Visszaszámlálás indul! Három nap múlva lesz a “Csillagok, égbeli tűk” című előadásunk bemutatója!

2024.április 6-án, szombaton 19 órakor lesz a „Csillagok, égbeli tűk” című előadás bemutatója a Fővárosi Nagycirkuszban!

Egészen szeptember közepéig lesz látható a Fővárosi Nagycirkusz tavaszi-nyári showja, ami a „Csillagok – égbeli tűk” címet viseli. Az égbolt, a Hold, a Nap és a csillagok minden ősi kultúrában különleges jelentőséggel bírtak és még a királyok legfontosabb jelképei között is szerepeltek. A csillagok mítoszai még a Bibliában is megjelennek, de a mesék fő elemei között is ott vannak, elég, ha csak Antoine de Saint-Exupéry: A kis herceg című meséjére vagy a népmesékből ismert csillagszemű juhászra gondolunk.

Egy biztos, hogy a cirkuszban a csillagok mind összegyűlnek majd. A „XV. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál és a Fesztivál Plusz – Világsztárok Budapesten című előadás gigantikus sikereit követően a porond óriási planetáriummá alakul és megannyi csodát látatunk a Fővárosi Nagycirkuszban!

Részlet a “Csillagok, égbeli tűk” című előadás próbájából (fotó: Urbán Ádám)

A műsor káprázatos és pazar szuperkoncertté változik, amelyben az artista és táncos koreográfiák új értelmezést és dimenziókat adnak a legjobb magyar és világslágereknek! Rúzsa Magdi és a Queen, Anna and the Barbies és David Bowie, Cseh Tamás és Michael Jackson dalai talán soha nem szerepeltek még együtt, egy koncerten – kiegészülve artistákkal, táncosokkal, élő zenekarral, videoklipes videó- és fénytechnikával!

A Fővárosi Nagycirkusz „Csillagok, égbeli tűk” című nyári műsora a bolygónkról szól, és a bolygónkért aggódó csillagokról, a minket féltő Napról és Holdról, a ránk, emberekre gondos szülőként tekintő egész univerzumról!

Csillagok, égbeli tűk karcolják rá a szemünkre, baj van a földön, gond van az égen, és mi emberek valamit nagyon elszúrtunk. Nem vigyáztunk a ránk bízott kincsekre, a Földre, a természetre, az állatokra, a növényekre, és nem vigyáztunk egymásra sem. Az utolsó előtti percben vagyunk, és ha nem kapunk észbe, az ég ránk szakad és a Föld néptelen lesz, mi pedig szomorkodhatunk, hogy miért nem cselekedtünk!

De még van egy percünk, most még van visszaút, és megtanulhatjuk hogyan óvjuk meg, hogyan becsüljük meg azt az életteret és minden benne élőt, amely számunkra a világot jelenti.

A Fővárosi Nagycirkusz „Csillagok, égbeli tűk” című nyári műsora a bolygónkról szól, és a bolygónkért aggódó csillagokról, a minket féltő Napról és Holdról, a gondoskodó Földanyáról.

“Mentsük meg a földet – olyan egyszerű eszközökkel, amit a cirkuszművészektől tanulhatunk el!”

Megszokhattuk, hogy Fekete Péter cirkuszi rendezései mindig valami fontos üzenetet állítanak a középpontba. „A megújuló klasszikus cirkuszművészet legfontosabb sajátossága, hogy túllép a puszta szórakoztatáson, reflektál a világ aktuális dolgaira, érzelmeket, katarzist képes kiváltani, emberi viszonyokról és a fontos társadalmi-emberi dolgokról szól.”

A Fővárosi Nagycirkusz nézői és a világ minden részéből cirkuszi műsorainkra érkező szakemberek számára már nem újdonság, hogy itt, nálunk nemcsak világszámokat láthatnak a manézsban, de minden műsorunkban van valami plusz gondolat, az artistaszámoknak keretet adó, a lelkeket megcsavaró, az előadás után is ható, beszélgetéseket elindító ÜZENET is.

A januári Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál egyedülálló különlegessége volt a Lyrical Circus Late Night Show, melyben egy magzatát szíve alatt óvó édesanya jelképezte az életet, a felelősséget, a Földünkkel való szoros viszonyunkat. A Földanya úgy vigyáz ránk, gyermekeire, ahogy mi vigyázunk rá: ha hagyjuk elpusztulni, mi is árván maradunk a végtelen hideg űrben.

A Lyrical Circus Late Night Show során születtek meg azok – a cirkuszművészek között világszerte komoly elismerést kiváltó – jelenetek, amelyeket az idei nyári műsorban a Fővárosi Nagycirkusz alkotói csapata tovább gondolt, és sok új elemmel és jelentésréteggel egészített ki.

