Akadémia Napja – „múlt, jelen s jövendő, egymást ölelik”
A Baross Imre Artista- és Előadó-művészeti Akadémia hagyományteremtő szándékkal egy egész napos programsorozatot rendezett október 24-én tagintézményében, az Oktopus Multimédia Intézetben, valamint a Fővárosi Nagycirkuszban. Az iskola névváltoztatásának apropóján előadás-sorozattal, kiállítással és ünnepi cirkuszművészeti előadással várta az érdeklődőket.
Délelőtt az Oktopus Multimédia Intézet Tagintézményben A zene szerepe a cirkuszművészetben címmel tartottak előadás-sorozatot a meghívott neves előadók (Szakál László, Pánczél Lajos, Mocsáry Gábor, Greifenstein János, Eötvös Tibor „Szandi”) a cirkuszi élőzene, a zenedramaturgia, a hangtechnikai problémák és megoldások, valamint a zenebohócok művészete témakörökben.
A programsorozat délután fél öttől a Fővárosi Nagycirkuszban folytatódott, ahol zsúfolásig megtelt a nézőtér. Az Akadémia idei nagy sikere, a Szentivánéji álmodók című, műfajteremtő cirkusz-musical produkció mozgalmas, összművészeti nyitójelenete után, a megjelenteket Kovács Gábor Dénes, a Baross Imre Akadémia igazgatója és az előadás rendezője köszöntötte. Az intézményben összesen 103 tanár adja át a tudását 453 diáknak, akik az Artista Akadémián, a békéscsabai Színitanházban és az Oktopus Multimédia Intézetben kapnak átfogó művészeti és kreatív szakmai képzést. Az iskola névváltoztatásával kapcsolatban Kovács Gábor Dénes jelezte, hogy az intézmény valós, mindeddig figyelmen kívül hagyott alapítási időpontjának, eredeti nevének, és a névadó-alapító szervezeti szándékának feltárására alapoz. A kommunista hatalomátvételt követően, 1951-ben végül engedélyezett és elindított Artistaképzőt, valójában 1948. október 15-én alapjtotta Baross Imre, mégpedig Artista Akadémia néven. A Baross által már ekkor életre hívott szabad szellemű intézmény főigazgatói Nádasi Ferenc, az Operaház balettmestere és Pataky Ferenc olimpiai bajnok voltak. „Sport és a művészet. Ebből áll össze az akadémiai elképzelés, amit mi most 74 év után igyekszünk felújítani, megújítani és a 21. század feltételrendszerébe helyezni. A mai nap erről szól, és mindenekelőtt azokról az értékekről, amelyeket szeretnénk meghatározni, szeretnénk a múltban újra megtalálni és közvetíteni a mai növendékeink, és rajtuk keresztül a mai cirkuszt kedvelő nagyközönség felé” – mondta Kovács Gábor Dénes. Az iskola hét évtizedes fennállását nem csak egy átfogó rövidfilm, hanem a Fővárosi Nagycirkusz aulájában létesített kiállítás is bemutatta, amelyet az intézmény előző igazgatója, Murainé Szakáts Ildikó lektorált. A Molnár Erika és Pintér Áron által összeállított Hét évtized című tárlathoz egy kiállítási katalógus is tartozik, amely egyúttal az iskola Cirkusz-Világ magazinjának első száma is.
