuk a közönséget a hétköznapok szürkeségéből és csodálatos pillanatokkal ajándékozzuk meg őket, ők pedig minket.
Mire a legbüszkébb a cirkuszi pályáját tekintve?
Miután végleg hazatértünk külföldről, a családommal Fantázia néven megalapítottuk a saját cirkuszunkat. Varázslatos volt, gyönyörű műsorokat állítottunk össze! Csodájára járt a közönség és a cirkuszi szakma is. Később, 2010-ben átvettük a stafétabotot Eötvös Tibortól és útjára indítottuk az Eötvös Cirkuszt a 21. században. Úgy gondolom, hogy ez méltó befejezése volt a cirkuszi pályafutásomnak.
Eötvös József cirkuszi lakókocsiban látta meg a napvilágot. Édesapja lévén az Eötvös-, édesanyja által pedig a Picard cirkuszi dinasztiából származik. Már gyermekként az Eötvös cirkusz porondjára lépett görgőegyensúlyozó-, zsonglőr-, bohóc- és akrobata produkciókban. 1968-ban házasságot kötött Eötvös Józsefnével (szül. Kraj Mária), majd egész Európát bejárták kiemelkedő zsonglőr-, gumiasztal-, levegő-és golyó-egyensúlyozó számaikkal. Az aktív, 55 éven át tartó artista pályától 2000-ben vonult vissza, majd 2010-ben újralapították az Eötvös Cirkuszt. Gyermekeik, Susy és Loránd, valamint unokáik is az artista pályát választották.
Szekáry Zsuzsanna
Borítókép: Urbán Ádám
További interjúkat és híreket ide kattintva olvashatnak.
Recommended Posts
ELINDULT A CIRKUSZFESZTIVÁL MONTE-CARLÓBAN
2025.01.18.