Ferenc pápa és a cirkusz – történeti gyökerek, előzmények és érdekességek

Ma, április 26-án, szombaton temetik Ferenc pápát, a 88 éves korában elhunyt katolikus egyházfőt. A Szent Péter Bazilika előtt hatalmas tömeg gyűlt össze, katolikus hívek, az egyházfő életművét tisztelő politikusok és közéleti személyiségek egyaránt. A pápa nyitottsága, emberszeretete, közvetlensége sokakat megérintett, a katolikus egyházon belül és kívül is. Ennek volt egy apró, de számunkra fontos üzenettel bíró jele az is, hogy a pápák közül szinte elsőként nyitott volt az artisták és cirkuszi művészek felé is, nem egyszer fogadta is őket, cirkusszal kapcsolatos gondolatai pedig olyan üzenetek, melyek a világ minden rejtett csücskébe eljutottak. Halála és felénk irányuló szeretete kapcsán kíváncsiak voltunk, hogy mindennek milyen előzményei vannak. Először visszarepültünk a történelembe, és a kereszténység kétezeréves történetében próbáltunk nyomokat találni.

Tovább »

Megemlékezés Ferenc pápáról a Fővárosi Nagycirkuszban

Április 26-án, szombaton a 11:00 és 15:00 órakor kezdődő „Splash- Vízicirkusz- Swing a víz fölött” című előadásaink kezdetén főhajtással emlékezünk Ferenc Pápára.  Fekete Péter, a Fővárosi Nagycirkusz főigazgatója korábban személyesen is találkozhatott a katolikus egyház 266. pápájával, a Vatikánvárosi Állam április 21-én elhunyt vezetőjével Ferenc Pápa ajtaja mindig nyitva állt a cirkuszművészek előtt, audienciáin rendszeresen, örömmel fogadta az artistaművészeket. Az egyik általános kihallgatáson Ferenc pápa ezekkel a szavakkal fordult a cirkuszművészekhez: „A cirkuszosok szépséget alkotnak, a szépség megteremtői. És ez jót tesz a léleknek. Milyen nagy szükségünk van a szépségre”! Egy másik alkalommal úgy fogalmazott: „Köszönöm, hogy megmosolyogtatjátok az embereket.”Szavai mélyen a szívünkbe vésődtek: „Olyanok vagytok ti cirkuszművészek, mint a vándorprédikátorok: a legkisebb településre is elviszitek a vigaszt és a mosolyt.”Ezek a gondolatok megerősítenek bennünket abban, hogy amit teszünk, az nem csupán művészet, hanem hivatás – örömet adni, lelkeket emelni, reményt vinni oda is, ahol talán már régóta nem járt. Április 26-án közösen emlékezünk arra az emberre, aki szavaival és tetteivel hidat épített hit, kultúra és emberség között.  

Tovább »

Magyar üzenet szól a világ összes cirkuszában a Cirkuszi Világnap alkalmából!  

Április 19-e, a Cirkuszi Világnap a cirkuszművészet legjelentősebb közös, nemzetközi ünnepe. Ez alkalomból Fekete Péter, Jászai Mari-díjas, Érdemes Művész, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főigazgatója a világ valamennyi magyar és nemzetközi artistaművésze számára, – tisztelete és elismerése jeléül – az alábbi üzenetet fogalmazta meg: „A cirkuszi porond egy földre fektetett glória” „Földre fektetett hatalmas glória, gigajegygyűrű. Egy 13 méter átmérőjű kör. Manézs. Porond. Cirkuszi színpad. Egy hely, amely kiszakít a zaklatott világból. SZIGET — ahová csak sáros cipő nélkül és csak tiszta lélekkel léphetsz. Egy fűrészporillatú, hatalmas tányér az Isten tenyerén. Körülötte, körös-körül széksorok, felette csíkos kupola. Egy szent hely! Az emberi akarattal, kitartással, egymásra figyeléssel, megvalósítható csodák szentélye. Egy olyan hely, ahol a munka, az eltökéltség, a csapat feltétlen egysége szüli meg a csodát. Ahol legyőzzük a gravitációt, ahol fennmarad a 7 labda a levegőben, ahol ember és állat harmóniában egymásra talál, ahol könnyed magassággá válik a szédítő mélység. Egy 13 méteres különleges kör, ahol kívül maradnak az ellentétek, ahol barnabőrű a fehér vállára áll, a mohamedán a keresztényt tartja, ahol az ukrán az oroszt segíti és ahol nincs óriás vagy törpe, csak munka és eltökéltség. A másik tisztelete, egymás kiegészítése!  Ülnek körkörös sorokban százak, ezrek. Jönnek napról napra és rácsodálkoznak: így is lehet? Gyűlölet, viszály és háború nélkül. Egymást segítve, egymásban feltétlenül bízva. Összefogva, a másik rezzenésére mindig figyelve, a másik derekát a jó pillanatban elkapva, egy lélegzetvételére is koncentrálva.  Ha te erre billensz, akkor én arra mozdulok, kiegyensúlyozlak, kiegészítelek. És ha kell, akkor védőháló vagy biztosítókötél nélkül is. Összecsorgott izzadtsággal és közös felszabadult mosollyal. Összeszorított fogakkal és kirobbanó örömtapssal. Így is lehet? Igen, így is lehet. És emberek jönnek nap nap után, próbálják eltanulni és ellesni a példát. És újra jönnek, és elhozzák hát fiaikat és leányaikat is. És jönnek újra és figyelnek. És elhozzák a nagyit és

Tovább »

A cirkuszi múlt írásos emlékei – Bemutatkozik a tudományos irattár

A Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívum tudományos munkájában kiemelt forrásértéke van annak a gyűjteménynek, ami 62 iratfolyóméter cirkuszi levéltári anyagot foglal magában. Tekintsük át, mi a jelentősége egy levéltárnak! Miért fontos a magyar cirkusztörténet szempontjából tudományos irattárat fenntartani a Nemzeti Cirkuszművészeti Központban?

Tovább »

Hét méter magasból zuhant le a Fővárosi Nagycirkusz fellépője

Saját felelősségre hamarabb levetette a gipszet a lábáról egy baleset után, hogy visszatérhessen a manézsba egy magyar artistanő. A Fővárosi Nagycirkusz új, nyári műsorában látható Fehérgyarmati Adrienn, partnerével, Tóth Gabriellával a porond helyén kialakított hatalmas szökőkút közepén mutatja be hajmeresztő trükkjeit.

Tovább »

Olimpiai bajnokaink is helyet kaptak a strandfürdővé alakított Fővárosi Nagycirkuszban – lenyűgöző fotók

Április 12-én mutatták be a SPLASH! névre keresztelt show-műsort a Fővárosi Nagycirkuszban, amelyhez az egész épületet átalakították. A helyszín most egy 100 évvel ezelőtti strandfürdőt idéz, ahol a cirkuszi porondot egy mozgatható elemekkel telepakolt medencére cserélték, amelyből több száz fúvókán keresztül szökellenek szanaszét a vízsugarak. Az új műsorban az alkotók a magyarok mellett francia, olasz, kanadai, moldovai, orosz és ukrán fellépőket, sőt egy csapat papagájt is felvonultatnak, miközben a vizes sportok hazai kiválóságairól is megemlékeznek.

Tovább »

Utánunk a vízözön! – Vízicirkusz előadások a Fővárosi Nagycirkuszban

Április 12-én mutatják be a Fővárosi Nagycirkusz legújabb vízicirkusz műsorát Splash! címmel. A rendszeresen cirkuszba járók nem először láthatnak vízzel elárasztott porondot, hiszen a Fővárosi Nagycirkusz 2-3 évente tűz a műsorára vizes előadást. Vajon mióta lehetséges ez? Mikor volt a legelső és mikor a legutóbbi vízicirkusz előadás Budapesten?

Tovább »

Csodaemberek a magyar cirkuszművészetben

Nagyszabású ünnepségsorozattal emlékeztünk meg a modern cirkusz 250 évvel ezelőtti kezdeteiről 2018-ban a Fővárosi Nagycirkuszban. Reflektorfénybe helyeztünk 25 kiváló magyar cirkuszművészt, akiknek pályája követendő példa mindannyiunk számára. Ők azok a cirkuszi csodaemberek, akiknek kimagasló szakmai munkája és sok éves kiemelkedő előadóművészeti tevékenysége maradandó értéket képvisel a magyar cirkuszi kultúrában. Közülük néhányuktól időközben sajnos búcsút kellett vennünk, és emléküket örökre megőrizve portréikat áthelyeztük a Fővárosi Nagycirkusz aulájában a Mennyei Manézsba. 2025. február 9-én összehívtuk a magyar cirkuszművészet csodaembereit, akik közös kerekasztalbeszélgetés keretében komoly szakmai alapokon nyugvó, felelősségteljes döntést hoztak arról, hogy kik kerüljenek be a legkiválóbb 25 magyar artistaművész körébe. Egyhangúan döntöttek Endrész László, Szabó Ferenc „Bütyök” és Hegedűs Sándor „Hecsi” artistaművészek megválasztásáról, akik 2025. április 13-án, a Fővárosi Nagycirkusz új előadása díszbemutatójának szünetében megtartott ünnepségen maguk helyezik fel portréikat a cirkuszi csodaemberek közös falára. Arra a látványos emlékfalra, ahol a kiválasztott csodaemberek portréképei mellett valamennyiük pályafutásának kiemelkedő pillanataiba is betekinthetünk, a cirkuszmúzeum archív felvételeiből készített rövidfilmeken keresztül.   Ismerkedjünk meg újonnan kiválasztott cirkuszművész példaképeinkkel!   Endrész László 1945-ben született Magyarországon, anyja révén a Schlingloff-cirkuszdinasztia 9. generációjának tagjaként. A Baross Imre Artistaképzőben tanult, bátyjával közösen elevenítette fel édesapja 1920-as légtornász produkcióját, fliegende (repülő trapéz) zsáner számmal vizsgázott le az artistaképzőben. Miután bekerült a Fővárosi Nagycirkusz egyik nagy műsorába, megnyílt előtte a világ. Angliában megismerkedett Fossett-cirkuszdinasztiából származó feleségével, később gyerekeivel közös számaikkal járták a világot. Egy idő után elkezdett műsorokat rendezni, majd impresszárió-vizsgát tett, és segített leszerződni a fiatal artistáknak a különböző cirkuszokhoz. 1980-ban Londonban megalapította a Tip Top Entertainments ügynökséget, majd elfogadta a felkérést az Egyesült Királyság legtradicionálisabb és legnagyobb állandó cirkuszművészeti központjának vezetésére – immár 35 éve sikeres igazgatója a The Blackpool Tower-nek.  Rendszeres zsűritag rangos nemzetközi cirkuszfesztiválokon, és aktívan részt vesz az Európai Cirkuszművészeti Szövetség munkájában is. 2018-ban Pro Cultura Hungarica díjat kapott a magyar cirkuszművészet népszerűsítéséért, támogatásáért.  

Tovább »

VÁR A MANÉZS! – II. HUNGARIAN CIRCUS TALENT FESZTIVÁL – GYŐZTESEK GÁLÁJA

A márciusban nagy sikerrel lezajlott VÁR A MANÉZS! – II. HUNGARIAN CIRCUS TALENT FESZTIVÁL elnevezésű tehetségkutató verseny után a saját kategóriáik érmesei lázasan készülnek a MANÉZS FESZTIVÁL – GYŐZTESEK GÁLÁJÁra, melynek megrendezésére 2025. április 23-án 17.00 órától kerül sor a Fővárosi Nagycirkuszban. A tehetségkutató versenyt a magyar cirkuszművészet népszerűsítésére, a cirkuszművészet területén felbukkanó tehetségek felfedezésére és támogatására, a műkedvelő cirkuszművészeti közösségek, klubok és egyesületek szakmai támogatására hívta életre a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ, valamint a magyar professzionális artistaművészeti képzőhelyek, úgy mint a Baross Imre Artista- és Előadó-művészeti Akadémia, valamint a Budapest Cirkuszművészeti és Kortárstánc Főiskola. A Gálán szereplő érmesek közül – a neves artistaművészekből álló – szakmai zsűri fogja kiválasztani az abszolút győzteseket mind amatőr, mind profi kategóriában. Az igazán fontos, ami összeköt minket, hogy elhivatottan keressük a holnap cirkuszhercegnőit és cirkuszhercegeit.

Tovább »

Gyere a cirkuszstrandra! Várunk a vízi cirkuszban! Ugorj! Csobbanj! “SPLASH! – Vízicirkusz – Swing a víz fölött”

Előzetes híreinknek megfelelően, igazi „strandfürdővé” alakítjuk át a Fővárosi Nagycirkuszt! Április 12-től várunk mindenkit szeretettel! Az intézmény bezárását és átépítését követően cirkuszi porond helyén egy hatalmas medence és egy látványos szökőkút lesz! A 11 ezer literes medencében egyenként emelhető vagy süllyeszthető elemek mozognak majd, a szökőkút 700 fúvókája pedig akár 18 méter magasra is képes fellőni a vízsugarakat. Az élményt még teljesebbé teszi a megvilágítás: a víz fénytörő és fényelnyelő hatásának köszönhetően egészen különleges látványvilágban lehet részünk. A Fővárosi Nagycirkusz épületére sem lehet majd ráismerni: egy 100 évvel ezelőtti stranddá építjük át, a cirkusz előtti plázson napágyak és napernyők fogadják majd a közönséget! 2025 tavaszától az iskolakezdés első pár hetéig egy igazán különleges és látványos előadással várunk mindenkit! A Fővárosi Nagycirkusz nyári műsorában egy kalandos időutazásra hívunk! Hunyjuk be szemünket és repüljünk vissza az időben száz évet! Az 1920-as évekbe érkezünk, egy fantasztikus évtizedbe! Ki ne akart volna akkor élni!? Ki ne akart volna egy stílusos puhakalapban kiszállni egy nyitott sportkocsiból és táncba szaladni, amikor megszólalt a swing, a jazz vagy a charleston? Az 1920-as évek a felszabadult öröm, a tánc, az életigenlés, a felejthetetlen bolondozások, a szabadjára engedett fantázia és határokat nem ismerő kreativitás évtizede volt. Egy olyan időszak, amikor az érzések szenvedélyesebbek, az élmények erősebbek, a gondolatok temperamentumosabbak voltak, mint bármikor máskor! Az 1920-as években a sport és a művészetek területén máig emlékezetes eredmények születtek, akár az gombamód szaporodó sportklubokban és az egyre profibban megszervezett nyári olimpiákon, akár a filmművészetben, a festészetben, az irodalomban és a zenében! E legendás korszakot idézzük meg SPLASH! című vízi cirkuszi műsorunkban! Időutazásunk célpontja mi más lenne, mint a fergeteges nyár és a számtalan kalandot ígérő strand! Ehhez pedig még a cirkuszunkat is teljesen átalakítjuk: egyaránt kívül és belül! A Fővárosi Nagycirkusz egy látványos vízi csodakomplexummá változik át, ahol van strand, uszoda, vízipólópálya

Tovább »

Világszám: Hármas pendulum a Hősök terén

A Magyar Tudomány Éve programsorozat megnyitóján a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ szervezésében egy valódi világszám került bemutatásra ezúttal nem a megszokott manézsban, hanem fővárosunk egyik ikonikus központjában, a Hősök Terén. 2025-ben a Magyar Tudomány Évét ünnepeljük, méltóképp fókuszba helyezve annak jelentőségét, hogy a magyar kultúra dinamikus fejlődéséhez elengedhetetlen a tudományos háttér, amely az innovációk esszenciális mozgatórugója. Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter 2025. április 3-án nyitotta meg a Magyar Tudomány Éve programsorozatot.A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ időről időre nagyszabású produkciókat mutat be a Hősök terén, de olyan egyedülálló műsorszámot, mint a hármas pendulumot, – amelyet az egyik legismertebb, közel kétszáz éves, tradicionális magyar cirkusz dinasztia, az Ádám család nyolcadik generációs fiatal cirkuszművészei mutattak be-, sehol, senki nem láthatott még a világon! A hármas pendulum egy rendkívül különleges cirkuszi zsáner, amelyhez nem csak bátorság kell, de olyan precíz összehangoltság a család tagjai között, amely megtörhetetlen. A cirkuszban megannyiszor láthatunk olyan produkciókat, amelyekben a művész a fizika törvényeit meghazudtolva bravúrozik, és látszatra a lehetetlent valósítja meg, ám a legtöbb esetben a csodás mutatványok hátterében több évszázados örökség, komoly tudományos felkészültség áll. A hármas pendulum, egy a középkor óta ismert legalapvetőbb fizikai találmány, az inga mechanizmusán alapuló speciális eszköz; nem véletlen a pendulum elnevezés. Fekete Péter, a Nemzeti Cirkuszművészei Központ főigazgatója az eseményen úgy fogalmazott: nem létezhet innováció a múlt tisztelete nélkül. Az Ádám család olyan produkcióra képes, mint senki más a világon. Mint mondta: a hat fiatal cirkuszművész: Ádám Krisztián, Ádám Rudolf Jr., Ádám Mátyás, Ádám Beatrix, Ádám Jessica, Yosi Oliveira kéz a kézben rugaszkodtak neki a kihívásnak, hogy együtt hódítsák meg a közel 7,5 méter magas, hármas pendulumot. A nézők egy olyan unikális cirkuszművészeti attrakciónak lehettek szemtanúi, amely maradandó értéket képvisel. Összefogásuk bebizonyítja, hogy a cirkuszművészet és a tudomány elválaszthatatlan egységet alkotnak – tette hozzá a főigazgató. Hankó Balázs az eseményen úgy

Tovább »

Az állatvédelem és a felelős állattartás volt a fő témája az Európai Cirkuszszövetség (European Circus Association – ECA) konfereciájának Münchenben

Az Európai Cirkuszszövetség által Münchenben megrendezésre kerülő állatvédelmi konferencia ma délben zárult. Urs Pilz, a szövetség elnöke sikeresnek és eredményesnek értékelte a találkozót, amelyen a résztvevők megtekintették Martin Lacey állatbemutatóját tigrisekkel és oroszlánokkal, valamint mikroporton keresztül közvetített nyilvános állattréningjét. A konferencián a résztvevők áttekintették az európai állatvédelem és a cirkuszi állattartás aktuális helyzetét. A tanácskozáson előadást tartott Fekete Péter, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főigazgatója. Beszédében kiemelte, hogy a megváltozott körülmények között a jövő cirkuszában továbbra is helye van az állatoknak, akkor, ha a cirkusz oktató és tudományos kutatóhelyként is tud funkcionálni. Rámutatott, hogy Európában minden harmadik családban van valamilyen állat, ezért az ember és állat harmonikus együttélésének kutatása, valamint a gyermekek felelős állattartásra való nevelése kiemelten fontos. Hangsúlyozta, hogy az artista dinasztiák által felhalmozott állatvédelmi tudásnak nagy szerepe van ebben a folyamatban. A konferencián elhangzott: dokumentumfilm készül a Circus Krone-ban rendszeresen megtartott állatvédelmi és ember-állat együttműködéséről szóló szakmai bemutatókról. A tanácskozást és a konferenciát közös nyilatkozattal zárták a résztvevők.

Tovább »

Felhívás artistaművészek számára

Kedves Artistaművészek! Bizonyára már sokan láttátok, hogy megújult a Fővárosi Nagycirkusz emeleti aulája és állandó kiállítása: új portrékat, filmeket, emléktárgyakat tettünk ki, mert azt szeretnénk, hogy az új aranyozott festésű falak csakis Rólatok, azaz a magyar artistaművészek világraszóló sikereiről szóljanak! Hatalmas munkába fogtunk: összegyűjtjük az elmúlt évtizedek valamennyi külföldi cirkuszfesztiváljának magyar fesztiválgyőztesét, hogy e fényes sikerekben gazdag időszak hőseinek és hősnőinek nevét méltó módon megoszthassuk a közönségünkkel a Győztesek Falán! Kérünk titeket, hogy segítsétek munkánkat, és küldjetek számunkra információkat saját magatok vagy általatok ismert magyar artisták fesztivál sikereiről. Amennyiben bárki bármikor bármilyen külföldi cirkuszfesztiválon ARANY vagy EZÜST vagy BRONZ díjat nyert, arról ezeket az információkat kérjük szépen: fesztivál pontos neve (eredeti nyelven és/vagy angolul és/vagy magyarul) a fesztivál helyszíne (ország, város) és dátuma (legalább az évszám) a díj pontos megnevezése és fokozata a díjazott neve (amennyiben duó vagy csoport nyert, akkor a csoport neve mellett a tagok neve is) és zsánere egy fotó (a legjobb egy olyan fotó lenne, amelyen a fesztiválon vagy a díjátadó gálán készült – ha éppen nincs ilyen, akkor egy másik vagy mostani portréfotó is tökéletes) Kérünk titeket, hogy küldjétek el nekünk a díj vagy oklevél digitális változatát (szkennelt kép vagy fotó), illetve bármilyen további ehhez kapcsolódó anyagot (pl. sajtóhír, napilapos megjelenések, fotók, videófilm stb.)! Ezt mi feldolgozzuk és a későbbiekben elérhetővé és kutathatóvá tesszük a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívumban. A fotók, dokumentumok, VHS kazetták digitalizálásában tudunk segíteni – keressétek bizalommal Joó Emese múzeumvezetőt vagy Kerülő Tünde muzeológus munkatársunkat a museum@circus.hu mailcímen vagy a +36 1 322 5643 cirkuszmúzeumi telefonszámon. A múlt tisztelete nélkül nem lehet jövőt építeni! Kérünk titeket, hogy olyan magyar artistaművészek egykori sikereit és győzelmeit is juttassátok el hozzánk, akik már nem lehetnek köztünk! Szeretnénk, hogy emlékük megmaradjon – a közönségünk és az utókor szívében is! Mi a magyar érmesek adatbázisát

Tovább »

„A cirkusz manézsa egy földre fektetett glória” – magyarhirlap.hu

Az ezredforduló környékén a cirkusz leszálló ágban volt, ma viszont kígyózó sorok állnak a pénztár előtt. Mi történt az elmúlt évtizedekben? Hogyan vált Budapest Európa vezető cirkuszművészeti központjává? És mit hoz a jövő? Fekete Péterrel, a Fővárosi Nagycirkusz Érdemes Művész díjjal kitüntetett főigazgatójával beszélgettünk a cirkusz reneszánszáról, az utánpótlásról és a készülő vízi cirkuszi előadásról.

Tovább »

Telitalálat – nepszava.hu

Ez azért már túlzás, ne csináljátok ezt, fiúk! – lehetne mondani, és van aki mondja is mellettem, azzal együtt, hogy nem mer odanézni, el is takarja a szemét. Ritka élménytől fosztja meg magát, miközben értem, hogy félti a 9 méter magasban a drótkötélen biztosító loncs nélkül elképesztő kunsztokat bemutató artistákat.

Tovább »

Hallgassa vissza – Fekete Péter Napi jegyzete – hirado.hu

Napi jegyzet címmel indult sorozat az ország leginformatívabb rádiós reggeli műsorában, a Jó reggelt, Magyarország!-ban. Szereplői a tudományos és kulturális élet tekintélyes, iránymutató képviselői, mondanivalójuk, bölcsességük útravalóként kísérheti el a hallgatót a nap során. A Napi jegyzet a Kossuth Rádió reggeli műsorsávjában minden hétköznap 8:30 előtt hallható. Ebben a részben Fekete Péter, a Nemzeti Cirkuszművészeti központ főigazgatója mondja el gondolatait.

