A Magyar Tudomány Ünnepe a Fővárosi Nagycirkuszban
A Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívum fennállásának kétéves évfordulóját a Magyar Tudomány Ünnepén, 2024. november 2-án ünnepeltük a Fővárosi Nagycirkuszban. A „Karácsonyi Csodashow” című előadás elején zajló rövid ünnepi eseményen Fekete Péter főigazgató úgy fogalmazott: azért tud a Fővárosi Nagycirkusz Európa vezető cirkuszművészeti intézménye lenni, mert egy olyan tudományos háttérműhely segíti az itteni munkát, amely példátlan kontinensünkön.
A Magyar Tudomány Ünnepén, a Magyar Tudomány Napja alkalmából a Fővárosi Nagycirkusz főigazgatója fennállásának második évfordulóján köszöntötte a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívumot, valamint a Fővárosi Nagycirkusz tudományos módszertani munkatársait:
- Szonday Szandra – muzeológust
- Kerülő Tünde – muzeológust
- Bereczky Dávid – levéltárost
- Kerner Tünde – könyvtárost
- Lakner Gábor – kottatárost
- Hidvégi Petra – adattárost
- Pilgermayer Henrietta – adattárost
- Richter Dániel – adattárost
- Bécsi Gábor – adattárost
- Szabó Tamás – adattárost
- Petró Eszter – etológust
- Horthy Andrea – mentorprogram vezetőt
- Sándor András – cirkuszpedagógiai vezetőt
- Joó Emese – főmuzeológust, a tudományos tár vezetőjét.
A Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívum az elmúlt két év során 208 darab kosztümmel, rekvizittel és apparáttal, 1475 filmmel, fotóval és nyomtatvánnyal gyarapodott, 14.488 darab digitalizálás történt, 7 darab magyar és nemzetközi cirkusztörténeti kiállítás került megrendezésre, 176 múzeumi kutatást, tárlatvezetést tartott az intézmény. A Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívum 940 darab könyvvel, 2500 darab folyóirattal, 150 darab kottával gyarapodott, Lakner Gábor zenész, kottatárosnak köszönhetően „Hangzó cirkuszi kottatárat hozott létre. A tudományos irattár 62 iratfolyóméter maradandó értékű iratanyaggal gazdagodott. A Fővárosi Nagycirkusz Mentorprogramja során 200 amatőr cirkuszi klubbal vette fel a kapcsolatot, 2000 amatőr cirkuszművész gyermeket és fiatalt közvetlenül támogatott, 6000 fő amatőr légtornászt mentorált.
A Fővárosi Nagycirkusz a felelős állattartás jegyében 1200 állat asszisztált foglalkozást tartott országszerte és 120 cirkuszi állat egyed jólléti felmérésére került sor, állatvédelmi kutatást végzett 72 egyetemi hallgató bevonásával.
Az FNC Cirkuszpedagógia program keretében 32 rendhagyó órát tartott a Fővárosi Nagycirkuszban és 135 foglalkozást 45 hazai településen. Az „1100 éve Európában, 20 éve az Unióban” elnevezésű programnak pedig 5.000 résztvevője volt országszerte.
Legújabb tudományos gyűjteményünk a könyvtári Kottatár, amelyben ma 250 kotta, több mint 2.000 kottaoldal található 1971-től napjainkig – a különleges cirkuszi zenemű gyűjteményt Lakner Gábor gondozza, aki nyugdíjazásáig 43 éven keresztül zenélt a Fővárosi Nagycirkusz zenekarában, jelenleg ő a könyvtári Kottatár vezetője.
Könyvtári innovációnk a „Hangzó cirkuszi kottatár”, amely Lakner Gábor kezdeményezése: az általa rekonstruált régi cirkuszi kottákat zenészként ő elő is készíti a Fővárosi Nagycirkusz zenekara számára, hogy zenekarunk újra eljátszhassa a korábbi cirkuszi zeneműveket.
Ezekről felvétel készül, és a kottákhoz kapcsolódóan a zenék is hozzáférhetőek – így kottáink egyszerre olvashatóak és hallgathatóak is a cirkusz könyvtárában.
A Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából ma először szólaltatta meg legrégebbi kottáinkból 3 zeneművet a Szakál László által vezetett Fővárosi Nagycirkusz zenekara.Mindhármat 53 évvel ezelőtt komponálta Radnóti Tamás és Martiny Lajos, az egyedi szerzemények és hangszerelések a Fővárosi Nagycirkusz új épületének 1971. január 14-i megnyitására készültek.A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ a magyar cirkuszművészet nemzeti intézménye, amelyben a nagy múltú előadó-művészeti és artistaképzési tevékenység mellett 2019 óta tudományos munka is zajlik. Négy év előkészítést követően, 2022. november 10-én ünnepélyes keretek között, a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából hivatalosan is megalakult a cirkuszi tudományos tár: a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívum, amely így a legfiatalabb hazai közgyűjtemények és kutatóhelyek egyike.A Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívum küldetése a magyar és magyarországi, valamint magyar vonatkozású nemzetközi cirkusztörténet kutatása, örökségvédelme, gyűjtése, feldolgozása és bemutatása. A hiánypótló, artistaművészek közreműködésével gyarapodó cirkusztörténeti közgyűjteményben múzeumi, könyvtári és tudományos irattári gyűjteményi egységek találhatóak, amelyek forrásértékű tudásanyaga a nyilvános és ingyenes kutatószolgálaton keresztül hozzáférhető az artistaművész közösség, az oktatás, a tudományos kutatás és minden érdeklődő számára. A cirkuszi tudományos munka és módszertani fejlesztések eredménye többek között integrált gyűjteménykezelés, innovatív állatvédelmi program, rendhagyó cirkuszpedagógiai program, valamint egyedülálló, az amatőr cirkuszi tevékenységet támogató cirkuszi mentorprogram.A cirkuszi tudományos tár székhelye Budapesten, Rákosligeten található (Vidor utca 10.), kiadványai és állandó cirkusztörténeti kiállítása a Fővárosi Nagycirkuszban, villámkiállításai és időszaki kiállításai az online térben és országszerte láthatóak. E-mail elérhetőség: museum@circus.hu, library@circus.hu
Recommended Posts
ELINDULT A CIRKUSZFESZTIVÁL MONTE-CARLÓBAN
2025.01.18.