A cirkuszi csoda mindenkié – élményalapú pályaorientációs nyílt napot tartottunk a Fővárosi Nagycirkuszban!
Első alkalommal szervezett cirkuszművészeti pályaorientációs napot a Belügyminisztérium és a Fővárosi Nagycirkusz a gyerekvédelemben élő fiatalok számára, az Apponyi Franciska Jövőműhely program keretében.Az esemény célja az volt, hogy az állami gyermekotthonokban élő diákok megismerjék a cirkuszművészet világát és segítsük őket a pályaválasztásban.
A Fővárosi Nagycirkusz mentorálással, élménypedagógiával, az intézményben dolgozó szakemberek és a cirkuszművészeti képzések megismertetésével, eszközök kipróbálásával segíti a hátrányos helyzetű gyerekeket abban, hogy készségeiknek és érdeklődésüknek megfelelően válasszanak szakmát, tanuljanak tovább és sikeresekké váljanak. A pályaorientációs nap során a Belügyminisztérium Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatósága, valamint a Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató fenntartásában lévő gyermekvédelmi intézményekből érkező, 14-18 éves fiatalokat a cirkuszművészeti szakmák világába kalauzoltuk el. Kollégáink segítségével betekintést nyerhettek a hang-, fény- és porondtechnika, valamint a közönségszolgálat munkaköreibe.
Az interaktív foglalkozásokat követően 15 órakor megtekintették a „Csillagok, égbeli tűk” című előadást. Azok számára, akik kedvet éreznek ahhoz, hogy a jövőben is bővítsék cirkuszszakmai ismereteiket és élkötelezettnek érzik magukat ahhoz, hogy cirkuszművészeti tudásukat elmélyítsék, a Fővárosi Nagycirkusz további gyakorlati lehetőséget, mentorprogramot biztosít.
Cirkuszpedagógia, cirkuszművészeti felsőoktatási képzés
A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ kiemelt feladatának tekinti az oktatást. A Fővárosi Nagycirkusz szakemberei 2016-ban, a világon egyedülálló módon és a cirkuszok közül elsőként dolgozták ki az előadásokhoz kapcsolódó rendhagyó cirkuszpedagógiai órákat. A különleges helyszínen történő edukáció célja az iskolában megszerzett tudás elmélyítése, az elméleti ismeretanyag gyakorlattá, élménnyé varázslása. A 45 perces foglalkozások során a diákok jobban megérthetik a már korábban tanult alapfogalmakat, valamint megismerkedhetnek új, érdekes jelenségekkel, folyamatokkal is. Tanáraink széles körű módszertannal: az élménypedagógia, a kompetenciafejlesztés és az ismeretbővítés eszköztárával hozzák közelebb a tanulókhoz az előadás során látott produkciókat, miközben visszautalnak az előzetes információkra, és befogadhatóbbá teszik az iskolai tudásanyagot, vagy éppen új fogalmakkal ismertetik meg a tanulókat.
2023-ban Magyarországon elsőként indítottunk felsőoktatási -BA- szintű cirkuszművészeti képzést, amely évről-évre más-más zsánereket állít a középpontba.