Tovább »

Kiskoromban tartottam a lovaktól! – Újabb magyar artista mehet a Monte-carlói cirkuszfesztiválra – metropool.hu

Újabb magyar artista kapott meghívást a Monte-carlói Nemzetközi Cirkuszfesztiválra. Richter Angelina 2026-ban bizonyíthatja, hogy méltó a családja hírnevéhez, hiszen korábban az édesapja, Flórián, és a nagybátyja, József is elnyerte a seregszemle legmagasabb elismerését, az Arany Bohóc-díjat. A fiatal lány meghívása már önmagában komoly elismerés, hiszen a versenyen csakis a világ legjobb artistái vehetnek részt.

Tovább »

Jókai is szerette volna az American Horror Story-t – prae.hu

A Fővárosi Nagycirkusz Artista Café sorozatának februári alkalma a cirkusz és Jókai köré szerveződött. A február 20-i eseményen Almássy Balázs irodalmár, Balogh Tibor színházi író és dramaturg, Perczel Olivér társadalomtörténész, Szonday Szandra cirkusztörténész és Fekete Péter főigazgató beszélgetését és előadását hallhattuk Pál Dániel Levente vezetésével. Az este tematikája a Jókai bicentenáriumhoz kapcsolódva a 19. századi cirkuszi világot járta körül.

Tovább »

Ünnepi gálán adták át a Porond Ifjú Csillaga és a Tihany Cirkuszművészeti Életmű-díjakat a Fővárosi Nagycirkuszban

2025. március 13-án hirdették ki a cirkuszművészeti szakma legrangosabb díjazottjait a „Cirkuszherceg- Egy bohóc kalandjai a jövővel” című ünnepi díszelőadáson. Idén, nemzeti ünnepünk, március 15-e alkalmából, a cirkuszművészet terén kiemelkedő artista tevékenysége elismeréséért Ifj.Ádám Henrik vehette át a Porond Ifjú Csillaga-díjat. Az elismerést Eötvös Tibor, a Magyar Érdemrend lovagkeresztjével kitüntettet artistaművész, a Magyar Artistaművészek és Cirkuszi Dolgozók Szakszervezetének elnöke adta át. A magyar cirkuszművészek által 1993-ban alapított Porond Ifjú Csillaga elismeréssel azokat a kiemelkedően tehetséges fiatal artistaművészeket tüntetik ki, akik már nemzetközi szinten is kivételes teljesítményt nyújtottak. A Porond Ifjú Csillaga-díjat évente egy fő vagy egy artista csoport kaphatja meg Ifj. Ádám Henrik a neves Ádám cirkuszi dinasztiába született 2007-ben, Budapesten. Születése óta szülei cirkuszával utazik, így már kisgyerekként elkezdett érdeklődni a cirkuszművészet iránt, különösen pedig az egyensúlyozás művészete kezdte el vonzani. Hatévesen két kamion közé kifeszített drótkötélen kezdett gyakorolni, tízévesen már fellépett szülei cirkuszában, a Hungária Nagycirkuszban drótkötél egyensúlyozó számával. 2018-ban, 11 évesen már hat méter magasan egyensúlyozott a dróton, így ismerhette meg a nemzetközi szakmai közönség is a januári Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztiválon. 2022-ben szerepelt a Fővárosi Nagycirkusz „Melyiket a 9 közül? című karácsonyi műsorában. 2023-ban a Yaskrava Arena Dnipra ukrán nemzetközi gyermek-cirkuszfesztiválon elnyerte az arany díjat, a 2024-ben pedig a Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztiválon a Magyar Cirkuszigazgatók Egyesületének bronz díját érdemelte ki. Henrik álma, hogy tudását folyamatosan fejlesztve magasdrót produkciójával lenyűgözze a családi cirkuszának közönségét, illetve, hogy eljusson a világ legnagyobb és leghíresebb cirkuszaiba és versenyfesztiváljaira is! A díszelőadáson sor került a Tihany Cirkuszművészeti Életműdíj átadására is. A múlt század talán leghíresebb magyar származású cirkuszművésze és cirkuszigazgatója, a Dél-Amerikába kivándorolt „Tihany” (Czeisler Ferenc) tiszteletére alapított életműdíjat 2016 óta adják át olyan kiváló, tapasztalt artistaművészeknek, akik egész életükben a magyar cirkuszművészet hírnevének öregbítésén dolgoztak. Az Életműdíjjal Czeisler Ferencre – művésznevén „Tihany” -ra, azaz az artistavilág atyjára emlékezünk. A Tihany Cirkuszművészeti

Tovább »

„Állati Kör” – Ismét nagy sikerrel tartotta meg a Fővárosi Nagycirkusz a felelős állattartást fókuszba helyező szakmai fórumát

Az immár második alkalommal megrendezett Állati Kör Szakmai Fórum témája a lovak világa volt. Első alkalommal a hazánkban is egyre népszerűbb szánhúzó kutyáké volt a főszerep, ez alkalommal pedig a lovak a cirkuszban, a sportban, a hagyományőrzésben és terápiában betöltött szerepét vettük górcső alá. A 18. századtól kezdve jelen voltak a cirkusz világában az állatok és az emlékezetben a modern cirkusz atyjaként számontartott Philip Astley-nek köszönhetően a lovak. Az „Állati Kör” Szakmai Fórum célja nem az, hogy választ adjon arra a kérdésre, van vagy nincs létjogosultsága az állatok jelenlétének a cirkuszban, sokkal inkább arra szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy a harmonikus ember-állat kapcsolatnak az élet bármilyen területén van létjogosultsága, ebben a kérdésben adunk jó példákat és gyakorlatokat, bemutatunk olyan embereket, akiknek személyes elhivatottsága és az állatokkal való sok évtizedes közös munkája példaértékű. A Szakmai Fórum az állatok értékeire, a felelős állattartásra, az ember-állat kapcsolatra helyezi a hangsúlyt. A fórum minden alkalommal az aktuális cirkuszi előadásban szereplő állatfaj vagy hozzá kapcsolódó téma köré szerveződik, gyakorlati és elméleti szakértők bevonásával tárja fel az ember-állat kapcsolat sokszínűségét, mutatja be a kiválasztott állatot, minél több oldalról. Az Állati Kör Szakmai Fórum nemcsak egy rendezvény, hanem egy lehetőség, hogy jobban megismerjük a környezetünkben élő állatokat, közösen gondolkodjunk és cselekedjünk az állatokért. Sorozatunk szemléletformáló céllal indult, hogy meg tudjuk mutatni: a velünk élő és velünk együtt dolgozó állatok kreatív társaink, egy produkció az emberi művészet és az állati ötletesség közös halmazában jön létre, a modern cirkusz az ember és az állat harmonikus együttműködésének gyümölcse, ez pedig pozitív példa annak a több százezer nézőnek, aki minden évben ellátogat hozzánk. És talán a legfontosabb üzenet: az állatok örömüket lelik az emberrel közös tevékenységben, a különböző feladatok közös és harmonikus elvégzésében. A szakmai fórumot megnyitó beszédében Fekete Péter, a Fővárosi Nagycirkusz főigazgatója kiemelte, hogy a cirkusz nem az a

Tovább »

Ahol az álmok megvalósulnak – Szonday Szandra Irina cirkuszi produkciója

A cirkuszrajongók közül valószínűleg sokan álmodoznak arról, milyen lehet a porondon artistaként fellépni, egy műsor részesévé válni. Cirkusztörténészként nem voltam ezzel másként én sem, és álmom végül teljesült. Azonban azt nem sejtettem, hogy erre életem egyik nehéz, embert próbáló szakaszában kerül sor. 2025. február 9-én, a Fővárosi Nagycirkusz szakmai bemutatóját követően, lélegeztetőgépemmel együtt a magasba emelkedtem egy speciális karikán, hogy az óriásszemaforon egyensúlyozva Simet László Hortobágyi Károly-díjjal, a Magyar Érdemrend lovagkeresztjével és a Magyar Érdemrend tisztikeresztjével kitüntetett Érdemes Művész egy virágcsokorral köszöntsön.

Tovább »

Vár a manézs! – II. Hungarian Circus Talent Fesztivál tehetségkutató verseny

A nagy sikerre való tekintettel immár második alkalommal kerül megrendezésre a Hungária Művésztelepen a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ, a Baross Imre Artista- és Előadó-művészeti Akadémia, valamint a Budapest Cirkuszművészeti és Kortárstánc Főiskola közös rendezvénye, a MANÉZS- II. HUNGARIAN CIRCUS TALENT FESZTIVÁL 2025. március 8. és 9-én, amelyet a magyar cirkuszművészet népszerűsítésére, a cirkuszművészet területén felbukkanó tehetségek felfedezésére és támogatására, a műkedvelő cirkuszművészeti közösségek, klubok és egyesületek szakmai támogatására hívott életre a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ valamint a magyar professzionális artistaművészeti képzőhelyek. A márciusi versenyt megelőzően a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ, a Baross Imre Artista és Előadó-művészeti Akadémia, valamint Budapest Cirkuszművészeti és Kortárstánc Főiskola munkatársai az amatőr klubok edzés helyszíneire személyesen látogatnak el és segítik a versenyzőket a produkciók tökéletesítésében az ország minden pontján.A versenyt követően a legjobbak – a tavalyihoz hasonlóan – a GYŐZTESEK GÁLÁJA elnevezésű rendezvény keretein belül mutathatják meg tehetségüket a Fővárosi Nagycirkuszban 2025. április 23-án.  

Tovább »

2025.március 13-án, ünnepi díszelőadás keretében adják át az idei Tihany Életmű- és Porond Ifjú Csillaga-díjakat a Fővárosi Nagycirkuszban

Nemzeti ünnepünk, március 15-e alkalmából idén március 13-án, 15 órakor ünnepi díszelőadáson adják át a cirkuszművészet legjobbjait elismerő Porond Ifjú Csillaga és Tihany Életműdíjakat. A Fővárosi Nagycirkusz „Cirkuszherceg – Egy bohóc kalandjai a jövővel” című előadásának első tíz percében jelentik be, idén kik részesülhetnek a rangos cirkuszművészeti díjakban. A magyar cirkuszművészek által 1993-ban alapított Porond Ifjú Csillaga elismeréssel azokat a kiemelkedően tehetséges fiatal artistaművészeket tüntetik ki, akik a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ, a Fővárosi Nagycirkusz vagy a magyar cirkuszművészet szempontjából nemzetközileg is elismerésre méltó, kivételes teljesítményt érnek el. A díjat évente egy fő, vagy egy artista csoport kaphatja meg. A rézből készült, bohócot formáló műalkotás Feldman László műve. A díszelőadáson sor kerül a Tihany Életmű-díjak átadására is. A múlt század talán leghíresebb magyar származású cirkuszművésze és cirkuszigazgatója, a Dél-Amerikába kivándorolt „Tihany” (Czeisler Ferenc) tiszteletére alapított életműdíjat 2016 óta adják át olyan kiváló, tapasztalt artistaművészeknek, akik egész életükben a magyar cirkuszművészet hírnevének öregbítésén dolgoztak. Az Életműdíjjal Czeisler Ferencre – művésznevén „Tihany” -ra, azaz az artistavilág atyjára emlékezünk. A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ számára megtiszteltetést jelent, hogy az idei évben a Tihany Életmű-díjat Catherine Czeisler, Czeisler Ferenc unokája személyesen adja át a díjazott számára a díszelőadáson. A magyar cirkuszművészet a világ élvonalába tartozik. Artistaművészeink hosszú évtizedek óta kulturális nagykövetekként, kimagasló sikereket aratva lépnek fel a világ legnívósabb cirkuszaiban, színházaiban, varietéiben, valamint kulturális eseményeken. A magyar artistaművészek elsőrangú munkásságát a közönség és a cirkuszművészeti szakma itthon és világszerte elismeréssel jutalmazza. Az ünnepi díszelőadás szünetében, 16 órakor ismét villámkiállítást rendezünk Czeisler Ferenc tiszteletére. Bemutatunk egy filmösszeállítást és két eredeti kosztümöt a Tihany Cirkusz igazgatójához kapcsolódóan. A villámkiállítás címe: „Czeisler Ferenc és a varázslatos Tihany Cirkusz, Circus Museum Flash N. 004.” Várunk mindenkit szeretettel!

Tovább »

“CIRCUSCHOOL – The Greatest Hits Show” – A Baross Imre Artista- és Előadó-művészeti Akadémia előadása

“CIRCUSCHOOL – The Greatest Hits Show” A Baross Imre Artista- és Előadó-művészeti Akadémia sodró lendületű show műsora hamarosan látható lesz a Fővárosi Nagycirkuszban! Bűntény tartja lázban a Cirkuszfesztivál résztvevőit, a szerelmek városában, Párizsban. Vajon ki lehet az elkövető? Lehetetlen küldetésen Charlie és angyalai! Izgalom – Cirkusz – Élmény! A magyar artistaművészet hét évtizedes múltra visszatekintő utánpótlás bázisának legkarakteresebb, immár nemzetközi fesztiválokon is nagy sikerrel szereplő ifjú tehetségei mutatkoznak be a sodró lendületű show műsorban. 2025-ben kizárólag e két estén láthatja a Fővárosi Nagycirkusz közönsége a két részes, egyedi szerkesztésű varieté gálaelőadást, amely ünnepi csokorba gyűjti a nemzetközi karrier előtt álló produkciókat, melyek többségét, ez évben, csak most láthatja a hazai porondon a Fővárosi Nagycirkusz közönsége! Várunk mindenkit szeretettel március 19-20-án  18.00 órakor a Fővárosi Nagycirkuszban!    

Tovább »

IRINA ASZTRONAUTA A FŐVÁROSI NAGYCIRKUSZ KUPOLÁJÁBAN – Lélegeztetőgéppel a magasban

A „Cirkuszherceg- Egy bohóc kalandjai a jövővel” című előadás díszbemutatóját követően valóra vált egy régóta dédelgetett álom. Szonday Szandra cirkuszkutató, muzeológus, költő és művész, a cirkuszi tudományos tár alapító munkatársa Irina asztronautaként az égbe emelkedhetett. A Meg vagyok húzatva?! című könyv szerzője és a Szívesnapló című blog írója ritka genetikai betegségben szenved. A Marfan-szindróma legjellegzetesebb tünetei a vázrendszeri eltérések, ám mégis a betegek életére a súlyos szív- és érrendszeri elváltozások jelentik a legnagyobb veszélyt. Kollégánk tavaly nyár óta állandó gépi lélegeztetésre szorul. Simet Lászlót, a Hortobágyi Károly-díjjal, a Magyar Érdemrend lovagkeresztjével, a Magyar Érdemrend tisztikeresztjével kitüntetett Érdemes Művészt, artistaművészt is megindította Szonday Szandra élettörténete. Így kerülhetett sor a kupolában a muzeológus és az artistaművész varázslatos találkozására, amelyre nagy valószínűséggel még soha, sehol nem volt példa a világon. Szonday Szandrát kollégáink beültették és bekötötték egy óriás karikába, amelynek segítségével felhúzták a magasba, hogy ott, az óriás szemafor legfelső pontján adhasson át neki a világhírű artistaművész egy virágcsokrot születésnapja alkalmából. A rendkívüli produkció során Simet László artistaművész súlyos bokatörését követő felépülése óta első alkalommal állt meg biztosítókötél nélkül, fél lábon a halálkereket és a magasdrót-számot ötvöző, 8 méter magas forgó rekvizit legfelső csúcsán, miközben a kupolában, a karikában ülő Szonday Szandra muzeológusnak átadta az ajándékot. „A betegség felszabadít!” – vallja a sokoldalú művésznő és kutató, aki hivatásának érzi azt is, hogy minél több emberhez eljuthasson az üzenete, miszerint mindannyian mások vagyunk és mégsem vagyunk mások; hogy betegségünkből erőt is meríthetünk. hiszen rengeteg tapasztalatot, ismeretet nyerhetünk bajainkból, általa jobban megismerhetjük magunkat és a világot, elfogadóbbá válhatunk és másként értékelünk dolgokat.” „Irina alakja olyan volt nekem most, mint egy őrangyal, aki segítségemre siet; én teremtettem ezt az angyalt magamnak, hogy a hónom alá nyúljon, szárnyakat kölcsönözzön és felemeljen, Münchhausen báróvá váltam, aki saját magát húzza ki a mocsárból a hajánál fogva. „- mondta Szonday

Tovább »

„Állati Kör” – Ismét megrendezi a Fővárosi Nagycirkusz a felelős állattartást fókuszba helyező szakmai fórumát

A Fővárosi Nagycirkusz új kezdeményezése, az Állati Kör Szakmai Fórum egy olyan eseménysorozat, ami az állatok értékeire, a felelős állattartásra, az ember-állat kapcsolatra hívja fel a figyelmet. A Fórum minden alkalommal az aktuális cirkuszi előadásban szereplő állatfaj vagy hozzá kapcsolódó téma köré szerveződik, és szakértők bevonásával tárja fel az ember-állat kapcsolat sokszínűségét. Első alkalommal a nálunk is egyre népszerűbb szánhúzó kutyáké volt a főszerep. A Fórum második témája a lovak világa, amely során kiemelt szerepet kap az állatjólét, a lovak a cirkuszban, a sportban, a hagyományőrzésben és terápiában betöltött szerepe. Sorozatunk szemléletformáló céllal indult, hogy meg tudjuk mutatni: a velünk dolgozó és élő állatok kreatív társaink, egy produkció az emberi művészet és az állati ötletesség közös halmazában jön létre, a modern cirkusz az ember és az állat harmonikus együttműködésének gyümölcse, ez pedig pozitív példa annak a több százezer nézőnek, aki minden évben ellátogat hozzánk. Az Állati Kör Szakmai Fórum nemcsak egy rendezvény, hanem egy lehetőség, hogy jobban megismerjük a környezetünkben élő állatokat, közösen gondolkodjunk és cselekedjünk az állatokért. Meghívott előadók: Abayné Dr. Hamar Enikő, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, Állattenyésztési Tudományok Intézet tanára, a Magyar Tudományos Akadémia köztestületének tagja Dallos Gyula, Európa-bajnoki bronzérmes és 25-szörös magyar bajnok díjlovas, a Magyar Érdemrend Tiszti Keresztjével elismert, örökös magyar bajnok, mesteredző, egyetemi lovas tanár, a Honvédelmi Minisztérium magyar katonai lovaskultúráért és lovassportért felelős miniszteri biztosa Dallos Zsófia, lovas, szakedző, 5-szörös Ifjúsági, 2-szeres Junior és 3-szoros Felnőtt Magyar Bajnok díjlovas Pénzes Gábor, lovas huszár főhadnagy, Budapest Helyőrség Dandár gróf Nádasdy Ferenc Huszárosztály Richter Angelina, Guinness-rekorder cirkuszművész, lovasakrobata Richter Flórián, Hortobágyi Károly-díjas és Magyar Arany Érdemkereszttel kitüntetett magyar artistaművész, a Monte-carlói Nemzetközi Cirkuszfesztivál Ezüst és Arany Bohóc-díjas lovasakrobata Spitzner Ádám, állatorvos Szabó Emese Hajnalka, lovas tréner és lovas coach, LPM&P mester-tréner Tászler Melinda, szabadidomító lovasedző Időpont: 2025.március 1. (szombat) 18:00 Helyszín: Fővárosi Nagycirkusz (1146

Tovább »

ARTISTA CAFÉ: JÓKAI MÓR ÉS A CIRKUSZ

A Fővárosi Nagycirkusz havi műsoros pódiumbeszélgetésének, az ARTista Café következő alkalmának témája a 19. századi magyarországi cirkuszélet, valamint a cirkuszrajongó Jókai Mór lesz. Idén ünnepeljük az egyik legnagyobb magyar író, Jókai Mór születésének 200-dik évfordulóját. Jókai nagy történelmi regényeit mindenki ismeri, de azt már kevesebben tudják, hogy nagy cirkuszrajongó is volt, rendszeresen látogatta a cirkuszi mutatványosokat, és a korszak számos cirkuszi figuráját is beemelte regényeibe és különböző írásaiba. A februári ARTista Café alkalmával nézőink betekintést kaphatnak a 19. század második felének színes cirkuszi világába, a Városliget mai szemmel már vadregényes miliőjébe és a kor mindenféle rendű és rangú mutatványosainak kalandos életébe. Ezt követően pedig olyan rég elfelejtett Jókai Mór és kortársai által írt irodalmi szövegeket porolunk le, amelyek bemutatják a korszak cirkuszi figuráit, a cirkuszosok és mutatványosok romantikus életét. A program második felében pedig azt járjuk körül, kik és milyen módon állították színpadra Jókai műveit, miért kerülte el nagyrészt legnagyobb írónk a színpadokat, de miért támadt fel mégis a Fővárosi Nagycirkusz porondján a 2022-ben bemutatott Melyiket a 9 közül? című cirkuszi előadásunkban. A cirkuszi Jókai-adaptáció alkotóival és avatott színházi emberekkel megvizsgáljuk, hogyan lehetett egy nagy sikerű előadást létrehozni egy majdnem két évszázados novella alapján? Időpont: 2025. február 20. (csütörtök) 18:00 Helyszín: Fővárosi Nagycirkusz – Budapest, 1146, Állatkerti krt. 12/a A beszélgetés résztvevői: Almássy Balázs irodalmár Balogh Tibor színházi szakíró, dramaturg Perczel Olivér társadalomtörténész Szonday Szandra cirkusztörténész Fekete Péter, a Fővárosi Nagycirkusz főigazgatója és a Melyiket a 9 közül? rendezője A beszélgetést Pál Dániel Levente, a Fővárosi Nagycirkusz dramaturgja vezeti. A pódiumbeszélgetést énekes és cirkuszi műsorszámok színesítik Szomor György és Misurák Tünde, valamint a Cirkuszherceg című műsorunk artistáinak előadásában.

Tovább »

Ki lesz a Cirkuszherceg? Sokszoros fesztiválgyőztes produkciókkal várja a nézőket a Fővárosi Nagycirkusz a „Cirkuszherceg – Egy bohóc kalandjai a jövővel” című előadásában!