Egy űrhajó ablakából nézzünk le a földre – ahogy a műsorunkban szereplő Simet László teszi meditatív produkciójában –, lássuk meg a földön pusztító viharokat, a lángokat, a viszályokat és háborúkat… de lássuk meg a természet csodálatos sokszínűségét is, az egymásra figyelés energiáit, az egymás elfogadásának és tiszteletének lehetőségét is!

A cirkuszi manézs 13 méter átmérőjű köre egy nagyon erős szimbólum. Ami itt történik, az kívül van a zaklatott világ történésein és zajain. Ugyanakkor a manézs szimbolizálja magát a világot is. A manézs azokat az értékeknek a jelképe, amelyek számunkra, cirkuszművészek számára oly fontosak, és amelyeket mindannyian szeretnénk örökül hagyni gyermekeinknek, unokáinknak. Egymásra figyelés, egymás kölcsönös elfogadása és tisztelete, összetartozás, lojalitás, csapatmunka, testvériesség, a lehetetlennek tűnő bármi áron történő legyőzése. Olyan értékek, amelyeket a cirkuszművészek mindennapi munkájukkal, életformájukkal, kitartásukkal tudnak példaként felmutatni. Ha pedig el- és megtanuljuk az artistáktól e szemléletmódot, akkor tettünk egy fontos lépést afelé, hogy világunk kevésbé legyen kiüresedett.

Ahogy nyári műsorunk egyik sodró lendületű jelenetében Antony César világsztár levegőakrobata is erre utal David Bowie Space Oddity című számának megidézésével, és ennek Fekete Péter rendező és csapata általi tovább gondolásával. Ne fogadjuk el, amit Bowie énekel – „And there’s nothing I can do” –, mert mindig lehet valamit tenni, mindig van új fény, amely utat mutat neked, mindig van még egy esély, van egy kéz, amely utánunk nyúl, és nem hagy leesni vagy az űrben elveszni minket… Nem vagy egyedül! Nem vagyunk egyedül! Figyeljünk egymásra! Vigyázzunk egymásra!

KINEK AZ IGAZSÁGA?

Fekete vagy fehér? Enyém vagy a tied? Az én igazságom vagy a tied? Csupa viszálykeltő „vagy-vagy” helyzet, amelyekben egy pillanat alatt ember embernek farkasa lesz, és egymásnak esünk! „Háború van … hé, mit akartok?” – írja Bereményi Géza a műsorunkban is megidézett Cseh Tamás dalban, és mi jól elgondolkodhatunk, mit tudunk erre az arcunkba dobott kérdésre válaszolni.

Tudunk-e egyáltalán erre a kérdésre válaszolni feje tetejére állt világunkban? Tudunk-e ezen változtatni? Van-e esélyünk úgy megismerni és elfogadni a másik véleményét, kultúráját és ami a legfontosabb: a miénkkel egyenrangú, a miénkkel egyszerre létező IGAZÁT, hogy közben ne adjuk fel a sajátunkat? Létezik-e új szín, ami befér a mi feketénk és fehérünk közé? Csupa olyan kérdés, amelyekre válaszokat keres a Fővárosi Nagycirkusz új előadása.

„Vigyázz a madárra, ha válladra repül…” – Így vigyázzunk egymásra is, ha egymás mellé sodor minket a sors… és így fogadjuk be a másik embert, minden szavával, tekintetével, gondolatával, múltjával és örökségével, hagyományaival és hitével, árnyékaival és színeivel együtt … mert ahogy nekünk is, úgy neki is az ad erőt, amit otthonról kapott és hozott. Őseink, családunk, nagyszüleink és szüleink génjeink örököltük, általuk formálódtunk, alakultunk, változtunk és készültünk el kész emberré.

És ami a legfontosabb: két igazság nem feltétlen egymás ellensége, ha nem oltja ki egymást, hanem egymás mellett létezik: a messziről jött másik ember is és én is. Mi ketten, mi sokan, mi mindannyian, a kék bolygó lakói – róluk, azaz rólunk szól a Fővárosi Nagycirkusz „Csillagok, égbeli tűk” című nyári műsora.

A „Csillagok, égbeli tűk” című előadás fellépői:

Simet Lászlóasztronauta/szemafor
Antony Cesar (Belgium)gurtni
Andrejs Fjodorovs (Lettország)galamb
Troupe Addis Ababa (Etiópia)hand voltiage
Troupe Addis Ababa (Etiópia)rúdszám
Duo Reflection (Üzbegisztán)duó gyűrűszám
In Your hand (Oroszország)sitz
Vladimir Erofeev (Oroszország)rolla-bolla
“Old Circus” School Ukraine (Ukrajna)ukrán artistanövendékek
Tánckara Fővárosi Nagycirkusz tánckara