Kultúrák találkozása – dél-szibériai és magyar dallamok csendültek fel a Fővárosi Nagycirkusz előtt álló mongol jurtában
Kulturális kuriózum várta június elsején az érdeklődőket a Fővárosi Nagycirkusz előtt felállított jurtában: Cheinesh Baitushkina altáji énekesnő és Ágoston Béla adtak koncertet, Sántha István szociálantropológus pedig tárlatvezetést tartott a szibériai, valamint közép- és belső-ázsiai terepkutatásai során készített felvételekből álló kiállításban.
A Fővárosi Nagycirkusz vezető kulturális intézményként egyik fontos feladatának tartja, hogy hidat képezzen a magyarok és más népek kultúrája között, elismerje és felmutassa a bennük rejlő értékeket. Idén nyáron a közép-ázsiai népek és a magyarok közötti találkozási pontokat kereső A sztyeppe illata című előadás van műsoron, amelyhez szorosan kapcsolódik a cirkusz előtt felállított nemezsátorban ingyenesen megtekinthető kiállítás. A tárlat Sántha István szociálantropológus 1989 óta folytatott szibériai, valamint közép- és belső-ázsiai terepkutatásai során készített felvételeiből áll.
A sztyeppe hangjai, illatai, ízei és mozgásai című díjmentes program június elsején, 17:30-kor vette kezdetét. A jurtában összegyűlt érdeklődőket Joó Emese, a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívum vezetője köszöntötte, majd Sántha István tartott rövid tárlatvezetést.
Cheinesh Baitushkina Dél-Szibériából, az Altajból érkezett Budapestre, ahol az ott élő emberek kisméretű nyájak tartásával foglalkoznak. Az Altajban nagyon erős a sámánhit és az eposzmesélésnek mindmáig komoly hagyománya van. A megénekelt szüzsetteket átélik a nézők, szervezesen kapcsolódnak, sodródnak együtt a cselekménnyel. Így történt ez Budapesten is, ugyanis miután Sántha István felkonferálta a telengit népcsoporthoz tartozó énekesnőt, egy egészen más világba csöppentünk. A saját készítésű hangszerekkel is fellépő művész doromb, torokének és dobsur (kéthúros pengetős hangszer) által nemcsak az ősi dallamokat varázsolta elénk, hanem a lovak patadobogását, nyerítését és a különböző madarak énekhangjait. Ezt követően hol szólóban, hol duóban énekelt és játszott Ágoston Béla multiinstrumentalista zenésszel, aki dudát, különböző fúvós-és pengetős hangszereket szólaltatott meg. A két különböző kultúrából érkezett előadóművész improvizációs játéka során tökéletes harmóniában olvadtak össze a dallamok és ismét bizonyságot nyert: a kultúrák találkozásából újszerű és maradandó tapasztalatok, élmények születnek, amelyek gazdagabbá teszik a világot.
A jurtakiállítás első programja az előadókkal történő kötetlen beszélgetéssel zárult, melynek során a látogatók megkóstolhatták a tradicionális sztyeppei italokat, a szárított tejfölös teát és a szárított húsos teát.
Aki lemaradt volna a különleges koncertről, Cheinesh Baitushkina legközelebb június 11-én, a Zene Házában lép fel az Észak-Kaukázusból érkező Arslanbek Sultanbekovval és magyar kísérleti zenészekkel.
Szekáry Zsuzsanna
Recommended Posts
ELINDULT A CIRKUSZFESZTIVÁL MONTE-CARLÓBAN
2025.01.18.