A Fővárosi Nagycirkusz február 8-tól egy sokoldalú bohóc elképesztő utazására invitálja a közönséget, amely során összefonódnak egymással a technika csodái és a cirkusz ezeréves varázsa! Az előadást a Hortobágyi Károly-díjas Kristóf Krisztián rendezte. A világhírű artistaművész szerint ahogyan a világ változik körülöttünk, úgy a cirkusz is alkalmazkodik és minden eszközzel arra törekszik, hogy megőrizze és újrateremtse azt a semmihez nem hasonlítható, különleges varázst, ami évezredek óta jellemzi. „A technológia és a digitális világ fejlődése új kihívások elé állítja a cirkusz világában dolgozó művészeket. Számtalan kérdés foglalkoztat minket: Hogyan őrizhetjük meg a cirkusz igazi esszenciáját a jövő számára? Hogyan tudjuk megőrizni azt a varázst, ami mindig is különlegessé tette? A fiatal generációk, akik nap mint nap a digitális világban élnek, gyakran más szemszögből látják a világot. Hogyan biztosíthatjuk, hogy ne feledkezzenek el a régi értékekről, a valódi élményekről és az emberi kapcsolatok fontosságáról? Hogyan vihetjük tovább a cirkusz csodáját? Az előadásunk egy különleges, képzeletbeli világot teremt meg, ahol a nézők aktív részesei lesznek a történetnek” – mondta Kristóf Krisztián az előadás kosztümös főpróbáján, pénteken. A középpontban a Monte-carlói Nemzetközi Cirkuszfesztiválon Ezüst Bohóc-díjat elnyert bohóc, Henry Ayala áll. Ő a szórakoztatás mellett arra is rámutat, hogy amikor a cirkusz titkát keressük, a válaszok ott vannak előttünk: csak meg kell tanulnunk észrevenni őket! A bohóc most nem csak egy komikus nevettető, hanem szinte már egy filozófus, aki segít meglátni a világ mindannyiunk körül ott rejlő apró csodáit. Kristóf Krisztin rendező szándéka az is, hogy a műsor végén ne csak „szimpla” szórakoztató élménnyel, hanem egy új felismeréssel gazdagodva térjenek haza a nézők: „A cirkusz örök.” Csak ki kell tárnunk a szívünket és hagyni, hogy hatása átjárjon minket! A Cirkuszherceg című műsorban sokszoros fesztiválgyőztes artisták lépnek fel! Látható lesz a Henry Ayala bohóc és magasdrót csoportja, amelynek tagjai 2020-ban a Monte-carlói Nemzetközi Cirkuszfesztiválon Arany Bohóc-díjat

Tovább »

„Legyen szakma a kezedben! „ – A Fővárosi Nagycirkusz művészei nagy sikerrel léptek fel a Kárpát-medencei Technikumok I. Kiválósági Gáláján

„Legyen szakma a kezedben!” címmel első alkalommal rendezték meg a Pesti Vigadóban a Kárpát-medencei Technikumok Kiválósági Gáláját, ahol a leendő szakemberek legjobbjait díjazták. Az ünnepségen a legkiválóbb hazai és határon túli technikumok diákjai és tanárai vehettek át elismeréseket, kiemelkedő tanulmányi és közösségi teljesítményük eredményeképp. A gálán több mint 300 diák és pedagógus vett részt, akiknek ismert személyiségek – köztük sportolók, művészek és közéleti szereplők – adták át a díjakat, ezzel is felhívva a figyelmet arra, hogy Magyarország több mint 300 technikumában, mintegy 200 ezer diák tanul. A pályaválasztás előtt állók jelenleg 179 különböző szakma és szakmairány közül választhatnak. Az eseményen Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter közölte: „A szakma biztonságot ad egy gyorsan változó világban, és ebből csak akkor tudunk előnyt kovácsolni, ha ez a biztonság megvan. A szakképzés átalakítása ezt a biztonságérzetet volt hivatott biztosítani és egyben új tudásra való nyitottságot is ad a diákoknak. A szakképzés pedig népszerűvé vált és a vállalatok is felismerték ezt.” A Kárpát-medencei Technikumok I. Kiválósági Gáláján a Fővárosi Nagycirkusz művészei is felléptek.  Bach „Air” című művét Szakál László zongoraművész, a Fővárosi Nagycirkusz zenekarvezetője és Babindák István, zenekarunk klarinétművésze előadásában hallgathatta meg a közönség. Popova Polina és Mryl Erika, a Fővárosi Nagycirkuszban a háború kitörése óta velünk élő és tanuló ukrán artistanövendékek duó handstand vagyis kézegyensúlyozó produkciót adtak elő, szintén nagy sikerrel. A Fővárosi Nagycirkusz társulata ezúton is gratulál a díjazottaknak!

Tovább »

“Festival Mondial du Cirque de Demain” – Elkezdődött a világ ifjú cirkuszi tehetségeinek versenye Párizsban

2025.január 23. és 26. között immár 44.alkalommal rendezik meg a világ fiatal cirkuszi tehetségeinek versenyét. Fekete Péter a Fővárosi Nagycirkusz főigazgatója a fesztivál helyszínén közölte: “Felemelő érzés, hogy a sátor bejáratánál a tavalyi győztesekről szóló film fogadja az érkezőket: Buti Olivér és Jagudics András mosolyog a nézőkre az óriás kivetítőn. ”Tavaly ezüstérmet hoztak el Magyarországnak, ezzel folytatva Kőműves Tibor tanáruk örökségét, aki a Trió Mazottival 35 évvel ezelőtt nyert itt aranyérmet – emlékeztetett a főigazgató. „Meglátjuk, milyen az idei felhozatal, és bízunk benne, hogy lehetőség nyílik szerződtetni a legjobb versenyszámok közül néhányat, hogy a budapesti közönség is találkozhasson a legfrissebb és legjobb művészeti produkciókkal” – tette hozzá Fekete Péter. A Festival Mondial du Cirque de Demain versenyen 1977 óta mutatkozhatnak be a 16 és 30 év közötti fiatal cirkusztehetségek a világ minden tájáról egy nagyszabású verseny keretében, amely a cirkuszművészet minden ágát egyesíti. Idén a fesztiválra mintegy tizenöt országból, minden kontinensről érkeztek művészek.

Tovább »

Élő cirkusztörténelem - legkiválóbb artistaművészeinkkel közösen ünnepeltük cirkuszművészeti gyűjteményeinket a Magyar Kultúra Napján.

A Magyar Kultúra Napja alkalmából a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívum rákosligeti telephelyén nyitott ünnepnapot rendeztünk. Jeles artistaművész vendégekkel, új műtárgy szerzeményekkel és interaktív cirkusztörténeti játékokkal fogadtuk a közönséget mindhárom gyűjteményi raktárunkban, könyvtárunkban és kutatószolgálatunkon.

Tovább »

Kollégánk, Sándor András Miniszteri Elismerő Oklevelet vehetett át

2025. január 23-án, ma délelőtt került sor a Kulturális és Innovációs Minisztériumban a Miniszteri Elismerő Oklevelek adományozására a Magyar Kultúra Napja alkalmából. Mások mellett Sándor András, a Fővárosi Nagycirkusz oktatási programvezetője vehette át a szakmai elismerést, amelyhez ezúton is szívből gratulálunk! A Magyar Kultúra Napja tiszteletére rendezett ünnepségen magas színvonalú munkája elismeréseként Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter Miniszteri Elismerő Oklevelet adományozott Sándor Andrásnak, a Fővárosi Nagycirkusz oktatási programvezetőjének. A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ 2016-ban indította el nagyszabású és dinamikus cirkuszpedagógiai fejlesztését. Ehhez a programhoz csatlakozott Sándor András, aki történelem szakos pedagógus végzettséggel, vérbeli tanári vénával rendelkezve, nagy lelkesedéssel kezdte el munkáját, azzal a szándékkal, hogy kialakítsa és megszervezze a Fővárosi Nagycirkusz cirkusz oktatási-pedagógiai programjait. Az általa szervezett Rendhagyó tanórák – amelyek célja, hogy a cirkuszművészet segítségével meghatározó tanulási élményt nyújtsunk a diákoknak – szakszerű, körültekintő és odaadó munkájának eredményeként rövid időn belül népszerűek lettek az általános iskolások körében. Ezek az interaktív cirkuszi tanórák és kreatív feladatlapok különböző tantárgyakhoz – például fizikához, matematikához vagy irodalomhoz – kapcsolódnak, és a cirkuszi előadások elemeit felhasználva segítik az iskolai tananyag mélyebb megértését, gyakorlati megtapasztalását, életszerű és tágabb összefüggések felfedezését. Sándor András a cirkuszművészet hagyományainak ápolása és történetének oktatása mellett kiemelt figyelmet fordít annak alternatív ismeretterjesztési és oktatási eszközként való alkalmazására. Nevéhez fűződik a Tanulj Cirkuszt! program megvalósítása, amely újszerű módon ötvözi a cirkuszművészetet a pedagógia gyakorlatias eszköztárával. A program célja, hogy a fiatalok a cirkuszi technikák elsajátításán keresztül fejlesszék készségeiket, mint például a koncentráció, a mozgáskoordináció, az önbizalom, valamint a csapatmunka képessége. A készségfejlesztő foglalkozások az artista technikák elsajátításán túl tehát pedagógiai eredményekkel is járnak: a résztvevők közösségi kapcsolatai és együttműködési készségei is jelentősen fejlődnek, amelyhez András következetessége és példamutatása jelentősen hozzájárul. András vezetésével a program országos sikert aratott, vele és animátor munkatársaival a legkisebb településeken is lehet találkozni. Korszerű pedagógiai megközelítésével, közérthető

Tovább »

Konferenciafelhívás: A cirkuszművészet iránt érdeklődő kutatók, doktoranduszok és egyetemisták jelentkezését várjuk!

A Semiotica Agriensis-konferenciasorozat 24. konferenciájának témája a cirkusz jelvilága. A multidiszciplináris konferencia a cirkusz jelenségét filozófiai, művelődés-, művészet-, színháztörténeti, irodalmi, nyelvészeti, jelentéstani, pszichológiai, szociológiai, antropológiai megközelítésekkel járja körül. Az előadások foglalkozhatnak a cirkusz (circus) eredetével, megjelenési formáival, szereplőivel; a művészet, szórakoztatás, katarzis kapcsolatával (cirkuszművészet, cirkuszpedagógia); a cirkusz különböző mediális tükröződési formáival (irodalom, animáció, film, színház), filozófiai-jelentéstani kérdéseivel; a maszk, a kosztüm, a plakát, a bélyeg, stb. szemiotikai elemzésével. A tudományos konferencián tanárok, kutatók mellett doktoranduszok és tanári ajánlással egyetemi hallgatók is előadhatnak. A hagyományos előadási formák mellett illusztratív produkciókra is lehetőséget biztosítanak a szervezők. Egy előadás időtartama maximum 15 perc. A konferencia válogatott anyagából lektorált kötet készül a Magyar Szemiotikai Tanulmányok könyvsorozat számára. Minden jelentkezőnek figyelmébe ajánljuk Voigt Vilmos tanulmányát: Mi a cirkusz? Mi is a cirkusz? A konferencia időpontja: 2025. október 3-5. Helyszíne: Eszterházy Károly Katolikus Egyetem, Eger Társrendezők: Magyar Szemiotikai Társaság, Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Pedagógiai Kar és Bölcsészettudományi és Művészeti Kar Mozgóképművészeti és Kommunikációs Intézet, Színház- és Filmművészeti Egyetem Németh Antal Drámaelméleti Intézet és Doktori Iskola, Nemzeti Cirkuszművészeti Központ A konferencia védnökei: Fekete Péter, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ (NCK) főigazgatója; Reidl Kamilla, a Budapest Cirkuszművészeti és Kortárstánc Főiskola rektora; a Sepsi Enikő, a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) rektora; Voigt Vilmos, a Magyar Szemiotikai Társaság elnöke A konferencia szervezőbizottsága: Balázs Géza (SZFE), Joó Emese (NCK), M. Tóth Éva (EKKE), Pál Dániel Levente (NCK), Pölcz Ádám (ELTE), H. Tomesz Tímea (EKKE) Jelentkezés: előadáscímmel, rövid kivonattal 2024. június 30-ig. Érdeklődés, jelentkezés: magyszemtars@gmail.com Információk a szemiotika világáról: www.szemiotika.hu A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ és a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívum minden érdeklődőnek, kutatónak lehetőséget biztosít kutatásra. A nemzetközi könyvtári gyűjteményben 20 különböző nyelven olvashatóak a szakkötetetek (már több mint 4.000 kötet) és folyóiratok (több mint 10.000 periodika), emellett cirkuszi műsorfüzetek, artistaképzési vizsgamunkák, cirkuszi zenekari kották is megtalálhatóak. A nemzetközi múzeumi

Tovább »

Az állatvédelem és a felelős állattartás volt a fő témája a 47. Monte-carlói Nemzetközi Cirkuszfesztivál keretében megrendezett ECA éves közgyűlésének

Fekete Péter Monacóban, a 47. Monte-carlói Nemzetközi Cirkuszfesztivál keretében megrendezett ECA éves közgyűlésén beszámolt a Fővárosi Nagycirkuszban megrendezett “Állati Kör” elnevezésű szakmai fórumról. A főigazgató elmondta: a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ külön figyelmet fordít az állatvédelmi oktató-nevelő tevékenységre. Fekete Péter kiemelte: a művészeti ágak közül a cirkuszművészet megy át a legdinamikusabb változáson, hiszen a szórakoztató műfajból bekéredzkedik a társadalmi üzeneteket is képviselő művészetek világába. Ennek az innovációnak az igazi haszonélvezői az állatok is – mondta a főigazgató. Az intézményben tudományos alapon elemzik az ember és állat együttélését, ezáltal a naponta a Fővárosi Nagycirkuszba ellátogató 2800 néző is megérezheti a felelős állattartás fontosságát – tette hozzá Fekete Péter Az Európai Cirkuszszövetség (European Circus Association – ECA) elnökségi ülésén döntöttek arról, hogy a 2025. március 20-án, Münchenben megrendezésre kerülő állatvédelmi konferencián a magyar módszert is bemutatják – jelentette be Fekete Péter. Az ECA elnökségi ülésén résztvevők egyeztettek arról is, hogy az egyes országokban a cirkuszbarát társaságok egyesületei milyen segítséget nyújtanak az utazó cirkuszoknak, illetve mennyire határozottan tudják képviselni a cirkuszművészet ügyét. A spanyolországi Raluy Legacy Cirkusz igazgatója, Louisa Raluy hangsúlyozta: jelentős segítséget kapnak a Cirkuszbarátok Egyesületétől. Fekete Péter, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főigazgatója úgy vélte: Magyarországon is szükség lenne a cirkuszbarátokat összefogó civil szervezetre. Az ECA elnökségi eseménye Grimaldi Stefánia Mária Erzsébet monacói hercegnő fogadásával folytatódik.    

Tovább »

ELINDULT A CIRKUSZFESZTIVÁL MONTE-CARLÓBAN

Elkezdődött a 47. Monte-carlói Nemzetközi Cirkuszfesztivál. A világ legfontosabb cirkuszművészeti találkozója jövő vasárnapig tart. Az eseményen cirkuszigazgatók, cirkuszművészek és lelkes rajongók gyűlnek össze, hogy megosszák tapasztalataikat és ünnepeljék ezt a tradicionális, mégis folyamatosan megújuló művészeti ágat.

Tovább »

CIRKUSZHERCEG – Egy bohóc kalandjai a jövővel Igazi cirkuszi sztárparádé! Ritkán van együtt ennyi monte-carlói díjazott a Fővárosi Nagycirkusz porondján!

A körülöttünk lévő világ forradalmi változásokon megy keresztül. Klasszikus értékeink, hagyományaink, szokásaink és minden örökségünk megkérdőjeleződni látszik. Félelemmel vagy örömmel, érdeklődve vagy távolságtartással nézzük a technológia és a digitalizáció mindenhová beszivárgó megoldásait: a mesterséges intelligencia mindenre azonnali választ kínáló csetablakait, az egyre okosabb számítógépeket és robotokat. Milyen lesz a jövőnk? Komfortos vagy ijesztő? És milyen lesz a jövő embere? A gépek kreatív társaivá vagy passzív kiszolgálóivá válunk? Ezek a látványos és gyors változások a cirkusz világát sem hagyják érintetlenül, a cirkuszi szakma és az artistaművészek is folyamatosan vitatkoznak egymással a múlt szerepéről, a jelen kihívásairól és a jövő lehetőségeiről. Izgalmas párbeszédek résztvevői lehetünk és még izgalmasabb műsorokat láthatunk világszerte. Ezt az átmenetet: régi és új, klasszikus és digitális találkozását mutatja be a Kristóf Krisztián Hortobágyi Károly-díjas artistaművész által a Fővárosi Nagycirkusz porondjára álmodott Cirkuszherceg – Egy bohóc kalandjai a jövővel című 2025-ös tavaszi műsorunk. A Cirkuszhercegben egy különös cirkusziskolába csöppenünk, amelyben a tanárnő, Demjén Natália arra keresi a választ, hogy ebben a – lassan – számítógépek által vezérelt világunkban mit jelent az a szó: cirkusz? Vajon érezzük-e, értjük-e még igazi varázsát, vagy azonnal a számítógép (AI) segítségével keressük a választ? Ekkor jelenik meg a porondon a bohóc, aki tudná az őszinte, szívből jövő választ… ha a tanárnő figyelne rá. Műsorunkban sokszoros fesztiválgyőztes artisták lépnek fel! Látható lesz a – korábban említett – 2020-as Monte-carlói Nemzetközi Cirkuszfesztiválon Ezüst Bohóc-díjas Henry Ayala bohóc és magasdrót csoportja, a 2024-es wiesbadeni győztes Vladyslava Naraieva handstandon, a latinai Italian Talent Cirkuszfesztiválon aranyérmes Onyshchenko Dmytro gurtni száma és a 2024-es Monte-carlói Nemzetközi Cirkuszfesztivál Bronz Bohóc-díjas Extreme Lights tánccsoport. Mellettük olyan magyar artistaművészek lépnek porondra, mint a bokasérüléséből sikeresen meggyógyult, számos nemzetközi fesztiválon győztes és Hortobágyi Károly-díjas Simet László és csoportjának Asztronauták című szemafor-száma; a Monte-carlói Nemzetközi Cirkuszfesztiválon Arany és Ezüst Bohóc-díjas és Hortobágyi Károly-díjas cirkuszművész, Richter

Tovább »

Állati Kör” – Hatalmas sikerrel debütált a Fővárosi Nagycirkusz új, a felelős állattartást fókuszba helyező szakmai fóruma

„Állati Kör” címmel került megrendezésre a Fővárosi Nagycirkusz állatvédelmi szakmai fóruma, amely első alkalommal a szánhúzó kutyák világát állította a középpontba. Az esemény-sorozat célja, hogy ráirányítsa a figyelmet az állatok értékeire, a felelős állattartás fontosságára, valamint bemutassa a szakterületek sokszínűségét. Fekete Péter főigazgató köszöntő beszédében úgy fogalmazott: a cirkuszművészet tudományos hátterével is foglalkozó Nemzeti Cirkuszművészeti Központ egy kultúrstratégiai intézmény, amely komoly felelősséget jelent. Fekete Péter szerint a művészeti ágak közül a cirkuszművészet megy át a legdinamikusabb változásokon, hiszen a szórakoztató műfajból bekéredzkedik a társadalmi üzeneteket is képviselő művészetek világába. Ennek az innovációnak az igazi haszonélvezői az állatok is– mondta a főigazgató. Az intézményben tudományos alapon elemzik az ember és állat együttélését, ezáltal a naponta a Fővárosi Nagycirkuszba ellátogató 2800 néző is megérezheti a felelős állattartás fontosságát – tette hozzá Fekete Péter. „Ez az alkalom egy kezdet, egy meghívás a közös gondolkodásra, inspirálódásra és párbeszédre” – mondta Petró Eszter biológus, etológus, viselkedéskutató. A Fővárosi Nagycirkusz állatjóléti referense kiemelte: a Fővárosi Nagycirkusz előadásain a nézők leggyakrabban kutyákkal, lovakkal, papagájokkal, galambokkal és macskákkal találkozhatnak. A cirkusz világa a kezdetektől szorosan összefonódott az állatok jelenlétével, éppen ezért különösen fontos, hogy hozzájáruljunk a természet és az élővilág megóvásához szükséges szemléletformáláshoz. Petró Eszter hangsúlyozta azt is: a Fővárosi Nagycirkusz előadásai az ember és az állat együttműködésének meghatározó pillanataira is felhívják a figyelmet, az intézmény oktatási programjaiban pedig a felelős állattartás üzeneteit juttatják el különböző csoportokhoz. Az intézményben dolgozó állatok számára nemcsak a megfelelő állatjóléti feltételeket kell biztosítani, hanem kutatásokkal és közös gondolkodással az állatok jóllétével kapcsolatos fejlesztésekhez is hozzájárulhatunk Ebből a küldetésből született meg az „Állati Kör”, amely az állatokkal kapcsolatos területeket és a felelős állattartás fontosságát állítja fókuszba – hangsúlyozta az állatjóléti referens. Pallós László országos állatvédelmi főfelügyelő a szakmai fórumon elmondta: lehetnek bármilyen szigorúak a jogszabályaink, az igazán hatékony módszer az, ha a legkisebb

Tovább »

A legfontosabb minden élethelyzetben ott állni a családok mellett” – Hankó Balázs miniszter ismét a Fővárosi Nagycirkuszba látogatott

A magyar családok békét, biztonságot és boldogságot várnak 2025-ben – közölte pénteken Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter a Fővárosi Nagycirkuszban. A tárcavezető a hazai családszervezetek részére szervezett Karácsonyi CsodaShow című jótékonysági előadáson mondott köszöntő beszédet. Az eseményen részt vett Kardosné Gyurkó Katalin generációk közötti együttműködés segítéséért felelős miniszteri biztos is. Hankó Balázs kiemelte: különösen kívánjuk és kérjük a békét a Kárpátaljáról az előadásra érkezett családoknak is. Hangsúlyozta: az idei évben is tovább nő a családok anyagi biztonságát jelentő forrás, amely 2025-ben 3754 milliárd forintot jelent. A miniszter hozzátette: családbarát országként, nemzetként mindennél fontosabb minden élethelyzetben ott állni a családok és a gyermekek mellett. Január 3-án a családoké volt a Fővárosi Nagycirkusz A Kulturális és Innovációs Minisztérium kezdeményezésére határon innen és túlról is érkeztek vendégek a Fővárosi Nagycirkusz Karácsonyi Csodashow című előadására. Kardosné Gyurkó Katalin 2024. októberi miniszteri biztosi kinevezését követően az első intézkedései között gondoskodott arról, hogy – a karácsonyi időszakra való tekintettel – megajándékozza a családokat egy felejthetetlen élménnyel.Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszterrel egyeztetve, megkeresték a Fővárosi Nagycirkuszt, és Fekete Péter főigazgató úr örömmel mondott igent a kezdeményezésre.A kifejezetten erre az alkalomra beiktatott előadáson a Nagycsaládosok Országos Egyesületétől, az Egyszülős Központtól, valamint a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetségétől is érkeztek az előadásra, összesen közel 1400 fő.Az eseményen egyaránt részt vettek határon belüli és határon túli nagycsaládosok, egyszülősök, az unokáktól a nagyszülőkig, minden generáció élvezhette a Fővárosi Nagycirkusz telt házzal futó előadását, a Karácsonyi CsodaShow-t. Fekete Péter, a Nemzeti Cirkuszművészeti központ főigazgatója köszönetet mondott Kardosné Gyurkó Katalin generációk közötti együttműködés segítéséért felelős miniszteri biztosnak, hogy megszervezte az eseményt és üdvözölte Hankó Balázs minisztert, aki egy hónapon belül immár második alkalommal tett látogatást a Fővárosi Nagycirkuszban. A főigazgató beszédében kiemelte, hogy a Fővárosi Nagycirkusz nagy hangsúlyt fektet az esélyegyenlőség megteremtésére, például az országos és világszinten is egyedülálló audio-narrációs programmal,

Tovább »

Átadták a Magyar Teátrum Színházszakmai Díjakat a Fővárosi Nagycirkuszban

A Magyar Teátrumi Társaság idén 15. alkalommal rendezte meg a színházi háttérszakmák ünnepét, a szakmák legjobbjait elismerő Magyar Teátrum Díjátadó Gálát Átadták a színházi háttér- és kiszolgálószakmák művelőit elismerő Magyar Teátrum Díjakat pénteken este a Fővárosi Nagycirkuszban. Ezt az elismerést minden évben azok kapják, akik láthatatlanul, a rivaldafény mögött dolgoznak a sikeres színpadi produkciókat működtető gépezetben. A 2010-ben alapított Magyar Teátrum Díjra jelöléshez két, állami díjjal elismert színművésznek és a jelölő színház igazgatójának együttes javaslata szükséges. Elismerést kapott Nagyné Vass Katalin, a Győri Nemzeti Színház férfi varroda vezetője, jelmezfelelős; Turcsán József, a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház színpadmestere; Hankó János, a József Attila Színház fővilágosítója, Németh László, a Pécsi Nemzeti Színház tárvezetője, Gibárti Tibor, a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház fővilágosítója, Pánczél Lajos, a Fővárosi Nagycirkusz szcenikai vezetője, valamint Kasza Gergely, az Újszínház világosítótár vezetője.  Átadásra, került a kivételes színészi pályákat elismerő Magyar Teátrum Életműdíj, amelyet idén Rupnik Károly, a Győri Nemzeti Színház színművésze kapott. A díjazottak az elismerő kitüntetéseket a jelölő anyaszínházak igazgatóitól, a Magyar Teátrumi Társaság elnökségi tagjaitól és a gálaestet támogató szervezetek képviselőitől vehették át. A díjátadók között volt Lezsák Sándor, a Magyar Országgyűlés alelnöke, és Novák Irén, a Kulturális és Innovációs Minisztérium, művészetért és közösségi művelődésért felelős helyettes államtitkára, valamint Bán Teodóra, Nemcsák Károly, Besenczi Árpád, Kiss Jószef és Seregi Zoltán igazgatók. Idén 15. alkalommal rendezték meg az ünnepi gálát, melyek keretében eddig összesen több, mint 100 díj került kiosztásra. A Magyar Teátrum Díj alapítója és ötletgazdája, Fekete Péter, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főigazgatója kiemelte: „A bő évtizeddel ezelőtt indított kezdeményezés immár hagyománnyá, a színházi szakma közös ünnepévé vált, amely lehetőséget ad rá, hogy minden év végén megünnepeljük azokat, akik egész évben a színfalak mögött dolgoznak.” Idén rendhagyó módon a Teátrumi Társaság által létrehozott „Színházat vegyenek!” színházmarketing díjakat is ezen az estén osztották ki. A „Színházat vegyenek!” díj