A Baross Imre Artistaképző Akadémia tagintézményei, a Színitanház és az Oktopus Multimédia Intézet bemutatkozó kisfilmjei betekintést nyújtottak az átfogó művészeti és kreatív szakmai képzések folyamataiba, valamint jelenlegi és jövőbeli működésükbe. „Három különböző tagintézményből kell létrehoznunk egy egységes szervezetet, amelyben nem csupán a családias jelleg, hanem sokkal inkább a csapatszellem dominál. Egy olyan csapatot építünk, ahol előbb-utóbb mindenki meg kell, hogy találja a közös építkezésben betöltött feladatkörét és felelősségét. Kiemelkedően fontos a feltételrendszer kialakítása, amelyet az elmúlt két esztendőben kialakítottunk, most a tematikai, módszertani és főként esztétikai fejlesztés, fejlődés kerülhet előtérbe, hogy valóban Artista- és Előadó-művészeti Akadémiává válhassunk” – hangsúlyozta Kovács Gábor Dénes. Erre nagy hangsúlyt fektetett az iskola, ugyanis felszerelték és megújították a tagintézményeiket és a törzsintézményt is a szükséges tárgyi eszközökkel, különösen ügyelve a biztonságtechnikai szempontokra. Az Akadémia igazgatója beszédében a humán erőforrás fontosságára is kitért, náluk ugyanis valamennyi tanári státuszt sikerült felkészült pedagógusokkal, szakmai oktatókkal, művésztanárokkal betölteni, akik közül többen jelentős kitüntetéseket, díjakat is átvehettek az elmúlt év során. Ám nem csak a tanári kar, hanem az artistanövendékek is komoly eredményeket érnek el itthon és nemzetközi fesztiválokon egyaránt. Az összművészeti produkció, a Szentivánéji álmodók 15 előadásban aratott jelentős szakmai és közönségsikert a Fővárosi Nagycirkuszban, a Sziget Fesztiválon, a Szarvasi Víziszínházban, valamint meghívást kapott a Sissi Fesztiválra. Az artista növendékek pedig diadalt arattak itthon és külföldön egyaránt. A XIV. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál Newcomer versenyének dobogójára három BIAK-os produkció állhatott fel (Grandpierre Gabriel, a Duo Donnert és Novákovics Noémi). A Porond Ifjú Csillaga elismerést az iskola végzős diákja, Russnák Regina vehette át tavasszal. Grandpierre Gabriel, Nagyhegyi Sára valamint Heizer Dominika pedig az elmúlt hetekben értek el kiemelkedő nemzetközi fesztiválsikereket.
Kovács Gábor Dénes fontosnak tartja, hogy minden növendék egyéni tehetségfejlesztését meg tudják valósítani. Különösen, ha artistaképzésről van szó, a tehetségfejlesztést korai életszakaszban ajánlott elkezdeni, ezért az elmúlt évben létrehozták az Alapfokú művészeti oktatás cirkuszművészeti ágát, amely Békéscsabán és Budapesten is elindult. Ez az utánpótlásképzés tekintetében is nagyon fontos, ezért a Nemzeti Cirkuszművészeti Központtal tavasszal egy nagyszabású és újszerű tehetségkutató versenyt és fesztivált rendeznek AcroAirAcademy néven.
Szeptember 1-je óta huszonöt Ukrajnából menekült artista diák és több kiváló tanár is a Baross Imre Akadémia kötelékében tanul és tanít, közülük hárman adtak ízelítőt a tudásukból egy különleges produkcióval. Ennek apropóján Kovács Gábor Dénes felelevenítette az iskola további, jól működő partnerkapcsolatait, többek között a Központi Sport- és Ifjúsági Egyesülettel, a Recirquel Társulattal, valamint megosztotta, hogy az Akadémia nemrég a Károli Gáspár Református Egyetem partneriskolája lett. „Nagyon fontos tovább építenünk a kapcsolatrendszerünket az utazócirkuszokkal és az artista szakmával. Erre dolgoztuk ki és valósítottuk meg az egyéni tanrendet a nálunk tanuló, ifjú artisták számára, amelyben részt vesznek többek között a Fővárosi Nagycirkusz Melyiket a 9 közül? műsorában fellépő Ádám Rudolf és Ádám Henrik is. Ez a kapcsolatrendszer szükséges a közös eredményekhez, egymás segítéséhez és az egymástól való tanuláshoz” – mondta Kovács Gábor Dénes, majd összefoglalta az általa vezetett intézmény legfontosabb törekvését. „Fel kell frissítenünk az előadó-művészeti esztétikáról való gondolkodásunkat. Egy komplexebb előadó-művészeti képzést kell megvalósítanunk fejlett, rugalmas, 2022-ben aktuális pedagógiai módszertannal” – mutatott rá az igazgató.
Az iskola az október 23-i nemzeti ünnepre egy különleges összművészeti produkcióval készült. Ötvenhatosok címmel emlékműsort adtak a 10. évfolyamos artistanövendékek és a színészhallgatók, melyhez a technikai hátteret, miként az est egészéhez, az Oktopus Multimédia Intézet Tagintézmény diákjai biztosították.
Az első Akadémia Napja programsorozat az artista növendékek zsánerszámokból szerkesztett, magas színvonalú műsorával zárult, amelyben bemutatkozhattak a következő évek fesztiváljainak reményteljes résztvevői.
Szekáry Zsuzsanna
Recommended Posts
ELINDULT A CIRKUSZFESZTIVÁL MONTE-CARLÓBAN
2025.01.18.