Tovább »

Világhírű artisták egy napi munkabérükkel járulnak hozzá a közmédia Jónak lenni jó! adománygyűjtő kampányához

A Fővárosi Nagycirkusz idén is csatlakozik a közmédia „Jónak lenni jó!” kampányához. Világhírű artistaművészek kezdeményezésére egy napi gázsijukat ajánlják fel az akcióban, ezzel segítik az idei jótékonysági kampányt. A „Cirkuszi Csodagömb” első adományozó ceremóniájára a „Karácsonyi Csodashow- Magic Around Christmas” című előadásunk szünetében kerül megrendezésre. Időpont: 2024.11.20. szerda 16:00 Helyszín: Fővárosi Nagycirkusz aulája 1146 Budapest, Állatkerti körút 12/A Az eseményt megnyitja: Fekete Péter, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főigazgatója.  A „Cirkuszi Csodagömbben” Szlavkovszki Zsolt (gurtni), Eötvös Christopher (illúzió), Eötvös Krisztina és Richter Szebasztián (gyorsöltözés) artistaművészek helyezik el egy napi munkabérüket. Minden olyan artistaművész számára, aki a Fővárosi Nagycirkuszban, kortárs cirkuszban, utazócirkuszokban vagy valamely külföldi cirkusz alkalmazásában áll, lehetősége van az erre a célra megnyitott, a Fővárosi Nagycirkusz aulájában elhelyezett adománygyűjtő gömbben, ünnepélyes keretek között, borítékban elhelyezni egy napi tiszteletdíjának megfelelő összeget. A következő hetek során az előadások szüneteiben átadó ceremóniákat rendezünk, a sajtó és a közönség jelenlétében. Ezen alkalmak során jelentjük be, mely artisták dobják be a cirkuszi csodagömbbe az egy napi munkadíjukat tartalmazó borítékot. Minden egyes adományozó artistaművész fotója felkerül az adományozók falára. Neveiket, valamint azt az intézményt, amelynél szerződésben állnak, megjelenítjük a LED-falon, a „Karácsonyi Csodashow- Magic Around Christmas” című előadásainkon és az aulában lévő adományfalon. A jótékonysági gyűjtés célja, hogy a befolyt összegből egy Közép-Európában egyedülálló gyermek hospice intézményt építsenek a gyógyíthatatlan beteg gyermekek számára. A törökbálinti gyermekhospice házban olyan családoknak nyújtanak segítséget, amelyek életükben a legnehezebb harcot vívják. A Tábitha Házat 2012 óta üzemelteti a Baptista Szeretetszolgálat. Az intézmény szeretetteljes környezetben biztosít speciális fizikai, lelki és szociális ellátást a gyógyíthatatlan beteg gyerekeknek és hozzátartozóiknak. Jelenleg azonban egy ilyen ház nem elég. Ezért idén nekik gyűjt a közmédia jótékonysági műsora, a „Jónak lenni jó!” Az adománygyűjtés célja egy Közép-Európában egyedülálló, új gyermek hospice intézmény építése. A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ további akciókkal is támogatja „Jónak lenni jó!” kampányt: Gyermekek

Tovább »

A Magyar Tudomány Ünnepe a Fővárosi Nagycirkuszban

A Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívum fennállásának kétéves évfordulóját a Magyar Tudomány Ünnepén, 2024. november 2-án ünnepeltük a Fővárosi Nagycirkuszban. A „Karácsonyi Csodashow” című előadás elején zajló rövid ünnepi eseményen Fekete Péter főigazgató úgy fogalmazott: azért tud a Fővárosi Nagycirkusz Európa vezető cirkuszművészeti intézménye lenni, mert egy olyan tudományos háttérműhely segíti az itteni munkát, amely példátlan kontinensünkön. A Magyar Tudomány Ünnepén, a Magyar Tudomány Napja alkalmából a Fővárosi Nagycirkusz főigazgatója fennállásának második évfordulóján köszöntötte a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívumot, valamint a Fővárosi Nagycirkusz tudományos módszertani munkatársait: Szonday Szandra – muzeológust Kerülő Tünde – muzeológust Bereczky Dávid – levéltárost Kerner Tünde – könyvtárost Lakner Gábor – kottatárost Hidvégi Petra – adattárost Pilgermayer Henrietta – adattárost Richter Dániel – adattárost Bécsi Gábor – adattárost Szabó Tamás – adattárost Petró Eszter – etológust Horthy Andrea – mentorprogram vezetőt Sándor András – cirkuszpedagógiai vezetőt Joó Emese – főmuzeológust, a tudományos tár vezetőjét. A Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívum az elmúlt két év során 208 darab kosztümmel, rekvizittel és apparáttal, 1475 filmmel, fotóval és nyomtatvánnyal gyarapodott, 14.488 darab digitalizálás történt, 7 darab magyar és nemzetközi cirkusztörténeti kiállítás került megrendezésre, 176 múzeumi kutatást, tárlatvezetést tartott az intézmény. A Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívum 940 darab könyvvel, 2500 darab folyóirattal, 150 darab kottával gyarapodott, Lakner Gábor zenész, kottatárosnak köszönhetően „Hangzó cirkuszi kottatárat hozott létre. A tudományos irattár 62 iratfolyóméter maradandó értékű iratanyaggal gazdagodott. A Fővárosi Nagycirkusz Mentorprogramja során 200 amatőr cirkuszi klubbal vette fel a kapcsolatot, 2000 amatőr cirkuszművész gyermeket és fiatalt közvetlenül támogatott, 6000 fő amatőr légtornászt mentorált. A Fővárosi Nagycirkusz a felelős állattartás jegyében 1200 állat asszisztált foglalkozást tartott országszerte és 120 cirkuszi állat egyed jólléti felmérésére került sor, állatvédelmi kutatást végzett 72 egyetemi hallgató bevonásával. Az FNC Cirkuszpedagógia program keretében 32 rendhagyó órát tartott a Fővárosi Nagycirkuszban és 135

Tovább »

Cirkusztörténeti pillanat: „A hinta nem áll meg”

Óriási sikerrel mutattuk be a Circus Museum Flash N. 003 „A hinta nem áll meg!” című villámkiállítást a Fővárosi Nagycirkuszban, 2024.10.20-án, a „Karácsonyi Csodashow – Magic Around Christmas” című előadás szünetében. A sorozat 3. villámkiállítása Dodi artistacsoport 52 éves hintáját és a hinta útját mutatta be a cirkuszi porondtól a múzeumi gyűjteményig – rendhagyó módon mindössze 10 percben, egyszeri alkalommal, Joó Emese, a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívum vezetője rendezésében. A kiállítást Fekete Péter nyitotta meg. A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főigazgatója elmondta: a villámkiállításon először látható a Magyarországon egyedülálló cirkuszi oroszhinta-apparát, amelynek fényes életútja dokumentumfilmen követhető eredeti tulajdonosai: Graeser József Dodi és Graeser Betty artistaművészek, valamint későbbi használói: Richter Flórián és ifj. Richter József artistaművészek közreműködésével. A főigazgató köszönetet mondott Richter József Kossuth-díjas artistaművésznek, hogy felajánlásának köszönhetően a különleges rekvizit, a „Dodi-hinta” immár a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívum gyűjteményét gyarapítja. A főigazgató hozzátette: a villámkiállításon először látható a Magyarországon egyedülálló cirkuszi oroszhinta-apparát, amelynek fényes életútja dokumentumfilmen követhető eredeti tulajdonosai: Graeser József Dodi és Graeser Betty artistaművészek, valamint későbbi használói: Richter Flórián és ifj. Richter József artistaművészek közreműködésével. A Fővárosi Nagycirkusz Circus Museum Flash című villámkiállítási sorozata a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívum legjelentősebb műtárgy-gyarapodásait villantja fel a hazai és nemzetközi közönségnek, beavatva az érdeklődőket egyes értékes cirkuszi örökségelemek izgalmas kutatási és dokumentálási folyamatába. Graeser József Dodi jelenleg a Fővárosi Nagycirkusz cirkuszszakmai vezetője. Artistaképzőbe járt, majd 1969-ben elkezdte cirkuszi pályafutását: a Lantos csoportban édesapjával együtt léptek fel a Szovjetunióban egy gumiasztal-számmal. Ott láttak egy olyan hinta-számot, amely új produkcióra inspirálta őket. 1972-ben emlékezetből elkészítették a saját hintájukat, amin 1973-ban a gumiasztal számuk mellett folyamatosan gyakoroltak, míg 1974-ben elindulhattak hintás cirkuszi turnéikra. 1974-tól, immár Graeser Józsefné Bettyvel együtt, Dodi csoportként léptek fel a világ különböző cirkuszaiban. Betty máig az első és egyetlen női artista Magyarországon, aki hintáról hármas

Tovább »

Hatalmas sikerrel debütált a Fővárosi Nagycirkusz „Karácsonyi Csodashow – Magic Around Christmas” című előadása

Az idei ősz és tél legcsodálatosabb előadásának bemutatóját láthatta a közönség ma este. A Fővárosi Nagycirkusz „Karácsonyi Csodashow – Magic Around Christmas” című műsorunkat Vincze Tünde Hortobágyi Károly-díjas, nívódíjas artistaművész, a Magyar Légtornász Egyesület alapítója, légtorna tanár rendezte. A produkciókat vastapssal jutalmazta a közönség. A karácsonyfa alatt rejlő csodák a téli mesevilág hőseiként első alkalommal keltek életre és látványos cirkuszi produkciókkal ejtették ámulatba a nézőket. Fekete Péter, a Fővárosi Nagycirkusz főigazgatója az előadás bemutatóján elmondta: rendkívüli öröm, hogy hét év elteltével ismét egy fantasztikus produkciót láthat a közönség Vincze Tünde rendezésében.Az előadásban magyar, olasz és kínai artisták lépnek a porondra: megismerkedhetünk a legjobb magyar gyorsöltöző házaspárral, egy ifjú mágussal, egy világsztár hasbeszélővel, egy hófödte pusztákra elrepítő kutyás attrakcióval és két kínai csoport Európában még sosem látott produkciójával. A humorral, szépséggel és varázslattal fűszerezett előadásnak a premieren egy meglepetés vendége is volt: Kapitány Olívia, a Cirque de Soleil „OVO” című előadásának állandó fellépője egy speciális engedéllyel egy alkalommal a magyar közönség előtt is újra felléphetett. A Karácsonyi Csodashow – Magic Around Christmas fantasztikus produkciókat vonultat fel. Az olasz Jennifer Saabel két lenyűgöző számmal érkezik a Fővárosi Nagycirkusz porondjára: az egyik műsorszám főszereplői az ember leghűségesebb társai: Jennifer Saabel együtt nevelkedett elbűvölő husky és szamojéd kutyáikkal, így jobban érti a nyelvüket, mint bárki más. Ezt a varázslatos produkciót mély bizalom és harmónia szövi át, érzékenyen egymásba keverve a szeretet melegét és a tél hűvös varázsát. A család másik produkciójában felkavarják a lassan szállingózó hópelyhek nyugalmát és egy nyüzsgő édességbolt cukorkavalkádjába csábítanak el minket, ahol egy lábzsonglőrmutatvány során kapkodhatunk a levegőben röpködő finomságok után. Pontosság, dinamika és játékosság – a szánkban érezzük a cukorkák ízét! Eötvös Christofer a cirkuszművészetben nemzetközileg is ismert és elismert Eötvös-dinasztia nyolcadik generációs leszármazottja. Ötéves kora óta csillogtatja örökölt tehetségét a porondon, kezdetben kisebb jelenetekben, majd első önálló produkciójával

Tovább »

Szeretném, ha mindenkinek lehetősége lenne megvalósítani az álmait!” –  Interjú Vincze Tünde Hortobágyi Károly-díjas artistaművésszel, a Magyar Légtornász Egyesület alapítójával, légtorna tanárral, koreográfus-rendezővel

Vincze Tünde öt éves korától szertornázott a Vasas Sportegyesületben, mellette zongorázott és balettozott. 1979-ben felvételizett az akkori nevén Állami Artistaképző Iskolába, amelyet 1987-ben végzett el, egykerekű bicikli szakon. Egy évvel később jelessel diplomázott. A hamburgi Hansa-Theater színpadán több mint tíz évig minden évben két hónapon át szerepelt egykerekű bicikli számmal, majd bejárva a világot, huszonhét éven át szórakoztatta a közönséget egykerekű bicikli, luft balett- és hand stand számokkal. Később megtanulta az akkor újdonságnak számító tissue-t, amit a kétezres évektől itthon is népszerűsít. Saját sportegyesületet alapított, összevonva a cirkuszművészetet a sporttal. 2011-ben megrendezte az első hivatalos tissue-sport bajnokságot. 2010 óta tanítja a Baross Imre Artistaképző Intézetben a levegő, – és egykerekű bicikli számok rejtelmeit, emellett saját stúdiót működtet azoknak, akik szeretnék kipróbálni a tissue-t. Csapatával számos színházi darabban, televíziós műsorban, különböző események megnyitóján vesz részt. Vincze Tünde rendezi a Fővárosi Nagycirkusz új őszi-téli előadását. 2024.október 19-től látható a „Karácsonyi Csodashow- Magic around Christmas” című előadás a Fővárosi Nagycirkusz porondján, amelyet te rendezel. Mitől lesz különleges ez az előadás? Szeretném, hogy a karácsony közeledtével a családok ünnepi hangulatba kerüljenek, és kiszakadjanak a hétköznapokból. Ezért fontosnak tartom, hogy minden korosztály számára élvezhető legyen az új előadás. A műsor egyik fő üzenete az, hogy merjünk hinni az álmaikban és legyünk elég bátrak valóra váltani azokat. Aki idén fehér karácsonyt szeretne, feltétlenül látogasson el hozzánk! A lélegzetelállító produkciók mellett a közönség megtekintheti Magyarország első légtánckarát. Nemzetközi fesztivál-díjas artistaművészek, fiatal tehetségek, bűvészek és egy fantasztikus husky kutyarevü segítségével kápráztatjuk el a nézőket. Varázslatból és humorból nem lesz hiány! Öt éves korod óta a mozgás varázsában élsz. Az elszántságod, a kitartásod elismerésre méltó. Mi ad erőt az álmaid megvalósításához? Szeretném elérni, hogy minden sportot és művészetet kedvelő ember közelebbről is megismerkedhessen a cirkusz csodálatos világával. Ez a cél vezérel. Folyamatosan tanulok és tanítok. Több mint 12 év

Tovább »

Visszatér a manézsba Simet László artistaművész!

Szeptember 22-én, vasárnap a Stars Like Pins on the Sky című előadásunk utolsó két előadása olyan lesz, amilyennek eredetileg megálmodtuk, hiszen sikeres gyógyulását és hónapokig tartó rehabilitációját követően visszatér a manézsba Simet László artistaművész!

Tovább »

Hegedülő báboroszlán? Egy bábcirkusz találkozása a cirkusztörténettel

Az Astra Bábegyüttes bábcirkuszi előadásainak hátterére Fekete Péter, Petró Eszter és Joó Emese derített fényt 2024. szeptember 4-én az MMA Pesti Vigadóban, az OSZMI munkatársai: Lovas Lilla és Simándi Katalin által létrehozott „Bűvészinasok” című bábkiállításban. A közönség bevonásával zajló tárlatvezetésen kiderült, hogy „A bűvészinas” című 1966-os bábelőadás látványa és társadalmi üzenete hasonlóan erős a Fővárosi Nagycirkusz „Csillagok égbeli tűk” modern cirkuszi előadásához. De vajon hiteles cirkusztörténeti források-e a korabeli cirkuszvilág megismeréséhez az 1960-as évek bábfigurái? A kérdésre Szonday Szandra muzeológus, cirkusztörténész válaszol.

Tovább »

Trendváltás a cirkuszművészetben – hatalmas tapsviharral és lelkes ovációval ünnepelte az STRAND Fesztivál közönsége az artistákat

„Miénk ez a cirkusz, itt mindenkire szerep vár!” –  mottóval zajlott az idei STRAND Fesztivál, ahol lépten-nyomon fantasztikus cirkuszi produkciókkal találkozhatott a közönség, sőt, a legtöbb helyszínen próbára is tehették tehetségüket. A cirkuszművészet teljes átalakuláson megy keresztül, ezt bizonyítja az a tény is, hogy a fiatalok soha nem látott lelkesedéssel és ovációval fogadták az artistaművészek produkcióit a STRAND Fesztiválon – közölte Fekete Péter. A Fővárosi Nagycirkusz főigazgatója hozzátette: a cirkuszművészet élő, trendi, megragadja a fiatal generáció figyelmét, felkelti az érdeklődésüket, hangos ovációval ünnepelték a műsorszámokat. Az egész esemény, szinte az összes helyszín a cirkusz világát idézte, hasít a cirkuszművészet népszerűsége, elsöprő sikert arattak az artistaművészek – hangsúlyozta Fekete Péter. A STRAND Fesztivál nagyszínpadán minden nap különleges cirkuszi show fogadta a headlinerekre várakozó közönséget. A Halott Pénz koncertje előtt a Fővárosi Nagycirkusz lélegzetelállító mutatványa volt látható. A MOL nagyszínpadán igazi világszámmal kápráztattuk el a közönséget. A fesztivál egyik legnagyobb sikerét a Fővárosi Nagycirkusz “Stars Like Pins on the Sky” című műsorának etióp csoportja, a Troupe Addis Ababa handvoltige produkciója aratta. A különleges cirkuszi programot tovább színesítették a BIAK Artista- és Előadó-művészeti Akadémia tehetséges diákjai, a Free Fall Troupe tagjai, – akik dobó- , handstand és excentrik számokat adtak elő- , Gilbert Takamura magasdrót produkciója, valamint a Vincze Tünde Produkció artista művészei is bemutatkoztak. Különleges rekvizitekkel: magasdróttal és a halálkerékkel is megismerkedhettek a fesztiválozók. Majka és Azahriah felvezetőjeként „STRAND Circus Morpheus Show” címmel egy erre az alkalomra készülő, különleges produkció elevenedett meg, amelyhez a zenét Hundred Sins szerezte, a koreográfia pedig Vincze Tünde és Lakatos Márk közös munkáját dicsérte. A fesztivál más színpadjain is megjelentek artisták a koncertek alatt. A Telekom Kraft parton, a STRAND Cirkusz negyedben pedig egész nap cirkuszi és bűvész-mutatványokat láthatott a közönség, és bárki kipróbálhatta magát gólyalábbal, artistaművészként, bűvészként a köralakú, vízparti porondon. A naplementére egy daruval és

Tovább »

Simet László “Duna-crossing” videojával vette kezdetét az I. Pekingi Nemzetközi Előadó-művészeti Világkiállítás

A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főigazgatója képviselheti az európai cirkuszművészetet és Magyarországot Pekingben, az I. Előadó-művészeti Világkiállításon. Fekete Péter a méltán világhíres Duna-átkelés “ÁTMENTEM” projekt video-filmjével nyitotta meg az I. Pekingi Nemzetközi Előadó-művészeti Expo-t. Simet László, Hortobágyi Károly-díjjal, a Magyar Érdemrend lovagkeresztjével, a Magyar Érdemrend tisztikeresztjével kitüntetett Érdemes Művész, artistaművész videoja megtekinthető: A Fővárosi Nagycirkusz főigazgatója kiemelt díszvendégként tartott köszöntő beszédet a nagyszabású ceremónián. Fekete Péter úgy fogalmazott: a művészet összeköti a generációkat, az országokat a kultúrákat és elősegíti a kölcsönös elfogadást. „A Fővárosi Nagycirkusz 13 méteres kör alakú manézsában megszűnik minden különbség az emberek között, a művészek feltétel nélkül megbíznak egymásban: amikor az egyik artistaművész elugrik, a másik biztosan elkapja. Ez a cirkuszi művészet üzenete, ez a kultúra üzenete” – tette hozzá. Fekete Péter a video-film bemutatását követően prezentációjában elsősorban a világ öt legfontosabb cirkuszfesztiválja közt jegyzett Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivált, annak a világon egyedülálló innovációit, illetve a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ elmúlt évtizedben nemzetközileg is elismert oktatási- és audio-narrációs programjait, valamint az intézmény tudományos és muzeológiai háttérmunkáit fogja bemutatni. 2024. augusztus 21-23. között rendezik meg Kínában az I. Pekingi Nemzetközi Előadó-művészeti Világkiállítást (Beijing International Performing Arts Expo-t), amelyen a világ vezető előadó-művészeti intézményei, produkciós cégei, színházai és művészeti ügynökségei mellett a Fővárosi Nagycirkusz is bemutatkozási lehetőséget kapott. Az idén fennállásának 15.évfordulóját ünneplő „Beijing Perfoming Arts Group” (BPAG) az egész világra kiterjedő előadó-művészeti együttműködések és csereprogramok további fejlesztése érdekében gigantikus alapterületű helyszínen, a Pekingi Nemzeti Stadionban rendezi meg az eseményt. A világkiállítás a pekingi szervezők szándéka szerint meghatározó előadó-művészeti esemény lesz, amelyen valamennyi kontinens vezető intézményeinek és művészeti fesztiváljainak delegáltjai bemutatkozhatnak. I. Pekingi Nemzetközi Előadó-művészeti Expo mottója: „Összekapcsolódás, kölcsönös megbecsülés, integráció”, amelynek célja, hogy elősegítse az előadó-művészeti erőforrások áramlását Kína és a nemzetközi művészeti-kulturális szféra között.

Tovább »

Nemzeti ünnepünk alkalmából „Csenger Város Díszpolgára” címmel tüntették ki Fekete Pétert, korábbi kultúráért felelős államtitkárt, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főigazgatóját

Csenger fejlődéséért, a csengeri és a Csenger térségben élők részére közvetlenül a munkahelyteremtés terén, közvetetten az életkörülmények javításáért végzett áldozatos tevékenységéért Csenger Város Önkormányzat Képviselő-testülete munkásságának elismeréséül a „Csenger Város Díszpolgára” kitüntető címmel tüntette ki Fekete Pétert, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főigazgatóját. Az elismerést Forján Zsolt, Csenger polgármester adta át a korábbi kultúráért felelős államtitkár részére. A méltatásban elhangzott: „Fekete Péter szakmai életútját számos elismeréssel és díjjal tüntették ki. A Jászai Mari-díjas magyar színházi rendező, előadóművész, cirkuszművész, főigazgató vitathatatlan érdemeket szerzett Csenger Város kulturális felemelkedéséért, a város kulturális életének felpezsdítésért. A kultúra terjesztését, mint hosszú távon megtérülő befektetést szem előtt tartva, Csengerben felkarolta a helyben elérhető, nívós kultúrát képviselő tartalmak ügyét. Felismerve azt, hogy a művészet olyan szellemi kapcsolatokat sző, amelyek valódi közösséggé szervezik az embereket, hozzájárult egy különös kreatív, művészi légkör megteremtéséhez, amelyben a város képes felvirágozni. Segítő szándékának és aktív segítségének köszönhetően az egykori Makovecz Imre által megálmodott Adventista templom teljes mértékben megújult és napjainkban már heti rendszerességgel Makovecz Kultúrtemplomként fogadja a kultúra szerelmeseit. Csenger fejlődéséért, a csengeri és a Csenger térségben élők számára végzett áldozatos tevékenységéért Csenger Város Önkormányzat Képviselő- testülete munkásságának elismeréséül a „Csenger Város Díszpolgára” kitüntető címet adományozza részére”. Fekete Péter az ünnepségen úgy fogalmazott: „Olyan ez, mint a hegymászás: amikor felér az ember oda, amit lentről csúcsnak nézett, akkor derül ki hogy az csak egy fennsík, s ott még rengeteg tennivaló van. Ígérem, hogy keresztapai aggódással segítem a város, a térség életét, a kultúra minden eszközével.  Klasszikus zene, színház vagy cirkuszművészet, ide hívom az ország legjobb művészeit, akik a hívó szavamra szívesen indulnak a hosszú útra, hogy nagyanyáim, felmenőim, őseim szülőföldjére elhozzák a friss művészi gondolatokat, érzelmeket.” Két évnyi munkafolyamatot követően, 2023.12.07-én megnyitotta kapuit az összművészeti koncertteremként működő Makovecz Kultúrtemplom Csengerben – a kívül-belül megújult épületet korábban adventista imaházként használták. A tavalyi ünnepélyes átadáson

Tovább »

Fekete Péter, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főigazgatója képviselheti Magyarországot Pekingben, az I. Előadóművészeti Világkiállításon!

2024. augusztus 21-23. között rendezik meg Kínában az I. Pekingi Nemzetközi Előadóművészeti Világkiállítást (Beijing International Performing Arts Expo-t), amelyen a világ vezető előadóművészeti intézményei, produkciós cégei, színházai és művészeti ügynökségei mellett a Fővárosi Nagycirkusz is bemutatkozási lehetőséget kapott. Az idén fennállásának 15.évfordulóját ünneplő „Beijing Perfoming Arts Group” (BPAG) az egész világra kiterjedő előadóművészeti együttműködések és csereprogramok további fejlesztése érdekében rendezi meg az I. Nemzetközi Előadóművészeti Világkiállítást (Beijing International Performing Arts Expo-t) a Pekingi Nemzeti Stadionban. A világkiállítás a pekingi szervezők szándéka szerint meghatározó előadóművészeti esemény lesz, amelyen valamennyi kontinens vezető intézményeinek és művészeti fesztiváljainak delegáltjai bemutatkozhatnak, ezzel is erősítve a nemzetközi kapcsolatokat, új együttműködési lehetőségeket kialakítva egymással. Az eseményen résztvevők kiemelt figyelmet szentelnek a kínai, valamint a nemzetközi cirkuszi előadóművészetek jövőbeni fejlődési irányainak meghatározására. Az I. Pekingi Nemzetközi Előadóművészeti Világkiállítás a lehető legszélesebb körben invitálta meg a kontinensek előadóművészeti ágainak képviselőit. A gigantikus alapterületű helyszínen egyaránt bemutatkoznak a világ meghatározó és népszerű kulturális negyedei, szórakoztató parkjai, színházai, előadóművészeti produkciós cégei, azok vezető menedzserei, valamint a kínai és nemzetközi társulatok, előadóművészeti csoportok, főiskolák, egyetemek, modern előadóművészeti formák képviselői, a kínai állami és civil kulturális és idegenforgalmi szervezetei, valamint az előadóművészeti befektetésekkel és finanszírozással foglalkozó egyesületek. A világkiállítás mottója: „Összekapcsolódás, kölcsönös megbecsülés, integráció”, amelynek célja, hogy elősegítse az előadóművészeti erőforrások két irányú áramlását Kína és a nemzetközi művészeti-kulturális szféra között. Hatalmas elismerést jelent a magyar cirkuszművészeti szakma számára, hogy az I. Pekingi Nemzetközi Előadóművészeti Világkiállításra a Fővárosi Nagycirkusz is meghívást és bemutatkozási lehetőséget kapott. Fekete Péter, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főigazgatója prezentációjában elsősorban a világ öt legfontosabb cirkuszfesztiválja közt jegyzett Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivált, annak a világon egyedülálló innovációit, illetve a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ elmúlt évtizedben nemzetközileg is számontartott oktatási- és audionarrációs programjait, valamint az intézmény tudományos és muzeológiai háttérmunkáit fogja bemutatni.

Tovább »

Hatalmas sikere volt a „Cirkuszi elefánt a porcelánmúzeumban” című cirkusztörténeti kiállítás megnyitójának Herenden

Ismét feltárult a cirkuszmúzeumi csodaláda! „Cirkuszi elefánt a porcelánmúzeumban” címmel nyílt cirkusztörténeti kiállítás a Herendi Porcelánművészeti Múzeumban. Az egyedülálló, minden szempontból különleges tárlaton a herendi porcelánművészet remekeiből és a magyar cirkuszművészet lélegzetelállító teljesítményeiből láthatnak válogatást az érdeklődők. A kiállítást Fekete Péter, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főigazgatója és Dr. Simon Attila, a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatója nyitotta meg.Fekete Péter köszöntő beszédében kiemelte: a komolyság, az időtállóság olyan értékek, amelyek a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt.-re és a Fővárosi Nagycirkuszra egyaránt érvényesek. Mint mondta: a kiállítás megnyitóján a magyar művészeti élet, a hazai artistaművészet és a magyar közélet legkiválóbb szakemberei jelentek meg. „A Fővárosi Nagycirkusz és a magyar vándorcirkuszok manézsának 13 méteres köre olyan, mint egy földre fektetett glória vagy mint egy óriási jegygyűrű, amely kiszakít a világból. Ebben a körben fekete és fehér bőrű emberek egymás vállára állnak, az orosz és ukrán művészek egymást elkapják a levegőben, vallástól, világnézettől függetlenül. Ebben a körben elfelejtjük a külvilágot, hiszen az egymás iránti töretlen hitért dolgozunk. A mi üzenetünk az, hogy így kellene élni. Ezt az üzenetet szeretnénk átadni itt, Herenden” – fogalmazott a főigazgató, majd köszönetet mondott dr. Simon Attilának, a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatójának, hogy különleges teret és hangulatot biztosítottak a múzeum dolgozóinak a kiállítás létrehozásához. Dr. Simon Attila, a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatója beszédében hangsúlyozta: a kiállításon a cirkuszi világ és Herend ad egymásnak randevút. A két intézményt számos gondolatiság köti össze – fogalmazott. Példaként említette a társadalmi felelősségvállalást, az értékteremtést, a tradíciók megőrzését és tovább adását, a minőség iránti töretlen elkötelezettséget, valamint az innovációt. „Összeköt bennünket egy csipetnyi titok, hiszen minden artistaművész hordoz valami titkot a produkciójában, ahogyan a herendi alkotásokban is megjelenik az alkotók titkos receptúrája” – tette hozzá, köszönetet mondva a kiállítás munkatársainak és Fekete Péter főigazgatóak, aki a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. valamennyi dolgozóját vendégül látja a Fővárosi Nagycirkusz „Stars-Like

Tovább »

Hrisafis Gábor lett az év artistaművésze!

Hrisafis Gábor kapta a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ által alapított Karádi Béla Arany Emléklánc-díjat, amellyel az év kiemelkedő magyar artistaművészét tüntetik ki minden évben. A rangos szakmai díjat a Stars Like Pins on the Sky című előadás elején rendezett gála során adták át a Fővárosi Nagycirkuszban. „A díjazottnak hatalmas elismerés, a magyar cirkuszművészet és a hazai artistaszakma számára igazi örömünnep ez” – mondta Fekete Péter főigazgató az ünnepi díszelőadáson. Hrisafis Gábor bohócnak tanult, első fellépése 1985-ben volt a Fővárosi Nagycirkuszban. Pályafutása során 1990 óta a világ számos porondján és varieté színpadán fellépett, de nemcsak a cirkusz világában, hanem színházi körökben, valamint a film- és zeneiparban is ismertté vált karaktere és tehetsége. Többször is az év varieté előadójává választották. Mivel a díjazott jelenleg Dániában dolgozik, ezért a rangos szakmai elismerést nevében Zsilák Györgyné vette át Graeser Józseftől, a Fővárosi Nagycirkusz cirkuszszakmai vezetőjétől. Az év Karádi-díjas artistaművészét online, élő kapcsolásban, telt házas előadáson ünnepelhette a közönség és a magyar artista szakma! A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ Karádi Béla, a Magyar Cirkusz és Varieté Vállalat egykori művészeti vezetője végakaratának megfelelően, elismerve és tiszteletben tartva munkásságát, 2021. augusztus 10-én, a díj névadójának születésnapján alapította meg a Karádi Béla Arany Emléklánc-díjat, amelyet minden évben egy díszelőadás keretében az év kiemelkedő magyar artistájának adnak át. A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ idén azt a három fantasztikus artistaművészt kérte fel a nomináltak kiválasztására, akik a díj alapítása óta elnyerték a Karádi-díjat: ifj. Nereus Lajos, Dittmar Laido és Nagy Ferenc artistaművészeket. A három zsűritagnak a jelölés során az alábbi szempontokat kellett figyelembe venniük: az adott évben elért művészi teljesítményt, valamint a megkérdőjelezhetetlen, példaértékű közösségi és magánéletet. További újdonság volt idén, hogy nem csak egyéni artista lehetett jelölt, hanem azok a párok is, akik szorosan egymásra utalva, egymásba kapaszkodva, közösen érnek el sikereket. Hrisafis Gábor mellett az 2024-es év Karádi-díj nomináltjai között voltak:

Tovább »

Függő vagyok, nem tudok az előadások okozta adrenalin nélkül élni! – Interjú Szlavkovszki Zsolt artistaművésszel

SZLAVKOVSZKI ZSOLT gurtni Többszörösen válogatott sportoló, a Baross Imre Artistaképző Akadémia volt hallgatója, légtorna és kézenállásra szakosodott artista, sportedző. 16 éves korától kezdve aktívan lép fel TV műsorokban, koncerteken és show műsorokban, Magyarországon és külföldön is. Hamarosan porondra lépsz a Fővárosi Nagycirkuszban, a „Stars- Like Pins on the Sky” című előadásban. Milyen produkciót láthat tőled a közönség? Gurtni számmal lépek a porondra augusztus 7-től a Fővárosi Nagycirkuszban, ahol legutóbb a II. Légtorna Fesztivál gála előadásán már találkozhatott velem a közönség. 2016-ban a „Lúdas Matyi” című előadásban, 2020-ban pedig a 13. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztiválon mutatkozhattam be Közép-Európa egyetlen kőcirkuszában. 7 éves koromban kezdtem el foglalkozni sportakrobatikával. Hiperaktív gyerek voltam, édesanyám vitt el az első edzésemre, Gödöllőn. A családunkban én vagyok az egyetlen, aki ezt a pályát választotta. Légtorna és kézenállásra szakosodott artista vagy. Utóbbi miért vált fontossá számodra? A gurtni és a kézenállás nem kapcsolódik kifejezetten egymáshoz, de az izomerő, a mozgáskultúra és mozgáskoordináció fejlesztése révén hasznosan hatnak egymásra ezek a különböző szakirányok, és ez segít magasabb minőségű mozgásminták létrehozásában. Valamint én beillesztettem egy kézenállásban végrehajtott trükköt is a gurtni számomba. A cirkuszi élet olyan emelkedett, adrenalin-fröccsel megtámogatott, magasabb szintű létezést jelent, ami teljesen függővé tudja tenni az embert. Minden alkalommal izgulok a porondra lépés előtt! Szerencsére nem izzad a tenyerem, de kisebb fajta gyomorgörcsöm mindig van. Ez hamar elillan, amint kilépek a porondra. Bár ott egyedül vagyok, ez egy igazi csapatmunka. Légtorna szakirányon Vincze Tündétől tanultam, aki egészen fiatalon meglátta bennem a tehetséget. Hozzáteszem, hogy valószínűleg érezte rajtam a pályához elengedhetetlenül fontos szorgalmat, elszántságot és kitartást is. Tündéhez a mai napig bátran és bizalommal fordulhatok. Szintén fontos a családom támogatása, a szerelmem segítsége. Mennyi időt töltesz naponta felkészüléssel? Törekszem a heti 4-5 edzésre. Ezt nagyban befolyásolja a fellépések száma. Ha csak egy előadásom van egy nap, akkor még nagy valószínűséggel

Tovább »

A bohócot nem érdekli a dráma, őt a felfedezés mozgatja! – Interjú Virga Tímea bohóccal

VIRGA TÍMEA bohóc Pályafutását a Békéscsabai Jókai Színházban kezdte, jelenleg a Nemzeti Színház vendégművészeként dolgozik, szerepelt 2023-ban bemutatott Semmelweis című filmeben. 2015 és 2022 között a CommandARTe Társulat művészeti vezetője volt, 2023-ban végzett az artistaképző akadémia bohóc-pantomim szakán. Jelenleg a Budapest Cirkuszművészeti és Kortárstánc Főiskolán tanul bohóc szakon. Számára ez a mesterség nemcsak szakmai fejlődést jelent, hanem életfilozófiát is. A Fővárosi Nagycirkuszban július 20. óta láthatja őt a közönség. Hogyan vezetett az utad a Békéscsabai Jókai Színháztól a Fővárosi Nagycirkuszig? Elvégeztem a Baross Imre Artistaképző intézet Bohóc / pantomim szakát és maradtam a harmadik évre is művészképzőn. Jelenleg a Budapest Cirkuszművészeti és Kortárstánc főiskola második évfolyamát kezdem szeptembertől bohóc szakon. Korábban számos vidéki színházban dolgoztam színésznőként. A CommandARTe Társulat alapító tagja, majd hét évig művészeti vezetője voltam. Szabadúszó művészként nem csak a cirkuszművészet került hozzám közelebb, hanem a filmek világa is, szerepeltem például Szabó István: Zárójelentés, valamint Koltai Lajos: Semmelweis című filmjében is. Mi fogott meg téged ezekben a műfajokban? Azt éreztem, hogy nem csak a beszéd és az érintés által tudom magam kifejezni, hanem a testem is nagyon sok mindenre képes. Egyre inkább elkezdett vonzani a fizikai színház. Azt éreztem, hogy zsong bennem valami modern. Mozdulni, mozogni akartam és azt, hogy ezt a kamerák is kövessék. Izgalomra vágytam, nem egysíkúságra. A bohóc az emberi esendőséget, naivitást mutatja meg, egyfajta kontrasztként, a lélegzetelállító, sokszor magaslatokban végzett artistaprodukciók sorában. Miért áll közel hozzád a bohóc figurája? A színház sokáig tombolt az életemben, aztán egyszer azon kaptam magam, hogy a szövegtudásom elkezd panelek alapján működni és hiányzik a meglepetés művészete. A bohóc szakon olyan volt, mintha a színészművészetet újra tanultam volna. A fellazító játékok során megtanultunk veszíteni és konfliktust kezelni. A bohóc nem ismeri a szexualitás és a halál fogalmát, őt nem a dráma mozgatja, hanem a felfedezés lehetősége. Egy gyermek szemén át

Tovább »

A Fővárosi Nagycirkuszban állva tapsol a közönség az olimpiai érmeseknek! A mai előadáson Kós Hubert olimpiai bajnokunkat ünnepeljük!

A Fővárosi Nagycirkuszban az artistaművészek és a közönség együtt ünneplik sikeres olimpikonjainkat! Szép hagyomány, hogy az előadást követően a tapsrendben – amikor a műsorunkban fellépő artistaművészeknek szól a taps – együtt ünnepli meg azokat a sportolókat, akik a párizsi nyári olimpiai és paralimpiai játékokon bronz, ezüst vagy arany érmet nyernek – így hazánknak, Magyarországnak és a magyar embereknek is elismerést, sikert, megbecsülést szereznek. Érmet nyerő olimpiai bajnokainkat tegnap az artistaművészek és a közönség állva tapsolta meg. A tegnapi előadás végén öt magyar honfitársunkat ünnepeltük, akik megelőző este ott állhattak a világ tetején! A párizsi nyári olimpiai játékokon Milák Kristóf 200 méter pillangón és a férfi kardcsapatunk – Gémesi Csanád, Rabb Krisztián, Szatmári András, Szilágyi Áron – egyaránt ezüstérmet nyert kiemelkedő tehetségének, szorgalmának és teljesítményének köszönhetően! Az ünneplésről készült videofelvétel az alábbi linken tekinthető meg: https://www.facebook.com/nagycirkusz/?locale=hu_HU A mai előadásunk során Kós Hubertnek szól a vastaps és az ováció, aki remek hajrával megnyerte a 200 méteres hátúszás fináléját, így megszülethetett a magyar küldöttség első olimpiai aranyérme. “Tudtam, hogyha megcsinálom azt, amit tudok és kell, akkor minden rendben lesz” – nyilatkozta elsöprő győzelme után a 21 éves magyar fiatalember, a most már nemcsak Európa- és világbajnok, hanem olimpiai bajnok Kós Hubert. Ezt a mondatát pedig jegyezzük meg, tömören megfogalmazott erős igazság, magabiztosság és nyugalom árad szavaiból..Olyan érzések, amelyek ellen harcolhatunk, ha fellépés vagy verseny előtt szétstresszeljük magunkat, lámpalázunk és gyomorgörcsünk van, és úgy izgulunk, hogy síkossá izzad a tenyerünk, de a megfelelő helyre is tudjuk ezeket az érzéseket rakni magunkban, és pont ez a lényeg. Ez pedig a legfontosabb kapcsoló egy artista vagy sportoló életében. Amikor eldördül a startpisztoly vagy kilépsz a függöny elé a reflektorfénybe, akkor rajtad a világ szeme, te pedig csak annyit és azt csináld meg, amit tudsz és amit kell — és akkor minden rendben lesz! Sok szeretettel várunk

Tovább »

A jó bohóc eredeti, meglepő, csupa szeretet és mestere a csattanónak – Interjú Egyed Brigitta bohóccal

EGYED BRIGITTA bohóc / Magyarország Az ELTE művelődésszervező diplomájának megszerzése mellett végzett színészként és bohócként is. Számos színdarabban és filmben játszott, 2014-2019 között a Recirquel cirque danse társulat tagja volt. Kis Hajni „Szép alak” című filmjének főszerepéért Olaszországban (Figari, 2017) és Indiában (Pune, 2018) a legjobb színésznő díját hozta el. Mikor lépsz  a porondra a Fővárosi Nagycirkuszban? Augusztus 1-én láthat a közönség a Fővárosi Nagycirkuszban a „Stars – Like Pins on the Sky” című előadásban. Ez egy csoda hely! Itt tényleg minden nap megtörténik a csoda! Nagyon örülök, hogy ennek részese lehetek. Mitől jó egy bohóc szerinted? A jó bohóc eredeti, csupa szeretet, meglepő és mestere a csattanónak. Elég néhány kellék, egy teleszkópos fejvakaró, egy kis törölköző, egy vödröcske például. Több eszközre nincs is szükségem. A „Stars – Like Pins on the Sky” című előadásban a tánckarral is együtt működök. Ez számomra újdonság, remek feladat.  Úgy gondolom, rendkívül fontos, hogy amint a bohóc a porondra lép, olyan energiával, olyan kisugárzással rendelkezzen, amivel azonnal magára tudja vonni a közönség figyelmét. Szeretettel, empátiával ez szinte biztosan elérhető. Számos színdarabban láthatott téged a közönség, Kis Hajni „Szép alak” című filmjének főszerepéért Olaszországban és Indiában a legjobb színésznő díját hoztad el. 2022-ben egy televíziós karácsonyi reklámfilmben szerepeltél. Jól viseled, ha bedobnak a „mélyvízbe”? Igen! Előfordult többször, hogy a reklám miatt ismernek meg. Volt, hogy egy néző bekiabált az előadás közben: „- Szia Gitta! Hogy vagy?” A televízióban látott reklámbeli nevemen szólított. Ez jó! Megtalálnak a feladatok általában. Volt olyan is, hogy két és fél hét alatt tanultam meg “A meztelen bohóc” című előadás szövegét, méghozzá héber nyelven, mert Tel- Avivban is felléptünk az előadással. A nézők között járva „beszélgetettem” a közönséggel, és a nézők azt hitték, hogy tényleg tudok héberül, ezért válaszoltak nekem, beszéltek hozzám, amiből persze egy szót sem értettem. A közönség soraiban

Tovább »

Csoda a levegőben, mókás cicák és kacagtató bohócok a porondon: új artistaszámok és bohócjelenetek a Fővárosi Nagycirkusz nyári műsorában

A Fővárosi Nagycirkusz STARS LIKE PINS ON THE SKY (Csillagok, égbeli tűk) című nyári műsora új artistaprodukciókkal és bohócjelenetekkel bővül augusztusban. Anelya Roslyakova Oroszországból érkezett, hogy a magyar közönség is megismerhesse bűbájos és humoros macskaszámát. A levegőben pedig két fiatal magyar tehetséget csodálhatnak meg nézőink: előbb Csanády Bernát, majd pedig a fesztiválokról és TV műsorokból is ismerős Szlavkovszki Zsolt fog porondra lépni gurtni produkciójával. A lelket megérintő és elgondolkodtató műsorba augusztusban bohócjelenetek is láthatóak lesznek: egymást váltva négy tehetséges magyar bohóc fogja próbára tenni nézőink rekeszizmait, szerethető karaktereik és vidám jeleneteik emlékezetes részei lesznek a megújult egész estés cirkuszi műsornak. Ismerjék meg fellépőinket, alább bemutatjuk őket! ANELYA ROSLYAKOVA macskaszám /Oroszország 2005-ben diplomázott a Moszkvai Állami Közgazdasági, Statisztikai és Informatikai Egyetemen (MESI). 1999-től az Orosz Állami Cirkuszban dolgozott, először szülei „Majomszínház” című számában asszisztensként, majd a saját „Édes macskák” és „Hullahopp karikák” című számaival. Anelya macskákkal és görényekkel közösen dolgozik és rakja össze népszerű műsorszámait. SZLAVKOVSZKI ZSOLT gurtni / Magyarország Többszörösen válogatott sportoló, a Baross Imre Artistaképző Akadémia volt hallgatója, légtorna és kézenállásra szakosodott artista, sportedző. 16 éves korától kezdve aktívan lép fel TV műsorokban, koncerteken és show műsorokban, Magyarországon és külföldön is. CSANÁDY BERNÁT gurtni/ Magyarország Csanády Bernát a Baross Imre Artistaképző Akadémia tanulójaként számos cirkuszművészeti zsánert elsajátított. Tanulmányai befejezése után levegőszámok mellett székegyensúlyozó produkcióval is fellép magyarországi és külföldi cirkuszokban, fesztiválokon. KŐRÖSI ÁRON bohóc / Magyarország Kőrösi Áron 2020 óta a Baross Imre Artistaképző Akadémia Bohóc és pantomim szakirányán tanul. Célja, hogy a bohócgondolkodás segítségével megmutathassa az élet derűs oldalát. Áron művészi hitvallása: „Mindig is csodáltam a bohócot, mint kontraszt-elemet a cirkuszban, és nagyon érdekelt a történetük. Izgultam értük, hiszen bohócnak lenni ezen a világon olyan, mint egy icike-picike piros pont egy végtelen vásznon. A bohóclét különleges lehetőséget arra, hogy mi emberek egy kicsit jelen legyünk, és meg merem

Tovább »

Még a csillárról is lógtak: vastaps és ováció a Cirkuszok Éjszakáján

1450 szív dobbant egyszerre a Fővárosi Nagycirkuszban, a Cirkuszok Éjszakáján. A Fővárosi Nagycirkusz a Cirkuszok Éjszakáján július 20-án 19 órától kibővített extra műsorral várta a cirkuszművészet szerelmeseit. Közép-Európa egyetlen kőcirkuszában teljes telt ház volt! A közönség hatalmas tapsviharral és ovációval ünnepelte a lenyűgöző artistaprodukciókat. A kizárólag erre az alkalomra összeállított előadásban a „Stars -Like Pins on the Sky” című előadás sztárjai mellett a jövő tehetséges és ifjú cirkusz csillagai is a porondra léptek. A Fővárosi Nagycirkusz idén is különleges műsorral rukkolt elő a Cirkuszok éjszakájára, amelynek célja ezúttal is a minőségi cirkuszművészet sokszínűségének bemutatása volt. A közel négy órás, két szünettel megszakított, maratoni előadásban egyedülálló, ritka cirkuszművészeti rekvizitekkel, új zsánerekkel is megismerkedhetett a közönség. A Fővárosi Nagycirkusz 2013-ban hívta életre a Cirkuszok éjszakájának nemes hagyományát, amelyhez azóta minden nagyobb magyarországi cirkusz csatlakozott. Ez egy olyan jeles ünnep a magyar cirkuszművészetben, amely e varázslatos művészeti ág sokszínűségét ünnepli és mutatja be a hétköznapok szürkeségéből kiszakadni vágyó közönségnek. Csodákból és varázslatból idén sem volt hiány, a „Stars-Like Pins on the Sky” című, Fekete Péter, a Fővárosi Nagycirkusz főigazgatójának rendezésében jelenleg futó előadásunkat több mint 90 percnyi, extrán izgalmas műsorral kiegészülve élvezhette a közönség! A Cirkuszok éjszakájának kibővített műsorában a nyári műsor sztárjai mellett bemutatkozási lehetőséget kaptak a Hungarian Circus Talent Festival indulói, amelyen 140 ifjú tehetség mérette meg magát.Fellépett a „Much – Újcirkusz-hétvége” kortárs cirkuszi fesztiválon a Fővárosi Nagycirkusz különdíját elnyerő, angol születésű, jelenleg Budapesten élő és alkotó Georgina Cassels is „Sonder” című produkciójával. Megcsodálhatta a közönség a Baross Imre Artista- és Előadó-művészeti Akadémia fiatal tehetségeit is. A Cirkuszok éjszakáján fellépett Csepregi Lilla slackline produkciójával, a Free Fall handvoltige csoport és Hellenpárt Levente dróton. Bemutatkozott Nagy Patrik karika számával, valamint Szeitl Molli és Czibere Zsolt létra-duójukkal. Szintén nagy sikerrel lépett porondra a Tádám csoport kínai rúd számmal, az SCH Team egykerekű bicikli számukkal,

Tovább »

ArchiCedac, a jó gyakorlat

Arianna Pianesi, a CEDAC – Cirkuszművészeti Dokumentációs és Oktatási Központ (Verona) archivista szakembere 2024. június 25-én szakmai látogatást tett a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívumban, ahol bemutatta az ArchiCedac cirkuszi örökséget dokumentáló programot. A tudományos intézmények munkatársai közelebbről megismerték egymás archiválási rendszerét, digitális gyűjteménykezelési szempontjait, és egyeztettek a további együttműködésről.

Tovább »

Kihirdették a győzteseket: most kiderül, kik lettek a legjobbak Magyarországon!

Cirkuszi tehetség maratont tartottunk a Fővárosi Nagycirkuszban. 140 ifjú tehetség mérettette meg magát a Hungarian Circus Talent Festival Győztesek Gáláján. A magyar professzionális artistaművészeti képzőhelyek tehetségkutató versenyére és fesztiváljára akrobatika, légtorna, ügyességi és kreatív kategóriákban lehetett jelentkezni, a legjobbak tegnap léphettek a porondra. A verseny jelentkezői közül összesen 24 önálló (11 professzionális, valamint 13 még nem professzionális) produkciót jelölt a zsűri a Manézs Győztesek Gálája műsor programjába. A fesztiválra az ország minden városából jelentkeztek tehetségek, hogy bizonyítsák, köztük vannak a jövő cirkusz-csillagai. A Győztesek Gálájának fellépőit rangos szakmai zsűri értékelte. Tagjai: Fekete Péter, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főigazgatója, Jászai Mari-díjas rendező, korábbi kultúráért felelős államtitkár, a Hungarian Circus Talent Festival elnöke Bán Teodóra, a Magyar Művészeti Fesztiválok Szövetségének elnöke, Hevesi Sándor-díjas táncművész, koreográfus, igazgató és producer Kubik Anna, Kossuth-díjas színművész Graeser József, a Fővárosi Nagycirkusz cirkuszszakmai igazgatója, Magyar Arany Érdemkereszttel kitüntetett artistaművész Romhányi Áron, eMeRTon-, Fonogram és Artisjus díjas zeneszerző, producer Madaras Ádám, kilencszeres világ- és Európa-bajnok magyar öttusázó, párbajtőrvívó, edző Zsoldos Péter, a Központi Sport- és Ifjúsági Egyesület elnöke, a magyar sport utánpótlás vezetője Fitos Dezső, a Fitos Dezső Társulat Harangozó Gyula-díjas táncosa, koreográfusa, művészeti vezetője A gála rendezője és műsorvezetője: Kovács Gábor Dénes, az Artista és Előadó-művészeti Akadémia főigazgatója, a műsor háziasszonya: Mihályi Réka Fonogram-díjas énekesnő voltak. Csodálatos előadások, lenyűgöző hangulat és számos megható pillanat jellemezte a Hungarian Circus Talent Győztesek Gáláját. Gratulálunk minden nyertesnek és résztvevőnek! A Hungarian Circus Talent Fesztivál díjazottjai: Nem professzionális versenyzők: Különdíjak: Olimpia a porondon: Horváth Dóra Ilona Táncművészet a porondon: Orovecz Gréta Színművészet a porondon: Manók Koreográfia a porondon: Manók Harmónia a porondon: Rémes négyes Circus Junior: Elek Máté BIAK Artista- és Előadó-művészeti Akadémia különdíja: Tóth Oszkár Fővárosi Nagycirkusz különdíja: TFSE Acro Team Fődíjak: Grand Prix: SCH Team Arany MANÉZS: Mátyás Dorka és Mátyás Panna Ezüst MANÉZS: Marik Dorka és Szabó Eszter

Tovább »

Manézs- cirkuszi tehetség maraton

140 ifjú tehetség a Fővárosi Nagycirkuszban! Különleges cirkuszi gála show-műsorban teljesedik ki a Hungarian Circus Talent Festival! A verseny jelentkezői közül összesen 24 db. önálló (11 professzionális, valamint 13 még nem professzionális) produkciót jelölt a zsűri a Manézs Győztesek Gálája műsor programjába. A verseny érmesei, tehát első, második, valamint harmadik helyezettjei lehetőséget kapnak arra, hogy 7 közös produkcióval lépjenek fel a Fővárosi Nagycirkuszban. A Talent Gála Műsora ugyanakkor fesztivál verseny is, ahol valamennyi résztvevő elismerő oklevelet vehet át, a díjazottak pedig − a gála zsűrijének értékelése alapján – Arany-, Ezüst-, Bronz Manézs díjban, valamint számos Különdíjban és a Grand Prix fődíjban is részesülnek a professzionális, valamint a még nem professzionális szekciókon belül, tehát mindkét kategóriában! Időpont:2024.06.30. 17 óra Helyszín: Fővárosi Nagycirkusz 1146 Budapest, Állatkerti körút 12/a A Győztesek Gálájának szakmai zsűrije: Fekete Péter a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főigazgatója, Jászai Mari-díjas rendező, korábbi kultúráért felelős államtitkár, a Hungarian Circus Talent Festival elnöke Bán Teodóra a Magyar Művészeti Fesztiválok Szövetségének elnöke, Hevesi Sándor-díjas táncművész, koreográfus, igazgató és producer Kubik Anna Kossuth-díjas színművész Graeser József a Fővárosi Nagycirkusz cirkuszszakmai igazgatója, Magyar Arany Érdemkereszttel kitüntetett artistaművész Romhányi Áron eMeRTon-, Fonogram és Artisjus díjas zeneszerző, producer Madaras Ádám kilencszeres világ- és Európa-bajnok magyar öttusázó, párbajtőrvívó, edző Zsoldos Péter, a Központi Sport- és Ifjúsági Egyesület elnöke, a magyar sport utánpótlás vezetője Fitos Dezső, a Fitos Dezső Társulat Harangozó Gyula-díjas táncosa, koreográfusa, művészeti vezetője, valamint Kocsis Enikő a társulat rendezője A gála rendezője és műsorvezetője: Kovács Gábor Dénes, az Artista és Előadó-művészeti Akadémia főigazgatója, a műsor háziasszonya: Mihályi Réka énekesnő.  

Tovább »

Amikor egy álom valóra válik: cirkuszművészet által inspirált gyerekruhák a porondon

A mai előadásunk végén egy meglepetéssel készültünk közönségünknek! Nemrég két csodálatos divattervező kereste meg cirkuszunkat. Egy különleges és eredeti ötletet mutattak nekünk! Olyan kisgyerek ruhákat, amiket a cirkusz és az artisták varázslatos világa ihletett. Mi meg azonnal beleszerettünk terveikbe, személyiségükbe és ruháikba! Mivel a cirkusz inspirálta az új kollekciót, nincs a bemutatóhoz autentikusabb helyszín, mint a Fővárosi Nagycirkusz porondja. A ma délelőtti előadás végén ezeket a ruhákat mutattuk be, gyerekekkel, őket pedig gyorsan ki is faggattuk. Ismerjék meg a cirkusz által inspirált Tente gyerekruhák két megálmodóját, Csukovics Brigittát és Fodor-Magyar Dorinát! – Hogy érzitek magatokat? Brigi: Nagyon jól érezzük magunkat, lenyűgöző volt a produkció. Először került a márka életében egy ilyen esemény megszervezésre és mi sem hisszük el, hogy itt lehetünk és ennyi csodálatos emberrel oszthatjuk meg a kollekciónk és a Tente üzenetét. – Mesélj magatokról és a ruháitokról! Dorina: Mindketten anyukák vagyunk a gyerekeink születésével álmodtuk meg a márkát, ők inspirálnak minket nap mint nap. A Tente nem csak egy divatmárka, hanem egy gyerekcentrikus szemlélet, egy stílus, egy szeretettel teli folyamatos alkotás. Kint az aulában közelről is megcsodálható a cirkusz varázslatos világa által inspirált kollekciótok. Hogyan találkoztatok a cirkusszal? Mi fogott meg titeket a cirkuszban? Brigi: Amikor 5 évesen elhoztak a cirkuszba, elvarázsoltak a kupolában repkedő artisták, én is az akartam lenni, de aztán a suliban a kötélmászásnál kiderült, hogy leküzdhetetlen tériszonyom van ezért ez nem jött össze, de a cirkusz szeretete megmaradt, és ezt vettem elő az aktuális kollekció tervezésénél.  Dorina: Nagyot álmodtunk és belső gyermekünk bátorságával élve, megszólítottuk a Fővárosi Nagycirkuszt adnának-e számunkra lehetőséget, hogy néhány órára beköltözhessünk és méltó környezetben bemutathassuk a kollekciót. Ezek csodaszép ruhák! Hol lehet megvásárolni? Brigi: saját webshopunk a tentekids.com-on, de személyesen is elcsíphettek minket különböző pop-up eseményeken. Ha bekövettek minket instán vagy facebookon, ott mindig megosztjuk az aktuális vásárokat.  A Tente

Tovább »

A cirkuszi csoda mindenkié – élményalapú pályaorientációs nyílt napot tartottunk a Fővárosi Nagycirkuszban!

Első alkalommal szervezett cirkuszművészeti pályaorientációs napot a Belügyminisztérium és a Fővárosi Nagycirkusz a gyerekvédelemben élő fiatalok számára, az Apponyi Franciska Jövőműhely program keretében.Az esemény célja az volt, hogy az állami gyermekotthonokban élő diákok megismerjék a cirkuszművészet világát és segítsük őket a pályaválasztásban. A Fővárosi Nagycirkusz mentorálással, élménypedagógiával, az intézményben dolgozó szakemberek és a cirkuszművészeti képzések megismertetésével, eszközök kipróbálásával segíti a hátrányos helyzetű gyerekeket abban, hogy készségeiknek és érdeklődésüknek megfelelően válasszanak szakmát, tanuljanak tovább és sikeresekké váljanak. A pályaorientációs nap során a Belügyminisztérium Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatósága, valamint a Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató fenntartásában lévő gyermekvédelmi intézményekből érkező, 14-18 éves fiatalokat a cirkuszművészeti szakmák világába kalauzoltuk el. Kollégáink segítségével betekintést nyerhettek a hang-, fény- és porondtechnika, valamint a közönségszolgálat munkaköreibe. Az interaktív foglalkozásokat követően 15 órakor megtekintették a „Csillagok, égbeli tűk” című előadást. Azok számára, akik kedvet éreznek ahhoz, hogy a jövőben is bővítsék cirkuszszakmai ismereteiket és élkötelezettnek érzik magukat ahhoz, hogy cirkuszművészeti tudásukat elmélyítsék, a Fővárosi Nagycirkusz további gyakorlati lehetőséget, mentorprogramot biztosít. Cirkuszpedagógia, cirkuszművészeti felsőoktatási képzés A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ kiemelt feladatának tekinti az oktatást. A Fővárosi Nagycirkusz szakemberei 2016-ban, a világon egyedülálló módon és a cirkuszok közül elsőként dolgozták ki az előadásokhoz kapcsolódó rendhagyó cirkuszpedagógiai órákat. A különleges helyszínen történő edukáció célja az iskolában megszerzett tudás elmélyítése, az elméleti ismeretanyag gyakorlattá, élménnyé varázslása. A 45 perces foglalkozások során a diákok jobban megérthetik a már korábban tanult alapfogalmakat, valamint megismerkedhetnek új, érdekes jelenségekkel, folyamatokkal is. Tanáraink széles körű módszertannal: az élménypedagógia, a kompetenciafejlesztés és az ismeretbővítés eszköztárával hozzák közelebb a tanulókhoz az előadás során látott produkciókat, miközben visszautalnak az előzetes információkra, és befogadhatóbbá teszik az iskolai tudásanyagot, vagy éppen új fogalmakkal ismertetik meg a tanulókat. 2023-ban Magyarországon elsőként indítottunk felsőoktatási -BA- szintű cirkuszművészeti képzést, amely évről-évre más-más zsánereket állít a középpontba.  

Tovább »

Sikert sikerre halmoznak a Baross Imre Artista- és Előadó-művészeti Akadémia növendékei

Fergeteges sikereket tudhatunk magunk mögött az elmúlt időszakban is. Két nagyon fontos felkérésnek tettünk eleget, megtisztelő, hogy a Baross Imre Artista- és Előadó-művészeti Akadémia artista növendékei részt vehettek ezeken a rendezvényeken. Az egyik fellépésünk a Magyar Innovációs Szövetség által szervezett 33. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia díjátadó ünnepségén való részvételünk volt. A gálavacsorával egybekötött díjkiosztón mintegy 150 fő volt jelen, nem csak diákok, hanem kormányzati képviselők és más magas rangú protokoll vendégek , köztük a kormány által 2024.06.10-én kinevezett Dr. Hankó Balázs, kultúráért és innovációért felelős államtitkár. A Baross Imre Artista- és Előadó-művészeti Akadémia növendékei fergeteges hangulatú “welcome” előadással várták a gálára érkező vendégeket, sokan csodálták meg erőképességüket és ügyességüket. Az ünnepélyes esten igazán káprázatos produkciókat láthattak a résztvevők, a zsonglőr lányok, a hulahopp, a handstand, a patt labda és a görkorcsolya duó műsorszámokat vastapssal jutalmazták a vendégek. A másik nagyszabású és igencsak megtisztelő felkérésünk a József Attila színházban volt, ahol június 5-én tartották meg az “Együtt-Egymásért-Mindenkiért” elnevezésű jótékonysági gálaestet. A Színházi Dolgozók Szakszervezete által, a Segítsünk Alapítvány javára szervezett estén a tavalyi évhez hasonlóan, idén ismét honorárium nélkül vállalták szorult anyagi helyzetben lévő kollégáikért a fellépést a közreműködő, magas rangú állami kitüntetésekkel elismert művészek. Erre a nemes eseményre a „Diótörő Diadala” című előadásunkból kértek fel egy igazán egyedi produkciót. Számos legendás és népszerű színész, köztük Császár Angela, Zöld Csaba, Esztergályos Cecília, Kállay Bori, Heller Tamás, Auksz Éva, Nemcsák Károly, Szendy Szilvi, Peller Károly, Szűcs Nelli, Sasvári Sándor, Voith Ági, Bodrogi Gyula, Kubik Anna, Zsadon Andrea, Szolnoki Tibor, Hegedűs D. Géza, Tarlós Ferenc, Mihályi Győző, Koltai Róbert, Eszenyi Enikő valamint Berkes János operaénekes, Darvas Ferenc zeneszerző, zongorista és a Magyar Állami Népiegyüttes társaságában lépett fel a BIAK két növendéke, Szeitl Molly és Czibere Zsolt duó létra számmal, kitörő sikerrel. A létra produkció a „Diótörő Diadala című előadásból egy részlet, amelyet a Baross Imre

Tovább »

A színház randevúja a cirkuszművészettel – A Fővárosi Nagycirkusz artistaművészei is felléptek az Országos Színházi Találkozón

Nincs színház cirkuszművészet nélkül! A hazai színházi élet egyik legkiemelkedőbb eseménye, az Országos Színházi Találkozó, 2024. június 10. és 16. között Kaposváron kerül megrendezésre, cirkuszművészeti előadásokkal fűszerezve. A kaposvári Csiky Gergely Színház ad otthont a rendezvénynek, amely izgalmas programokkal, friss lendülettel és meghitt atmoszférával várja a színház és cirkuszművészet iránt érdeklődőket. A rendezvénysorozat megnyitóján Hellenpárt Levente drót számmal, Vladimir Erofeev rolla-bolla számmal lépett fel, valamint közreműködött Román Iván, a Fővárosi Nagycirkusz hegedűművésze. Ezen kívül Svetlana Momot és öt ukrán diákja kápráztatták el a közönséget székes handstandos és zsonglőr produkcióikkal. Fülöp Péter fesztiváligazgató kiemelte: különleges öröm számára, hogy a megnyitót a Fővárosi Nagycirkusz összművészeti produkciói kísérték. A fesztiváligazgató közölte: a fellépő művészek egy összefogásnak köszönhetően vannak jelen. A háború kitörése óta a Fővárosi Nagycirkusz száz ukrán művészt lát vendégül, lát el nap mint nap, és ad nekik munkát – fogalmazott. A közönség az Országos Színházi Találkozón, június 15-én sem marad cirkuszi előadások nélkül: Kaposváron igazi cirkuszi kavalkád várja őket!  

Tovább »

Szarvasi Vízi Színház cirkuszművészeti módra: fantasztikus vacsora-performansz is terítékre kerül

Több mint két hónapon át kínál minden este programot a Szarvasi Vízi Színház. A közönség természetesen idén, a 14.évadban sem marad cirkuszi „csemegék” nélkül! Június 14. és augusztus 21. között a Békés vármegyei városban a Fővárosi Nagycirkusz, a Baross Imre Artista- és Előadó-művészeti Akadémia előadásait élvezheti a közönség. A nézőkre egy jazzes cirkuszi show és egy cirkuszi vacsora-performansz is vár. Utóbbi egy teljesen új, köztes műfajt jelenthet a különleges színházi élmények kedvelői számára: augusztus 2-án 50 néző számára a Juhász Kata Társulat előadásában artisták szolgálják fel a színpadon helyet foglaló nézőknek a vacsorát látványos mozgásokkal egy sokszínű alkalmi műsor rendkívüli elemeként. Részletes programok: június 14. 20:30 „Gulnara Jazz Cirkuszi Show” – Szarvasi Vízi Színház nyitó előadása Jazz és cirkusz? Igen! Jazz és cirkusz! Ledér, mint az 1920-as évek Amerikája! Dekadens, mint a jazz korszak legszebb emlékei! Ez egy felejthetetlen este lesz a Jazz House-ban, ahol soha nem lehet tudni, mi van sűrű bársonyfüggönyökkel takart ablakok mögött. Szenvedélyek, titkok, szerelmek és csalódások! Luxus és intrika! A Moulin Rouge, a Cabaret és A nagy Gatsby világa és történetei elevenednek meg a színpadon: gyönyörű nők és gazdag férfiak, pezsgős mulatságok és hajnalig tartó mulatságok! És itt nem csak a jazz és burleszk világa mutatkozik meg, hanem a fantázia is szabadon szárnyal: a könnyű vérű táncosok mellett hihetetlen képességű cirkuszi artisták – légtáncosok, zsonglőrök és bűvészek – invitálják a közönséget, hogy egy estére elfelejtsék a valóságot. A fiatal tehetségekből álló előadóművészeti csapat több mint két évvel ezelőtt kényszerült elhagyni Kijevet az ukrán-orosz háború kitörése miatt és a Fővárosi Nagycirkusz igazgatóságának és társulatának köszönhetően Budapesten találtak új otthonra. Kénytelenek voltak újrakezdeni mindent, többszáz kilométerre az otthonunktól, azonban a rengeteg támogatás, gondoskodás és segítő szándék, amit itt kaptak, erőt és lendületet adott a továbblépéshez, a folytatáshoz. Úgy döntöttek, hogy végre megmutatják, mire képesek, és bebizonyítják, hogy az

Tovább »

Tedd meg az első lépést! Még egy napig lehet jelentkezni a Budapest Cirkuszművészeti és Kortárstánc Főiskola Kortárstánc BA képzésére

2024. június 5-én, szerdáig lehet jelentkezni a Budapest Cirkuszművészeti és Kortárstánc Főiskola Kortárstánc BA képzésére. A felvételi első fordulóját előfelvételinek is nevezzük, majd az előfelvételin továbbjutók meghívást kapnak a második fordulóra, melyen kizárólag személyesen lehet részt venni.  Az előfelvételi történhet személyesen vagy online formában is, de a végső fordulón júniusban már kötelező a megjelenés. A főiskolai Cirkuszművész BA végzettség megszerzése a gyakorlati tudás mellet a művészi elemző gondolkodásmód kifejlesztésével jár együtt.  Lehetővé teszi, hogy a főiskolai végzettséget szerző artistaművész alkalmas legyen egyéni önálló levegőakrobata műsorszámmal fellépni, vagy társulatban csoportosan munkát vállalni. Képes lesz új, önálló műsorszámot létrehozni, de a technikai tudáson túl az elsajátított skillek művészi tartalmának, üzenethordozó lehetőségeivel is tisztában kell lennie. Olyan érettségizett fiatalok jelentkezését várjuk, akiknek a testi felépítése és erőnléte alkalmas a levegőben való munkavégzésre, esztétikus, művészi alkotás létrehozására. Cirkuszi táncos képzésünkön a táncos kvalitás fejlesztése mellett levegőakrobatika alapokkal, ezáltal egy újabb szakmával gazdagodnak a diákok, melynek birtokában jóval nagyobb eséllyel indulhatnak útnak a nemzetközi kulturális terepen. Mindemellett lehetőségük nyílik a Fővárosi Nagycirkusz Tánckarának munkájába betekinteni, akár egy-egy előadásuk felkészülési folyamatát testközelből is követni. Minden képzésünkre más-más felvételi követelmények vonatkoznak, ezekről és felvételi folyamatról bővebb információ a honlapunkon olvasható. Helyszín: Budapest Cirkuszművészeti és Kortárstánc Főiskola, 1036 Budapest, Perc utca 2/2. emelet Egy főiskolai tanulmányait végző fiatal személyiségfejlődéséhez, és az életben való eligazodásához hozzátartozik annak megismerése, hogy az élethez, a szakmai célok megvalósításához szükséges anyagi forrásokat milyen módon teremti meg saját maga számára az egyén. Ennek a folyamatnak elengedhetetlen része a támogatási lehetőségek és rendszerek megismerése. Annak felelőssége, hogy miként finanszírozza a saját életét a hallgató, elsősorban a saját és részben — lehetőségek függvényében — a családja felelőssége. Ehhez hozzájárulásként a BCKF segíti a hallgatót a támogatások, ösztöndíjak felkutatásában. BCDC Nyári Tábor 2024 Helyszín: Szigetmonostor – Horányban, a Regatta Szabadidőközpontban Időpont: 2024. július 18-20. Csodálatos természeti környezetben,

Tovább »

Hogy kerül orgona a cirkuszba?

Az Orgonák Éjszakáját 2019 óta rendezik meg Magyarországon templomokban, koncerttermekben és különleges helyszíneken. Idén május 18-án az egyik legkülönlegesebb helyszín, a Fővárosi Nagycirkusz adott otthont Balatoni Sándor orgonaművész koncertjének. De valóban olyan rendkívüli dolog egy orgona megjelenése a porondon? Ennek járunk utána orgonák történetéről szóló cikkünkben.

Tovább »

MOME: cirkusz, design, művészet

A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ munkatársai 2024. május 10-én immár negyedik alkalommal vettek részt a Moholy-Nagy Művészet Egyetem hallgatóinak félévzáró prezentációján, ahol a MOME Cirkusz-Design-Művészet kurzusának hallgatói bemutatták cirkusz által inspirált legújabb terveiket.

Tovább »

Egy felejthetetlen este a Fővárosi Nagycirkuszban: a cirkuszművészet látványvilágának és az orgonajáték szakrális szépségének találkozása a manézsban

Különleges, a világon egyedülálló összművészeti élményben lehetett része a Fővárosi Nagycirkusz közönségének az „Orgonák éjszakája” országos rendezvénysorozat keretében. A hangszerek királynője a Fővárosi Nagycirkusz manézsába költözött! Ezen a kivételes estén nem a zene szolgálta ki az artistaművészetet, hanem az artistaművészek „kísérték” a klasszikus zenét! Az est fantasztikus sztárvendége a Junior Prima-díjas Balatoni Sándor orgonaművész, a PTE- MK Zeneművészeti Intézet, Zenei Elméleti és Kórus tanszékvezetője volt, aki sugárzó egyéniségével, példaértékű alázattal működött együtt a Fővárosi Nagycirkusz zenekarával, táncosaival és az artistaművészekkel.A Filharmónia Magyarország szervezésében május 18-án, pünkösd szombatján 4 kontinens mintegy 30 országában volt hallható a hangszerek királynője, ám olyan orgonakoncertre, mint amilyen a Fővárosi Nagycirkuszban volt, talán sehol máshol a világon nem volt példa eddig. Fekete Péter, a Fővárosi Nagycirkusz főigazgatója az előadást megelőző sajtótájékoztatón elmondta: Az a tény, hogy több mint 200 helyszínen – templomokban, koncerttermekben, színházakban, előadótermekben, köztereken-, orgonazene szól ezen a napon, jól bizonyítja ennek a csodálatos hangszernek a sokszínűségét. A klasszikus zene, a tánc- és a cirkuszművészet kiegészítik egymást, harmonikus egységet képeznek – dallamban, látványban, szépségben, tehetségben és szenvedélyben! – tette hozzá. A koncert Johann Sebastian Bach: D-moll Toccata és fúga című művével vette kezdetét, Balatoni Sándor orgonaművész előadásában. Ezt követte Josef Rheinberger Abendlied című kompozíciója, amelyet az est sztárvendég-művésze és Román István, a Fővárosi Nagycirkusz zenekarának hegedűművésze adtak elő. Rheinberger zenéjére a koreográfiát Fejes Kitty, a Fővárosi Nagycirkusz Balettkarának vezetője komponálta, előadták: Bodó Zsombor, Dévai Fanni és Horváth Bence.Majd egy kis cirkuszi zenei kalandozás vette kezdetét, Julius Fucík Gladiátorok bevonulása, Wolfgang Amadeus Mozart Egy Kis Éji Zene részletét és Zequinha de Abreu: Tico-Tico no Fubá című darabjait játszotta el közösen Balatoni Sándor orgonaművész, Arina Ermakova és Mihail Ermakov bájos kutyái, valamint a Fővárosi Nagycirkusz zenekara „kíséretében”.Az összművészeti koncert következő tétele Johann Sebastian Bach: AIR című D-dúr szvitje volt, előadták: Balatoni Sándor – orgona, Babindák István

Tovább »

Közép- Ázsiából a magyar fővárosba érkeztek tanulni a Kazah Állami Cirkusz szakemberei

Kazahsztánból, a Kazah Állami Cirkuszból érkeztek cirkuszi szakemberek, hogy a BCDC Budapest Circus Arts and Contemporary Dance College egy hetes továbbképzésén vehessenek részt. Fekete Péter úgy fogalmazott: megtiszteltetés, egyben nagy felelősség, hogy a nemzetek vezető cirkuszai a legjobb szakembereiket Budapestre küldik tanulni. Tőlünk akarják elsajátítani, hogyan lehet a cirkuszművészeti ágazat megújulásában élen járni! A Fővárosi Nagycirkusz főigazgatója kielemelte: Maxat Zhaikov, az Almati Kazak Állami Cirkusz igazgatója öt olyan szakembert küldött Budapestre, akiknek munkájára hosszú távon számít és úgy véli, hogy kollégái a magyar fővárosban tudják leghatékonyabban gyarapítani cirkuszszakmai tudásukat. Ennek példájára más országok cirkuszművészeti vezetői is jelezték, hogy részt kívánnak venni a BCDC Budapest Circus Arts and Contemporary Dance College egy hetes cirkuszművészeti továbbképzésen. A cél az, hogy a Fővárosi Nagycirkusz módszertani központtá válhasson-tette hozzá Fekete Péter. Az oktatás az alábbi helyszíneken valósult meg: Fővárosi Nagycirkusz: 1146 Budapest, Állatkerti krt 12/a. Budapest Cirkuszművészeti és Kortárstánc Főiskola – 1036 Budapest, Perc utca 3. Fővárosi Nagycirkusz – Művésztelep: 1146 Budapest, Hungária krt. 215-217 Magyar Cirkuszművészeti Múzeum – 1172 Budapest, Vidor utca 10. Inspiral Cirkuszközpont – 1117 Budapest, Sopron út 19/A A kazak cirkuszi szakemberek az egy hetes továbbképzés során az alábbi órákon vehettek részt: Múzeum a cirkuszban gyűjteménygyarapítás, gyűjtemény kezelés oktató: Kerülő Tünde muzeológus Bereczky Dávid levéltáros Cirkuszi menedzsment oktató: Fekete Péter főigazgató Cirkuszi marketing, kommunikáció: oktató: Borsi Cintia Erika, kereskedelmi vezető Cirkusztörténet: oktató: Szonday Szandra, muzeológus Cirkuszi dramaturgia oktató: Pál Dániel Levente, dramaturg Cirkuszi közönségszolgálat oktató: Németh Richárd közönségszolgálati vezető BCDC – A felsőfokú cirkuszművészet Budapest Cirkuszművészeti és Kortárstánc Főiskola képzési programja Állatvédelem- állat tréning oktatók: Reidl Kamilla rektor és Petró Eszter etológus Gazdasági módszertan oktató: Nemes Dávid gazdasági igazgató Akrobatika és biztonság óralátogatás és oktatási módszertan a Baross Imre Artistaképző Akadémia tanáraival A magyar cirkuszművészet szervezeti struktúrája oktató: Fekete Péter főigazgató Gimnasztika óralátogatás és oktatási módszertan a Baross Imre Artistaképző

Tovább »

Nemzetközi cirkuszmúzeumi kapcsolataink újabb állomásai

Utazhatott volna hagyományos cirkuszi kocsikkal is Eötvös Susy, Kerülő Tünde és Joó Emese, amikor 2024 tavaszán visszaszállították nemzetközi partnereinkhez a Csodálatos cirkuszvilág című kiállítás kölcsönzött műtárgyait. Bizonyára nem 8 nap alatt teljesítették volna a 6000 kilométert és a 12 állomást, amelyeken ráadásul szakmai megbeszélésekre, cirkuszi előadások megtekintésére, gyűjtemények és kiállítások megismerésére és nemzetközi kapcsolataink fejlesztésére is sort kerítettek.

Tovább »

Láthatóvá tenni a láthatatlant: emlékplakett a Fővárosi Nagycirkusznak

Fekete Péter, a Fővárosi Nagycirkusz főigazgatója a színházi és cirkuszi előadások audionarrálásában végzett úttörő munkájáért vehette át 2024. május12-én az intézménynek járó elismerést a Vakok és Gyengénlátók Békés Megyei Egyesületétől. A méltatásban elhangzott: „A Fővárosi Nagycirkusz egy olyan intézmény, amely nemcsak a látványos és szórakoztató előadásokkal, hanem a társadalmi felelősségvállalással is kiemelkedik a magyar kulturális életben.  A Fővárosi Nagycirkusz a világon elsőként dolgozott ki olyan módszert, amivel látássérült emberek számára is átélhetővé tudja tenni az előadásait. A látvány egyidejű elmesélésével, vagyis audionarrálással megvalósuló előadásokkal segítik a vakokat és a gyengénlátókat, akik így nem maradnak le a cirkuszi csodákról. A Fővárosi Nagycirkusz ezzel a kezdeményezéssel a látássérült emberek hátrányait enyhíti, egyenlő esélyeket biztosítva nekik, és bevonni őket a cirkusz világába. Az intézmény ezzel nemcsak a látássérült közönségét, hanem a látó közönségét is gazdagítja, hiszen a narráció segítségével még jobban megértik és értékelik az előadásokat. A Fővárosi Nagycirkusz egy olyan példaértékű intézmény, amely a cirkuszművészet mellett a társadalmi szolidaritást is képviseli, és a látássérült embereknek is lehetőséget ad arra, hogy részesei legyenek a cirkuszi élménynek. Mindezek alapján az Egyesület a Fővárosi Nagycirkusz részére a Békés megyei Vakokért Emlékplakettet adományozza. „ A Fővárosi Nagycirkusz főigazgatója kiemelte: megtiszteltetés a díjazottak között lenni, majd elismerését fejezte ki a város felé, hogy egy ilyen egyesületet tudhat a határain belül. Fekete Péter hozzátette, hogy a Békéscsabai Jókai Színház két művésze, Komáromi Anett és Tarsoly Krisztina színházi audionarrációs munkája jó alapot teremtett ahhoz, hogy a későbbiekben a Fővárosi Nagycirkusz a cirkuszi előadásoknak megfelelő, a világon teljesen egyedülálló módszert dolgozhasson ki. „Láthatóvá tenni a láthatatlant” – az ezzel a jelmondattal létrehozott program célja az, hogy a vak és látássérült emberek hátrányainak enyhítésével, az esélyegyenlőség megalapozásával, a társadalom szemléletmódjának átalakításával speciális szolgáltatást nyújtson. Óriási kihívás volt kialakítani a megfelelő technikát, hiszen a narrálás, a verbális művészetek terén ismert és megszokott, nonverbális

Tovább »

Világszám: A hangszerek királynője a Fővárosi Nagycirkuszba költözik!

A Fővárosi Nagycirkuszban különleges műsor lesz látható a május 18-án, szombaton! Unikális orgonakoncerttel egybekötött, fantasztikus artistamutatványokkal fűszerezett estén vehet részt a közönség az „Orgonák Éjszakája” elnevezésű előadáson. A világszerte egyedülálló show-műsorban színes, formabontó látványvilág fogadja majd a nagyérdeműt, artistaművészek, kutyák és galambok láthatóak majd a manézsban, miközben Balatoni Sándor orgonaművész elragadó futamai a füleket kényeztetik! A többszörös díjnyertes pécsi születésű zeneművész számos lemezfelvétel közreműködője. Igazi kuriózum: klasszikus zene és cirkuszművészet a porondon! Kihagyhatatlan élmény, izgalmas találkozás!

Tovább »

Apró lábacskák a porondon: Fővárosi Nagycirkuszban fotózták a Tente ruhamárka új, cirkuszi kollekcióját

2024. április 29-én, hétfőn egy különleges és izgalmas fotózásnak adott helyszínt a Fővárosi Nagycirkusz. A cirkusz manézsában a Tente ruhamárka új kollekcióját fényképezték, amelyet a cirkuszművészet inspirált. Háromtól kilenc éves korú gyerekeket öltöztettek az egyedi tervezésű, egytől-egyik kézzel készített, a cirkuszművészet ihlette ruhákba és cipőkbe. A fotózást a Fővárosi Nagycirkusz ukrán artistanövendékeinek produkciói tették még mozgalmasabbá és színesebbé. „Nagyot álmodtunk, és a belső gyermekünk bátorságával élve megszólítottuk a Fővárosi Nagycirkuszt, adnának-e számunkra lehetőséget, hogy néhány órára beköltözhessünk hozzájuk, méltó környezetben fotózhassuk a kollekciót. Őszinte örömünkre a válasz igen volt. A közös együttműködés a fotózásnál nem áll meg!” – közölte Csukovics Brigitta és Fodor-Magyar Dorina, a Tente alapítói. „A Fővárosi Nagycirkusznak köszönhetően egy rendhagyó és mesébe illő esemény-sorozatnak lehetünk tanúi” – hangsúlyozták a márka tulajdonosai, hozzátéve: 2024. május 27-én a Fővárosi Nagycirkuszban egy nagyszabású rendezvényen mutatják be a nyilvánosságnak az új, cirkuszi témájú kollekciót. Izgalmas programok, artistaművész produkciók és meglepetések kavalkádja várja majd a vendégeket, garantáltan felejthetetlenné téve a bemutatót. A Fővárosi Nagycirkusz manézsában számos magyar sztárvendéget láthatunk majd.  

Tovább »

Georgina Cassels nyerte az FNC különdíját a MUCH MORE Showcase-en

2024.április 26-28. közt zajlott a budapesti Trafóban a MUCH kortárs cirkuszi fesztivál. A OneTwoMany Collective által első alkalommal szervezett program célja a kortárs cirkusz ünneplése volt. A fesztivál három napja alatt a közönség és regionális cirkuszi világ szereplői újcirkuszi előadásokat, work in progress bemutatókat és kerekasztal-beszélgetéseket nézhettek meg, e mellett pedig lehetőség volt a különböző cirkuszi alkotók és alkotóműhelyek mélyebb megismerésére, kapcsolatépítésre és együtt gondolkodásra.

Tovább »

Alisa Astapova, a Budapest Cirkuszművészeti és Kortárstánc Főiskola diákja különdíjat nyert a MUCH – – ÚjCirkusz Hétvége kortárs cirkuszi fesztiválon

2024.április 26-28. közt zajlott a budapesti Trafóban a MUCH– ÚjCirkusz Hétvége kortárs cirkuszi fesztivál a OneTwoMany Collective szervezésében. A fesztivál zárónapján, vasárnap este került sor a MUCH MORE Showcase-re, a cirkuszi számok és alkotói koncepciók versenyére. A MUCH MORE Showcase során rövid, pár perces újcirkuszi számok váltották egymást a Trafó színháztermében, magyar, angol, lengyel, ukrán, osztrák, cseh és ausztrál versenyzők mutatták meg a zsűrinek munkáikat.

Tovább »

CIRKUSZI VILÁGNAP A HUNGÁRIA MŰVÉSZTELEPEN- VÁR A MANÉZS!

Minden év áprilisának harmadik szombatján ünneplik világszerte a cirkuszművészetet éltető Cirkuszi Világnapot. Ebből az alkalomból a Hungária Művésztelep adott otthont a Manézs – Hungarian Circus Talent Fesztivál előzsűrizésének. A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ és a Baross Imre Artista- és Előadó-művészeti Akadémia szervezésében megrendezett Manézs – Hungarian Circus Talent Fesztivál célja a magyar cirkuszművészet népszerűsítése, a cirkuszművészet területén felbukkanó tehetségek felfedezése és a műkedvelő cirkuszművészeti közösségek, klubok és egyesületek szakmai támogatása. A produkciós pályamunkákat a Baross Imre Artista- és Előadó-művészeti Akadémia előadó-művészeti tanácsa zsűrizte. A magyar professzionális artistaművészeti képzőhelyek tehetségkutató versenyére és fesztiváljára akrobatika, légtorna, ügyességi és kreatív kategóriákban lehetett jelentkezni. A Manézs – Hungarian Circus Talent versenyre az előzsűrizést követően 2024. május 24-26. között kerül sor. A fesztivál győztesei 2024. június 30-án 17 órakor gála előadáson mutatkozhatnak be a Fővárosi Nagycirkusz porondján. A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ, a Baross Imre Artista- és Előadó-művészeti Akadémia egész napos eseményével párhuzamosan a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ és a Nemzeti Művelődési Intézet közös mentorprogramjának nyílt napja zajlott, 10 amatőr klub több, mint száz tagjának részvételével, egy egész napos workshop keretében.

Tovább »

HAPPY WORLD CIRCUS DAY 2024

Tisztelt Uls Pilz! Tisztelt Mata Zsuzsa!   A Fővárosi Nagycirkusz társulata nevében őszintén gratulálunk Önöknek, és köszönjük, hogy megszervezik a Cirkuszi Világnapot! A cirkuszi manézs 13 méteres köre egy földre fektetett glória: példa a világnak. Itt származásra, bőrszínre, vallásra, nemre és korra való tekintet nélkül összefognak és segítik egymást az emberek. Fekete és fehér bőrű, keresztény, mohamedán és zsidó, ateista és a saját vallását megélő: egymás vállára állnak; aki ugrik, elkapja a másik; feltétlen bizalommal teszik életüket egymás kezébe. A cirkuszművészek és a cirkusz nyitottsága és egymást elfogadó világa példa a világnak, hogy háborúk, gyűlölködés és viszályok nélkül is lehet élni. A Fővárosi Nagycirkusz a Cirkuszi Világnap alkalmából kinyitja kapuit, és több száz cirkuszrajongó gyerek számára bemutatkozási lehetőséget biztosít a Hungarian Circus Talent Fesztivál keretében. Ezek a tehetséges gyerekek a jövőnk – akár a cirkuszban, akár a bolygónkon! Boldog Cirkuszi Világnapot kívánunk! Budapest, 2024. április 20.   Üdvözlettel:   Fekete Péter főigazgató Nemzeti Cirkuszművészeti Központ    

Tovább »

Dolhai Attila és György-Rózsa Sándor késdobáló artistaművésszé válnak egy vándorcirkusz élén

Az amerikai sztárzeneszerző, Frank Wildhorn (Jekyll és Hyde, Rudolf) újabb musicalje, a Carmen hármas bemutatóját hármas szereposztásban tartotta a Budapesti Operettszínház ezen a hétvégén. A forróvérű, vadító, féktelen természetű cigánylány, Carmen történetét a darab egy spanyol kisvárosba helyezi, ahova vándorcirkuszi társulat érkezik, és vele együtt a helyi, félig istenhívő, másrészt korrupcióba süllyedő társadalmi viszonyokat és egy fiatal pár eljegyzését felforgató perzselő szenvedély. Romantikus és bűnügyi szálak keverednek a darabban. A produkció bemutatásához, a cirkuszi miliő megteremtéséhez a Budapesti Operettszínház közeli partnere, a Fővárosi Nagycirkusz is szakmai segítséget nyújt Csicsely Zoltán produkciós menedzser vezetésével. Fellépő artistaművészek: Kassai Benjamin/Nitas Olivér, Nitas Kevin, a BIAK Artista Akadémia növendéke (kínai rúd), György Tibor (cyr wheel, létra) és Németh György (parkour, akrobatika). További közreműködők a Tűzmadarak – Firebirds csoport tagjai. Az előadásban a cirkuszművészet nagy skálája megmutatkozik: a már-már letűnt korokat idéző törpe és óriás, az ikerpár és a késdobáló artistaművész, az utcai mutatványosok: gólyalábas és tűzzsonglőrök, az illúzió, napjaink klasszikus cirkuszi világából a kínai rúd, a cyr wheel, a létra, a tissue és a karika, valamint a mai társművészetekbe kacsintó parkour, utcai akrobatika. A produkció ebben az évadban áprilisban és júniusban látható, és természetesen a következő színházi évadban is több blokkban műsorra tűzi majd a Budapesti Operettszínház. Az előadásban a legnagyobb musicalcsillagok és a Színház- és Filmművészeti Egyetem zenés színművész hallgatói lépnek fel hármas szereposztásban: Carmen: Nádasi Veronika/Dancs Annamari/Lipics Franciska (e.h. SZFE)   José Rivera, rendőrhadnagy: Kocsis Dénes/Nemes Tibor (e.h. SZFE) /Tassonyi Balázs (e.h. SZFE)     Garcia, késdobáló: Dolhai Attila/György-Rózsa Sándor/Homonnay Zsolt   Katarina, a polgármester lánya: Széles Flóra/Kelemen Fanni/Nagy Alma Virág (e.h. SZFE)   Jósnő: Janza Kata/Füredi Nikolett/Vágó Zsuzsi   Inez, Katarina nagynénje: Szulák Andrea/Auksz Éva/Peller Anna   Zuniga, rendőrkapitány: Nagy Lóránt/Miklós Attila/Németh Attila   Mendoza, polgármester: Földes Tamás/Szomor György/Pálfalvy Attila   Cirkuszi konferanszié: Laki Péter/Serbán Attila/Magócs Ottó Az előadás koreográfusa: Krizsán

Tovább »

Egy igazán „élő” kiállítás

A 2024 év elején, a Vajdahunyad várában megrendezett Csodálatos cirkuszvilág – nemzetközi cirkusztörténeti kiállítás mindösszesen 44 napon át tartott nyitva, ám közel 10 000 látogatót vonzott. Az érdeklődők minden egyes nap találkozhattak a tárlatban artistaművészekkel, akik lelkesen kalauzoltak, meséltek a cirkuszvilág kulisszatitkairól, zsonglőrtrükköket tanítottak vállalkozó szellemű látogatóknak.

Tovább »

KÖZLEMÉNY

Sikeres műtétet hajtottak végre Simet László artistaművészen. Simet László a Fővárosi Nagycirkusz Csillagok, égbeli tűk című nyári műsorának bemutatójára készült, és próba közben bokatörést szenvedett. A lábát sikeresen megműtötték, Simet László jól van. A Fővárosi Nagycirkusz társulata gyors felépülést kíván, és visszavárja a művészt.

Tovább »

ARTista Café: 150 éve született Harry Houdini

Újabb fejezetéhez érkezett március 28-án este az ARTista Café a Fővárosi Nagycirkuszban. Ezúttal Harry Houdini igazi ismerőivel és követőivel idéztük fel a 150 éve született nagy bűvész életét, munkásságát, trükkjeit, varázslatait és örökségét. Fekete Péter, a Fővárosi Nagycirkusz főigazgatója, Eric Lee francia illuzionista, Szonday Szandra cirkusztörténész, a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár-és Archívum muzeológusa, valamint Kelle Botond bűvész segítségével elevenítettük fel a legnagyobb mágus életének meghatározó momentumait. A pódiumbeszélgetést Pál Dániel Levente, a Fővárosi Nagycirkusz dramaturgja vezette. A Fővárosi Nagycirkusz méltó módon emlékezik meg a Puskás Öcsi és a Rubik-kockát kitaláló Rubik Ernő mellett a harmadik leghíresebb magyarról: Európa egyik legjobb illúzió show-ját állítjuk porondra március 29-én, Eric Lee Magic Show-ját. Ám mielőtt elkezdődne a varázslat, felidéztük, ki is volt a mesterek mestere, ki volt Harry Houdini! Nem túlzás azt állítani, hogy Harry Houdini az egyik legismertebb magyar! Maga a Nobel-díjas G. B. Shaw mondta róla, hogy Jézus és Sherlock Holmes után az ő nevét emlegetik legtöbbször a világon! A bűvész és illuzionista Houdini 1874. március 24-én született Weisz Erik néven Budapest VII. kerületében, a mai Csengery utcában. Fiatalon volt rikkancs, cipőpucoló és nyakkendőgyári munkás is, majd felismerte, hogy hatalmas tehetsége van a bűvészmutatványokhoz. Furfangos trükkjei miatt emlegették a Kártyák Királyának, majd pedig a Bilincsek Királyának is. A 20. század leghíresebb varázslója 17 éves korában kezdte el használni a Houdini nevet a francia bűvész, Jean Eugène Robert-Houdin neve után, aki egyik példaképe volt, és akit a modern mágia atyjaként is emlegetnek. Eric Lee francia bűvész, az egyik legjobb ma élő szabadulóművész, Houdini titkainak tudója és vérbeli örököse az ARTista Cafén úgy fogalmazott: Franciaországban ma is a szabadulóművészek atyjának tartják Houdinit. Eric Lee úgy aztán úgy folytatta, hogy a magyar származású illúzionistát úgy tartják számon, mint akit a mai napig nem körözhetett le maga David Copperfield sem! A francia illuzionista hozzátette: Harry

Tovább »

„Csapj be másokat, vagy ők csapnak be téged!”

Fiatal férfit vezet két bő köpenyes asszisztensnő a porondra, ahol egy emelvényen álló. piramis alakú dobozba zárják. A férfi kidugja kezeit a piramis tetején lévő két lyukból, melyeket partnerei acélbilinccsel kötnek össze, majd elhagyják a helyszínt. Ekkor a piramis mellett két hatalmas körfűrész lendül mozgásba, egyre közelítenek a piramis felé, ahol a kezek láthatóan rémülten próbálnak szabadulni a bilincsektől…

Tovább »

150 éve született Harry Houdini, a legendás szabadulóművész! Ünnepeljük együtt a Fővárosi Nagycirkuszban a világ leghíresebb magyar bűvészét és illuzionistáját a fantasztikus, lélegzetelállító Eric Lee: Magic Show-val!

Nem túlzás azt állítani, hogy Harry Houdini a legismertebb magyar! Maga a Nobel-díjas G. B. Shaw mondta róla, hogy Jézus és Sherlock Holmes után az ő nevét emlegetik legtöbbször a világon! A Fővárosi Nagycirkusz méltó módon emlékezik meg a Puskás Öcsi és a Rubik-kockát kitaláló Rubik Ernő mellett a harmadik leghíresebb magyarról: Európa egyik legjobb illúzió show-ját állítjuk porondra, hogy a nézőink átélhessék ugyanazt, amit korábban Houdini rajongói! Houdini születésének 150. évfordulója alkalmából ünnepeljük együtt a bűvészetet és a varázslatot! Március 29-31. között négyszer lép fel nálunk a világhíres Eric Lee francia bűvész, az illuzionisták fenegyereke, Houdini méltó követője! Egy igazi mágus!  Ezt látni kell! A bűvész és illuzionista Houdini 1874. március 24-én született Weisz Erik néven Budapest VII. kerületében, a mai Csengery utcában. Fiatalon volt rikkancs, cipőpucoló és nyakkendőgyári munkás is, majd felismerte, hogy hatalmas tehetsége van a bűvészmutatványokhoz. Furfangos trükkjei miatt emlegették a Kártyák királyának, majd pedig a Bilincsek királyának is. Élete telis-tele volt titokkal és legendával, és erre ő is rájátszott nem egyszer. 1900 szeptemberében Berlinben több mint 300 rendőr előtt meztelenre vetkőzött, majd nem egészen hat perc alatt ki is szabadult bilincseiből a rendőrök legnagyobb döbbenetére és a közönség hatalmas örömujjongása közepette. 1906-ban pedig megszökött a washingtoni börtönből, 1908-ban pedig egy addig nem látott új trükkel állt a közönség elé: a háta mögé bilincselt kezekkel szabadult ki egy vízzel csurig teletöltött tartályból. A 20. század leghíresebb varázslója 17 éves korában kezdte el használni a Houdini nevet a francia bűvész, Jean Eugène Robert-Houdin neve után, aki egyik példaképe volt, és akit a modern mágia atyjaként is emlegetnek! Ha a világhíres Houdini példaképe is egy francia varázsló volt, akkor ezek a francia varázslók nagyon értenek a mágiához és szemfényvesztéshez! Hogy ez mennyire igaz, arról most bárki megbizonyosodhat, ha ellátogat a húsvéti hétvégén a Fővárosi Nagycirkuszba! És még az

Tovább »

Állótaps és ováció a II. Budapest Légtorna Fesztivál gála előadásán – szemkápráztató mutatványok, lenyűgöző produkciók és ünnepélyes eredményhirdetés a Fővárosi Nagycirkusz porondján!

A rangos nemzetközi zsűri döntése alapján nem csak az arany-, ezüst- és bronzérdemeseket díjazták az egyes kategóriák szerint, de különdíjban is részesítettek 11 versenyzőt az alábbi címekkel: Előadóművészeti különdíj, Technikai különdíj, Abszolút győztes, Legifjabb tehetség, Közönség díj, Zsűri Különdíja, A Fővárosi Nagycirkusz Különdíja, A Magyar Légtornász Egyesület Különdíja, A II. Budapesti Légtorna Fesztivál Nagydíja, A Vincze Tünde Produkció Fődíja és a BIAK Különdíja. A II. Budapest Légtorna Fesztiválon az egyéni, páros és szinkron versenyzők Junior I., II., Felnőtt I., II. és Szenior kategóriában indultak, karika, silk és freestyle versenyszámokkal. Egyéni, páros vagy szinkron kategóriákban lehetett nevezni, életkor szerint: Junior I. – 9-13 évesek, Junior II. – 14-18 évesek, Felnőtt I. – 19-30 évesek, Felnőtt II. – 31-40 évesek, Szenior – 40+évesek. Megkülönböztették a Kezdő (0-max. 2 verseny), Haladó (3-7 verseny) és Profi (8+ verseny) versenyzőket is, amely szintén újdonság volt az idei Légtorna Fesztiválon Az immár második alkalommal megrendezésre kerülő Budapest Légtorna Fesztivált ezúttal is Vincze Tünde, Hortobágyi Károly-díjas artistaművész, a Magyar Légtornász Egyesület alapító elnöke szervezte. A II. Légtorna Fesztivál rendezéséért, a magyar cirkuszművészet érdekében végzett kiemelkedő és eredményes szakmai munkájáért Vincze Tünde a Magyar Cirkuszművészeti Központ Nívódíját vehette át Fekete Pétertől, a Fővárosi Nagycirkusz és a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főigazgatójától. Az artistaművész 1987-ben szerzett artistaművész diplomát a Baross Imre Artistaképző Intézetben.1987-2016-ig aktív artistaművész, a legnevesebb társulatok állandó vendégművésze. A Magyar Légtornász Egyesület alapító elnöke, a Magyar Művészeti Akadémia nem akadémikus tagja. Március 23-án, szombaton a Karika, Silk és Hammock Bajnoksága, majd március 24-én,  vasárnap a Freestyle kategória Bajnoksága zajlott a Fővárosi Nagycirkuszban. A fesztivál kiemelkedő lehetőséget teremt az amatőr, a pályakezdő és a profi artistaművészek számára. Ezt bizonyítja az a tény is, hogy idén rekordot döntött a jelentkezők száma. 168 versenyző több mint 200 produkcióját értékelte a rangos nemzetközi zsűri. A II. Budapest Légtorna Fesztivál zsűrijének elnöke Maureen Endresz,

Tovább »

Fanatikus cirkusz-hívő vagyok! Interjú Simet Lászlóval

Fanatikusnak kell lenni, a legnagyobb célokat kell kitűzni és azokért dolgozni tűzön-vízen át – állítja Simet László, Hortobágyi Károly-díjjal, a Magyar Érdemrend lovagkeresztjével, a Magyar Érdemrend tisztikeresztjével kitüntetett Érdemes Művész, artistaművész, aki cirkusztörténelmet írt azzal, hogy 2023. április 15-én, 63 évesen egy 22 milliméter vastagságú, 300 méter hosszúságú drótkötélen Magyarországon elsőként kelt át biztosítókötél nélkül a Duna egyik partjáról a másikra Simet László a világon egyedülálló produkcióval tér vissza hozzánk, hogy egy, a halálkereket és a magasdrótszámot ötvöző, 8 méter magas forgó rekviziten érzékeltesse velünk az űrbéli súlytalanság állapotát a „Csillagok, égbeli tűk” című, 2024.április 6-án bemutatásra kerülő előadásban. Milyen produkcióval lépsz idén a Fővárosi Nagycirkusz porondjára? Szemafornak nevezzük az egy tonnás, 8 méter magas, csepp alakú fémszerkezetet, amellyel a Fővárosi Nagycirkusz porondjára lépünk. Egy igen keskeny, 2-3 centiméteres forgó acélcsövön sétálunk végig. Gyakorlatilag ugyanúgy kell rajta egyensúlyozni, mint egy drótkötélen. Régi álmom valósul meg ezzel. Hozzáteszem: ennek a rekvizitnek az ötlete nem az én fejemből pattant ki. Anno a Szovjetunióban úgy jellemezték ezt, mint egy soha meg nem ismételhető műsorszámot. A Koch-nővéreknek volt köszönhető eredetileg, akik valamikor az 1940-es évek végén mutatták be a világon elsőként. Őket követték az Avdejev-nővérek, ugyanezzel az előadással. Tízéves koromban kaptam egy jutalomjegyet a Corvin Moziba. A film erről a produkcióról szólt és nagyon nagy hatással volt rám. Életem nagy álma volt, hogy én is megcsináljam ezt! 2011-ben elhatároztam: itt az idő, most vagy soha! Sosem nem bocsájtottam volna meg magamnak, ha úgy hagyom abba a szakmát, ha ezt a gyerekkori vágyamat nem valósítom meg! Két év múlva a Fővárosi Nagycirkuszban debütáltam ezzel a számmal a „Magyar Cirkuszcsillagok” elnevezésű előadásban, 2013. január 12-én. Ezt a produkciót azóta sem csinálja senki, sehol a cirkuszvilágban. Mint ahogyan senki más nem sétált végig egy 22 milliméter vastagságú, 300 méter hosszúságú drótkötélen a Duna egyik partjáról a másikra.

Tovább »

A világhírű francia mágus, Eric Lee először Budapesten!

Mindössze négy alkalommal, 2024.március 29-31 között látható a világon egyedülálló show. A francia Eric Lee az illuzionisták vérbeli fenegyereke! Kisujjában van mágia és varázslat, olyan könnyedén mutatja be hihetetlenebbnél hihetetlenebb trükkjeit, mintha így született volna! Vagy így is született? Ez maradjon meg az ő nagy titka! A Fővárosi Nagycirkuszban március utolsó hétvégéjén négy alkalommal látható Magic Show című műsorában megmutatja nekünk is, miért ő a világ egyik legjobb és leghíresebb mágusa. Extremitás, izgalom és boszorkányság jellemzik minden produkcióját, és neki csak egy tanácsa van: nehogy pislogjunk, mert elszalasztjuk a varázslatot! A világhírű Eric Lee négy egymást követő előadásban lép a Fővárosi Nagycirkusz porondjára! Műsorában lesz elképesztő tempójú gyorsöltözés, levitáció és repülő zongora, egy hatalmas középkori inga, aztán egy két ember magas fúrógép és egy sebesen pörgő dupla körfűrész is, Ozmózis című számában átmegy az üvegen, majd szemtanúi lehetünk, hogyan szabadul ki egy vízzel teli, leláncolt akváriumból, végül pedig bevisz minket baldachinos ágyába, és megleshetjük, milyen egy varázsló különös nászéjszakája. Az Európa színpadjain már nagy sikerrel bemutatkozott francia mágus, Eric Lee először érkezik Budapestre! Nem érdemes kihagyni, hiszen ki tudja, mikor jár legközelebb Magyarországon… ERIC LEE MAGIC SHOW A FŐVÁROSI NAGYCIRKUSZBAN: március 29. 18 óra március 30. 19 óra március 31. 15 óra március 31. 19 óra

Tovább »

Csodálatos magyar siker Dax-ban!

A Fővárosi Nagycirkusz balettkarát a „Prix Spécial du Président” különdíjával jutalmazták a „Festival International des artistes de cirque de Saint Paul Lès Dax” nemzetközi cirkuszfesztiválon. A Fővárosi Nagycirkusz tízfős balettkara (Budapest Capital Circus Ballet – BCCB) 2023 után idén is meghívást kapott a „Festival International des artistes de cirque de Saint Paul Lès Dax” nemzetközi cirkuszfesztiválra, melyre 8 különböző koreográfiával készültek. Tegnap éjjel érkezett az örömhír: az idei fesztivál arculatát meghatározó aktív jelenlétükért és látványos koreográfiáikért Bruno Layole fesztiváligazgatótól átvehették a „Prix Spécial du Président” különdíjat. Az 1999-ben alapított idén 23. alkalommal megrendezett „Festival International des artistes de cirque de Saint Paul Lès Dax” nemzetközi cirkuszfesztiválon hatalmas sikerrel lépett fel a Festival International des artistes de cirque de Saint Paul Lès Dax. A fesztivál 8 előadása alatt több mint 16.000 fős közönség vastapssal ünnepelte a versenyző artistákat és a táncosainkat. Különösen nagy megtiszteltetés ez, hiszen két egymást követő évben az Elnöki Különdíjat egyáltalán nem szokás kiadni ugyanannak a fellépőnek. Tavaly Fejes Kitty tánckarvezető-koreográfus kapta meg, idén pedig a koreográfusi munka mellett a teljes tánckar teljesítményét kiemelte Bruno Laloye, a fesztivál elnöke! Fejes Kitty tánckarvezető-koreográfus elmondta: hatalmas elismerés, hogy meghívták táncosainkat a rangos nemzetközi cirkuszi seregszemlére és külön megtiszteltetés, hogy Bruno Layole fesztiváligazgató az eseményt záró látványos gálaműsoron a Fővárosi Nagycirkusz balettkarának adta át a különdíjat, immár másodszor. „A dax-i nemzetközi cirkuszfesztiválon tavaly is nagy sikerrel szerepelt a Budapest Capital Circus Ballet, ennek köszönhető az idei meghívás is. Az, hogy másfél hónapos intenzív felkészülés után az idei fesztiválon a munkánkat a fesztivál elnökének különdíjával ismerték el, igazi boldogság számunkra” – tette hozzá Fejes Kitty.  

Tovább »

Irina Ivanovna Zaitseva, moszkvai kiállító partnerünk látogatása Budapesten

A moszkvai cirkuszmúzeum igazgatója, Irina Zaitseva a Csodálatos cirkuszvilág kiállítás ünnepélyes záróeseményére érkezett kollégájával, Natalia Ermishinával együtt Budapestre. Megtapasztalták kiállításunk sikerét, amihez az általuk kölcsönzött, Yurij Vladimirovich Nikulin bohócművészt bemutató műtárgyakkal járultak hozzá. A kölcsönzött műtárgyak átvételét követően, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ vendégeiként, több cirkuszszakmai programon is részt vettek. Irina Zaitseva a Y. V. Nikulinról elnevezett „Cirkusz és jótékonyság” közhasznú alapítvány alapítója és vezetője, valamint kolléganője Natalia Ermishina 2024. február 29-én a Csodálatos cirkuszvilág kiállítás zárónapjára érkezett Budapestre. Kiállító partnerként részt vettek a nemzetközi cirkusztörténeti kiállítás ünnepélyes Finisszázsán, átvették a múzeumaink közötti együttműködés keretében a kiállításra kölcsönzött kiállítási anyagaikat, majd többféle szakmai programon is részt vettek. A Fővárosi Nagycirkuszban megtekintették a Fesztivál Plusz – Világsztárok Budapesten előadást, amelyből Russnák Regina artistaművész gurtniprodukcióját emelték ki. Szakmai programjuk keretében ellátogattak a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ Művésztelepére, ahol a BIAK Artista- és Előadó-művészeti Akadémia főigazgatója, Kovács Gábor Dénes kalauzolta őket. Betekintettek az artista növendékek gyakorló óráiba, beszélgettek diákokkal és tanárokkal is. Sallai Tibor artistaművész, a BIAK tanára felidézte számukra az 1979-es Monte-carlói Nemzetközi Cirkuszfesztivál emlékét, ahol ő együtt dolgozott a perzs számmal Arany Bohóc díjat nyert orosz artistaművésszel, Leonid Kostiukkal, ugyanis a slussztrükknél az orosz artistaművész tusírozott a Sallai csoportnak. Vendégeink megtiszteltek minket a Csodálatos Cirkuszvilág nemzetközi cirkusztörténeti kiállítás záróeseményén, a Finisszázson is. A közel 10 000 fő látogatószámot elért és 8 hétig nyitva tartó kiállítás utolsó napján így szakmai és laikus közönség együtt ünnepelhette a magyar és nemzetközi cirkuszművészet egyik első nagy megmutatkozását a Vajdahunyad várában. A másnap megkezdett kiállításbontás után vendégeink átvették becsomagolt, szállításra kész kiállítási anyagukat. Irina Zaitseva és kolléganője, Natalia Ermishina a Fővárosi Nagycirkuszban találkozott Fekete Péterrel, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főigazgatójával, és szót váltottak a moszkvai Nikulin Cirkusz és a Fővárosi Nagycirkusz közötti cirkuszművészeti-szakmai kapcsolatok erősítéséről, további cirkusztörténeti kiállítások lehetőségéről. Megerősítették azt a cirkuszi muzeológiai és örökségvédelmi együttműködési szándékot, amelyet a

Tovább »

Mozgalmas, pörgős időszak: gőzerővel készül a Fővárosi Nagycirkusz a „Csillagok, égbeli tűk” című előadásra

2024.április 6-tól egészen szeptember közepéig lesz látható a Fővárosi Nagycirkusz tavaszi-nyári showja, ami a „Csillagok – égbeli tűk” címet viseli. Az égbolt, a Hold, a Nap és a csillagok minden ősi kultúrában különleges jelentőséggel bírtak és még a királyok legfontosabb jelképei között is szerepeltek. A csillagok mítoszai még a Bibliában is megjelennek, de a mesék fő elemei között is ott vannak, elég, ha csak Antoine de Saint-Exupéry: A kis herceg című meséjére vagy a népmesékből ismert csillagszemű juhászra gondolunk. Egy biztos, hogy a cirkuszban a csillagok mind összegyűlnek majd. A XV. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál és a Fesztivál Plusz – Világsztárok Budapesten című előadás gigantikus sikereit követően a porond óriási planetáriummá alakul és megannyi csodát látatunk a Fővárosi Nagycirkuszban. A műsor káprázatos és pazar szuperkoncertté változik, amelyben az artista és táncos koreográfiák új értelmezést és dimenziókat adnak a legjobb magyar és világslágereknek! Rúzsa Magdi és a Queen, Anna and the Barbies és David Bowie, Cseh Tamás és Michael Jackson dalai talán soha nem szerepeltek még együtt, egy koncerten – kiegészülve artistákkal, táncosokkal, élő zenekarral, videoklipes videó- és fénytechnikával! A Fővárosi Nagycirkusz „Csillagok, égbeli tűk” című nyári műsora a bolygónkról szól, és a bolygónkért aggódó csillagokról, a minket féltő Napról és Holdról, a ránk, emberekre gondos szülőként tekintő egész univerzumról! Csillagok, égbeli tűk karcolják rá a szemünkre, baj van a földön, gond van az égen, és mi emberek valamit nagyon elszúrtunk. Nem vigyáztunk a ránk bízott kincsekre, a Földre, a természetre, az állatokra, a növényekre, és nem vigyáztunk egymásra sem. Az utolsó előtti percben vagyunk, és ha nem kapunk észbe, az ég ránk szakad és a Föld néptelen lesz, mi pedig szomorkodhatunk, hogy miért nem szólt ránk időben senki! De még van egy percünk, most, és észbe kaphatunk, hogy megmentsük magunkat és újra megtanuljunk jól vigyázni minden értékünkre, minden kincsünkre, a földünkre, a szeretteinkre,

Tovább »

Búcsú a Csodálatos cirkuszvilág – nemzetközi cirkusztörténeti kiállítástól. Bensőséges együttlét, hangulatos záróra és díjátadó ünnepség a tárlat finisszázsán 

A Csodálatos cirkuszvilág – nemzetközi cirkusztörténeti kiállítás különleges programmal zárt  2024. február 29-én 17:00 – 20:00 között, a Vajdahunyad várában, a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban. Az artistabemutató és a fotópályázat díjátadója után, a kiállítás utolsó órájában, a tárlaton mindvégig házigazdákként dolgozó artistaművészek új szerepben léptek fel: gyertyák fényében olvastak fel magyar költők cirkuszi verseiből, miközben a képernyők és a kiállítási lámpák sorban egymás után kialudtak, és a tárlat ténylegesen bezárult. A finisszázst Fekete Péter, a Fővárosi Nagycirkusz és a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főigazgatója nyitotta meg, aki elmondta: a kiállítás különlegessége, hogy együtt mutatta be a közönségnek a magyar cirkuszmúzeum több ezer darabos gyűjteményének válogatott műtárgyait és jeles külföldi cirkuszi gyűjtemények anyagát. A 15. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál kiemelt eseményeként megrendezésre került kiállítás 2024. január 11-e óta volt látogatható. A rendkívüli tárlat statisztikái önmagukért beszélnek: 10 ország 15 intézményének 1000 műtárgyát csodálhatta meg a közönség 50 nap alatt 9500 látogató látta a kiállítást közel 500 artistaművész személyesen is megnézte a kiállítást 30 artistaművész kiállítási asszisztensként segített a látogatók mindennapi fogadásában 30 diákcsoport vett részt cirkuszpedagógiai foglalkozásokon 10 egyetemi óra és 20 tárlatvezetés került megtartásra Az esemény finisszázsán a Fővárosi Nagycirkusz tánckara, Bruno Macaggi pohárzsonglőr, valamint Alessio Fochesato papagájtréner lépett fel, Tortuga nevű beszélő papagájával. Bruno Macaggi pohárzsonglőr számot mutatott be (fotó: Urbán Ádám)  Alessio Fochesato papagájtréner Tortuga nevű papagájával, Eötvös Susy külügyi tanácsadóval (fotó: Urbán Ádám) Az esemény finisszázsán a Fővárosi Nagycirkusz tánckara is fellépett (fotó: Urbán Ádám) Dr. Estók János, a Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár főigazgatója köszönetet mondott Fekete Péternek, a Fővárosi Nagycirkusz főigazgatójának, és valamennyi munkatársának azért, hogy hittek a sikerben és „felpezsdítették a Mezőgazdasági Múzeum életét.” Az est folyamán átadták az „Átmentem” címmel meghirdetett fotópályázat díjazottjainak járó elismeréseket. A zsűri tagjai: Gyorgyevics Benedek, a Városliget Zrt vezérigazgatója, Kőrösi Orsolya, a Capa Központ igazgatója, Ledényi Attila, az ARTMARKET Budapest és

Tovább »

Cirkuszkiállítás finisszázs

A Csodálatos cirkuszvilág – nemzetközi cirkusztörténeti kiállítás nyitott és ingyenes záróprogramját 2024. február 29-én 17:00 – 20:00 között tartjuk Budapesten, a Vajdahunyad várban, a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban.

Tovább »